Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Loc Pt Discutii La Orice Ora, partychat
maryhynt
postare Aug 6 2008, 04:36 PM
Postare #1


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



dak vreti sa vb ku mine intrati va rog aici!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Oct 18 2008, 08:45 AM
Postare #2


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



QUOTE(maryhynt @ Aug 6 2008, 06:36 AM) *
dak vreti sa vb ku mine intrati va rog aici!


Buna dimineata. Ce faceti? Ce face Cristina? O zi frumoasa sa aveti... wub.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Oct 21 2008, 09:05 AM
Postare #3


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(alexandra81 @ Oct 18 2008, 09:45 AM) *
Buna dimineata. Ce faceti? Ce face Cristina? O zi frumoasa sa aveti... wub.gif


multumim bine! voi?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Oct 21 2008, 09:08 AM
Postare #4


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186




Si noi suntem bine...Astazi am fost matinali...si se pare ca lui Stefi i s-a facut deja somn...Dar il mai tin putin si gata....la somnic... oFloare1.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Oct 21 2008, 11:21 AM
Postare #5


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(alexandra81 @ Oct 21 2008, 10:08 AM) *
Si noi suntem bine...Astazi am fost matinali...si se pare ca lui Stefi i s-a facut deja somn...Dar il mai tin putin si gata....la somnic... oFloare1.gif



noi am papat acum mar cu biscuite k nea fost pofta!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Dec 19 2008, 10:03 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



Mary, tie ti-au cerut hainute pt. bebe de acasa la maternitate, sau au imbracat-o cu de-ale spitalului? Ca mi-a zis Oanaaa ca la TM trebuie sa aduci hainute cu tine de acasa, plus scutece, plus ulei pt. uns bebele, servetele umede... doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Dec 19 2008, 10:52 AM
Postare #7


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(roxana30 @ Dec 19 2008, 10:03 AM) *
Mary, tie ti-au cerut hainute pt. bebe de acasa la maternitate, sau au imbracat-o cu de-ale spitalului? Ca mi-a zis Oanaaa ca la TM trebuie sa aduci hainute cu tine de acasa, plus scutece, plus ulei pt. uns bebele, servetele umede... doh.gif


buna roxi! dr. mia spus k ar fi bine sa duc hainute pt bebe de acasa spalate si calcate k este mai bine! nu era nici o problema daca nu aveam haine k le dadeau ei de acolo ,dar eu nu am vrut in primul rand pt siguranta si sanatatea lui bb si in al doilea rand hainele pe care i le dadea la spital erau vechi! roxi te sfatuiesc in primul rand sa ai hainute la tine pt bebe! e cel mai sigur! e mai igienic pt bebe! acum depinde daca te lasa spitalul sa aduci hainute pe bebe de acasa! depinde de la spital la spital ! intreaba si tu medicul gineco al tau daca ai voie sai aduci lui bb haine de acasa!

uite iti fac o lista cu ce-ti trebuie pt bebe si pt tine cat timp stai in spital!

bagaj pt bebe pt spital:
-hainute bebe+ un rand de hainute de schimb( eu am avut 3 randuri de schimb)(in fiecare seara il schimbam pe bb dupa fiecare baie acolo,asa mia zis asistenta de acolo)
-botosei+caciulita+manusi pt bebe
-paturica si un cearsaf de pat pt bebe
-pieptene /perie de par pt bebe
-prosop de bumbac(mai mare pt.bebe)-pt.baie
-pampers (sa ai vreo 10 buc.la tine)
-servetele umede
-sapun lichid pt. bebe
-sampon bebe
-unguent pt fundulet( eu am folosit bephantene)
-sa ai vata si spirt -k sa o stearga pe langa buricut in fiecare seara( stai linistita k nu ustura)
-pudra baneocin(trebuie neaparat sa ai k o pudreaza dupa ce o sterge pe langa buricut k sa se usuce buricul mai repede)
-ser fiziologic
-forfecuta speciala pt bebe de unghii
-pansament steril 3 pachete
cam atat pt bebe deocamdata!
cu ulei il masezi pe bebe dupa ce ii cade buricul!

