Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Sa Dezvatam Copii Sa Nu Mai Doarma Cu Parintii In Acelasi Pat ?
erghmona
postare Jul 13 2007, 12:28 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 19
Inscris la: 10-July 07
Membru nr.: 5,061



Cand erau nou nascuti copii au dormit in patutul lor, o perioada, pana cand noaptea se trezea mai des de foame, iar mamica lua copilul in pat si ii dadea san( de obicei) si adormea langa ea.
La fel s-a intamplat si la mine. Pana la varsta de 6 luni a dormit in patutul ei( Claudia o cheama pe fata mea), iar apoi a inceput sa vrea san noaptea mai des, si a trebuit sa o iau in patul nostru si sa ii dau san, apoi sa o pun iar in patutul ei, apoi peste 2 ore aprox sa repet pricedura, si mi-a fost greu, asa ca am lasat-o sa doarma cu noi in pat si acum are aproape 2 ani si as dori sa doarma singura noaptea in patul ei.
Problema este ca nu avem o camera a ei, pt ca noi stam cu parintii. Ce sa fac, sa mai asteptam pana vom ramane singuri si ii vom face camera ei?
Voi cum ati facut?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Jul 13 2007, 12:39 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



nu stiu cum sa-ti spun s-o dezveti acum. o sa fie tare greu si-ti vor trebui nervi de otel, ca fata nu va ceda deloc usor. cu siguranta va plange mult si va protesta. incearca s-o muti la ea in patutz dupa ce adoarme. spune-i ca e fetitza mare si ca si ea trebuie sa doarma in patul ei.
la noi a fost un caz fericit tare. a dormit de la bun inceput singur in patutz. eu dormeam la el in camera si-l luam cu mine pe pat numai cand ii dadeam tzitzi apoi il puneam la loc in patutz. la 2 luni jum. si-a scos singur masa de noapte, apoi la 6 luni m-am mutat din camera lui si l-am lasat sa doarma singur. si asa dormim si in ziua de azi.
sper sa reusesti. bafta multa


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Jul 13 2007, 12:45 PM
Postare #3


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



Si eu sunt de aceiasi parere cu Max acum o sa fie mai greu,eu de cand iam adus de la maternitate ai culc in patuturile lor,acum nu avem probleme.


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jul 13 2007, 01:00 PM
Postare #4


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585




Sfat teoretic, caci practic nu m-am lovit din fericire de prblema asta!
Incearca, in masura in care spatiul va permite sa ii schimbi patutul. Sau ceva la patut! Sa vada ca e o schimbare facuta special pentru ca ea e fetita mare. Spuneti-i si voi mai tot timpul ca e mare, ei sunt incantati de chestia asta! Nu stiu daca la 2 ani tine asta, dar in curand va tine caci vor constientiza si ei ca au mai crescut!

Poate fetele care au trecut prin asta sa te sfatuiasca mai bine caci eu una ti-am zis, numai teoretic....practic a dormit in culcusul lui! Iar acum doarme acolo pentru ca mai avem un bebe in familie si ...daca vine sa ii ia patul! tongue.gif uite asta e o idee, dar doar daca nu planificati un fratior!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Aug 25 2007, 02:23 AM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



biggrin.gif se dezvata simplu...o pui in patut si stai cu ea...Denissa deja are 1 saptamana de cand doarme in patutul ei...si culmea, nu a plans deloc, doh.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cp_ciprian
postare Nov 5 2007, 10:55 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 41
Inscris la: 2-October 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 7,476



bouncy.gif si bebe al meu de cand sa imbolnavit noaptea se trezea de durere si il alinam, dar se pare ca nu era suficient si ca sa fie langa mine, cum zice sotul meu sa simta tic-tac-ul meu l-am luat cu mine in pat( sotul lucra de noapte in saptamana respectiva) si sa obisnuit asa. Pana la urma l-am dezvatat repede, cum: cand dormea de pranz de cateva ori chiar l-am adormit in patutul lui sau alte dati il mutam imediat ce adormea sa constientizeze ca acela este locul lui. Si a mers, nu imediat dar cateva zile au fost suficiente . Sau atunci cand se trezea il mai lasam sa planga putin poate adoarme la loc, dar nu prea mergea. In acest timp nu i-am mai dat nici suzeta biberon.gif si am scapat si de ea. Destul de usor. Bafta si voua. smile.gif partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioanaelena
postare Nov 6 2007, 12:18 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members
Postari: 107
Inscris la: 11-April 07
Din: otopeni
Membru nr.: 3,128



Va trebuie o rabdare de fier si multa vointa, dat fiind ca doarme de mult cu voi si nici nu aveti posibilitatea unei camere numai a ei.
Eu am doua fetite, una de 2 ani si cealalta de 1 an.

