Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mancarica La 1 An Si 2 Luni
Alynna
postare Aug 27 2008, 05:16 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Fetelor voi ce dati sa pape la copilasi sau ce ati dat cele care au trecut de varsta asta.Eu sunt in pana de idei.De cand am intarcat-o papa detoate.Nu am idei la masa de dimineatza , la cea de la 17 si la cea de seara.La pranz manaca orice mancare gatita spre uimirea mea.Ieri am facut ciorbitza de fasole boabe si se uita la mine cum mananc.I-am dat si ei cu painica si a mancat ca sparta si mai si facea "MMMMM"Am crezut ca o sa aiba crampe dar nu a avut nimic.Oare e cam repede sa ma infig sa ii dau mancare gatita de tot felul?Dar de carnitza de pui la gratar ce ziceti?E bine sa ii dau?Ei ii place f mult.
Si ce problema mai am.De la 8-9 luni are cam aceeasi greutate-10-11 kg.Stiu ca nu e putin si ca e chiar cam multisor , dar oare nu e o problema ca ea nu a mai pus deloc pe ea?Dar nici de slabit nu a slabit.
Astept sfaturile voastre.
Va pup si multa sanatate voua si la piticotzi! trandafir.gif


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 27 2008, 05:35 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Alynna @ Aug 27 2008, 06:16 PM) *
Fetelor voi ce dati sa pape la copilasi sau ce ati dat cele care au trecut de varsta asta.Eu sunt in pana de idei.De cand am intarcat-o papa detoate.Nu am idei la masa de dimineatza , la cea de la 17 si la cea de seara.La pranz manaca orice mancare gatita spre uimirea mea.Ieri am facut ciorbitza de fasole boabe si se uita la mine cum mananc.I-am dat si ei cu painica si a mancat ca sparta si mai si facea "MMMMM"Am crezut ca o sa aiba crampe dar nu a avut nimic.Oare e cam repede sa ma infig sa ii dau mancare gatita de tot felul?Dar de carnitza de pui la gratar ce ziceti?E bine sa ii dau?Ei ii place f mult.
Si ce problema mai am.De la 8-9 luni are cam aceeasi greutate-10-11 kg.Stiu ca nu e putin si ca e chiar cam multisor , dar oare nu e o problema ca ea nu a mai pus deloc pe ea?Dar nici de slabit nu a slabit.
Astept sfaturile voastre.
Va pup si multa sanatate voua si la piticotzi! trandafir.gif



Dimineata iaurtel cu fructe(le schimbi mereu).....pe la 11 Am..ceva tost cu dulceata sau branzica sau biscuitei(cumparati sau facuti in casa).......pe la 2/3 supica si putin fruct proaspat.......pe la 5 suc de fructe natural stors in casa.....pe la 7.30/8 seara piureut de legume......sau mamaliguta cu smantana....si cam atat...
Despre fasole, eu una inca nu i-am dat mai deloc..daa...a gustat..dar, nu a mancat asa la masa.....stiu ca e grea..se digera greu...
Stai departe de carnea de pork, de maruntaie de orice fel(mai putin ficatel de pasare...eu acum i-am dat si ciulama din pipotele de pasare, facuta in lapte si cu smantana)...e buna ce- partners.gif a de vitel(de preferat), vita, pui, curcan, peste.....cam atat...legume....ii poti da orice....fasolea si mazarea ai grija cand i le dai si in ce combinatii....out fiert pasat sau chiar bucatele....


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Aug 27 2008, 06:50 PM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



Darius are imediat un an si 4 luni dar meselui suna cam asa:
-dimineata la 10-10,30 sticla cu lapte si cereale in ea!
-la 13,00 ciorbica ( de toate felurile, inclusiv fasole boabe de vreo luna)
- la 17-17,30 avem un felul 2 ( tocanite)
- pe la 20-20,30 uneori fructe cu branzica
- la 22-2230 laptic tot cu cereale ( nu-l bea simplu) ( iar cerealele difera mereu)
- suc natural peste zi in loc de apa; apa; ceai; iaurt de baut!
Cam asa stam noi cu meniul! ce parer avetzi?
mai de dimineatza nu ne trezim! bananab.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 27 2008, 06:54 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