bagaj pt tine pt spital:

-3-4 camasi de noapte cu deschizatura la piept( atat am avut eu nevoie cat am stat eu 3 zile in spital)
-4 pachete mari de vata
- fasa de tifon(2 role)
-unguent bepantene(in caz k te taie ''jos''-unguentul asta te ajuta sa te vindeci mai repede si iti ia si usturimea de acolo)-e bun si pt mameloanele sanilor in caz k bebe iti face rana!

-papuci de casa
-sapun
-sampon
-prosop de baie
-un prosop din bumbac pe care sa-l folosesti numai pt stergerea sanilor inainte si dupa fiecare alaptat
-periutza de dinti+pasta
-4 perechi chiloti normali (stii tu de care-pt k sa nu te jeneze jos-sa fie un pic mai mari k sa stea lejer pe tine)
- un brau( k sa-ti strangi burta dupa ce nasti! sa-ti strangi burta roxi k eu nu am stranso dupa ce am nascut si am ramas cu burtaaaaaa mare! deci atentie! sa-ti strangi burta cu un brau
-absorbante always cu 8 pic (un pachet-din alea mai lungi)
-aparat de ras
-pieptene/perie de par
-o foarfeca pt taiat fasele de tifon(sau daca vrei poti sa faci tu tampoanele de vata cu fasa pe deasupra de acasa)

roxi cam atat pt spital daca imi aduc aminte ceva iti scriu aici! iti fac si lista cu ce trebuie pt bebe si pt tine cand iesi din spital!

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Dec 19 2008, 10:55 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Dec 19 2008, 11:06 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(maryhynt @ Dec 19 2008, 10:52 AM) *
buna roxi! dr. mia spus k ar fi bine sa duc hainute pt bebe de acasa spalate si calcate k este mai bine! nu era nici o problema daca nu aveam haine k le dadeau ei de acolo ,dar eu nu am vrut in primul rand pt siguranta si sanatatea lui bb si in al doilea rand hainele pe care i le dadea la spital erau vechi! roxi te sfatuiesc in primul rand sa ai hainute la tine pt bebe! e cel mai sigur! e mai igienic pt bebe! acum depinde daca te lasa spitalul sa aduci hainute pe bebe de acasa! depinde de la spital la spital ! intreaba si tu medicul gineco al tau daca ai voie sai aduci lui bb haine de acasa!

uite iti fac o lista cu ce-ti trebuie pt bebe si pt tine cat timp stai in spital!

bagaj pt bebe pt spital:
-hainute bebe+ un rand de hainute de schimb( eu am avut 3 randuri de schimb)(in fiecare seara il schimbam pe bb dupa fiecare baie acolo,asa mia zis asistenta de acolo)
-botosei+caciulita+manusi pt bebe
-paturica si un cearsaf de pat pt bebe
-pieptene /perie de par pt bebe
-prosop de bumbac(mai mare pt.bebe)-pt.baie
-pampers (sa ai vreo 10 buc.la tine)
-servetele umede
-sapun lichid pt. bebe
-sampon bebe
-unguent pt fundulet( eu am folosit bephantene)
-sa ai vata si spirt -k sa o stearga pe langa buricut in fiecare seara( stai linistita k nu ustura)
-pudra baneocin(trebuie neaparat sa ai k o pudreaza dupa ce o sterge pe langa buricut k sa se usuce buricul mai repede)
-ser fiziologic
-forfecuta speciala pt bebe de unghii
-pansament steril 3 pachete
cam atat pt bebe deocamdata!
cu ulei il masezi pe bebe dupa ce ii cade buricul!

bagaj pt tine pt spital:

-3-4 camasi de noapte cu deschizatura la piept( atat am avut eu nevoie cat am stat eu 3 zile in spital)
-4 pachete mari de vata
- fasa de tifon(2 role)
-unguent bepantene(in caz k te taie ''jos''-unguentul asta te ajuta sa te vindeci mai repede si iti ia si usturimea de acolo)-e bun si pt mameloanele sanilor in caz k bebe iti face rana!

