Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

70 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Povesti... Pentru Suflet, pentru voi...cu dragoste
ruxy
postare Dec 17 2007, 07:09 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Ce lectie de viata!!!

"Pe o poteca abrupta si stancoasa am intalnit o fetita, care-si purta in spate fratiorul. Se vedea cu ochiul liber ca micutul era prea greu pentru puterile ei. I-am spus:
–Fetito, ce grea povara duci!
Ea m-a privit mirata si mi-a spus cu repros in glas:
–Nu este o povara domnule, este fratele meu!
Am ramas uluit. Fetita cea curajoasa tocmai imi daduse o lectie de viata."

Si cand durerile oamenilor ma coplesesc si imi pierd tot curajul, cuvintele fetei imi amintesc:,,Nu este povara, este fratele tau!"

O seara pe sufletul vostru!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Dec 18 2007, 10:24 AM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Ce frumos....! Si cand te gandesti ca de cele mai multe ori, oamenii uita de mama, de tata, de frati, de surori....iubesc doar banii, iubesc doar ceea ce le aduce bogatie materiala nu spirituala


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Dec 18 2007, 10:34 AM
Postare #23


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



De mama si de miracolul nasterii nu trebuie sa uitam niciodata!
Eu sunt sora mai mare, dar niciodata nu mi-am considerat fratii povara, dimpotriva - binecuvantare... de-asta de sarbatori ne adunam si ne bucuram sa fim alaturi de parinti, de bunica, pt mine ei sunt sursa mea de energie, nu stiu ce m-as face fara ei, iar la cate incercari am avut de-a lungul vietii, unitatea a fost cuvantul cheie.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 18 2007, 10:41 AM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(mallina2u @ Dec 18 2007, 10:34 AM) *
De mama si de miracolul nasterii nu trebuie sa uitam niciodata!
Eu sunt sora mai mare, dar niciodata nu mi-am considerat fratii povara, dimpotriva - binecuvantare... de-asta de sarbatori ne adunam si ne bucuram sa fim alaturi de parinti, de bunica, pt mine ei sunt sursa mea de energie, nu stiu ce m-as face fara ei, iar la cate incercari am avut de-a lungul vietii, unitatea a fost cuvantul cheie.

Asa este fetelor, am o prietena din Maramures, nascuta intr-o familie de traditie, pe Valea Izei...sunt de o unitate exceptionala, cand se aduna la masa, sunt cam...50 de persoane, se inteleg minunat intre ei, mare frumusete a vietii!...asa treci mai usor peste toate...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 18 2007, 07:18 PM
Postare #25


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



...Louise Redden, o femeie imbracata saracacios, cu o privire de om invins, a intrat intr-o zi intr-o bacanie. S-a apropiat de stapanul magazinului intr-un mod foarte umil si l-a intrebat daca nu ar putea sa-i dea si ei pe datorie cateva alimente.
I-a explicat cu glas usor ca sotul ei era foarte bolnav si ca nu putea munci, si ca aveau si sapte copii, care trebuiau hraniti.
John Longhouse, bacanul, a privit-o de sus si i-a cerut sa paraseasca imediat magazinul sau.
Avand insa in gand nevoile familiei sale, femeia i-a mai spus: Va rog, domnule, o sa va aduc banii inapoi de indata ce voi putea.
John insa ii spuse ca nu-i poate da pe datorie, pentru ca nu are credit deschis la magazinul sau.
Langa tejghea se mai afla inca un client, care a auzit discutia dintre cei doi. Clientul facu cativa pasi inainte si ii spuse bacanului ca o sa acopere el costurile pentru orice are aceasta femeie nevoie pentru familia sa.
Bacanul raspunse parca in sila: Ai o lista cu cumparaturile de care ai nevoie?
Louise a raspuns: Da, domnule.
O.K, spuse bacanul, atunci pune-o pe cantar si eu o sa-ti dau marfa de aceeasi greutate cu lista dumitale.
Louise, ezitand o clipa, cu privirea in jos, baga mana in geanta si scoase o bucatica de hartie pe care scrise ceva in graba. Apoi puse cu grija biletelul pe cantar, cu privirea tot aplecata.
Ochii bacanului si ai celuilalt client priveau plini de uimire cum cantarul statea inclinat in partea cu hartia. Bacanul, privind la cantar, s-a intors usor catre client si ii spuse mormaind: Nu-mi vine sa cred!
Clientul a zambit, iar bacanul a inceput sa tot puna pe cantar alimente. Cantarul tot nu se echilibra, asa incat acesta tot punea pe el alimente, din ce in ce mai multe, pana cand pe cantar nu a mai incaput nimic. Bacanul sedea privind cu dezgust. In fine, smulse bucatica de hartie de pe cantar, si o privi cu mare uimire.
Nu era vorba de o lista de cumparaturi!!!, ci era o rugaciune, care spunea asa:
"Iubite Doamne, Tu imi cunosti nevoile, asa ca eu le pun in mainile Tale."
Bacanul ii dadu femeii alimentele si privea in continuare tacut, inmarmurit. Louise ii multumi si pleca din magazin. Celalat client ii dadu bacanului o hartie de 50 de dolari si ii spuse: A meritat toti banii!

Numai Dumnezeu stie ce greutate are o rugaciune...

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Dec 19 2007, 10:38 AM
Postare #26


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



QUOTE(rux25 @ Dec 18 2007, 12:41 PM) *
Asa este fetelor, am o prietena din Maramures, nascuta intr-o familie de traditie, pe Valea Izei...sunt de o unitate exceptionala, cand se aduna la masa, sunt cam...50 de persoane, se inteleg minunat intre ei, mare frumusete a vietii!...asa treci mai usor peste toate...



