Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eritem Fesier In Stare Avansata, cautam solutii naturiste si nu numai
Lusha&Zbenguica
postare Jul 30 2009, 07:07 AM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



Dragile mele prietene,
Iata ca odata cu inceperea diversificarii ne confruntam si cu primul (si sper si ultimul) eritem al bebelushei mele. Am sa va spun ce am folosit pana acuma ca sa nu imi recomandati ceva ce nu a mers la noi:
Totul a inceput cu o roseata pronuntata:
foloseam crema petrini - am schimbat cu sudocrem - nu a trecut am mers pe benpanthen - nu a mers am incercat crema de galbenele cu propolis - nu a mers am trecut la violet de gentiana plus reviken - acum deja funduletul puiului meu este distrus crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif cred ca i s-au dus deja muulte straturi de pielicica pe o anumita zona si are deja si o zona infectata - purulenta si cand este vorba de spalat tipa ca din gura de sarpe
acum tratamentul este
travocort + reviken
as vrea sa fac ceva sa nu o mai doara asa rau pentru ca imi sfasie inima

aveti idei, ati trecut prin asa ceva?
astept raspunsurile voastre si va multumesc

PS Mentionez ca nu folosim servetele umede, la noi fiecare schimbare de scutecel ... din 3 in trei ore, sau chiar si mai des deja, incepe cu spalare cu apa si sapun si asa a fost mereu (exceptie: cand nu eram acasa foloseam si servetelele)
acum nu mai folosesc deloc scutecel..o tin doar in pantalonasi scurti sau lungi pentru o aerisire cat mai buna

Aceasta postare a fost editata de Lusha&Zbenguica: Jul 30 2009, 07:19 AM


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ingerasu
postare Jul 30 2009, 08:23 AM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,330
Inscris la: 24-October 08
Din: Germany
Membru nr.: 44,420



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Jul 30 2009, 08:07 AM) *
Dragile mele prietene,
Iata ca odata cu inceperea diversificarii ne confruntam si cu primul (si sper si ultimul) eritem al bebelushei mele. Am sa va spun ce am folosit pana acuma ca sa nu imi recomandati ceva ce nu a mers la noi:
Totul a inceput cu o roseata pronuntata:
foloseam crema petrini - am schimbat cu sudocrem - nu a trecut am mers pe benpanthen - nu a mers am incercat crema de galbenele cu propolis - nu a mers am trecut la violet de gentiana plus reviken - acum deja funduletul puiului meu este distrus crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif cred ca i s-au dus deja muulte straturi de pielicica pe o anumita zona si are deja si o zona infectata - purulenta si cand este vorba de spalat tipa ca din gura de sarpe
acum tratamentul este
travocort + reviken
as vrea sa fac ceva sa nu o mai doara asa rau pentru ca imi sfasie inima

aveti idei, ati trecut prin asa ceva?
astept raspunsurile voastre si va multumesc

PS Mentionez ca nu folosim servetele umede, la noi fiecare schimbare de scutecel ... din 3 in trei ore, sau chiar si mai des deja, incepe cu spalare cu apa si sapun si asa a fost mereu (exceptie: cand nu eram acasa foloseam si servetelele)
acum nu mai folosesc deloc scutecel..o tin doar in pantalonasi scurti sau lungi pentru o aerisire cat mai buna

imi pare tar rau pt ce a patit printesa ta.ceva de genul asta am patit si eu cu fata cand avea vreo 5-6 luni,avea rana ,o dadusem si eu cu bepanthen,crema galbenele,crema cu oxid de zinc,nidoflor,travocort ,nimic nu ajuta
am fost la pediatru si mi-a dat trimitere la dermatolog
tratamenutl dat era pimafucort crema ,data de 2-3 ori pe zi si stat cat mai mult fara pampers.fata avea o ciuperca urata si plangea de durere
am dat-o si nu-i trecea.am citit pe net,ca e bine ca bebe sa fie spalat la fundulet cu apa fiarta in care s-a dizolvat un varf de cutit de bicarbonat,zis si facut,am zis ca n-am ce pierde,dupa ce o stergeam cu apa respectiva o lasam sa se usuce,apoi o dadeam cu crema si spre uimirea mea in 2 zile gata a fost
a mai avut cateva recidiva ,dart cand vedeam, o stergeam imediat si o dadeam cu crema si nu mai avea probleme
se pare ca ciuperca o luase de la un pampers,desi foloseam aceeasi marca inca de la inceput si acum

Aceasta postare a fost editata de ingerasu: Jul 30 2009, 08:24 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ingerasu
postare Jul 30 2009, 08:27 AM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,330
Inscris la: 24-October 08
Din: Germany
Membru nr.: 44,420



mai luasem de la farmacie si pimafucin si e la fel de bun
deci ori pimafucort sau pimafucin ,diferenta intre ele e concentratia de natamicina per g ,deci incerci mai intai pimafucort dupa ce ai sters inainte cu apa si bicarbonat
sanatate bebelinei si astept vesi sa vedem daca merge


