Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Metode Contraceptive
toia
postare Dec 6 2010, 09:07 AM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74



Poate ca pustoaicele de 14-16 ani care stiu mai multe decat noi la ora actuala despre sex, ar afla astfel ca mai au ceva de invatat si despre viata. Problema este ca, de foarte multe ori, copilele se transforma in tinere si apoi in femei adulte care continua sa nu aiba habar la ce se expun.

Probabil cel mai folosit este prezervativul. Stiti, acea mica bucata de cauciuc pe care multi o poarta dupa ei doar pentru a se ruga de partenera sa uite de el, “ca nu sunt senzatiile la fel”. Dar sa vezi senzatii tari cand iti spune doctorul ca ai gonoree. Abia atunci sa vezi distractie! La prezervativ se poate renunta lejer atunci cand ai o relatie stabila, cu un partener fidel si sunteti amandoi sanatosi. Atentie fetelor, relatie stabila nu inseamna a treia intalnire!

Prezervativul feminin si inelul vaginal sunt un fel de unicorni, cu totii am auzit de ele, poate chiar am vazut imagini undeva, dar personal nu cunosc pe nimeni care sa le fi vazut in realitate.

Pilulele contraceptive intr-o relatie sunt minunate, le iei din timp (nu iti mai bati capul in momentele fierbinti), regleaza menstruatia si reduc durerile. Luati cu incredere fara sa apelati la medic atuni cand considerati ca aveti nevoie de: niste par pe fata, ceva kg in plus si tot ceea ce se mai incadreaza la capitolul dereglari hormonale. Aceeasi apa de ploaie este consultatia in care medicul va pune cateva intrebari dupa care scrie prescriptia. Sunt sensibilitati care pot fi detectate doar la analizele de sange.

Dupa nume, la pilule intra si “pilula de a doua zi”. Dar nu este chiar acelasi lucru. In principiu, aceasta pilula este o portita de scapare care urla “Am dat-o in bara!” si care nu se poate folosi prea des. Nici nu ar trebui folosita prea des, cam dupa prima ar trebui ca persoana in cauza sa aiba o revelatie ca este cazul sa foloseasca o metoda contraceptiva (sau sa schimbe marca daca s-a trezit cu prezervativul rupt).

Metoda calendarului este buna de asemenea in cuplu, dar trebuie sa fii o persoana migaloasa care sa stea si sa noteze, sa calculeze posibilitati si, nu in ultimul timp, sa te poti abtine in momentele “periculoase” din luna. Si sa fii dispusa sa-ti asumi eventualele greseli de estimare. A face sex neprotejata in speranta ca nu esti in cea mai fertila perioada a lunii nu se numeste “metoda calendarului”.

Alta metoda naturala: coitus intrerruptus. Suna ca naiba si nici macar nu este deosebit de eficienta. In principiu, se bazeaza pe puterea de concentrare a barbatului de a se retrage in momentul cheie, ideal inainte de a scapa chiar si o picatura. Nu pun la indoiala metoda in sine, dar pun serios spre foarte serios la indoiala capacitatea de concentrare a barbatilor in acel moment. Este ca si cum i-ai pune sa-ti faca unghile in timpul finalei UEFA Champions League si ai avea pretentia sa nu dea pe langa la golul decisiv.

Steriletele sunt recomandate pentru siguranta si uzul pe termen lung, intre 5 si 10 ani. Ceva gen “Gigele, te iubesc, DAR EU NU MAI FAC INCA UN COPIL CU TINE”. Desigur, femeia se poate razgandi oricand ulterior, spre deosebire de metode ceva mai drastice si definitive precum legarea trompelor uterine.

Pe langa cele enumerate mai putem adauga plasturii, spermicidele, diafragmele. Cu totii ar trebui sa calcam macar o data in viata intr-un cabinet de planificare familiala iar acolo nenea doctorul ar trebui sa explice ce inseamna fiecare in parte si ce i se potriveste cel mai bine fiecaruia. Ce ar trebui sa retinem: prezervativul este baza pentru apararea impotriva BTS. Restul metodelor sunt ideale doar in cuplu, dupa ce ambii si-au facut macar o data analizele. Desigur, tot ce am scris mai sus nu prea inseamna nimic pentru, sa citez dintr-un clasic in viata, “femeile care inca nu sunt la curent ca faptul de a face sex poate genera o sarcina”.