Acum o luna, cea mare a inceput sa "bantuie" noaptea prin casa. Am gasit-o la picioarele noastre. Se mai intampla seara cand venea ora de somn sa caute sa doarma in alta parte dacet la ea in patut. I-am cumparat atunci un patut tare frumos din Ikea si am inceput sa-i laudam patutul cat de frumos este, si ca o asteapta sa doarma acolo, ca celelalte sunt cam urate fata de al ei. i l-am decorat cu tot felul de maimutoi din plus, i-am cumparat multe pernute cu printese si ii repetam mereu ce pat frumos are.
Inca o smecherie care tine mai mereu este abordarea ducerii la culcare ca o joaca.
Fiecare e in patutul ei si incepem sa ne ascundem, eu afara din camera, dupa usa, iar ele printre jucariile din patut si la cateva secunde apar la ele in camera si spun ca nu le vad si ca trebuie sa vorbesc in soapta ca pe fetite le-am luat mos ene, si aparitiile mele se tot raresc si raman in patut ca se nu mai tie surprinse de mine. Totul dureaza cam 5 minute laugh.gif si este o joaca nu o obligatie de a merge la culcare.
am tot felul de carti cu diferite modalitati de abordare a problemelor legate de copii si ajuta destul de mult, dar trebuie rabdare si gasite variante in functie de copil.
E frumos cand vedem in reclame parintii cu copiii alaturi intr-un pat mare, dar cu viata noastra cum ramane? Cam acolo mai avem putin timp pentru noi.
RABDARE SI MULTA IMAGINATIE!
SUCCES!
Va pup!


--------------------

<A href="http://sig.graphicsfactory.com/" target=_blank>
Glitter Graphics
<A href="http://tickers.families.com%5d%5bimg%5dhttp://tac.families.com/ezb/1100229.png%5b/img%5d%5b/url%5d%5bimg%5dhttp://sig.graphicsfactory.com/Mothers_Day/e.gif%5b/img%5d%5bimg%5dhttp://sig.graphicsfactory.com/Mothers_Day/l.gif%5b/img%5d%5bimg%5dhttp://sig.graphicsfactory.com/Mothers_Day/e.gif%5b/img%5d%5bimg%5dhttp://sig.graphicsfactory.com/Mothers_Day/n.gif%5b/img%5d%5bimg%5dhttp://sig.graphicsfactory.com/Mothers_Day/a.gif%5b/img%5d" target=_blank>
<A href="http://tickers.families.com" target=_blank>

Glitter Graphics

<A href="http://tickers.families.com" target=_blank>
<A href="http://sig.graphicsfactory.com/" target=_blank>
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristake
postare Nov 7 2007, 08:25 AM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 24-September 07
Membru nr.: 7,049



QUOTE(ioanaelena @ Nov 6 2007, 01:18 PM) *
Va trebuie o rabdare de fier si multa vointa, dat fiind ca doarme de mult cu voi si nici nu aveti posibilitatea unei camere numai a ei.
Eu am doua fetite, una de 2 ani si cealalta de 1 an.

Acum o luna, cea mare a inceput sa "bantuie" noaptea prin casa. Am gasit-o la picioarele noastre. Se mai intampla seara cand venea ora de somn sa caute sa doarma in alta parte dacet la ea in patut. I-am cumparat atunci un patut tare frumos din Ikea si am inceput sa-i laudam patutul cat de frumos este, si ca o asteapta sa doarma acolo, ca celelalte sunt cam urate fata de al ei. i l-am decorat cu tot felul de maimutoi din plus, i-am cumparat multe pernute cu printese si ii repetam mereu ce pat frumos are.
Inca o smecherie care tine mai mereu este abordarea ducerii la culcare ca o joaca.
Fiecare e in patutul ei si incepem sa ne ascundem, eu afara din camera, dupa usa, iar ele printre jucariile din patut si la cateva secunde apar la ele in camera si spun ca nu le vad si ca trebuie sa vorbesc in soapta ca pe fetite le-am luat mos ene, si aparitiile mele se tot raresc si raman in patut ca se nu mai tie surprinse de mine. Totul dureaza cam 5 minute laugh.gif si este o joaca nu o obligatie de a merge la culcare.
am tot felul de carti cu diferite modalitati de abordare a problemelor legate de copii si ajuta destul de mult, dar trebuie rabdare si gasite variante in functie de copil.
E frumos cand vedem in reclame parintii cu copiii alaturi intr-un pat mare, dar cu viata noastra cum ramane? Cam acolo mai avem putin timp pentru noi.
RABDARE SI MULTA IMAGINATIE!
SUCCES!
Va pup!






Ady al meu a dormit cu mine de la 5 luni pana la 7 luni cand l-am gasit cu capul in jos pe marginea patului. Din ziua aia mi-am propus sa-l pun in patul lui indiferent de cat plange.Mai bine plans decat lovit. La pranz a adormit la mine in pat si l-am pus apoi in patul lui. Mi-a dormit 2 ore, stateam la geam sa vad daca doarme. Cred ca simtea si el nevoia de spatiu. Il iau in patul nostru doar dimineata cand ne jucam. Incercati dupa ce au adormit. Bafta.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Nov 27 2007, 01:14 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



Edy doarme in patutzul lui din prima noapte in care am venit cu el acasa, iar acum dimineatza cum deschide ochii sare peste patutz si vine la noi in pat si se baga intre noi.Are patutzul lipit de patul nostru


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Nov 27 2007, 01:27 PM
Postare #10


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(georgeta23 @ Nov 27 2007, 01:14 PM) *
Edy doarme in patutzul lui din prima noapte in care am venit cu el acasa, iar acum dimineatza cum deschide ochii sare peste patutz si vine la noi in pat si se baga intre noi.Are patutzul lipit de patul nostru


Si la noi exact la fel! Dimineata cum se trezeste isi escaladeaza patutul! Nici nu-mi dau seama cum e in stare ca pare inca adormit! laugh.gif Mai nou trebuie sa dorm si eu cu un maimutoi de plus ca are cam multi si nu face fata! Noaptea trecuta am petrecut-o cu un ...leopard! rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 12:38 PM