Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Displazia De Sold
Blanka
postare Jan 10 2007, 03:49 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 6
Inscris la: 10-January 07
Membru nr.: 1,465



Buna fetelor. Daca cineva a intilnit un caz asemanator sau a auzit de asa ceva va rog sa-mi raspunda oricind. La 4 LUNI JUMATATE am observat la baietelul meu o inegalitate in lungime a picioarelor, punindu-se in evidenta atunci cind se intindea dimineata la trezire. Medicul de la ortopedie - mai precis 2 la interval de 2 sapt.- mi-au zis ca nu are nimic la sold si picioarele sint egale, pe baza radiografiei de bazin. Nefiind linistita, m-am dus la al treilea medic, care mi-a confirmat temerile -din pacate- pe baza unei noi radiografii, respectiv sesizind si dinsa inegalitatea membrelor. Fiind un caz de displazie de sold cu putin inainte de 6 luni i-a prescris Perna Becker purtat timp de 6 saptamini zi si noapte, ulterior 3-4 sapt numai noaptea. Au trecut 4 sapt. si eu nu observ nici o schimbare in reducerea diferentei. Interesant este faptul ca pina la 4 luni ambele membre erau la fel si si pina in ziua de azi picioarele le misca la fel. Sint nerabdatoare daca cineva poate sa-mi evoce un caz asemanator si va multumesc dinainte pentru raspuns.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Beatrice
postare Jan 13 2007, 08:56 PM
Postare #2


Instructor bodytoning si mamic de Pifos
****

Grup: Top Members
Postari: 829
Inscris la: 24-July 06
Din: Copenhaga, DK
Membru nr.: 16



Eu zic sa nu te impacientezi prea tare ca se rezolva astfel de chestii.. Am o prietena care la fel avea probleme cu copilul si acuma la 1 an nu mai are nimica... Bine ca ai observat din timp!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getix_vip
postare Apr 6 2007, 10:13 PM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 146
Inscris la: 25-March 07
Membru nr.: 2,854



QUOTE(Blanka @ Jan 10 2007, 04:49 PM) *
Buna fetelor. Daca cineva a intilnit un caz asemanator sau a auzit de asa ceva va rog sa-mi raspunda oricind. La 4 LUNI JUMATATE am observat la baietelul meu o inegalitate in lungime a picioarelor, punindu-se in evidenta atunci cind se intindea dimineata la trezire. Medicul de la ortopedie - mai precis 2 la interval de 2 sapt.- mi-au zis ca nu are nimic la sold si picioarele sint egale, pe baza radiografiei de bazin. Nefiind linistita, m-am dus la al treilea medic, care mi-a confirmat temerile -din pacate- pe baza unei noi radiografii, respectiv sesizind si dinsa inegalitatea membrelor. Fiind un caz de displazie de sold cu putin inainte de 6 luni i-a prescris Perna Becker purtat timp de 6 saptamini zi si noapte, ulterior 3-4 sapt numai noaptea. Au trecut 4 sapt. si eu nu observ nici o schimbare in reducerea diferentei. Interesant este faptul ca pina la 4 luni ambele membre erau la fel si si pina in ziua de azi picioarele le misca la fel. Sint nerabdatoare daca cineva poate sa-mi evoce un caz asemanator si va multumesc dinainte pentru raspuns.

Nu e de gluma.Eu personal am luxatie congenitala din nastere depistata dupa un an la mers si am ramas cu inegalitate de 2cm si bazinul bolnav.AM=m un baietel de 10 luni pe care l-am dus la control la cluj si la sibiu,ca sa fiu sigura.depistati pana apuca sa mearga se rezolva perfect cu hamuri speciale.Sunt mai multe tipuri.Nu dispera dar nu te lasa pe mana unui singur medic.adresa mea e getix-vip@yahoo.com


