Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Depresia In Timpul Sarcinii
liliana2u
postare Oct 2 2007, 10:48 AM
Postare #11


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(hodina_maria @ Apr 27 2007, 12:38 PM) *
Fiti tari si incercati sa va odihniti...relaxati-va citind sau facind o baie cu spumant.Nu as vrea sa va sperii dar partea cea grea vine dupa nastere cind veti fi mamici...Sfatul meu e sa va bucurati de liniste si libertate.

Evitati baia in cada (faceti doar dusuri scurte si cu apa calduta), dauneaza, poate provoca avortul! Viitoare mamica 'hod... maria', intreaba medicul despre acest pericol!
relaxarea se poate realiza si altfel: citind, iesind in natura si bucurandu-va de ultimele raze (calde) de soare.
Va dau eu sfaturi, care as fi fost indreptatita sa fiu deprimata de-a lungul sarcinii si nu am lasat sa ma coplesesca problemele grave, le-am depasit, fiind singura!
unele stari sunt normale, dar altele ni le putem cauza singure, daca gandim negativ...
cum spunea o alta mami in devenire, ganditi-va la minunea pe care o veti tine in brate, pe care o veti alapta si astea nu pot decat sa combata negativismul, depresiile!
Sanatate si nastere usoara!

Aceasta postare a fost editata de mallina2u: Oct 2 2007, 10:49 AM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinabc
postare Oct 4 2007, 07:50 AM
Postare #12


Member
***

Grup: Members
Postari: 437
Inscris la: 20-June 07
Membru nr.: 4,590



mallina are dreptate,fara baie in cada si fara apa fierbinte,doar dusulet
eu toata sarcina am facut doar dusuri si acum am si uitat sa mai fac baie in cada,mereu ma dusuiesc,asta si din lipsa de timp,ca bebelusa mea nu imi permite sa mai zabovesc in baie,asa cum o mai faceam inaintea sarcinii
iar starea de nervozitate e cat de cat normala in sarcina,din cauza hormonilor care lucreaza altfel acum ca inainte si transforma gravidutele in persoane cu mult mai sensibile decat inainte
dar nu treb sa permiteti propriului corp sa va depaseasca,voi dictati regula jocului,asa ca impuneti-va starea de calm,plimbati-va,uitati-va la un film relaxant,cumparati-va ceva dragut pt voi sau de ce nu si pt bebe si cand simtiti ca nervii va doboara priviti lucrusoarele bblului si spuneti-va ca trebuie sa fiti calme pt el/ea
sarcina usoara si multa sanatate
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Oct 5 2007, 04:31 PM
Postare #13



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(mary-r-p @ Apr 23 2007, 11:25 AM) *
Sunt Maria si salut viitoarele mamici de pe forum!
Am si eu o mare problema si as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat: sunt insarcinata in 21 saptamani si de aprox. 2 luni ma confrunt cu o depresie ingrozitoare! Nu stiu ce sa mai fac, deoarece stiu cat de mult il poate afecta starea mea pe bebe, dar in acelasi timp nu ma pot controla : sunt extrem de nervoasa si plang foarte mult! S-a mai confruntat cineva cu o asa problema?


Buna si eu sunt insarcinata in 2 luni si mi s-a intamplat de citeva ori sa palg din orice. de obicei sunt o fire puternica dar de data asta am devenit mai sensibila.
cine a spus ca sarcina te schimba din multe puncte de vedere a avut dreptate. ai grija de tine si de BB gravida.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Oct 5 2007, 11:56 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




QUOTE(lili_to @ Oct 2 2007, 10:53 AM) *
te inteleg perfect,sunt insarcinata in doua luni si am si eu aceiasi prob.incerc sa ma calmez singura si sa fac numai ce imi place. singurul lucru pe care nu il pot depasii este ca nu pot dormi.

aceeasi problema am avut-o si eu nu puteam dormi....la mine inca nu s-a rezolvat si fata are deja 1 an sad.gif ... sarcina usoara va doresc si incercati sa va schimbati gandurile catre ceva pozitiv...de ex... oare cum va fi bebe?...cu cine va semana?... ce culoare au ochisorii lui?...


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cryna9
postare Apr 1 2011, 11:54 PM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 1-April 11
Membru nr.: 205,886



Buna! Ma numesc Corina,si sunt in 17 saptamani de sarcina...ma confrunct cu o depresie in ultima vreme care nu imi da pace....am o stare de tristete mereu...si ma simt neinteleasa....Eu si prietenul meu ne.am dorit mult acest copil....am incercat 1 an sa raman insarcinata,,,si parca de cand am ramas insarcinata am intrat intr.o stare asa urata....plang din orice...si simt ca nu mi se acorda atentia necesara....si sunt mereu nervoasa...si nu mai suport nimic in jurul meu!!!am citit mult despre depresia in sarcina....si sincer nu as vrea sa il afectez pe bebe cu starile mele...doar ca nu stiu cum sa scap de ele!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Apr 2 2011, 01:59 AM
Postare #16


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(cryna9 @ Apr 1 2011, 11:54 PM) *
Buna! Ma numesc Corina,si sunt in 17 saptamani de sarcina...ma confrunct cu o depresie in ultima vreme care nu imi da pace....am o stare de tristete mereu...si ma simt neinteleasa....Eu si prietenul meu ne.am dorit mult acest copil....am incercat 1 an sa raman insarcinata,,,si parca de cand am ramas insarcinata am intrat intr.o stare asa urata....plang din orice...si simt ca nu mi se acorda atentia necesara....si sunt mereu nervoasa...si nu mai suport nimic in jurul meu!!!am citit mult despre depresia in sarcina....si sincer nu as vrea sa il afectez pe bebe cu starile mele...doar ca nu stiu cum sa scap de ele!!!!

sa-ti ocupi timpul cu orice ti-ar face placere!!!
eu ma plimbam mult si stateam p forum!!! biggrin.gif si vb muuuuuuuuuult la tel.... smile.gif iti face bine sa vb si sa impartasesti atat entuziasmul cat si intrebarile sau nedumeririle...


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lya_28
postare Dec 6 2011, 04:32 PM
Postare #17


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 6-December 11
Membru nr.: 231,091



Buna mamicilor, sunt insarcinata in 5-6 sapt si din pacate ma confrunt cu stari de tristete, neliniste, nerabdare si insomnie. In urma cu 1 an am mai avut aceste stari dar au trecut prin tratament! Nu ma gandeam ca acum la sarcina sa reapara! Mi-am dorit acest copil si minunea s-a intamplat imd cand am hotarat smile.gif Vreau sa va intreb dc credeti ca aceste stari cu care ma confrunt poate afecta intr-un fel sau altul bebelasul??? Am vb cu medicul si nu imi recomanda tratament psihiatric asa ca tr sa ma lupt cu aceste stari de groaza.....
Multumesc tuturor si sanatate multa sa va dea D-zeu!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simi_89
postare Oct 24 2014, 10:16 AM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 9
Inscris la: 24-October 14
Membru nr.: 237,676



Buna mamici! Daca va confruntati cu depresia in timpul sarcinii sau aveti o persoana draga care are simptomele acestei boli va recomand sa intrati pe depresiv.ro, acolo gasiti toate tipurile de tratament existente, cauzele care determina aparitia depresiei sau cat de rapid poate evolua aceasta. Este util si accesibil tuturor, plus ca puteti pune intrebari iar doctorii raspund tuturor comentariilor. Sper sa va fie de folos!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 03:28 PM