Mate Cls A V A ! |
Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )
Mate Cls A V A ! |
Oct 29 2009, 09:42 AM
Postare
#11
|
|
Junior Grup: Members Plus Postari: 12 Inscris la: 4-October 09 Membru nr.: 112,937 |
Solutie: 1 abcabc=100000a+10000b+1000c++100a+10b+c=100100a+10010b+1001c=1001*100a+1001*10b+ 001c= =1001*(100a+10b+c) ...ceea ce terbuia demonstrat 2 10a+b=4a+4b 6a=3b (:3) 2a=b De aici rezulta posibilitatile: 12=4(1+2) 24=4(2+4) 36=4(3+6) 48=4(4+8) Adica numerele sunt: 12, 24, 36, 48 multumesc mult te mai deranjez cu 2ex verificati daca urmatoarele egal. sunt adev a. aa=11a b. abab=101ab c.a00a=1001a 2.determ nr nat consecutive ab si ac pt care ab +ac=113 |
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Oct 29 2009, 10:26 AM
Postare
#12
|
|
Golden Member Grup: Golden Members Postari: 9,106 Inscris la: 16-October 06 Membru nr.: 206 |
multumesc mult te mai deranjez cu 2ex verificati daca urmatoarele egal. sunt adev a. aa=11a b. abab=101ab c.a00a=1001a 2.determ nr nat consecutive ab si ac pt care ab +ac=113 Solutie: 1 )La fel ca la ex. anterior: a ) 10a+a=11a b ) 1000a+100b+10a+b=1010a+101b=101(10a+b )=101ab c ) 1000a+100*0+10*0+a=1001a 2 ) ab= 10a+b ac= 10a+b+1 (b si c sunt consecutive...) Deci, 10a+b+10a+b+1=113 20a+2b=112 (:2) 10a+b=56 Deci numerele sunt 56 si 57 Observatie: marea filozofie a acestor exercitii este scrierea numerelor in sistemul zecimal folosind puterile lui 10 exemplu: abcd= (10**3)a+(10**2)b+10c+d unde, spre exemplu, 10**3= 10*10*10=1000 Aceasta postare a fost editata de Matei: Oct 29 2009, 10:32 AM -------------------- |
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Oct 29 2009, 11:00 AM
Postare
#13
|
|
Junior Grup: Members Plus Postari: 12 Inscris la: 4-October 09 Membru nr.: 112,937 |
Solutie: 1 )La fel ca la ex. anterior: a ) 10a+a=11a b ) 1000a+100b+10a+b=1010a+101b=101(10a+b )=101ab c ) 1000a+100*0+10*0+a=1001a 2 ) ab= 10a+b ac= 10a+b+1 (b si c sunt consecutive...) Deci, 10a+b+10a+b+1=113 20a+2b=112 (:2) 10a+b=56 Deci numerele sunt 56 si 57 Observatie: marea filozofie a acestor exercitii este scrierea numerelor in sistemul zecimal folosind puterile lui 10 exemplu: abcd= (10**3)a+(10**2)b+10c+d unde, spre exemplu, 10**3= 10*10*10=1000 acum am inteles multumesc mult p.s. cred ca ex. 2 e gresit in carte daca 2a=b nu avem sol. 12,24....,fiindca nu e posibil sol ar fi21,42,dar nu verifica egalitatea ab=4(a+ |
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Oct 29 2009, 11:04 AM
Postare
#14
|
|
Junior Grup: Members Plus Postari: 12 Inscris la: 4-October 09 Membru nr.: 112,937 |
|
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Nov 3 2009, 07:22 PM
Postare
#15
|
|
Junior Grup: Members Plus Postari: 12 Inscris la: 4-October 09 Membru nr.: 112,937 |
|
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Nov 3 2009, 07:37 PM
Postare
#16
|
|
Junior Grup: Members Plus Postari: 12 Inscris la: 4-October 09 Membru nr.: 112,937 |
|
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Nov 3 2009, 08:49 PM
Postare
#17
|
|
Golden Member Grup: Golden Members Postari: 9,106 Inscris la: 16-October 06 Membru nr.: 206 |
te rog ajuta-ma la aceste ex 1.afla x daca x :2006=5rest r 2.afla x daca x :4=a rest b x :1 0=b rest a 3. afla r daca a=1 x 2x .....x18 +2006 a:125=c rest r 4.x=? x=84a-56b+73 x:14=c rest r 5.x=? x:7=12rest r x:8=10rest r Se aplica teorema impartirii cu rest: D=deimpartit I=impartitor C=cat R=rest Atunci D=I*C+R, unde C este diferit de 0 (>0) iar 0<=R<C Sa luam primul exercitiu: 1.afla x daca x :2006=5rest r x=2006*5+r unde r trebuie sa fie mai mic decat 5 , adica poate lua valorile 0, 1, 2, 3 sau 4 x=10030+0=10030 x=10030+1=10031 x=10030+2=10032 ...... x=10030+4=10034 si asa mai departe... Succes! -------------------- |
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Nov 3 2009, 09:07 PM
Postare
#18
|
|
Junior Grup: Members Plus Postari: 12 Inscris la: 4-October 09 Membru nr.: 112,937 |
Se aplica teorema impartirii cu rest: D=deimpartit I=impartitor C=cat R=rest Atunci D=I*C+R, unde C este diferit de 0 (>0) iar 0<=R<C Sa luam primul exercitiu: 1.afla x daca x :2006=5rest r x=2006*5+r unde r trebuie sa fie mai mic decat 5 , adica poate lua valorile 0, 1, 2, 3 sau 4 x=10030+0=10030 x=10030+1=10031 x=10030+2=10032 ...... x=10030+4=10034 si asa mai departe... Succes! multumesc,la ex 3 cum il aflu pe a/ |
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Nov 3 2009, 09:54 PM
Postare
#19
|
|
Golden Member Grup: Golden Members Postari: 9,106 Inscris la: 16-October 06 Membru nr.: 206 |
multumesc,la ex 3 cum il aflu pe a/ La ex. 3 trebuie aflat r nu a ! -------------------- |
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Nov 15 2009, 05:46 PM
Postare
#20
|
|
Junior Grup: Members Plus Postari: 12 Inscris la: 4-October 09 Membru nr.: 112,937 |
buna seara
te rog sa imi explici si mie cateva exercitii 1. Afla suma ultimelor 100 de cifre ale nr. A= 1x2x3x...........x2008x2009+2009 2.Stiind ca n! =1x2x3x.....xn,aflati ultima cifra a nr 2009!+9002! 3.Un nr de trei sau mai multe cifre diferite este numit ondulat daca printre cifrele lui nu exista trei cifre alaturate a,b,c care sa satisfaca vreunul dintre sirurile de inegalitati a<b<c sau a>b >c. Care este diferenta dintre cel mai mare si cel mai mic nr ondulat de patru cifre? 4.fie sirul1,8,15,22...... -aflati termenul de pe locul 15 -calculati suma primilor 10 termeni 5. mihai isi propune sa citeasca o carte care are 120 pagini.Daca in fiecare zi Mihai ar citi cu zece pagini mai putin decat in ziua precedenta el ar tremina de citit cartea in 4 zile.cate pagini trebuie sa citeasca Mihai in prima zi? multumesc |
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Reclama |
Postare
#
|
Reclama |
|
Daca iti place acest topic recomanda pe facebook : | |
|
|
Versiune Lo-Fi | Acum este ora: 19th April 2024 - 05:13 AM |