Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sirop/pastile Pentru Pofta De Mancare La Copii Peste 1 Anisor, VA ROG UN SFAT
mia22_ro
postare Feb 27 2010, 11:54 AM
Postare #1


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



BUNA MAMICI,
NATALIA MEA ARE TRECUT DE UN ANISOR JUMATE,LA NOI DINTISORII AU INCEPUT SA APARA DESTUL DE TARDIV...LA UN ANISOR SI 2 LUNI...DE ATUNCI, FETITA MEA A SLABIT DESTUL CAT SA MA INGRIJOREZE SI NU PREA ARE POFTA DE MANCARE...
VA ROG FOARTE MULT, DACA ATI PATIT ASA CU MICUTII,SA-MI SPUNETI SI MIE CE AS PUTEA SA-I ADMINISTREZ PENTRU POFTA DE MANCARE.
MENTIONEZ CA MEDICUL DE FAMILIE SPUNEA CA ESTE O PERIOADA IN CARE SE SI INALTA, CA MAI ESTE SI TREABA CU DINTISORI,SI ACEEA CU MERSUL,MISCAREA....SPUNEA SA NU-I DAU DEOCAMDATA NIMIC DAR...FETITA MEA DE VREO 2 SAPTAMANI NU MANANCA MESELE NORMALE...GUSTA PUTIN SI APOI SCUIPA...


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 27 2010, 11:59 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Ti-as recomanda multisanostol vitamine mia...nu stiu daca se mai gaseste dar poti face comanda...intreaba daca nu gasesti si aici...



http://www.farmablu.ro/farmacie/multi-sanostol-sirop-260g
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Feb 27 2010, 12:10 PM
Postare #3


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(ruxy @ Feb 27 2010, 01:59 PM) *
Ti-as recomanda multisanostol vitamine mia...nu stiu daca se mai gaseste dar poti face comanda...intreaba daca nu gasesti si aici...
http://www.farmablu.ro/farmacie/multi-sanostol-sirop-260g

MULTUMESC RUXI tzuc.gif AM VAZUT CA ARE O MULTIME DE VITAMINE SI PREVINE DEFICITUL DE FIER.
O SA TRIMIT AZI LA FARMACIE SA VAD DACA AU.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Feb 27 2010, 01:09 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811




parerea mea este sa-i faci analizele la sange... lipsa poftei de mancare poate fi din mai multe motive.. nu vreau sa te sperii.. daca mananca 2-3 zile mai prost poate fi un rosu in gat sau dureri de dinti.. dar o perioada mai indelungata denota o lipsa in organism... in principal ar putea fi lipsa fierului... acesta se administreaza numai cu vitamina c (sau zeama de lamaie).. altfel il eliminina.. nu se fixeaza..

intrebare.. lichide bea? si aca da.. cam cat pe zi?


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Feb 27 2010, 01:57 PM
Postare #5


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(maria26 @ Feb 27 2010, 03:09 PM) *
parerea mea este sa-i faci analizele la sange... lipsa poftei de mancare poate fi din mai multe motive.. nu vreau sa te sperii.. daca mananca 2-3 zile mai prost poate fi un rosu in gat sau dureri de dinti.. dar o perioada mai indelungata denota o lipsa in organism... in principal ar putea fi lipsa fierului... acesta se administreaza numai cu vitamina c (sau zeama de lamaie).. altfel il eliminina.. nu se fixeaza..

intrebare.. lichide bea? si aca da.. cam cat pe zi?

DA BEA,CAM 2 STICLUTE DE 250...
EA NOAPTEA BEA CAM 2 STICLE DE LAPTE...



--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Feb 27 2010, 02:03 PM
Postare #6


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(maria26 @ Feb 27 2010, 03:09 PM) *
parerea mea este sa-i faci analizele la sange... lipsa poftei de mancare poate fi din mai multe motive.. nu vreau sa te sperii.. daca mananca 2-3 zile mai prost poate fi un rosu in gat sau dureri de dinti.. dar o perioada mai indelungata denota o lipsa in organism... in principal ar putea fi lipsa fierului... acesta se administreaza numai cu vitamina c (sau zeama de lamaie).. altfel il eliminina.. nu se fixeaza..

intrebare.. lichide bea? si aca da.. cam cat pe zi?