Cum??? Nu trebuie sa-ti urasti si sa-ti invidiezi fratii pentru ce au reusit sa faca? Adica ei sa aiba noroc in viata si tu nu??? Ei sa isi permita anumite chestii la care tu doar visezi????? A, nu, asa ceva nu se poate..... Pe 11 octombrie, fratele mai mare al sotului meua implinit 1 an de cand nu a mai trecut sa-si vada parintii si fratii, pentru ca iubita lui sotie, nu vrea sa mai fie umilita de ce au altii si nu are ea


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 19 2007, 10:52 AM
Postare #27


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(VALERIA OANA @ Dec 19 2007, 10:38 AM) *
Cum??? Nu trebuie sa-ti urasti si sa-ti invidiezi fratii pentru ce au reusit sa faca? Adica ei sa aiba noroc in viata si tu nu??? Ei sa isi permita anumite chestii la care tu doar visezi????? A, nu, asa ceva nu se poate..... Pe 11 octombrie, fratele mai mare al sotului meua implinit 1 an de cand nu a mai trecut sa-si vada parintii si fratii, pentru ca iubita lui sotie, nu vrea sa mai fie umilita de ce au altii si nu are ea

Pacat...imi pare rau...Valeria...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Dec 19 2007, 03:46 PM
Postare #28


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(VALERIA OANA @ Dec 19 2007, 03:38 AM) *
Cum??? Nu trebuie sa-ti urasti si sa-ti invidiezi fratii pentru ce au reusit sa faca? Adica ei sa aiba noroc in viata si tu nu??? Ei sa isi permita anumite chestii la care tu doar visezi????? A, nu, asa ceva nu se poate..... Pe 11 octombrie, fratele mai mare al sotului meua implinit 1 an de cand nu a mai trecut sa-si vada parintii si fratii, pentru ca iubita lui sotie, nu vrea sa mai fie umilita de ce au altii si nu are ea

Oana, pierderea e a lor ... eu am o vorba, cand isi baga femeia coada (vorbesc de cele ce pot domina pe cei usor de fraierit), se alege praful... Are tatal meu frati si surori, cat le-a dat de toate si tinut in facultati, a fost bun, daca s-a intamplat sa avem nevoie vreodata de ceva, se imprastiau ca potarnichile, noroc cu parintii mamei. Tatal meu a avut 3 frati si 2 surori (una a murit), din toti, cel mai mic ii este apropiat desi ii despart sute de km, a fost in weekendul trecut sa ajute la taiatul porcilor, vitelului, desi tine post (n-a vrut nimic la pachet, cum ar fi facut ceilalti) si a mers ore in sir 2 nopti, pt drumul dus-intors iar sotia lui e o femeie de toata isprava..
Asta e, nu toti sunt la fel, fiecare cu personalitatea lui..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 19 2007, 09:24 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



...Intr-o seara de iarna, o tanara familie statea in jurul mesei. Tatal era trist si apasat de griji, iar mama plangea, tinandu-si fata in palme. Fetita lor cea mica, mirata de aceasta situatie, se apropie incet si intreba:
- Mama, de ce plangi ?
- Fata mea, sunt zile grele, nu mai avem bani si pentru a putea trai am vandut si casa aceasta frumoasa. Maine va trebui sa ne mutam intr-o casa mult mai mica. De aceea plang, fiindca ne este greu sa plecam din aceast loc minunat, unde am trait in liniste atatia ani, si sa ne mutam intr-o casa saracacioasa si ca vai de ea ...
- Dar, mama, nu locuieste Dumnezeu si in casa aceea saraca in care ne vom muta ?
Mirati de credinta copilei si de adevarul spus de aceasta, parintii au inteles, ca in viata, greutatile si necazurile de orice fel incoltesc sufletul omului, dar CREDINTA si NADEJDEA nu trebuie niciodata uitate, fiindca doar cu ele in suflet drumul spinos al vietii e stabatut mai usor.

"Precum mesterul arunca aurul in topitorie si-l lasa a se cerne si a se curati prin foc pana ce vede ca straluceste, tot asa si Dumnezeu lasa sufletele omenesti sa fie cercetate de necazuri, pana ce se curata si se lamuresc. De aceea, o astfel de cercetare a lui Dumnezeu este o mare binefacere pentru suflet."


O NOAPTE CU MULTA LINISTE IN INIMILE VOASTRE

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Dec 19 2007, 09:35 PM
Postare #30


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Rux25, citesc povestioarele tale de suflet care imi smulg atatea lacrimi.. in preajma sarbatorilor de iarna, devin melancolica si sufar mai mult pt toti cei din jur. Aduc ele atatea emotii, dar merita! Multumesc,
imi permit o intrebare: esti cumva sotie de preot? asa te simt eu, femeia potrivita a fi alaturi unui slujitor al Domnului, sper sa nu te deranjeze remarca mea si sa imi raspunzi.

Strabunica, bunica si bunicul au fost oameni credinciosi, cu frica de Dumnezeu (desi mie nu-mi place titulatura asta, prefer iubire de Dumnezeu), ei imi povesteau de mica atatea despre Domnul si sfantul Petru, al carui nume il am de la nasa, parca ii vad alaturi pe toti (numai bunica a ramas in viata), stand la gura sobei si transmitand atatea invataturi... mi-e asa dor de ei, pe mamaita abia am vazut-o, dar as lua-o cu mine peste tot, e asa sfanta!

Aceasta postare a fost editata de mallina2u: Dec 19 2007, 09:39 PM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

70 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 09:25 PM