Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Directia 5, formatia mea de suflet si mult iubita!
maryhynt
postare Mar 26 2009, 10:06 AM
Postare #1


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



DIRECTIA 5 este formatia mea preferata ,iubita si draga sufletului meu!



BIOGRAFIE

Grupul Directia 5 a luat fiinta in anul 1991, la Bucuresti. In 1992, lanseaza albumul "La vulturul de mare cu pestele in gheare", dupa care pleaca in Bulgaria la festivalul "Orfeul de aur", iar in octombrie prezinta doua piese noi la festivalul de la Bregenz, Austria, unde obtine premiul II, inregistrarile live fiind transmise de MTV.

In martie 1993 lanseaza albumul "Seductie". Piesa de pe album, cu acelasi nume, are un videoclip difuzat pe MTV, MCM, TVE.

In aprilie 1994 lanseaza albumul 'Pantofi de lac' produs de o societate romano-belgiana (actual producator al grupului), lansarea avand loc in aceeasi perioada in Romania Belgia si Luxemburg.

Pe 17 decembrie 1993, Teatrul Ion Creanga din capitala gazduieste "IN DI ANKA", un concert al grupului Directia 5. Materialul audio rezultat a fost folosit in editarea albumului "In Di Anka Live - The Best Of Directia 5" iar din materialul video s-au montat videoclipurile "In Di Anka si Pakistan".

Grupul a participat la 4 editii ale festivalului international Rock Bucuresti ('91/'92) si la festivalul international "Cerbul de Aur" Brasov 1994; singurul grup romanesccare a participat la faza finala a Festivalului "ROCK A L'EST". In acelasi an participa la Festivalul ROCK POP de la Bratislava, Slovacia si la Festivalul "Merce de la Barcelona".

In paralel Directia 5 incepe colaborarea cu Loredana Groza.

In 1999, dupa o pauza discografica de cinci ani, Directia 5 revine cu un nou album intitulat "Superstar", in componenta: Marian Ionescu (chitara bass), Tete (tobe), Nicu Damalan (chitara) si Cristi Enache (voce).

Albumul contine 9 piese noi si 3 remix-uri de pe albumele anterioare iar lansarea a fost precedata in luna mai de aparitia unui maxi-single, continuand prima piesa extrasa "Altul mai bun" (Vreau o schimbare), cinci remix-uri precum si noile variante ale pieselor "Seductie" si "Lisabona".

Cel mai recent album Directia 5, "Cantece noi cu Directia 5" (lansat in 2000), i-a readus pe cei de la Directia 5 din nou in topurile romanesti. Albumul contine 11 piese si un "cadou din partea grupului", o melodie numita "Te voi astepta".

Primul extras de pe album a fost "Daca ai sti", cu care grupul a obtinut locul al lll-lea la Festivalul Mamaia 2000, la sectiunea Rock. Au urmat "Poti sa visezi" si "Am nevoie de tine", un cantec care pentru multi a devenit melodia lor de suflet, fiind extrem de difuzat pe posturile TV si statiile radio. "Langa mine", duetul cu Paula Seling, si "Obsesia" reprezinta a 4-a si a 5-a piesa de pe acest disc care a avut parte de videoclip si au avut din nou un mare succes.
Directia 5 a ajuns la al 9-lea material si la al 14-lea videoclip. ''Esti stilul meu '' este piesa ce da numele maxi-single-ului si a aparut pentru prima data pe compilatia ? Zi-le de vara ?. Videoclipul piesei a fost realizat de Magma Production, in regia lui Lucian Blaga, in discoteca "No Problem" din Constanta. Despre Directia 5 nu mai sunt multe cuvinte de spus. Baietii si-au demostrat de-a lungul timpului talentul, ambitia, daruirea si profesionalismul. Pagini intregi de revista si de ziar au fost ocupate cu datele lor personale, hobby-uri, activitati. Orice cantec Directia 5 se tranforma in hit. Este fara indoiala cea mai de succes trupa rock la ora actuala in Romania si una dintre trupele cele mai longevive si mai iubite din toate timpurile. Cristi Enache, Marian Ionescu, Nicu Damalan si Marius Keseri au avut un an 2000 plin. Inceputul lui 2001 a fost parca si mai de succes, odata cu un concert live care a spulberat pur si simplu orice concurenta.
Anul 2001 a continuat la fel de bine pentru trupa si s-a incheiat "pe val" cu super albumul "Octombrie".
Anul 2002 a insemnat un proiect inedit pentru Directia 5: un concert live si un album, ambele impreuna cu zece din cele mai in voga voci feminine ale momentului in Romania. Finele anului au adus fanilor o surpriza de proportii. Dublul album aniversar "De 10 ani" grupeaza 31 din cele mai cunoscute piese Directia 5, intr-o istorie discografica a trupei din primul deceniu de activitate.