--------------------
[size=4][font=Arial]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tio
postare Apr 7 2007, 06:51 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members
Postari: 285
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 723




aceeasi problema am avut-o cu matei cand era bebelus. l-am purtat cu 2 pampersi iar noapte ii puneam un pui de perna intre picioare. la 8 luni problema era rezolvata. acum are 4 ani si nu mai are nimic. sanatate multa.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgi
postare Apr 11 2007, 04:35 PM
Postare #5


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 53
Inscris la: 25-October 06
Din: constanta
Membru nr.: 265



QUOTE(Blanka @ Jan 10 2007, 02:49 AM) *
Buna fetelor. Daca cineva a intilnit un caz asemanator sau a auzit de asa ceva va rog sa-mi raspunda oricind. La 4 LUNI JUMATATE am observat la baietelul meu o inegalitate in lungime a picioarelor, punindu-se in evidenta atunci cind se intindea dimineata la trezire. Medicul de la ortopedie - mai precis 2 la interval de 2 sapt.- mi-au zis ca nu are nimic la sold si picioarele sint egale, pe baza radiografiei de bazin. Nefiind linistita, m-am dus la al treilea medic, care mi-a confirmat temerile -din pacate- pe baza unei noi radiografii, respectiv sesizind si dinsa inegalitatea membrelor. Fiind un caz de displazie de sold cu putin inainte de 6 luni i-a prescris Perna Becker purtat timp de 6 saptamini zi si noapte, ulterior 3-4 sapt numai noaptea. Au trecut 4 sapt. si eu nu observ nici o schimbare in reducerea diferentei. Interesant este faptul ca pina la 4 luni ambele membre erau la fel si si pina in ziua de azi picioarele le misca la fel. Sint nerabdatoare daca cineva poate sa-mi evoce un caz asemanator si va multumesc dinainte pentru raspuns.

Si fata mea are displazie de sold ...dar de la nastere ni sa zis sa mergem cand face 1 luna jumate la medic..si am fost la 1 luna jumate nu sa vazut nimik ...am fost acum la 3 luni la radiografie si mai trebuie sa mergem si la 4 jumate .dar pana la 3 luni nu sa vazut nimic.Eu stiam k trebuia sa te anunte de la nastere,medicul copiilor.dar din cate am citit este foarte des la fete si mai rar la baieti.eu am tinut`o o luna jumate cu 2 pampersi k sa stea cracanata.nu stiu ce sa zic akum de baietelul tau.Sper sa fie bine si sa se refaca.VA PUP jucaus.gif hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getix_vip
postare Apr 12 2007, 02:07 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 146
Inscris la: 25-March 07
Membru nr.: 2,854



QUOTE(Georgi @ Apr 11 2007, 05:35 PM) *
Si fata mea are displazie de sold ...dar de la nastere ni sa zis sa mergem cand face 1 luna jumate la medic..si am fost la 1 luna jumate nu sa vazut nimik ...am fost acum la 3 luni la radiografie si mai trebuie sa mergem si la 4 jumate .dar pana la 3 luni nu sa vazut nimic.Eu stiam k trebuia sa te anunte de la nastere,medicul copiilor.dar din cate am citit este foarte des la fete si mai rar la baieti.eu am tinut`o o luna jumate cu 2 pampersi k sa stea cracanata.nu stiu ce sa zic akum de baietelul tau.Sper sa fie bine si sa se refaca.VA PUP jucaus.gif hug.gif

Si acum fetita ta e bine?baietelul meu inca nu merge deci mai am ceva emotii.La sibiu i-au facut radiografie computerizata adica a facut toate masuratorile pe computer.mi se pare cea mai sigura varianta.Daca vrei detalii scrie -mi 1_3ani.gif


--------------------
[size=4][font=Arial]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinamocica
postare Apr 13 2007, 07:48 PM
Postare #7


de trei ori mamica
****

Grup: Members Plus
Postari: 662
Inscris la: 14-December 06
Din: Rm Valcea
Membru nr.: 1,212