QUOTE(Dana81 @ Aug 27 2008, 07:50 PM) *
Darius are imediat un an si 4 luni dar meselui suna cam asa:
-dimineata la 10-10,30 sticla cu lapte si cereale in ea!
-la 13,00 ciorbica ( de toate felurile, inclusiv fasole boabe de vreo luna)
- la 17-17,30 avem un felul 2 ( tocanite)
- pe la 20-20,30 uneori fructe cu branzica
- la 22-2230 laptic tot cu cereale ( nu-l bea simplu) ( iar cerealele difera mereu)
- suc natural peste zi in loc de apa; apa; ceai; iaurt de baut!
Cam asa stam noi cu meniul! ce parer avetzi?
mai de dimineatza nu ne trezim! bananab.gif


Doar atat.....parerea mea.....fructul cu branzica e mult mai bun dimineata....se spune ca fructele crude mancate de dimineata regleaza digestia....acum, tu faci cu crezi...asta stiu yo...

Da...si noi avem apa, ceiutul, si lapte mai toata ziua dupa noi...astea sunt din officiu!..right? floare2.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Aug 27 2008, 07:04 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



Cand avea Adela 1 an si ceva , manca asa :
- se trezea la 7 dimineata si bea un biberon de lapte (simplu) , si adormea la loc pana pe la 10.
- la 10 manca iaurt amestecat cu fructe prospete facute piure cu blederul.
- pe la 13-14 - ii dadeam cereale de la nestle (cu lingurita)
- la 18 ii pasam legumele fierte si le amestecam cu ou sau carnita (pui, vita sau peste).
- seara bea biberonul cu lapte (uneori ii dadeam in loc tot iaurt). De la 1 an si 2 luni am trecut pe lapte din comert - 'La Dorna' ii dadeam eu atunci.

Fasole nici eu nu i-am dat pana pe la 2 ani si ceva, si atunci destul de rar , asta nu pentru ca o durea burtica(chiar imi doream sa manace fiindca am tras mult cu constipatia) ci pt ca nu-i placea.

Spuneai ca ii place friptura - dupa parerea mea e f buna. Iar mancarea eu am incercat sa fie un pic dietetica, ii gateam separat (eu nici sare nu i-am pus pana la 1 an jumate), la fel nici zahar nu am folosit in ceai .

Acum depinde si de gusturile copilului. Adela nu era f mofturoasa, in schimb asta mica se stramba frecvent la diferite mancaruri pe care le incerc.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Aug 27 2008, 07:08 PM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(USA @ Aug 27 2008, 07:54 PM) *
Doar atat.....parerea mea.....fructul cu branzica e mult mai bun dimineata....se spune ca fructele crude mancate de dimineata regleaza digestia....acum, tu faci cu crezi...asta stiu yo...

Da...si noi avem apa, ceiutul, si lapte mai toata ziua dupa noi...astea sunt din officiu!..right? floare2.gif

fructe cu branzica nu mai papa decat banana in schimb ii fac doar suc natural ! coktail sau pe sortinente! nu-s tot fructe? eu am zis k e bine asa! sad.gif suc de kiwi, mere. ananas, pepene galben, rosu, portocale , mandarine....toate natiile!
branzica mai papa doar cu painica dinaceea topita sau dupa cum am spus cu banana!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 27 2008, 07:13 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Dana81 @ Aug 27 2008, 08:08 PM) *
fructe cu branzica nu mai papa decat banana in schimb ii fac doar suc natural ! coktail sau pe sortinente! nu-s tot fructe? eu am zis k e bine asa! sad.gif suc de kiwi, mere. ananas, pepene galben, rosu, portocale , mandarine....toate natiile!
branzica mai papa doar cu painica dinaceea topita sau dupa cum am spus cu banana!


e bine.....atat timp cat le ia.....despre branzica...eu una nu prea sunt ptr cea topita...mi se pare mie mai grea....si am auzit si alte pareri cum ca cea topita nu e atat d recomandata la puiuti pana in 3 anisori....asa ca noi mancam cea facuta in casa de mine...sau branzica dulce, o gasesc aici la organice...e foarte untoasa si buna....dar, incearca sa ii dai si iaurt cu fructe...e foarte bun..si se zice ca iaurtul ajuta la retinerea mai buna a vitaminelor din fruct..plus taie dulceata fructelor si bb nu se invata prea tare cu dulcele, asa ca risk sa refuze legumele....asta stiu yo....de aceea eu mereu ii dau sucuri si cu putina lamaie stoarsa in ele sau greff......sau combinatie de legume cu fructe...morcov+portocale+lamaie......sau morcov+mar+lamaie....ceva genul...


