Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ajutor Pentru O Relatie Ce-i Aproapte Incheiata
vero.cojocaru
postare Jan 22 2009, 01:56 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 22-January 09
Membru nr.: 66,335



Buna fetelor, am si eu mare nevoie de sfaturi din partea celor ce nu ma cunosc..
Am 26 de ani, prima relatie a fost la 20 de ani, o relatie de 2 ani, proasta si dureroasa dar a fost prima.
Am trecut greu peste acest moment iar la 23 de ani mi-au iesit in cale 2 barbati. Fiind nevoita sa aleg ( inainte de a incepe ceva "serios" ) , am ales unul din ei, deoarece mi-a dat mai multe sperante pentru o viata buna de cuplu, de viitor, de orice se poate intr-o relatie; De celalalt baiat am fugit, in adevaratul sens al cuvantului, fara sa-i dau vreun motiv, fara sa-i dau explicatii de care poate avea nevoie...etc.
La inceput am crezut ca am facut alegerea cea mai buna, il iubeam nebuneste, cu toate la 1 an dupa ce am facut eu alegerea asta, mie imi mai fugea gandul la celalalt: " cum era daca il alegeam pe el, cum era relatia dintre noi, cum si cum, intrebari foarte multe fara raspuns" In tot timpul acesta in care eu il iubeam cu adevarat si sincer el ma facea sa sufar, dar nu foarte grav, mai mult cu vorbe, stia ce-mi place si nu oferea, stia ce-mi doresc si nu-mi dadea...
Ma rog, timpul a trecut, au trecut 3 ani, eu cu plans in relatie, el cu relaxare; si deodata, mi-am dat seama ca nu-mi mai pasa de ce zice, de ce face ( ceea ce la mine erau odata tragedii), am ajuns in situatia sa nu-mi mai doresc sa ne intalnim, o luna, doua, trei, am tot incercat sa-mi dau seama ce se intampla cu mine, dar fara sa vreau nu mai aveam cheful necesar pt a ma gandii la el si la relatia cu el. Simt ca el nu ma mai face sa ma simt femeie ( din nici un pct de vedere ), ceea ce pt mine este un soc, cum am ajuns EU in situatia asta, nu credeam vreodata sa-mi doresc sa fiu singura cand sunt cu cineva sau cum sa-mi doresc sa fiu cu altcineva cand sunt cu cineva. Mie incepuse sa-mi fuga gandul la multi altii numai la el nu, iar daca imi zicea o femeie la inceput ca mie mi se va intampla, sau ca se poate intampla asa ceva, o credeam nebuna.
Acum ( fiind tot cu gandul la ce-am sa fac cu acesta, sa inchei sau nu relatia ) am aflat, interesandu-ma deoarece m-a "mancat" ce face cel de care eu am fugit, am auzit ca se insoara si am inceput sa ma agit. In 3 ani de zile eu nu l -am cautat din propria initiativa, el fiind singurul care mai suna si asa am inceput o discutie de care am fugit 3 ani... El acum spune si sta la discutii cu mine mult, ca nu se insoara, ca are o relatie de 1 an si ca cine mi-a spus ar fi spuso in gluma...
Iar de aici de o saptamana, pe mine ma agita, ma framanta, ce sa fac, cum sa fac, ce mai aleg, incotro o iau, daca e bine si ce se poate intampla.
Va rog frumos pe voi, dati-mi un sfat, spuneti-mi ce credeti voi ca ar fi de facut. Va cer voua sfatul deoarece daca cer sfatul prietenilor mei, tin cu mine, daca cer sfatul prietenilor ( prietenului meu ) tin cu el. Stiu ca este ceva lung de citit, sper sa nu vi se para plictisitor, iar daca am vb pe neinteles va rog sa intrebati ce doriti sa stiti, deoarece eu am foarte mari emotii. blush.gif ASTEPT CU NERABDARE SFATURILE VOASTRE. Va multumesc!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jan 22 2009, 02:41 PM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Eu stiu o vorba de la mama: Cine fuge dupa doi iepuri nu prinde nici unul.
Inca nu ai iesit din vechea relatie si vrei sa intri in alta noua de care nu stii daca are o relatie cu alta sau nu (deci si el fuge dupa 2 iepuri).....
Parerea mea e sa-ti iei bilet la o agentie de voiaj si fa o calatorie, asa se mai limpezesc apele ca-s prea tulburi.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jan 22 2009, 02:46 PM
Postare #3


