Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Suc De Morcovi La Bebelusi. Vreau Un Sfat
mumu74
postare Jun 26 2007, 01:15 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Eu sunt de parere ca e foarte eficient storcatorul de fructe... La "mana" storceam si eu si dintr-un morcov ieseau cam 3 lingurite de suc... La storcator fac un cocteil din: un morcov, un mar si o portocala (toate de marime potrivita) si iese cam 150 - 170 ml de suc.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
damielenusa
postare Jun 26 2007, 01:38 PM
Postare #12


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 602
Inscris la: 15-September 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 100



si noi avem probleme de mici cu sucul simplu de morcov..dar combinat cu mar e ok
si eu sunt de parere ca storcatorul este mult mai bun(asta daca ai posibilitate)
pupici!


--------------------
Mami de Rodica Elena si de bebitza Damian

Elena fetita cu probleme de vorbire-11-05-2006
orice ajutor conteaza !
Damian-28-10-2009

Tatal meu a plecat in ceruri pe 26 mai 2008 la 54 ani... D-zeu sa te odihneasca TATA! NU TE VOM UITA! ai grije de noi de acolo de unde esti..avem mare nevoie de tine!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JulianaP
postare Jun 27 2007, 04:39 PM
Postare #13


LALY POP
****

Grup: Members
Postari: 733
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,406



QUOTE(afrodita-elena @ Jun 26 2007, 03:38 AM) *
si noi avem probleme de mici cu sucul simplu de morcov..dar combinat cu mar e ok
si eu sunt de parere ca storcatorul este mult mai bun(asta daca ai posibilitate)
pupici!



Noi nu folosim storactorul..ci razatoare si storsul la mana....acum Aris are 9 luni si aproape jumatate....i-am dat suculet de mar si morcov de pe la 4 luni...il lua numai in lingurita..era super fericita cu lingurita..apoi cand cantitatea s-a marit am trecut la paharele speciale de suc pentru baby's....din care bea pana si acum....si pe care uneori le folosesc precum un pahar fara capacul special stil biberon...bea direct din paharut....iar Aris e super mandra de ea.......

Noi i-am mai dat suc de pere si pruna uneori, pentru ca am luptat cu constipatul....care a aparut mai ales cand am introdus laptele formula pe langa laptele de san(la o luna jumatate am inceput munca)...si mai apare constipatia la inceputul diversificari...cand chiar incep mesele din cursul zilei cu mancare....

Acum.....ii mai daut si suc de portocale......si caise/piersici....alternant.....vreau sa zic foarte raslet..pentru ca se irita la fundulet de la ele....asa ca bem ceai(tei/musetel/iasomie); suc(morcov/pere/mere) si apa cat mai multa acum.


--------------------
Laly Popy...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Jun 28 2007, 10:17 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339




Acum am adaugat peste sucul de morcov + mar + portocala si o piersica! E chiar dulce sucul asta! Nici nu ma mir ca-i place!

Aceasta postare a fost editata de mumu74: Jun 28 2007, 10:17 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adina13Gabriela
postare Jul 16 2007, 12:14 AM
Postare #15


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,531
Inscris la: 23-June 07
Din: Resita/ Caras-Severin
Membru nr.: 4,686



QUOTE(mumu74 @ Jun 28 2007, 06:17 PM) *
Acum am adaugat peste sucul de morcov + mar + portocala si o piersica! E chiar dulce sucul asta! Nici nu ma mir ca-i place!


Am gacut si eu un astfel de suc. ( acum mi-am cumparat si eu un storcator de fructe)
Ii place.
Ce cantitate de suc este bine sa bea pe zi un bebe?
Fetita in 13 a facut patru luni si deja bea 70 ml de suc. Cand termina de supt intreaga cantitate ar mai vrea. Sunt zile ca si dumineaca cand a mai baut si 50 ml de lapte imediat dupa suc. In akta zi la o ora dupa ce a baut sucul a baut 100 ml lapte. O hranesc cu lapte formula NAN1.
Va rog sfatuiti-ma cat suc ii pot da!

Aceasta postare a fost editata de Adina13Gabriela: Jul 16 2007, 12:20 AM


--------------------



GABRIELA ALEXANDRA
FLAVIA MARIA
ADINA CARLA mama a doua printese
******************
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Jul 16 2007, 12:27 AM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(Adina13Gabriela @ Jul 16 2007, 01:14 AM) *
Am gacut si eu un astfel de suc. ( acum mi-am cumparat si eu un storcator de fructe)
Ii place.
Ce cantitate de suc este bine sa bea pe zi un bebe?
Fetita in 13 a facut patru luni si deja bea 70 ml de suc. Cand termina de supt intreaga cantitate ar mai vrea. Sunt zile ca si dumineaca cand a mai baut si 50 ml de lapte imediat dupa suc. In akta zi la o ora dupa ce a baut sucul a baut 100 ml lapte. O hranesc cu lapte formula NAN1.
Va rog sfatuiti-ma cat suc ii pot da!

