Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sistem Scolar American., Nedumeriri referitor la Kindergarten.
USA
postare Aug 25 2011, 09:01 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Uite ca nu am mai intrat pe aici.....dar, clar Aris va merge la scoala la 6 ani fara 17 zile, asta e....si se pare ca nu e peste tot regula cu 5 ani pana la 1 Septembrie, da rla scoala de care apartine, scoala buna nu am ce comenta, e regula asta...asa ca ne conformam.....
Cat despre cost....programul, in primul an, e gratis ptr 4 ore, timpul peste se plateste ptr ca vin professori contractori.....asta e si cu asta, facem ce fac toti.....
Iar acum din Noiembrie o sa vina din tara pe rand asa ca fata va sta acasa cu bunicii..va merge doar la sporturi...... oFloare1.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Aug 26 2011, 03:46 AM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(USA @ Aug 25 2011, 12:01 PM) *
Uite ca nu am mai intrat pe aici.....dar, clar Aris va merge la scoala la 6 ani fara 17 zile, asta e....si se pare ca nu e peste tot regula cu 5 ani pana la 1 Septembrie, da rla scoala de care apartine, scoala buna nu am ce comenta, e regula asta...asa ca ne conformam.....
Cat despre cost....programul, in primul an, e gratis ptr 4 ore, timpul peste se plateste ptr ca vin professori contractori.....asta e si cu asta, facem ce fac toti.....
Iar acum din Noiembrie o sa vina din tara pe rand asa ca fata va sta acasa cu bunicii..va merge doar la sporturi...... oFloare1.gif

Suna bine planul tau cuscrulita! Deci mai ai un an de trindaveala, caci de la K incep sa vina cu homework acasa. Chestii mici dar importante pentru ei! David este extrem de fericit la scoala publica, acum e si el baiat mare ca merge la aceeasi scoala cu fratelo! Cind ma duc sa-l iau, i se lumineaza fata ca la soare, si incepe sa ma strige si sa-mi trimita bezele nenumarate! Se uita si profesoara la noi si toti parintii cu zimbetul pe buze, se amuza de manifestarile noastre de tandrete atit de fatise! Suntem singurii de altfel care ne tocim de atita pupat! Deci o sa fie frumos, inca o experienta care o sa-ti faca viata un pic mai bogata! Pupicei! partners.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Aug 26 2011, 03:47 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anicika
postare Aug 26 2011, 12:53 PM
Postare #23


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,031
Inscris la: 24-November 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 121,376



Incet, incet ne apropiem si noi de sistemul de acolo. Incepand cu anul scolar viitor vor sa includa grupa pregatitoare in ciclul primar. Copiii vor incepe scoala la 5 ani, daca implinesc 6 ani pana in decembrie sau la 6 ani. Acum depinde, cine stie ce idei le mai vin pana la anul.
Poate asa se vor mai aerisi gradinitele si nu vor mai face atatea mofturi cand te duci sa inscrii copilul. Poate nu vor mai fi grupe de 30 de copii. Visez si eu cu ochii deschisi.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 26 2011, 02:53 PM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




Cuscrulitaa.....de pupacit...vai sa iti spun cum imping carutul la market imbratisata cu zana....cum instant imi urla "I LOVE YA MAMYYYY..YOU ARE THE BEST!" de se intoarce lumea in jur......off, sunt un parfum de iubire....ma gandeam aseara, asta dupa vreo 4-5 ori cat am mers la fata in somn sa o pup de nany nany, nu ma saturam, ca poate exagerez ca poate dau prea mult frau sentimentelor, dar nu cred.....sunt prea frumosi si perfectii si sclipitori incat sa cred ca prea multa iubire strica!

Anicika, ma bucur sa aud ca si in Romania se misc aceva..si sincer multi cred ca 5 ani ptr scoala e prea devreme, eu una nu cred..au o asa putere de asimilare si asa curiozitate car epe traseu in cursul anilor se pierde.....so, e mare pacat sa nu se profite de ea si puii sa prinda mai multe.....sii da, va ajuta si gradinitele, clar.....acum profesorii/educatorii sa se acomodeze cat mai repede!

Pupik fetelor!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Aug 26 2011, 03:05 PM
Postare #25


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(anicika @ Aug 26 2011, 01:53 PM) *
Incet, incet ne apropiem si noi de sistemul de acolo. Incepand cu anul scolar viitor vor sa includa grupa pregatitoare in ciclul primar. Copiii vor incepe scoala la 5 ani, daca implinesc 6 ani pana in decembrie sau la 6 ani. Acum depinde, cine stie ce idei le mai vin pana la anul.
Poate asa se vor mai aerisi gradinitele si nu vor mai face atatea mofturi cand te duci sa inscrii copilul. Poate nu vor mai fi grupe de 30 de copii. Visez si eu cu ochii deschisi.