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(vero.cojocaru @ Jan 22 2009, 01:56 PM) *
Buna fetelor, am si eu mare nevoie de sfaturi din partea celor ce nu ma cunosc..
Am 26 de ani, prima relatie a fost la 20 de ani, o relatie de 2 ani, proasta si dureroasa dar a fost prima.
Am trecut greu peste acest moment iar la 23 de ani mi-au iesit in cale 2 barbati. Fiind nevoita sa aleg ( inainte de a incepe ceva "serios" ) , am ales unul din ei, deoarece mi-a dat mai multe sperante pentru o viata buna de cuplu, de viitor, de orice se poate intr-o relatie; De celalalt baiat am fugit, in adevaratul sens al cuvantului, fara sa-i dau vreun motiv, fara sa-i dau explicatii de care poate avea nevoie...etc.
La inceput am crezut ca am facut alegerea cea mai buna, il iubeam nebuneste, cu toate la 1 an dupa ce am facut eu alegerea asta, mie imi mai fugea gandul la celalalt: " cum era daca il alegeam pe el, cum era relatia dintre noi, cum si cum, intrebari foarte multe fara raspuns" In tot timpul acesta in care eu il iubeam cu adevarat si sincer el ma facea sa sufar, dar nu foarte grav, mai mult cu vorbe, stia ce-mi place si nu oferea, stia ce-mi doresc si nu-mi dadea...
Ma rog, timpul a trecut, au trecut 3 ani, eu cu plans in relatie, el cu relaxare; si deodata, mi-am dat seama ca nu-mi mai pasa de ce zice, de ce face ( ceea ce la mine erau odata tragedii), am ajuns in situatia sa nu-mi mai doresc sa ne intalnim, o luna, doua, trei, am tot incercat sa-mi dau seama ce se intampla cu mine, dar fara sa vreau nu mai aveam cheful necesar pt a ma gandii la el si la relatia cu el. Simt ca el nu ma mai face sa ma simt femeie ( din nici un pct de vedere ), ceea ce pt mine este un soc, cum am ajuns EU in situatia asta, nu credeam vreodata sa-mi doresc sa fiu singura cand sunt cu cineva sau cum sa-mi doresc sa fiu cu altcineva cand sunt cu cineva. Mie incepuse sa-mi fuga gandul la multi altii numai la el nu, iar daca imi zicea o femeie la inceput ca mie mi se va intampla, sau ca se poate intampla asa ceva, o credeam nebuna.
Acum ( fiind tot cu gandul la ce-am sa fac cu acesta, sa inchei sau nu relatia ) am aflat, interesandu-ma deoarece m-a "mancat" ce face cel de care eu am fugit, am auzit ca se insoara si am inceput sa ma agit. In 3 ani de zile eu nu l -am cautat din propria initiativa, el fiind singurul care mai suna si asa am inceput o discutie de care am fugit 3 ani... El acum spune si sta la discutii cu mine mult, ca nu se insoara, ca are o relatie de 1 an si ca cine mi-a spus ar fi spuso in gluma...
Iar de aici de o saptamana, pe mine ma agita, ma framanta, ce sa fac, cum sa fac, ce mai aleg, incotro o iau, daca e bine si ce se poate intampla.
Va rog frumos pe voi, dati-mi un sfat, spuneti-mi ce credeti voi ca ar fi de facut. Va cer voua sfatul deoarece daca cer sfatul prietenilor mei, tin cu mine, daca cer sfatul prietenilor ( prietenului meu ) tin cu el. Stiu ca este ceva lung de citit, sper sa nu vi se para plictisitor, iar daca am vb pe neinteles va rog sa intrebati ce doriti sa stiti, deoarece eu am foarte mari emotii. blush.gif ASTEPT CU NERABDARE SFATURILE VOASTRE. Va multumesc!!


buna vero! in primul rand te sfatuiesc sa faci ce-ti dicteaza inima!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
july-nicol
postare Jan 22 2009, 02:47 PM
Postare #4


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 70
Inscris la: 10-August 08
Din: Italy
Membru nr.: 33,663




