Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rh Negativ Si Sarcina
VALERIA OANA
postare May 23 2008, 08:57 AM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Sarcina si Rh-ul negativ

Retardul si surditatea, sechele posibile

In momentul in care globulele rosii ale fatului incep sa fie distruse, transportul de oxigen la nivelul organelor copilului scade. Daca afectarea este foarte mare, se poate produce moartea intrauterina a fatului. Daca insa copilul reuseste sa supravietuiasca pana la termen, el dezvolta dupa nastere icter. Acesta poate fi minor sau icter nuclear. In situatia din urma, manifestarile micutului sunt de-a dreptul dramatice: are privirea fixa, nu-si poate regla temperatura corpului, nu poate inghiti si tipa incontinuu. In 80% din cazuri, acesti copii nu supravietuiesc. Ceilalti raman cu sechele motorii grave, psihice (retard de diferite grade, pana la idiotenie) sau senzoriale (mai ales surditate
15% dintre europeni au Rh-ul negativ si, potrivit statisticilor, accidentele severe apar numai la cinci-sase procente dintre gravidele incompatibile din punct de vedere al Rh-ului cu partenerii lor.

Dr. Daniel Popescu, medic primar obstetrica ginecologie te informeaza:
"Ideea ca, pe masura ce ai mai multe sarcini sau mai multe chiuretaje, exista sansa sa se remita din manifestarile specifice incompatibilitatii de Rh este total gresita.
Organismul matern este ca un computer, odata ce o informatie a fost primita, ramane in memoria computerului pentru toata viata. Adica odata ce sangele matern cu Rh negativ a fost pus in contact cu cel fetal cu Rh pozitiv cu ocazia unei sarcini sau a unui chiuretaj si nu s-a facut vaccinul de neutralizare, la urmatoarele sarcini, indiferent daca este vorba despre a doua, a patra, a sasea sarcina, posibilitatea sa apara complicatii exista in continuare.
Din experienta am constatat ca foarte putine femei sunt constiente de posibilele complicatii la care se expun atunci cand vin sa faca un chiuretaj.
Nu se gandesc ca este posibil sa aiba Rh-ul negativ si ca o sa aiba probleme la urmatoarea sarcina, plus o mie si una de alte complicatii care pot sa apara in urma chiuretajului: infectii uterine, metroanexite, procese inflamatorii, inclusiv perforare uterina. Accentuez ideea ca utilizarea contraceptiei moderne de tip pilule sau a steriletului impiedica aparitia anticorpilor anti-Rh in sangele matern, facand astfel ca sarcinile dorite sa fie niste sarcini fara riscuri".
Cand esti in afara oricarui pericol?

Sa incepem cu descrierea situatiilor in care nu exista nici un risc pentru copil (sau in care acesta este minim):

Nu exista nici un risc ca viitorul bebelus sa aiba probleme, atunci cand si tatal si mama au Rh-ul negativ sau cand tatal are Rh-ul negativ, iar mama pozitiv;


Sunt 50% Sanse ca Rh-ul copilului sa fie tot negativ (compatibil cu al mamei);


Prima sarcina a unei femei cu Rh-ul negativ este de cele mai multe ori lipsita de pericole pentru micut. La aceasta prima sarcina, in sangele mamei se formeaza anticorpi care nu sunt periculosi. Acestia nu pot traversa placenta si nu pot face rau fatului.


Atentie! Daca ai Rh-ul negativ, ai facut o intrerupere de sarcina sau ai pierdut o sarcina si nu ai fost vaccinata imediat dupa aceasta, atunci riscurile de a avea probleme cand vei dori un copil sunt mai mari decat atunci cand te afli la prima sarcina.


Daca in timpul sarcinii te vaccinezi pentru a nu dezvolta anticorpi impotriva propriului copil.





--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mary83
postare May 23 2008, 10:42 AM
Postare #2


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147



Buna!
Eu am Rh negativ, m-am cam speriat cand am aflat ce si cum, dar n-am avut nici un fel de probleme in timpul sarcinii. Sotul meu are Rh pozitiv si alta grupa decat mine. Testul de anticorpi a iesit negativ pe tot parcursul sarcinii, a fost prima sarcina.Dar din pacate nu am facut vaccinul.


Aceasta postare a fost editata de mary83: May 23 2008, 10:43 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare May 23 2008, 01:35 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Eu am RH negativ si AB IV. Dupa prima sarcina am facut acel vaccin, dar in urma cu patru ani am facut o intrerupere de sarcina si nu mi s-a mai facut acel vaccin. Nu iti pot spune prin ce stari trec acum. Teama ma paralizeaza, dar incerc sa-mi mentin curajul cat pot. Analizele mi-au iesi bune, testul Anticorpi anti D, a iesit negativ, deci...pana in saptamana 24, sunt linistita.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare May 23 2008, 01:40 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377




Mama are rh negativ si tata pozitiv.. au facut 4 fete sanatoase .... nu a facut nici un vaccin, eu am mostenit rh-ul mamei... negativ.. sotul meu are pozitiv, si am cerut insistent ca dupa nastere sa fac respectivul vaccin....Vom vedea pe viitor peste 4-5 ani daca a folosit la ceva.
Oana ai sa vezi ca totul va fii ok! VEI AVEA O FETITA MINUNATA!