Sursa: Hotnews
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Dec 12 2010, 11:09 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(toia @ Dec 6 2010, 08:07 AM) *
Poate ca pustoaicele de 14-16 ani care stiu mai multe decat noi la ora actuala despre sex, ar afla astfel ca mai au ceva de invatat si despre viata. Problema este ca, de foarte multe ori, copilele se transforma in tinere si apoi in femei adulte care continua sa nu aiba habar la ce se expun.

Probabil cel mai folosit este prezervativul. Stiti, acea mica bucata de cauciuc pe care multi o poarta dupa ei doar pentru a se ruga de partenera sa uite de el, “ca nu sunt senzatiile la fel”. Dar sa vezi senzatii tari cand iti spune doctorul ca ai gonoree. Abia atunci sa vezi distractie! La prezervativ se poate renunta lejer atunci cand ai o relatie stabila, cu un partener fidel si sunteti amandoi sanatosi. Atentie fetelor, relatie stabila nu inseamna a treia intalnire!

Prezervativul feminin si inelul vaginal sunt un fel de unicorni, cu totii am auzit de ele, poate chiar am vazut imagini undeva, dar personal nu cunosc pe nimeni care sa le fi vazut in realitate.

Pilulele contraceptive intr-o relatie sunt minunate, le iei din timp (nu iti mai bati capul in momentele fierbinti), regleaza menstruatia si reduc durerile. Luati cu incredere fara sa apelati la medic atuni cand considerati ca aveti nevoie de: niste par pe fata, ceva kg in plus si tot ceea ce se mai incadreaza la capitolul dereglari hormonale. Aceeasi apa de ploaie este consultatia in care medicul va pune cateva intrebari dupa care scrie prescriptia. Sunt sensibilitati care pot fi detectate doar la analizele de sange.




Sursa: Hotnews

am vazut eu...tot asa la o ora de asta de informare ...
nu sunt rec decat ptr cele care au o indemanare la asa ceva...tb sa fie ff atente cand le da jos...cand se monteaza ptr ac poate deranja
si asa mai departe....
si parca nu mai mult cu 1 ora inainte de contactul sexual....exact timpul nu-l mai stiu...dar oricum ff scurt...si din punctul meu de vedere stresant....si pot si deranja... blush.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamadematei
postare Jun 8 2011, 08:35 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 45
Inscris la: 18-May 10
Din: Bucharest
Membru nr.: 147,756



O perfecta reglare hormonala, care are ca rezultat CM la interval fix, este cea mai sigura metoda contraceptiva: nu este infailibila, dar macar te face sa stii cu precizie care ste periaoda fertila (iar gradul de risc apare si atunci cand se rupe prezervativul sau cand pastila nu isi face efectul!), dar, cel mai important, nu are NICI un efect secundar asupra organismului. Eu am obtinut acest rezultat la recomandarea unui medic neamt care mi-a prescris un medicament 100% din plante, FEMICUR pe numele lui. Se gaseste si la noi in farmacii, nu este special, ci doar se stie foarte putin despre el. Uitati un prospect pe site-ul farmaciei de unde l-am luat eu: www.3f.ro
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu14
postare Jun 8 2011, 10:18 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 402
Inscris la: 22-March 11
Membru nr.: 205,649




QUOTE(toia @ Dec 6 2010, 10:07 AM) *
Alta metoda naturala: coitus intrerruptus. Suna ca naiba si nici macar nu este deosebit de eficienta. In principiu, se bazeaza pe puterea de concentrare a barbatului de a se retrage in momentul cheie, ideal inainte de a scapa chiar si o picatura. Nu pun la indoiala metoda in sine, dar pun serios spre foarte serios la indoiala capacitatea de concentrare a barbatilor in acel moment. Este ca si cum i-ai pune sa-ti faca unghile in timpul finalei UEFA Champions League si ai avea pretentia sa nu dea pe langa la golul decisiv.

In primul rand ii zice coitus interruptus.
Ca sa nu ma exprim tendentios, o sa va atasez un articol scurt si la obiect.