Intrebarea asta am pus- doctoritei pediatru cind avea Andrei 4 luni si ceva si mi-a zis sa-i dau cit suc vrea si poate sa bea (la o masa, evident), oricum, daca ai inceput diversificarea treptat, cum se recomanda, si deja beti fara probleme, poti sa-i dai si 150 de suc sau mai mult. Dar sa urmaresti si scaunele, sa nu faca diaree ca pe urma dai in altele. Eu ii puneam in suc cereale iar laptele il dadeam la interval mare de timp fata de suc, cam 4 ore.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adina13Gabriela
postare Jul 16 2007, 12:30 AM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,531
Inscris la: 23-June 07
Din: Resita/ Caras-Severin
Membru nr.: 4,686



QUOTE(shama @ Jul 15 2007, 08:27 PM) *
Intrebarea asta am pus- doctoritei pediatru cind avea Andrei 4 luni si ceva si mi-a zis sa-i dau cit suc vrea si poate sa bea (la o masa, evident), oricum, daca ai inceput diversificarea treptat, cum se recomanda, si deja beti fara probleme, poti sa-i dai si 150 de suc sau mai mult. Dar sa urmaresti si scaunele, sa nu faca diaree ca pe urma dai in altele. Eu ii puneam in suc cereale iar laptele il dadeam la interval mare de timp fata de suc, cam 4 ore.


Multumesc pentru raspuns.
Si doctorita mea a spu ca pot sa-i dau cat suc bea ea.
cand am inceput sa-i dau suc pentru prima data avea deja trecut de 3 luni cu cateva zile si am inceput cu suc doar din morcov prima zi doua lingurite, si am continuat tot asa pana am putut pune in sticluta sa-l bea.
La aproximativ o saptamana am introdus in sucul de morcov si cel de mar, iar acum de cateva zile am introdus chiar si piersica. Maine ii voi da sa bea 71 ml suc ( asa m-am obisnuit sa cresc treptat). As vrea si eu sa-i dau lapte la 4 ore dupa suc dar dupa aprox. o ora ii vine iar foame. Acum de cand bea mai mult suc are chiar si 3 patru scaune /zi. Inainte de a face o luna se constipa f. des ( mai tot timpul), facea dor cu supozitor ( foarte putin imparteam un supozitor de glicerina in 6 bucatele). Azi a facut doar un singur sacun. Acum il face inchis la culoare din cauza fierului care i-l dau.

Aceasta postare a fost editata de Adina13Gabriela: Jul 16 2007, 12:40 AM


--------------------



GABRIELA ALEXANDRA
FLAVIA MARIA
ADINA CARLA mama a doua printese
******************
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adina13Gabriela
postare Jul 16 2007, 12:45 AM
Postare #18


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,531
Inscris la: 23-June 07
Din: Resita/ Caras-Severin
Membru nr.: 4,686



QUOTE(shama @ Jul 15 2007, 08:27 PM) *
Intrebarea asta am pus- doctoritei pediatru cind avea Andrei 4 luni si ceva si mi-a zis sa-i dau cit suc vrea si poate sa bea (la o masa, evident), oricum, daca ai inceput diversificarea treptat, cum se recomanda, si deja beti fara probleme, poti sa-i dai si 150 de suc sau mai mult. Dar sa urmaresti si scaunele, sa nu faca diaree ca pe urma dai in altele. Eu ii puneam in suc cereale iar laptele il dadeam la interval mare de timp fata de suc, cam 4 ore.

Sfatuieste-ma cum sa-mi conving sotul sa folosim si noi cerale.
El insista sa o hranim deocamdata doar cu ce gatim noi in casa din legume si fructe proaspete.
Am fost sfatuita de doctorita me ca pot deja sa-i introduc si supa de legume.
Supa o voi introduce la ora 14 deoarece sucul il bea la 10.
Mai cer un sfat ce cantitate de supica sa-i dau prima data?
Din ce sa-i fac prima supica? Ma gandeam sa pun: un morcov un cartof, un patrunjel radacina, o ciapa micuta si poate cateva frunze de patrunjel. Spune-mi sunt prea multe?