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina67
postare May 23 2008, 05:30 PM
Postare #5


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627



Oana draga, ma bucur ca hotararea voastra a fost ca tu sa aduci pe lume acest bb!! Trebuie sa crezi cu putere ca totul va fi bine si asa va fi. Asta a fost si gandul meu pe parcursul intregii sarcini cu Cristi. Aveam 39 de ani, Rh negativ, grupa de sange nu cred ca este atat de importanta dar e B3 iar dupa prima nastere nimeni nu mi-a spus ca ar fi bine pentru viitor sa-mi fac acel vaccin; deci nu l-am facut. Si slava Domnului, am adus pe lume un copil sanatos. Fii CONVINSA ca totul va fi bine! Iti doresc sarcina usoara in continuare si sa ne spui si noua ce va fi cand vei afla, daca nu cumva o sa alegi sa fie surpriza!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare May 23 2008, 07:11 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



Am Rh negativ B3. . Sotzul Rh pozitiv A1.Maja Rh pozitiv B3 Am facut vaccinul la 28 de saptamani prima data si din nou imediat dupa nastere. asa este recomandat. Intre 28 si 30 se sapt. Este posibil sa mentzioneze doctorul la una din vizite aceasta procedura dar nu o sa va traga nimeni de mana sa-l facetzi - este responsabilitatea voastra. Cu cat sunteti mai informate cu ata mai bine. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare May 24 2008, 07:51 AM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Sper ca totul sa fie bine si bebelul sa fie sanatos. Atat


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 24 2008, 07:58 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(VALERIA OANA @ May 24 2008, 08:51 AM) *
Sper ca totul sa fie bine si bebelul sa fie sanatos. Atat

Va fi foarte bine...ai sa vezi partners.gif trandafir.gif frumoasa mamica tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare May 24 2008, 09:15 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Esti o dulce Rux! Stii tu de ce


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jul 2 2009, 10:33 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563




RH-ul negativ - sarcina cu risc
RH-ul negativ - sarcina cu risc
Accidente severe apar la 5-6 la suta din gravidele incompatibile din punct de vedere al RH-ului cu partenerii lor

Femeile cu Rh negativ risca sa aiba complicatii mai mari in cazul in care-si doresc un copil decat cele cu Rh pozitiv. Singura solutie pentru a evita neplacerile o reprezinta administrarea unui ser anti RH, care trebuie dat obligatoriu tuturor femeilor cu RH negativ, atat celor care nasc, cat si celor care fac intreruperi de sarcina sau o pierd. In multe spitale din tara acest ser nu exista insa, asa ca responsabilitatea cumpararii lui cade in sarcina femeilor (costa cel putin doua milioane de lei). Termenul de RH se refera la o substanta prezenta la suprafata globulelor rosii (hematii) ale organismului si se stabileste o data cu grupa sanguina. 15 la suta din europeni au Rh-ul negativ.

Razvratirea sistemului imunitar

O femeie insarcinata cu RH negativ poate aduce pe lume un copil sanatos daca este atent monitorizata in timpul sarcinii, spun medicii ginecologi. La gravidele cu RH negativ pot aparea probleme numai daca fatul mosteneste RH-ul pozitiv al tatalui. In cazul unor accidente aparute in timpul sarcinii (avort spontan, dezlipire de placenta, sarcina extrauterina) se poate intampla ca sangele cu Rh al fatului sa intre in contact cu cel matern, alterandu-l. „Organismul mamei va reactiona ca si cum ar intra in contact cu un corp strain. Corpul nu va recunoaste acest RH si va incerca sa-l distruga’’, spune dr. Daniela Iatan, ginecolog la Spitalul Studentesc din Bucuresti. La prima sarcina, riscurile sunt insa mici pentru ca in sangele mamei se formeaza anticorpi care nu sunt periculosi. Acestia nu pot traversa placenta si nu pot face rau fatului. Asta in cazul in care mama nu a trecut inainte de sarcina printr-un avort care sa fi permis schimbul accidental de sange. Organismul tine minte „prima vizita a intrusilor” si la o viitoare sarcina, in cazul in care sangele mamei si cel al fatului se intalnesc sistemul imunitar se va razvrati si va fabrica anticorpi
anti-RH negativ. „Orice hematie a fatului intalnita in cale va fi distrusa”, spun ginecologii.
Situatia poate fi prevenita daca imediat dupa intreruperea de sarcina sau la maximum 72 de ore dupa nasterea primului copil se administreaza femeilor un ser cu imunoglobulina D. Cu ajutorul acestuia vor fi introduse in circulatia sanguina hematii RH pozitive, astfel incat la viitoarea sarcina sa nu mai existe riscul ca mama sa-si „atace” propriul copil.

Nasterea prematura poate salva copilul

Nu exista niciun risc ca viitorul bebelus sa aiba probleme atunci cand si tatal, si mama au Rh negativ ori cand tatal are Rh negativ, iar mama pozitiv.
Sunt sanse de 50 la suta ca Rh-ul copilului sa fie tot negativ (compatibil cu al mamei), asa cum in aceeasi proportie exista prosibilitatea sa fie pozitiv.
Daca globulele rosii ale fatului ajung in placenta mamei, pot aparea complicatii: copiii raman cu sechele sau nu supravietuiesc. Daca medicul considera ca viata copilului este in pericol, sunt posibile doua optiuni: se poate declansa nasterea prematur daca bebelusul are peste 32-34 de saptamani, iar daca este mai mic i se face transfuzie intrauterina.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:42 PM