Pai asa e in Italia si fac 5 ani clasele elementare, iar gimnaziu sunt doar 3 (in loc de 4).....liceul sunt 5 (scoala profesionala 3)
De fapt in cls I fac cunostinta cu alfabetul, buchiseala si invata sa adune si sa scada dar inca nu din memorie, doar asa cu segmenti desenati pe caiet sau cu riglete.....o lalaie si cu scrisul de mana, dar abia in cls II se trece la treaba serioasa.

Aceasta postare a fost editata de marimaria: Aug 26 2011, 03:08 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anicika
postare Aug 26 2011, 03:05 PM
Postare #26


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,031
Inscris la: 24-November 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 121,376



QUOTE(USA @ Aug 26 2011, 03:53 PM) *
Cuscrulitaa.....de pupacit...vai sa iti spun cum imping carutul la market imbratisata cu zana....cum instant imi urla "I LOVE YA MAMYYYY..YOU ARE THE BEST!" de se intoarce lumea in jur......off, sunt un parfum de iubire....ma gandeam aseara, asta dupa vreo 4-5 ori cat am mers la fata in somn sa o pup de nany nany, nu ma saturam, ca poate exagerez ca poate dau prea mult frau sentimentelor, dar nu cred.....sunt prea frumosi si perfectii si sclipitori incat sa cred ca prea multa iubire strica!
Anicika, ma bucur sa aud ca si in Romania se misc aceva..si sincer multi cred ca 5 ani ptr scoala e prea devreme, eu una nu cred..au o asa putere de asimilare si asa curiozitate car epe traseu in cursul anilor se pierde.....so, e mare pacat sa nu se profite de ea si puii sa prinda mai multe.....sii da, va ajuta si gradinitele, clar.....acum profesorii/educatorii sa se acomodeze cat mai repede!
Pupik fetelor!

Credeam ca numai noi suntem pupaciosi. unsure.gif Glumeam. Cand avem asemenea comori cum sa nu ii iubim? Si cum sa nu aratam asta? hug.gif
Cat despre adaptare vom vedea. Si eu intru in categoria celor care trebuie sa se acomodeze. Ma bucur tare mult pentru ca Tudor va fi in generatia mea daca nu mai schimba ceva domn' ministru. Il iau la mine la scoala, va fi sub ochii mei. La o alta invatatoare, desigur.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 26 2011, 03:27 PM
Postare #27


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(anicika @ Aug 26 2011, 04:05 PM) *
Credeam ca numai noi suntem pupaciosi. unsure.gif Glumeam. Cand avem asemenea comori cum sa nu ii iubim? Si cum sa nu aratam asta? hug.gif
Cat despre adaptare vom vedea. Si eu intru in categoria celor care trebuie sa se acomodeze. Ma bucur tare mult pentru ca Tudor va fi in generatia mea daca nu mai schimba ceva domn' ministru. Il iau la mine la scoala, va fi sub ochii mei. La o alta invatatoare, desigur.

Pupaciosi fratee si l-am molipsit si pe sot..el nu e asa de pupacios, dar s-a cam facut..bine nici nu prea are de ales, ca daca il pupa fii'sa toata ziua buna ziua....acum se plange ca nu il pupa si nevasta tot asa, ca cica am de recuperat.... oFloare1.gif doh.gif poftim pretentii doh.gif liwlol.gif
Oo, ce bine ca o sa il ai sub privirii..sincer am un stress enorm cu scoala...referitor la bullying - atitudinile intre copii......aici e o mare problema....sper sa descopar ca nu e asa de mare cand o sa incepem si noi scoala....sper....
Pupik

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 26 2011, 03:28 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anicika
postare Aug 26 2011, 03:49 PM
Postare #28


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,031
Inscris la: 24-November 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 121,376



QUOTE(USA @ Aug 26 2011, 04:27 PM) *
Pupaciosi fratee si l-am molipsit si pe sot..el nu e asa de pupacios, dar s-a cam facut..bine nici nu prea are de ales, ca daca il pupa fii'sa toata ziua buna ziua....acum se plange ca nu il pupa si nevasta tot asa, ca cica am de recuperat.... oFloare1.gif doh.gif poftim pretentii doh.gif liwlol.gif Oo, ce bine ca o sa il ai sub privirii..sincer am un stress enorm cu scoala...referitor la bullying - atitudinile intre copii......aici e o mare problema....sper sa descopar ca nu e asa de mare cand o sa incepem si noi scoala....sper....
Pupik