QUOTE(Blanka @ Jan 10 2007, 04:49 PM) *
Buna fetelor. Daca cineva a intilnit un caz asemanator sau a auzit de asa ceva va rog sa-mi raspunda oricind. La 4 LUNI JUMATATE am observat la baietelul meu o inegalitate in lungime a picioarelor, punindu-se in evidenta atunci cind se intindea dimineata la trezire. Medicul de la ortopedie - mai precis 2 la interval de 2 sapt.- mi-au zis ca nu are nimic la sold si picioarele sint egale, pe baza radiografiei de bazin. Nefiind linistita, m-am dus la al treilea medic, care mi-a confirmat temerile -din pacate- pe baza unei noi radiografii, respectiv sesizind si dinsa inegalitatea membrelor. Fiind un caz de displazie de sold cu putin inainte de 6 luni i-a prescris Perna Becker purtat timp de 6 saptamini zi si noapte, ulterior 3-4 sapt numai noaptea. Au trecut 4 sapt. si eu nu observ nici o schimbare in reducerea diferentei. Interesant este faptul ca pina la 4 luni ambele membre erau la fel si si pina in ziua de azi picioarele le misca la fel. Sint nerabdatoare daca cineva poate sa-mi evoce un caz asemanator si va multumesc dinainte pentru raspuns.

Sa fii fericita ca ai observat asa repede. Am o cunostinta care a observat la 1 an, cand fata nu putea merge decat schiopatand si nu s-a putut rezolva decat prin operatie. Toti dr la care a fost i-au spus ca daca observa pana la 8 luni nu se recurgea la operatie, ci se rezolva prin gimnastica si aparat de mers. Sper si iti urez sa se rezolve repede si usor aceasta situatie.


--------------------
Cel mai de pret lucru pe care ni l-a dat D-zeu sunt copiii. Hai sa ii tratam asa cum se cuvine!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgi
postare Apr 16 2007, 01:10 AM
Postare #8


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 53
Inscris la: 25-October 06
Din: constanta
Membru nr.: 265



QUOTE(getix_vip @ Apr 12 2007, 01:07 AM) *
Si acum fetita ta e bine?baietelul meu inca nu merge deci mai am ceva emotii.La sibiu i-au facut radiografie computerizata adica a facut toate masuratorile pe computer.mi se pare cea mai sigura varianta.Daca vrei detalii scrie -mi 1_3ani.gif

deocamdata m-a chemat medicu la 4 luni jumate...pana acum a zis k nu are nimic si piciorusele sunt egale..!!este un medic foarte bun dar nu se vede nici o problema ..nici makar la raze...sa vedem..acum la 4 luni jumate.AI grija de baietelul tau ...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getix_vip
postare Apr 16 2007, 01:25 PM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 146
Inscris la: 25-March 07
Membru nr.: 2,854



QUOTE(Georgi @ Apr 16 2007, 02:10 AM) *
deocamdata m-a chemat medicu la 4 luni jumate...pana acum a zis k nu are nimic si piciorusele sunt egale..!!este un medic foarte bun dar nu se vede nici o problema ..nici makar la raze...sa vedem..acum la 4 luni jumate.AI grija de baietelul tau ...

Multumesc,Georgi.Dupa 2 controale sper sa fie ok cum au zis ei,dar eu avertizez pe toata lumea pt ca sunt multe cazuri de luxatii nedepistate din neglijenta medicilor,mai ales de familie,ori pt ca mamicile sunt dezinformate


--------------------
[size=4][font=Arial]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blanka
postare Apr 17 2007, 09:43 AM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 6
Inscris la: 10-January 07
Membru nr.: 1,465



QUOTE(getix_vip @ Apr 6 2007, 11:13 PM) *
Nu e de gluma.Eu personal am luxatie congenitala din nastere depistata dupa un an la mers si am ramas cu inegalitate de 2cm si bazinul bolnav.AM=m un baietel de 10 luni pe care l-am dus la control la cluj si la sibiu,ca sa fiu sigura.depistati pana apuca sa mearga se rezolva perfect cu hamuri speciale.Sunt mai multe tipuri.Nu dispera dar nu te lasa pe mana unui singur medic.adresa mea e getix-vip@yahoo.com

Buna getix! mail-ul este valid?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:58 PM