--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Mar 26 2009, 10:12 AM
Postare #2


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



dedicatie pt tine, mary ... si pt mine rolleyes.gif



--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Mar 26 2009, 10:51 AM
Postare #3


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



componentii trupei:

CRISTI ENACHE
-solist vocal

S-a nascut la data de 26.03.1976 la Bucuresti. Prima data a urcat pe scena in 1993 la Sibiu impreuna cu formatia de ''liceu ''cu care canta pe vremea aceea.
Este un microbist convins si suporter neconditionat al echipei nationale a Romaniei.Cooperarea lui cu DIRECTIA 5 s-a petrecut in 22 iunie 1998,reprezentand practic realizarea un vis pe care l-a avut de cand a ascultat prima data DIRECTIA 5.
Profesional se simte implinit fiind solistul unei formatii cu o astfel de longevitate in topul preferintelor publicului din Romania.


MARIAN IONESCU-chitara bass

S-a nascut in data de 25.10.1962 la Bucuresti. Este fondatorul grupului directia 5.A mai cantat in timpuri noi si Grupul B22. Este colectionar de instrumente muzicale,are un numar impresionant de chitari bass,keyboards si chitari acustice ,fiind muzicianul si compozitorul cu cele mai performante instrumente din romania.detine un studio de inregistrari ARTIST-DIRECTIA 5 ,unde grupul a inregistrat din 1998 toate discurile sale.Carmin Ionescu fiul lui Marian canta la chitara bass ,ca si tatal sau.


MARIUS KESERI-tobe

S-a nascut in 7.03.1965 la Bucuresti.A mai cantat alaturi de Voltaj,Quartz,Vali Sterian si Compania de Sunet,a practicat baschetul de performanta la CLUBUL DINAMO BUCURESTI.
Idolii lui sunt AC/DC,Jimmy Hendrix si Beatles. Adora sampania si doamnele care stiu sa zambeasca!


Nicu Damalan- chitara

S-a nascut in 19.09.1967 la Bucuresti.Are ca hobby ,,acvaristica'':pestii Discus
A practicat urmatoarele sporturi: ciclism ,motociclism,atletism,ping-pong,hochei
Muzica preferata: AC/DC ,Deep Purple ,Led Zeppelin etc .




--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Mar 26 2009, 10:51 AM
Postare #4


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854




multumesc mult dyana!! hug.gif

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Mar 26 2009, 10:52 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Mar 26 2009, 11:31 AM
Postare #5


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



album ANIVERSARE:

1.IN NICIUN CAZ




2.JOC SAU DRAGOSTE



3.LA MULTI ANI


4.E INIMA MEA...TOPITA DE-A TA



5.HEY TU



6.MI-E DOR DE INCEPUT



7.ORASUL


8.DECEMBRIE



9.INIMA MEA


10.VOI VENI



Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Mar 26 2009, 11:56 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Mar 26 2009, 11:34 AM
Postare #6


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



link site oficial DIRECTIA 5 : http://www.directia5.com/


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Mar 26 2009, 12:36 PM
Postare #7


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



CANTEC PENTRU TINE



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Mar 26 2009, 12:45 PM
Postare #8


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



ESTI STILUL MEU




AM NEVOIE DE TINE




SI CE DACA



CINEVA



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Mar 26 2009, 12:55 PM
Postare #9


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



Cu nimeni nu te-as inlocui



poate tu




unde esti




Ploaia



Esti Ingerul Meu



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Mar 26 2009, 01:03 PM
Postare #10


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



Povestea Noastra



In numele dragostei



Crede in tine



Cu bratele deschise



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 06:46 AM