Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Iulie 2008? :)
Evelien
postare Dec 3 2007, 11:49 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 25-November 07
Membru nr.: 10,266



Buna la toate fetele!
Sunt nou nouta pe forum si stiu ca-s nerabdatoare, dar tocmai am aflat ca-s insarcinata in 6 saptamani si as vrea sa vad daca mai sunt si alte fete asa " proaspete " ca mine smile.gif
Am o multime de intrebari, dar incerc sa citesc posturile voastre sa ma lamuresc, inainte de a va bombarda cu nelamuririle mele.
Deocamdata singurul test pe care l-am facut a fost un test de sarcina. Doctorita mi-a dat o trimitere la o ecografie, dar mi-a zis sa nu o fac inainte de 10 saptamani. La fel, mi-a zis ca numai dupa 3 luni o sa-mi faca teste de sange, etc. Asa e normal? Si voi la fel ati facut?

Va pup si va citesc smile.gif
Noapte buna


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bilutza_21
postare Dec 4 2007, 02:50 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 4-December 07
Membru nr.: 10,733



Buna

si eu sunt o viitoare mamica in 7 saptamani. Noi suntem f fericiti. Deja am facut 2 ecografii...avem 8,5 mm:)) am ascultat inimioara. Am facut analize deja!
Evelien peste 3 luni mi se pare cam tarziu pt analize...ar tb sa mergi la medicul de familie sa iti spuna ce analize tb sa faci, ce medicamente tb sa ei.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra21
postare Dec 5 2007, 02:49 PM
Postare #3


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 73
Inscris la: 16-October 07
Membru nr.: 8,164



Buna fetelor!!Si bine ati venit,eu sunt un pic mai mare decat voi..luna a3a..Dupa parerea mea Evelien,ar trebui deja sa mergi la un medic ginecolog,deja de la 6 sapt in sus ar trebui sa se vada la ecograf..Si primul medicament pe care ar trebui sa-l luati este acidul folic,care este foarte important,este recomandat in primele 3 luni de sarcina si ajuta la dezvoltarea normala a tubului neural.Eu am luat 3 pe zi la inceput..si am mai luat vitamina e..Dar nu luati nici un medicament inainte sa consultati medicul..Ca sa nu mai vb de medicamente cum ar fi..antibioticele sau calmantele!Acum sunteti 2 si trebuie sa va ganditi de 10 ori inainte sa faceti orice.Lasati cafeaua si tigarile,e foarte important,odihniti-va mai mult si,ce e cel mai important,feriti-va de raceala,de gripa si de bolile copilariei,acelea contagioase,cum ar fi rubeola..
Va pup si va astept cu vesti..
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Evelien
postare Dec 5 2007, 07:48 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 25-November 07
Membru nr.: 10,266




Ieee...deci nu-s singurica asa de " mica" smile.gif
Buna Bilutza, deja ai fost la eco?? Mi-am facut si eu programare, abia astept smile.gif
Andra, multumesc de sfaturi. Incerc sa am grija, deja iau acid folic, mi-a recomandat doctorita pe care am vazut-o a doua zi dupa ce mi-am facut testul de sarcina.
Doar ca eu locuiesc in Olanda si aici nu se fac analize imediat cum ai ramas insarcinata, ci te trimit la moasa si dupa ce ai programare cu moasa, ea te trimite sa faci analizele de sange, la 20 de saptamani screening de sindromul Down, si restul nu mai stiu. Pe 3 ianuarie am programare la moasa, asa ca sper ca totul e bine, fiindca acum chiar n-am cum sa ajung in Romania sa-mi fac analizele...

va pup si noapte buna hug.gif

Aceasta postare a fost editata de Evelien: Dec 5 2007, 07:49 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bilutza_21
postare Dec 7 2007, 09:17 AM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 4-December 07
Membru nr.: 10,733



Eu am facut 2 ecografii pana acum: la 4 saptamani si la 7. Am facut analize sange, urina, toxoplasma, listerie, rubeola. Astept rezultatele acum. La 12 saptamani tb sa merg iar la ginecolog pentru screening de sindromul Down. Ca tratament mi-a dat Elevit, acid folic, Utrogestan (cica pt mentinerea sarcinii) si No spa (in caz de am dureri abdominale...nu a fost cazul sa iau sper sa nu fie). In general ne simtim f bine...crestem:))) tb sa imi cumpar un cantar caci nu trebuie sa luam mai mult de 500 grame pe saptamana. Numai bine si sanatate!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vady
postare Dec 7 2007, 07:30 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 21-November 07
Membru nr.: 10,045



BUNA FETELOR!!!

Si eu am 7 saptamani,am facut deja 2 ecografii si analize,am luat acid folic inainte de a ramane insarcinata,sunt foarte fericita si sper ca bebe sa fie sanatos indiferent ce este fetita sau baiat.Va doresc la toate numai bine si sanatate multa.
Spuneti-mi daca va este rau?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 12 2007, 10:25 AM
Postare #7


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



\Servus! Eu sunt noua ca tine tzuc.gif ,am 8 saptamani de sarcina, cam prin august 2008 ar trebui sa vina bebele.Sunt atat de speriata si de ingrijorata, nici noaptea nu dorm de emotii, am de-abia 2 zile de cand am aflat si toata lumea mea s-a intors cu fundul in sus.Ma rog si sper ca totul sa fie bine.Iti doresc sarcina usoara, un bebe mare si sanatos si frumos!!!POOP tzuc.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 12 2007, 10:31 AM
Postare #8


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Servus!
Eu am 8 saptamani (aprox), inca nu am facut nici un ecograf, de-abia maine fac si nici un fel de analiza la sange, oare nu e prea tarziu ?Ma rog sa fie totul bine.POOP! tzuc.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paula c
postare Dec 12 2007, 11:29 AM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 39
Inscris la: 7-May 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 3,584



buna fetelor. felicitari pt sarcina ... sunt si eu o viitoare mamica de iulie gravida.gif 2008 si tin sa va spun ca eu ma bucur de toate simptomele. greturi criminale seara dupa ora 7, somn non-stop, toaleta deja e primordiala, branzeturile nu le suport (si acum ca scriu de ele ma ia cu greata), pui nu mai pot sa mananc, tocanita de ceapa (preferata mea) nu mai pot... etc. Tot ce imi placea inainte nu mai pot manca............... ieri am fost la eco si am vz bb cum a dat din manute. avem 8w3d si 1.57cm, 171bmp si restul e normal. la mijlocul lui ian vom afla daca suntem sanatosi si feriti de down.... succes tuturor si ne mai auzim smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Evelien
postare Dec 16 2007, 10:49 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 25-November 07
Membru nr.: 10,266



Fetelor am trecut printr-o spaima saptamana trecuta...Joi am avut niste pete de sange,nu mult, dar totusi m-am speriat...In ultimul timp n-am mai avut nici un fel de greturi, desi nici inainte nu prea am avut, poate in 3 zile mi-a fost un pic greata si atata...Deci practic nu am nici un simptom, doar ca merg des la toaleta. Mi-au trecut tot felul de ganduri, m-am dus repede la doctor si mi-a facut o ecografie: am vazut inimioara mica smile.gif totul este bine din fericire, asa ca am avut un weekend minunat smile.gif
Intre timp mi-am facut si analizele de sange si au iesit bine, asa ca tot ce sper este sa fie bine si in continuare ...
va pup pe toate si sarcina usoara!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 06:37 PM