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Neeeee... Tudor este pupacios numai cu mine. Pe tati de obicei il alinta cu cate o muscatura. wink.gif Desi tati il rasfata si ii face pe plac mereu.
Cat despre colectiv nu se stie cum va fi. Depinde de ,,cei 7 ani de acasa,,. Desi in cazul nostru vor fi mai putini. Si in multe cazuri... Eu deja ma sperii cand vad cum se comporta ceilalti copii la spatiile de joaca. Nu-i jucaria ta? Si ce? Da-i si un pumn daca nu ti-o da... Si al meu mereu ramane fara jucarii, eventual mai incaseaza si cate o palma sau un pumn. Iar parintii acelor copii sunt mandri ca au copii descurcareti. nervi.gif Si eu il chinui pe al meu cu ,,nu este voie sa iei jucaria altuia sau nu este frumos sa lovesti alt copil,,.
Ufffff acum am vazut, pe alt topic. Sper sa treaca uraganul fara incidente pe la voi! Sa se mai linisteasca pana cand ajunge. hug.gif Sa nu aveti probleme!

Aceasta postare a fost editata de anicika: Aug 26 2011, 04:17 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Aug 26 2011, 06:08 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(anicika @ Aug 26 2011, 03:53 AM) *
Incet, incet ne apropiem si noi de sistemul de acolo. Incepand cu anul scolar viitor vor sa includa grupa pregatitoare in ciclul primar. Copiii vor incepe scoala la 5 ani, daca implinesc 6 ani pana in decembrie sau la 6 ani. Acum depinde, cine stie ce idei le mai vin pana la anul.
Poate asa se vor mai aerisi gradinitele si nu vor mai face atatea mofturi cand te duci sa inscrii copilul. Poate nu vor mai fi grupe de 30 de copii. Visez si eu cu ochii deschisi.



QUOTE(marimaria @ Aug 26 2011, 06:05 AM) *
Pai asa e in Italia si fac 5 ani clasele elementare, iar gimnaziu sunt doar 3 (in loc de 4).....liceul sunt 5 (scoala profesionala 3)
De fapt in cls I fac cunostinta cu alfabetul, buchiseala si invata sa adune si sa scada dar inca nu din memorie, doar asa cu segmenti desenati pe caiet sau cu riglete.....o lalaie si cu scrisul de mana, dar abia in cls II se trece la treaba serioasa.



QUOTE(anicika @ Aug 26 2011, 06:05 AM) *
Credeam ca numai noi suntem pupaciosi. unsure.gif Glumeam. Cand avem asemenea comori cum sa nu ii iubim? Si cum sa nu aratam asta? hug.gif
Cat despre adaptare vom vedea. Si eu intru in categoria celor care trebuie sa se acomodeze. Ma bucur tare mult pentru ca Tudor va fi in generatia mea daca nu mai schimba ceva domn' ministru. Il iau la mine la scoala, va fi sub ochii mei. La o alta invatatoare, desigur.




Dragele mele , ieri am citit postarea asta scrisa de una din mamicile de august 2009, cuvinte care m-au miscat pina la lacrimi. Postarea era ca incurajare pentru o mamica care se chinuie sa intarce copilasul si care sufera foarte tare alaturi de micut. Deci: " Cand ma uit in urma, la iubitii mei, singura mea durere asta este...si vorba aia, nu se compara...doar o luna jumate la Ioana si 6 luni la Tudor... dar a fost minunat !!! E singurul lucru pentru care m-as intoarce in timp si as incerca din rasputeri sa-l retraiesc si sa-l prelungeeeeeesc !!!
Daca imi permiti , ti-as cita un refren din folclorul "bunicilor" ..."leganati-va, mamelor, copiii, caci , mai tarziu, viata nu-i va mai legana...!" Asa banal suna, dar atat de adevarat ! Iubeste-l, alinta-l, tine-l in brate...va fi un pansament pentru amandoi! Sigur o faci, dar nu te supara daca o mai spun si eu inca o data! Cred cu tarie in exprimarea fizica a afectiunii,a protectiei, indiferent de varsta celui caruia i se adreseaza!!! Dar mai ales copiilor !!!
O sa fii ever nostalgica dupa clipele voastre magice ... Asa ca...plangi, fii melancolica...doar esti o MAMA GROZAVA !"

Cuvintele astea m-au emotionat profund, m-au facut sa imi evaluez toate trairile mele ca mama si apoi m-au dus pe firul amintirilor la vremurile in care eu eram copil. Si ce bine este sa simti ca esti iubit si protejat, mama mea era tot universul meu si imi doresc din rasputeri sa pot fii si eu la fel pentru copiii mei. Si dragostea noastra nu o pot simtii mai bine decit prin imbratisarile noastre, mingiierile noastre, privirile noastre pline de adorare! Trebuie sa stie cit de importanti si iubiti sunt de catre noi si asta sunt sigura ca le va da incredere si ii va sustine pe restul vietii.