Desi cuplurile folosesc aceasta practica de mii de ani, coitus interruptus ramane una dintre cele ineficiente metode de contraceptie.

Coitus interruptus este o forma a relatiilor sexuale ce presupune retragerea rapida a penisului din vaginul partenerei inainte de ejaculare. Aceasta se mai numeste prin urmare si metoda retragerii, de la care se asteapta prevenirea aparitiei sarcinilor nedorite.

Este coitus interruptus o medota eficienta?

Dintre toate metodele de contraceptie, coitus interruptus are cel mai mare procent de esec, fiind ineficienta in 20% din cazuri. Asadar, metoda retragerii cu siguranta nu este cel mai sigur mod de a te proteja de o sarcina nedorita.

Principalul responsabil pentru aceasta rata de esec este fluidul pre-ejaculator, ce este secretat de penis in timpul excitarii. Acesta este eliberat fara ca barbatul sa fie constient, si poate contine si spermatozoizi.

Numarul spermatozoizilor poate fi cu atat mai mare cu cat barbatul a ejaculat cu destul de putin timp inainte (in aceeasi zi), astfel incat unii spermatozoizi pot fi deja pe drumul spre ovul, chiar inainte ca barbatul sa ajunga la orgasm.

Mai mult, coitus interruptus necesita o mare capacitate de auto-control din partea barbatului. Tinerii lipsiti de experienta considera ca este greu sa reziste in momentul extazului si adesea isi retrag penisul cand este deja prea tarziu.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandruvlad791
postare Dec 13 2011, 10:50 AM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 13-December 11
Membru nr.: 231,169



Anticonceptionalele sunt , dupa parerea mea cea mai buna solutie atunci cand ai o relatie stabila smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu14
postare Dec 13 2011, 01:30 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 402
Inscris la: 22-March 11
Membru nr.: 205,649



QUOTE(alexandruvlad791 @ Dec 13 2011, 10:50 AM) *
Anticonceptionalele sunt , dupa parerea mea cea mai buna solutie atunci cand ai o relatie stabila smile.gif

Si cand doresti sa-ti obligi organismul sa lupte impotriva firii.

Ce comod... parerea unui barbat egoist e intotdeauna una in care femeia va trebui sa-si asume intreaga responsabilitate...
Ia citeste despre efectele anticonceptionalelor si spune-ne si noua daca ai baga asa ceva in tine.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Dec 15 2011, 10:02 AM
Postare #7


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



e foarte bun topic-ul...ar trebui citit de fetiscanele de 14-16 ani, care isi dau cu parerea pe unele forumuri si sfatuiesc si pe altele sa foloseasca pilula de a doua zi drept metoda de contraceptie...am ramas socata cand am citit ca multe dintre ele iau si de 6-7 ori pe an aceasta pilula wacko.gif
parerea mea este ca cea mai buna metoda contraceptiva este aceea aleasa de cuplu in urma consultarii unui medic...la urma urmei nu tot ce mi se potriveste mie e universal valabil si pt tine, nu-i asa? iar barbatii ar trebui sa se implice mai mult atunci cand vine vb de contraceptie, nu sa lase totul pe umerii femeii... oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
joohndooe13
postare Feb 2 2012, 03:48 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 10
Inscris la: 2-February 12
Membru nr.: 231,780



Prezervativul este cea mai eficienta metoda !


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Feb 3 2012, 02:11 PM
Postare #9


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(joohndooe13 @ Feb 2 2012, 03:48 PM) *
Prezervativul este cea mai eficienta metoda !

nici prezervativul nu este infailibil, sa stii... 68.gif
in fond si la urma urmei nici o metoda nu este 100% sigura, inafara abstinentei.
insa repet, metoda cea mai potrivita pt fiecare cuplu, trebuie ales dupa consultarea unui medic... oFloare.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vesadanny
postare Feb 17 2012, 01:30 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 17-February 12
Membru nr.: 232,179



Si eu sunt de parere ca prezervativele sunt cele mai bune metode daca ti la sanatatea si la corpul tau.
Anticonceptionalele au efecte secundare, care pe langa ca iti deregleaza organismul, te si ingrasa
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:04 PM