Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce Sfant Sarbatorim Astazi, potrivit calendarului crestin ortodox
maria_corina29
postare Feb 4 2010, 03:29 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,658
Inscris la: 18-September 08
Din: pitesti
Membru nr.: 38,133



ESTE SI SF CIPRIAN NU STIU EXACT CAND DAR SIGUR AI SA MA ANUNTI TU CAND AJUNGI ACOLO.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 4 2010, 03:43 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(maria_corina29 @ Feb 4 2010, 05:29 PM) *
ESTE SI SF CIPRIAN NU STIU EXACT CAND DAR SIGUR AI SA MA ANUNTI TU CAND AJUNGI ACOLO.

tzuc.gif O sa te anunt smile.gif Tocmai asta a fost si ideea acestui topic. Sa afle fiecare daca nu cumva numele sau nu e de sfant si pana acum nu stia. smile.gif Eu nu am stiut ca Arina e nume de sfant atunci cand l-am ales, am aflat mult mai tarziu smile.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 6 2010, 08:40 AM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



5 februarie

În această lună, ziua a cincea, pomenirea sfintei mucenițe Agata.

Tot în această zi, pomenirea sfintei mucenițe Teodula.

Tot în această zi, pomenirea preacuviosului părintelui nostru Teodosie cel din Scopelon.

Tot în această zi, pomenirea preacuviosului părintelui nostru Polieuct, patriarhul Constantinopolului.

Tot în această zi, pomenirea sfântului mucenic Antonie Atenianul, care a suferit mucenicia în Constantinopol la anul 1674, când de sabie s-a săvârșit.

Sursa : Vietile sfintilor - Sinaxar

Aceasta postare a fost editata de manu1981: Feb 6 2010, 08:40 AM


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 6 2010, 08:42 AM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566




6 februarie

În această lună, ziua a șasea, pomenirea preacuviosului părintelui nostru Vucol, episcopul Smirnei.

Tot în această zi, pomenirea sfântului mucenic Iulian, cel din Emesa.

Tot în această zi, pomenirea sfinților mucenici, Fausta, Evilasiu și Maxim.

Tot în această zi, pomenirea preacuviosului părintelui nostru Varsanufie, "Marele Bătrân", și a cuviosului Ioan, cel numit "Proorocul", ucenicul sfântului Varsanufie.

Tot în această zi, pomenirea cuviosului Ioan, cel din cetatea Lico, care în pace s-a săvârșit.

Tot în această zi, pomenirea preacuviosului părintelui nostru Fotie mărturisitorul, cel întocmai cu apostolii, patriarhul Constantinopolului.

Sursa : Vietile sfintilor - Sinaxar



--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 6 2010, 11:39 AM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Tot astazi, crestinii ortodocsi praznuiesc Sâmbăta morților – Moșii de iarnă

Este o pomenire generala a mortilor, avind in vedere ca a doua zi, duminica, se va face referire in Evanghelia de la Sfinta Liturghie la ziua judecatii de la sfirsitul lumii, cind si cei vii, dar si cei morti vor primi pe vecie locul din rai sau din iad. Cealalta zi de simbata din cursul anului bisericesc consacrata in chip special pomenirii mortilor este simbata dinaintea Dumincii Pogoririi Duhului Sfint (Simbata Rusaliilor).

Daca la 40 de zile de la trecerea din lumea aceasta in lumea cealalta are loc, pentru fiecare, judecata particulara in urma careia, in functie de faptele fiecaruia, se va stabili un loc vremelnic de osinda sau de fericire, la sfirsitul lumii va avea loc o noua judecata, cu o sentinta definitiva.

La aceasta judecata se vor arata si urmarile faptelor noastre, dar vor avea mare importanta si rugaciunile pe care cei vii le vor fi facut pentru cei morti.

Drept urmare, Biserica Ortodoxa a introdus aceaste zile speciale spre a aminti periodic credinciosilor despre datoria pe care o au de a nu da uitarii pe cei morti si de a-si aduce aminte de moarte si de judecata viitoare, spre a-si indrepta viata.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 6 2010, 10:08 PM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



7 februarie

În această lună, ziua a șaptea, pomenirea preacuviosului părintelui nostru Partenie, episcopul Lampsacului.

Tot în această zi, pomenirea cuviosului părintelui nostru Luca cel din Elada.

Tot în această zi, pomenirea sfinților o mie și trei slujitori mucenici, și a celor patru demnitari, care au suferit mucenicia în Nicomidia.

Tot în această zi, pomenirea sfinților șase mucenici din Frigia, care de foc s-au săvârșit.

Tot în această zi, pomenirea preacuviosului părintelui nostru Aprion, episcopul Ciprului.

Tot în această zi, pomenirea preacuviosului părintelui nostru Petru, care s-a nevoit în Monovata.

Tot în această zi, pomenirea sfântului Teopempt și a celor împreună cu el.

Sursa : Vietile sfintilor - Sinaxar



--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 6 2010, 11:03 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Tot maine, credinciosii crestin ortodocsi lasa sec de carne, incepand pregatirea pentru inceprea postului Pastelui. In ultima dintre duminicile pregatitoare pentru Postul Pastelui - Duminica Infricosatei Judecati, se lasa sec de carne. Astfel, din 8 februarie, nu se mai consuma carne, dupa care urmeaza “saptamana alba” sau a “branzei”, in care este dezlegare la lapte, branza, oua si peste.

In Duminica Infricosatoarei Judecati, case se praznuieste maine, li se aminteste credinciosilor sa aiba grija ce fapte fac, sa nu pacatuiasca pentru ca va veni vremea Judecatii cand fiecare va plati sau va fi rasplatit pentru faptele sale. Inainte de inceperea postului, pentru ca acesta priveste atat trupul cat mai ales sufletul, vecinii, rudele, cunoscutii trebuie sa-si ceara iertare unii de la altii, pentru a intra curati in post.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 7 2010, 10:56 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



8 februarie

În această lună, ziua a opta, pomenirea sfântului măritului marelui mucenic Teodor Stratilat.

Tot în această zi, pomenirea sfântului prooroc Zaharia.

Tot în această zi, pomenirea sfinților mucenici Nichifor și Ștefan, care prin sabie s-au săvârșit.

Tot în această zi, pomenirea sfintelor surori Marta și Maria, și a cuviosului Licarion mucenicul, care de sabie s-au săvârșit.

Tot în această zi, pomenirea sfinților mucenici Filadelf și Policarp.

Tot în această zi, pomenirea cuviosului părintelui nostru Macarie, episcopul Pafosului.

Tot în această zi, pomenirea cuviosului Perghet.

Sursa : Vietile sfintilor - Sinaxar



--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 7 2010, 11:06 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



manu, am si eu o maaaaare rugaminte, poti sa scrii si daca e cruce rosie sau nu e voie sa faci ceva?
ca mi-e mie cam greu sa tin minte, asa aici vad imediat....multumesc frumos floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 7 2010, 11:25 PM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(dyanp @ Feb 8 2010, 01:06 AM) *
manu, am si eu o maaaaare rugaminte, poti sa scrii si daca e cruce rosie sau nu e voie sa faci ceva?
ca mi-e mie cam greu sa tin minte, asa aici vad imediat....multumesc frumos floare2.gif

Pai sarbatorile care sunt cu cruce rosie le-am scris cu rosu, vezi sarbatoarea din 2 februarie floare2.gif In plus am scris si cate ceva drepre ele, fiind mai importante pentru noi, ortodocsii trandafir.gif

Aceasta postare a fost editata de manu1981: Feb 7 2010, 11:34 PM


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 07:37 PM