CIt depsre scoala, la noi, incep sa scrie cu litere de tipar la gradinita-anul acel pregatitor pentru clasa intii, care aici este obligatoriu-iar scrisul de mina (cursiv cum se cheama aici) se invata abia in clasa a treia! Habar n-am cum, dar ar fii culmea sa inceapa cu bastonase cind deja sunt ditamai copiii!! doh.gif
Iar gradinitele de stat, la noi lipsesc cu desavirsire! Deci in Romania, inca e bine ca exista, chiar daca sunt mai putine locuri decit copiii, dar macar daca il inscrii din timp, banuiesc ca sunt sanse sa prinzi un loc! Aici costa enorm de mult gradinita pentru copiii, de aceea in general, in familiile care au de la 3 copii in sus, mamele stau acasa. E mai ieftin decit sa mearga mama la lucru si copiii la gradi! yes.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Aug 26 2011, 06:12 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anicika
postare Aug 27 2011, 09:34 AM
Postare #30


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,031
Inscris la: 24-November 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 121,376



QUOTE(Sara1 @ Aug 26 2011, 07:08 PM) *
Dragele mele , ieri am citit postarea asta scrisa de una din mamicile de august 2009, cuvinte care m-au miscat pina la lacrimi. Postarea era ca incurajare pentru o mamica care se chinuie sa intarce copilasul si care sufera foarte tare alaturi de micut. Deci: " Cand ma uit in urma, la iubitii mei, singura mea durere asta este...si vorba aia, nu se compara...doar o luna jumate la Ioana si 6 luni la Tudor... dar a fost minunat !!! E singurul lucru pentru care m-as intoarce in timp si as incerca din rasputeri sa-l retraiesc si sa-l prelungeeeeeesc !!!
Daca imi permiti , ti-as cita un refren din folclorul "bunicilor" ..."leganati-va, mamelor, copiii, caci , mai tarziu, viata nu-i va mai legana...!" Asa banal suna, dar atat de adevarat ! Iubeste-l, alinta-l, tine-l in brate...va fi un pansament pentru amandoi! Sigur o faci, dar nu te supara daca o mai spun si eu inca o data! Cred cu tarie in exprimarea fizica a afectiunii,a protectiei, indiferent de varsta celui caruia i se adreseaza!!! Dar mai ales copiilor !!!
O sa fii ever nostalgica dupa clipele voastre magice ... Asa ca...plangi, fii melancolica...doar esti o MAMA GROZAVA !"

Cuvintele astea m-au emotionat profund, m-au facut sa imi evaluez toate trairile mele ca mama si apoi m-au dus pe firul amintirilor la vremurile in care eu eram copil. Si ce bine este sa simti ca esti iubit si protejat, mama mea era tot universul meu si imi doresc din rasputeri sa pot fii si eu la fel pentru copiii mei. Si dragostea noastra nu o pot simtii mai bine decit prin imbratisarile noastre, mingiierile noastre, privirile noastre pline de adorare! Trebuie sa stie cit de importanti si iubiti sunt de catre noi si asta sunt sigura ca le va da incredere si ii va sustine pe restul vietii.

CIt depsre scoala, la noi, incep sa scrie cu litere de tipar la gradinita-anul acel pregatitor pentru clasa intii, care aici este obligatoriu-iar scrisul de mina (cursiv cum se cheama aici) se invata abia in clasa a treia! Habar n-am cum, dar ar fii culmea sa inceapa cu bastonase cind deja sunt ditamai copiii!! doh.gif
Iar gradinitele de stat, la noi lipsesc cu desavirsire! Deci in Romania, inca e bine ca exista, chiar daca sunt mai putine locuri decit copiii, dar macar daca il inscrii din timp, banuiesc ca sunt sanse sa prinzi un loc! Aici costa enorm de mult gradinita pentru copiii, de aceea in general, in familiile care au de la 3 copii in sus, mamele stau acasa. E mai ieftin decit sa mearga mama la lucru si copiii la gradi! yes.gif

hug.gif Superbe cuvinte! Adevarul este ca ce poate fi mai minunat decat sa iti strangi puiul in brate, sa simti cum te strange si el si iti spune ,,te iubesc, mami!,, !
Complicat sistemul la voi. Greu daca nu aveti gradinite de stat. Aici problema este sa prinzi loc. De multe ori degeaba te duci din timp, ca tot nu prinzi. Asta-i valabil in cazul creselor. Este o adevarata aventura sa inscrii copilul la cresa. Sunt foarte putine si vor fi si mai putine locuri in conditiile in care a fost redus concediul postnatal. Cand l-am inscris eu pe Tudor la cresa erau vreo 150 de dosare pe 30 de locuri. La gradi este putin mai lejer.
Cat despre programele scolare la noi sunt incarcate, mult mai incarcate. Poate le mai aerisesc si ei.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 17th April 2024 - 12:05 AM