--------------------



GABRIELA ALEXANDRA
FLAVIA MARIA
ADINA CARLA mama a doua printese
******************
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Jul 16 2007, 07:40 PM
Postare #19


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(Adina13Gabriela @ Jul 16 2007, 01:45 AM) *
Sfatuieste-ma cum sa-mi conving sotul sa folosim si noi cerale.
El insista sa o hranim deocamdata doar cu ce gatim noi in casa din legume si fructe proaspete.
Am fost sfatuita de doctorita me ca pot deja sa-i introduc si supa de legume.
Supa o voi introduce la ora 14 deoarece sucul il bea la 10.
Mai cer un sfat ce cantitate de supica sa-i dau prima data?
Din ce sa-i fac prima supica? Ma gandeam sa pun: un morcov un cartof, un patrunjel radacina, o ciapa micuta si poate cateva frunze de patrunjel. Spune-mi sunt prea multe?

AdinaGabriela (scuze, nu stiu care din cele doua nume e al tau, sau sint amindoua), argumentele pentru cereale: sint fibre, sint hranitoare, completeaza mesele de lapte sau fructe, sint "curate", nu au coloranti si alte minuni (nu ar trebui, cel putin), ajuta tranzitul intestinal, fac trecerea la mincarea solida si sint printre putinele alimente care se pot da copilului la virsta mica. Sa nu contina gluten pina la 8 luni (aici, parerile sint impartite de la ce virsta ii bagi glutenul). Eu preferam sa-i dau cereale simple (orez, combinatie de orez cu tapioca). Se pot pune in lapte, in suc, in supa, se poate face o consistenta mai groasa ca un terci sau se pot pune direct in biberonul de lapte sau in suc. Eu am folosit cereale de orez de la Milupa si ii punea 1 cupa, 2 in lapte. Foloseam tetina de hrana groasa pentru ca cerealele ingroasa lichidul si sa poata trage copilul.

Supa se face la inceput numai din radacionoase si eventual si dovlecei. Nu se pun inca rosii, cartof si ceapa mai putin ca baloneaza si oricum in primele luni stomacul si intestinele trebuie sa se obisnuiasca cu mincarica si sa nu fie gaze sau sa nu fie ceva care sa fermenteze. Pe copii mici trebuie sa-i ferim de diaree, se deshidrateaza repede si deshidratarea e un mare pericol la bebelusi. Frunze de patrunjel poti sa-i pu dar sa strecori supa sa nu se inece cu ele.
Radacionoase inseamna: morcov, albitura, telina, patrunjel. Dovleceii sint buni la supa si la piureul de legume.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adina13Gabriela
postare Jul 17 2007, 01:41 PM
Postare #20


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,531
Inscris la: 23-June 07
Din: Resita/ Caras-Severin
Membru nr.: 4,686



QUOTE(shama @ Jul 16 2007, 03:40 PM) *
AdinaGabriela (scuze, nu stiu care din cele doua nume e al tau, sau sint amindoua), argumentele pentru cereale: sint fibre, sint hranitoare, completeaza mesele de lapte sau fructe, sint "curate", nu au coloranti si alte minuni (nu ar trebui, cel putin), ajuta tranzitul intestinal, fac trecerea la mincarea solida si sint printre putinele alimente care se pot da copilului la virsta mica. Sa nu contina gluten pina la 8 luni (aici, parerile sint impartite de la ce virsta ii bagi glutenul). Eu preferam sa-i dau cereale simple (orez, combinatie de orez cu tapioca). Se pot pune in lapte, in suc, in supa, se poate face o consistenta mai groasa ca un terci sau se pot pune direct in biberonul de lapte sau in suc. Eu am folosit cereale de orez de la Milupa si ii punea 1 cupa, 2 in lapte. Foloseam tetina de hrana groasa pentru ca cerealele ingroasa lichidul si sa poata trage copilul.

Supa se face la inceput numai din radacionoase si eventual si dovlecei. Nu se pun inca rosii, cartof si ceapa mai putin ca baloneaza si oricum in primele luni stomacul si intestinele trebuie sa se obisnuiasca cu mincarica si sa nu fie gaze sau sa nu fie ceva care sa fermenteze. Pe copii mici trebuie sa-i ferim de diaree, se deshidrateaza repede si deshidratarea e un mare pericol la bebelusi. Frunze de patrunjel poti sa-i pu dar sa strecori supa sa nu se inece cu ele.
Radacionoase inseamna: morcov, albitura, telina, patrunjel. Dovleceii sint buni la supa si la piureul de legume.

Eu sunt Adina, Gabriela este fetita mea.
Imi vor fi foarte utile sfaturile tale.


--------------------



GABRIELA ALEXANDRA
FLAVIA MARIA
ADINA CARLA mama a doua printese
******************
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:24 PM