-papuci de casa
-sapun
-sampon
-prosop de baie
-un prosop din bumbac pe care sa-l folosesti numai pt stergerea sanilor inainte si dupa fiecare alaptat
-periutza de dinti+pasta
-4 perechi chiloti normali (stii tu de care-pt k sa nu te jeneze jos-sa fie un pic mai mari k sa stea lejer pe tine)
- un brau( k sa-ti strangi burta dupa ce nasti! sa-ti strangi burta roxi k eu nu am stranso dupa ce am nascut si am ramas cu burtaaaaaa mare! deci atentie! sa-ti strangi burta cu un brau
-absorbante always cu 8 pic (un pachet-din alea mai lungi)
-aparat de ras
-pieptene/perie de par
-o foarfeca pt taiat fasele de tifon(sau daca vrei poti sa faci tu tampoanele de vata cu fasa pe deasupra de acasa)

roxi cam atat pt spital daca imi aduc aminte ceva iti scriu aici! iti fac si lista cu ce trebuie pt bebe si pt tine cand iesi din spital!


Multam fain, Mary, esti o dulce! Mamaaaa, cate imi trebe...hainute la bebe am o gramada, numai ca trebuie sa le spal, deci. Si pt mine mi-am luat si papuci noi, si camasi de noapte.... rolleyes.gif si nu le sufar deloc, eu in orice anotimp prefer pijamalele, sau sa dorm in pantaloni scurti si tricou, cand e f. cald. Ma enerveaza ca se ridica pana la gat si-mi ingheata fundu'. biggrin.gif
Mai nou, acum mi-au aparut vergeturi, si doar m-am dat cu crema in fiecare seara, si am zis ca poate scap, dar ar fi fost prea frumos rolleyes.gif S ce-i mai naspa, hemoroizi crybaby.gif (n-am avut in viatza mea), si ma lupt cu unguent de galbenele si propolis....

Am fost si la eco, deja are 2,800 kg, e grasuna biggrin.gif . Am sa m aduc si saptamana viitoare, si am sa intreb si de faza cu hainutele, si de ceva ca sa ma dezumflu, ca am acumulat multa apa, desi incerc sa mananc fara sare, dar cateodata nu-mi iese tongue.gif Mai ales supele au un gust oribil doh.gif

Aceasta postare a fost editata de roxana30: Dec 19 2008, 11:18 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Dec 19 2008, 11:24 AM
Postare #9


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854




roxi pe langa ce tiam scris sus mai adaug si bani (pt dr gine,moasa,dr neona si asistenta neonat, dr anestezist daca nasti cu epidurala+asistent anestezist
+infirmiere)




hainute pt bebe la iesirea din spital:

-un dres din bumbac
-un body cu maneca lunga
-o caciulita din bumbac mai subtire
-o caciulita de iesit afara mai groasa
-o salopetica mai groasa!
-o pereche de botosi mai grosi(de iarna sa fie)
-o pereche de manusi
-un combinezon de fas imblanit de iesit afara sau o paturica port-bebe gen asa
-un landou asa pt masina!
-o batista de bumbac pt bebe k sai acoperi fata pana la masina k sa nu traga aer rece pe nas/gura!

si cam atat!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Dec 19 2008, 11:43 AM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



Le am pe astea de care scrii, iar scaunel de masina o sa luam de la sotul de la magazin, poate i-l lasa patronul mai ieftin wink.gif . E firma de piese auto, dar au si alte articole ce tin de masini. In rest mai am de luat chestii ce tin de igiena, si niste botosei mai grosi si un prosopel.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 06:51 AM