Dragalasa...te sfatuiesc sa faci ceea ce iti dicteaza inima! Din ceea ce scrii, se intelege ca atunci cand l-ai ales pe actualul nu ai facut-o ptr ca asa iti spunea inima, ci ptr ceea ce iti putea oferi el pe viitor, ca viata in cuplu.Deci, a fost rationala alegerea. De data asta traieste la maxim ceea ce iti spune inima,iar daca e sa nu mearga bine,cel putin stii ca a meritat "sa traiesti"! In acelasi timp....fii atenta sa nu ii distrugi o relatie celuilalt , fii sigura ca el te vrea pe tine. Daca il cunosti bine, ai putea sa iti dai seama daca te vrea sau nu cu adevarat sau poate intentia e doar "sa muste " din "felia de tort" pe care si-a dorit-o atat de mult candva! Oricum...stai cu ochii deschisi! Nu te multumi cu jumatate de masura si ...mai ales...nu uita...ca anumite lucruri se simt! Nu se gandesc!!!
Bafta si pupici!!!
Tine-ne la curent!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vero.cojocaru
postare Jan 22 2009, 05:34 PM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 22-January 09
Membru nr.: 66,335



QUOTE(july-nicol @ Jan 22 2009, 04:47 PM) *
Dragalasa...te sfatuiesc sa faci ceea ce iti dicteaza inima! Din ceea ce scrii, se intelege ca atunci cand l-ai ales pe actualul nu ai facut-o ptr ca asa iti spunea inima, ci ptr ceea ce iti putea oferi el pe viitor, ca viata in cuplu.Deci, a fost rationala alegerea. De data asta traieste la maxim ceea ce iti spune inima,iar daca e sa nu mearga bine,cel putin stii ca a meritat "sa traiesti"! In acelasi timp....fii atenta sa nu ii distrugi o relatie celuilalt , fii sigura ca el te vrea pe tine. Daca il cunosti bine, ai putea sa iti dai seama daca te vrea sau nu cu adevarat sau poate intentia e doar "sa muste " din "felia de tort" pe care si-a dorit-o atat de mult candva! Oricum...stai cu ochii deschisi! Nu te multumi cu jumatate de masura si ...mai ales...nu uita...ca anumite lucruri se simt! Nu se gandesc!!!
Bafta si pupici!!!
Tine-ne la curent!


Eu nu fug dupa 2 iepuri, eu in primul rand incerc sa-mi dau seama ce trebuie facut cu prietenul meu...daca mai e ceva de facut. Imi doresc sa fiu singura si-mi pun intrebarea daca este normal cand esti intr-o relatie de 3 ani, adica mai tarziu ma intreb ce se va intampla... daca este normal sau nu ce simt.
In al doilea rand, a intervenit baiatul acesta... dar nu ca din cauza lui mie nu mi-am merge bine relatia si ma gandesc , zic eu, ca in cazul in care mie imi era bine in relatie nu mai vedeam altceva.
'july-nicol' sincer eu nu mi-am dat seama...niciodata nu m-am gandit la ceea ce ai spus tu mai sus si cred ca asa este cu alegerea facuta de mine. Merci mult!!! eusa_clap.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jan 22 2009, 09:01 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



Vero, in viata de cuplu intervin din cand in cand si probleme. Faptul ca te intrebi daca sa continui sau nu inseamna ca ceva mai este acolo, altfel ai fi intors spatele si ai fi pelcat demult, zic eu. Intrebari de cum ar fi fost, sau cum ar fi sa...cred la fel ca se ivesc mai mult sau mai putin de-a lungul vietii. Intrebare este este merita sa risti ce ai acum(chiar daca pare ca acum nu mai e nimic), pentru o intrebare fara raspuns. chiar daca celalat spune ca doar are o relatie de 1 an, mie nu mi se pare de colea, este totusi o relatie si 1 an nu e o luna. Incearca sa vorbesti cu actualul, sa ii spui verde in fata despre relatia voastra ca s-a racit, sa luati decizia impreuna. Si sa nu iti pui mai tarziu intrebarea cum ar fi fost daca ai fi mers mai deoarte cu actualul. Iar excursia nu e o ideea rea, din contra, mergeti amandoi, poate reusiti sa va redescoperiti, departe de orice si orice te-ar putea influenta. Nu sunt de acord in totalitate sa te iei numai dupa cum simti, un pic de rationament nu strica in luarea deciziilor in viata. Am trecut si eu prin momente grele cand am zis gata, s-a terminat, dar ...am ascultat un sfat care mi-a zis ca in viata intalnesti si hopuri si daca fugi de la prima greutate...ce te faci cu restul. O sa poti rupe orice relatie la primul hop, asa nu vei avea niciodata conutinuitate si din pacate viata nu prea e cum o vedem in filme, dupa ce raman impreuna vine genericul de final si presupunem ca au trait fericiti pana la adanci batraneti. Ceea ce an scris eu nu e nevoie sa o iei ca un sfat si ca un comentariu, tu esti singura care poate decide ce vrei si poti lua de la fiecare ce consideri ca te ajuta. Bafta multa.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 03:26 PM