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Aug 27 2008, 07:17 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



QUOTE(USA @ Aug 27 2008, 07:54 PM) *
Doar atat.....parerea mea.....fructul cu branzica e mult mai bun dimineata....se spune ca fructele crude mancate de dimineata regleaza digestia....acum, tu faci cu crezi...asta stiu yo...

Da...si noi avem apa, ceiutul, si lapte mai toata ziua dupa noi...astea sunt din officiu!..right? floare2.gif



Dupa ce a refuzat biberonul (pe la 1 an si jumate) si eu ii dadeam dimineata fructe (de care aveam, mai putin banana) si iaurt din acela cu germeni de grau (activia) . Asta fiindca m-a disperat cu constipatia. Plus ca ii dadeam legume o gramada , inclusiv crude - ii place sa mi le 'fure' de pe masa cand le tai pt ciorbite sau alte mancaruri. Dar cam degeaba ma stresam, ca tot constipata era. Si acum este putin.

Stiu ca au efect fructele crude si iaurtul dimineata , au avut clar la mine cand eram insarcinata si renuntasem la cafea si tigara si o dadusem in alta...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 27 2008, 07:28 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(diana1318 @ Aug 27 2008, 08:17 PM) *
Dupa ce a refuzat biberonul (pe la 1 an si jumate) si eu ii dadeam dimineata fructe (de care aveam, mai putin banana) si iaurt din acela cu germeni de grau (activia) . Asta fiindca m-a disperat cu constipatia. Plus ca ii dadeam legume o gramada , inclusiv crude - ii place sa mi le 'fure' de pe masa cand le tai pt ciorbite sau alte mancaruri. Dar cam degeaba ma stresam, ca tot constipata era. Si acum este putin.

Stiu ca au efect fructele crude si iaurtul dimineata , au avut clar la mine cand eram insarcinata si renuntasem la cafea si tigara si o dadusem in alta...


Ptr constipatie:
Sucul de pruna...indoit putin cu apa calda......e bun de la pitici mici pana la noi cei mari
Piure din brocolii cu unt si iaurt.......brocolii mai poate fii inlocuit cu pastai verzi-mazare, spanac
Iaurt cu fructe dimineata pe stomacul gol.....cel mai bun e ananasul....dupa o singura portie, in general urmeaza scaun
Ananas fresh gol...pe stomacul gol...
Ulei de masline folosit la greu in gatit si alimentatie in general....noi am schimbat total cu acest ulei...la nevoie(special ptr adulti) se ia o lingurita de ulei de masline pe stomacul gol dimineata...efect garantat....

Atat imi amintesc acum...daca, mai intra ceva pe server, revin! bananab.gif laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 27 2008, 07:28 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Aug 27 2008, 07:42 PM
Postare #10


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Camy nu bea lapte de nici un fel.
Meniul e cam asa:
ora 9 : banana cu iaurt simplu sau cu fructe/banana cu branza de vaci
ora 13 : ciorba sau supa si la fiecare masa ii pun pe tavita carnitza de pui fiarta sau sunculitza sau crevusti sau ceva sa fie acolo sa ciuguleasca ea singura
ora 17 : iaurt cu fructe
ora 20 : mar cu biscuiti/biscuiti cu iaurt/orez cu lapte sau fidea cu lapte/cereale cu lapte pe cele 3 din rma nu le vrea decat daca au putin gust de danonino.Fructele le schimb mereu sa nu se plictiseasca:para , piersica,nectarina,dar dimineatza banana e baza.
Si cam atat la 22 culcarea.M-as bucura daca ar bea lapte.In schimb bea apa si ceai neindulcit , de cand s-a intrcat cam 2 l pe zi.Cred ca a inlocuit tata cu biberonul ca nu se desparte de el.

Aceasta postare a fost editata de Alynna: Aug 27 2008, 07:43 PM


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 09:32 AM