EU SPER SA NU FIE NIMIC GRAV...SA FIE DOAR O PERIOADA MAI URATICA DE LA DINTISORI...
A AVUT SI EXPLOZIE DENTARA...ARE GINGIILE F. TARI SI SE CAM MARAIE....
EA DE LA ROSU IN GAT FACE FEBRA DAR ACUM NU ARE NICI UN FEL DE SIMTOME DE ROSU IN GAT...ACUM, DE LA DINTISORI, NU FACE DECAT CACA MOALE SAU DIAREE.
RUXI MI-A RECOMANDAT CEVA FOARTE BUN, ASTA VAZAND DUPA COMPOZITIE, AM ZIS SA INCERC...
NU MAI STIU ...SPER SA NU FIE DECAT UN MOFT DE-AL EI...


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 27 2010, 02:05 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Eu nu m-as grabi sa-i dau vitamine pana nu as face un control mai amanuntit. Mama mea ne-a dat vitamine din acelasi motiv si a ajuns in cealalta extrema, de ne luptam toti cu ceva kg in plus fata de cat ar trebui sa avem pt varsta si inaltimea noastra si problemele de felul asta au inceput dupa acea cura de vitamine pe care ne-a administrat-o cand eram copii, la sfatul unei matuse care era asistenta, dar fara niciun control facut de vreun medic.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Feb 27 2010, 02:15 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(mia22_ro @ Feb 27 2010, 03:57 PM) *
DA BEA,CAM 2 STICLUTE DE 250...
EA NOAPTEA BEA CAM 2 STICLE DE LAPTE...


pai bea atat cat trebuie .. eu zic sa incerci mai bine cu sucultz de fructe... daca ii place... eu ii storc lui Andy in fiecare zi o portoala, un mar si o para.. asta in afara de marul cu biscuite pe care il papa dimineata..
dar totusi insist cu analizele la sange.. de la dinti iti respige mancarea o zi doua..


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Feb 27 2010, 02:38 PM
Postare #9


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



QUOTE(maria26 @ Feb 27 2010, 02:15 PM) *
pai bea atat cat trebuie .. eu zic sa incerci mai bine cu sucultz de fructe... daca ii place... eu ii storc lui Andy in fiecare zi o portoala, un mar si o para.. asta in afara de marul cu biscuite pe care il papa dimineata..
dar totusi insist cu analizele la sange.. de la dinti iti respige mancarea o zi doua..

Siminei cand ii ieseau dintii nu avea pofta de mancare cate 2-3 luni pana cresteau in gingie si ieseau afara...fiecare copil e diferit, unul nu papa 2 zile, altul 2 luni...nu putem generaliza o situatie la toti...
Analizele pot fi facute pentru a preveni sau chiar trata o lipsa...insa desi i-am tratat Siminei orice lipsa de fier si calciu, ea tot n-a mancat pana nu i-au iesit dintisorii care o suparau...
Si mie imi ies acum 2 masele de minte si daca-mi ajunge putina mancare pe gingie unde trebuie sa crape, nu-mi mai trebuie nici o mancare nimic...
Noi ne-am confruntat multa vreme cu lipsa poftei de mancare...mereu ii dau fructe, sucuri, vitamina c...insa fiecare organism e diferit...
Simina nici acum nu pot spune ca mananca cu pofta, mai ales ca inca muncesc din rasputeri s-o fac sa mestece si nu vrea...asa ca daca doctorul nu gaseste nici un motiv medical al lipsei de pofta de mancare, nu trebuie sa disperi...trebuie sa ai rabdare, imaginatie si sa incerci s-o pacalesti mereu cu cate ceva...
Pofta mare biggrin.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mikaell
postare Feb 27 2010, 02:46 PM
Postare #10


Mami de Printesica iubita
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,401
Inscris la: 18-February 09
Din: Arges
Membru nr.: 72,774



Si eu am patit cu erika o perioada destul de mare,cand nu mai vroia sa manance...de la 1 an si 3 luni pana pe la 1 an si 7,8 luni...primul lucru pe care l-am facut a fost sa-i fac analizele,tot ce se poate face,la sange,coprocultura,coproparazitologicul...avea zile cand nu-mi manca decat un iaurt pe zii,inebunisem...analizele i-au iesit foarte bune,iar medicii la care am fost nici unul nu mi-a recomandat sa-i dau vitamine si oricum nici eu nu vroiam...de slabit a mea nu a slabit deloc,atat ca s-a mai inaltat si iti dadea impresia ca e mai slaba...a mea de atunci nici macar lapte nu mai bea,tu esti fericita ca totusi iti bea lapticul...asa ca fa-i analizele si daca sunt bune,parerea mea ar fii s-o lasi in pace,da-i ce-i place ei,sucul de portocale facut in casa e foarte bun,contine vit c..o sa-si revina dar trebuie sa ai foarte multa rabdare cu ea,nu incerca s-o fortezi cu mancarea pt ca ,mai rau ii faci...multi pupicei si multa rabdare!!! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 02:56 AM