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Jul 30 2009, 08:28 AM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013




QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Jul 30 2009, 08:07 AM) *
Dragile mele prietene,
Iata ca odata cu inceperea diversificarii ne confruntam si cu primul (si sper si ultimul) eritem al bebelushei mele. Am sa va spun ce am folosit pana acuma ca sa nu imi recomandati ceva ce nu a mers la noi:
Totul a inceput cu o roseata pronuntata:
foloseam crema petrini - am schimbat cu sudocrem - nu a trecut am mers pe benpanthen - nu a mers am incercat crema de galbenele cu propolis - nu a mers am trecut la violet de gentiana plus reviken - acum deja funduletul puiului meu este distrus crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif cred ca i s-au dus deja muulte straturi de pielicica pe o anumita zona si are deja si o zona infectata - purulenta si cand este vorba de spalat tipa ca din gura de sarpe
acum tratamentul este
travocort + reviken
as vrea sa fac ceva sa nu o mai doara asa rau pentru ca imi sfasie inima

aveti idei, ati trecut prin asa ceva?
astept raspunsurile voastre si va multumesc

PS Mentionez ca nu folosim servetele umede, la noi fiecare schimbare de scutecel ... din 3 in trei ore, sau chiar si mai des deja, incepe cu spalare cu apa si sapun si asa a fost mereu (exceptie: cand nu eram acasa foloseam si servetelele)
acum nu mai folosesc deloc scutecel..o tin doar in pantalonasi scurti sau lungi pentru o aerisire cat mai buna


I-ai dat cumva portocala?
Se spune ca da eritem fesier
Ne pare rau sa auzim asta, am trecut si noi prin asa ceva si e cumplit
bebelusha mea a fost bolnavioara cand avea 3 saptamani. AM fost internate si trecute pe tratament cu antibiotic. Se stie ca antibioticul produce o diareee acida care duce la eritem fesier. Si tot asa am incercat cu Bepanthen-nimic, crema cu zinc de la Sanosan-nimic, crema cu galbenele-nimic, violet de gentiana si nici un rezultat.Am mai incercat cateva lucruri dar sunt vreo 7 luni de atunci si am mai uitat.A mai avut eritem urat in maternitate si atunci ne-a salvat crema cu zinc de la Sanosan, dar eritemul de la antibiotic sapa prea rau si nu a ami fost eficienta.
Culmea ne-a trecut cu ulei. Se spune ca trece cel mai bine cu ulei de masline fiert si racit. Noi in spital am avut la indemana doar ulei de corp de la Johnson si a mers (BEDTIME- parca asa scria pe el)). Servetele umede si noi folosim doar cand suntem plecati de acasa.Eu nu am crezut in ulei dar fiind in spital cam epuizasem variantele.
Si spalatul mereu cu sapun nu e prea indicat. Pediatra mea spus sa folosesc sapun doar dupa kaki. In rest cu apa din belsug. Si aerisire cat mai mult posibil. Si multi pupicei de la mami pe buculine.
Si noi speram sa nu mai facem eritem.

Aceasta postare a fost editata de Rose68: Jul 30 2009, 08:31 AM


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ingerasu
postare Jul 30 2009, 08:31 AM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,330
Inscris la: 24-October 08
Din: Germany
Membru nr.: 44,420



cu ulei incercasem si eu dar nu a mers oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Jul 30 2009, 09:17 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(ingerasu @ Jul 30 2009, 09:23 AM) *
imi pare tar rau pt ce a patit printesa ta.ceva de genul asta am patit si eu cu fata cand avea vreo 5-6 luni,avea rana ,o dadusem si eu cu bepanthen,crema galbenele,crema cu oxid de zinc,nidoflor,travocort ,nimic nu ajuta
am fost la pediatru si mi-a dat trimitere la dermatolog
tratamenutl dat era pimafucort crema ,data de 2-3 ori pe zi si stat cat mai mult fara pampers.fata avea o ciuperca urata si plangea de durere
am dat-o si nu-i trecea.am citit pe net,ca e bine ca bebe sa fie spalat la fundulet cu apa fiarta in care s-a dizolvat un varf de cutit de bicarbonat,zis si facut,am zis ca n-am ce pierde,dupa ce o stergeam cu apa respectiva o lasam sa se usuce,apoi o dadeam cu crema si spre uimirea mea in 2 zile gata a fost
a mai avut cateva recidiva ,dart cand vedeam, o stergeam imediat si o dadeam cu crema si nu mai avea probleme
se pare ca ciuperca o luase de la un pampers,desi foloseam aceeasi marca inca de la inceput si acum


am sa merg sa cumpar bicarbonat ...
am sa incerc mai intai asa + ce ne-a dat dr inca o zi pentru ca numai ieri ne-a schimbat tratamentul si aseara am inceput... sa vedem cum va fi
iti multumesc mult
si la noi cred ca e ciuperca pentru ca arata tare urat
chiar acuma am facut un ceai de musetel strong sa o clatesc dupa spalare ... dar incerc si bicarbonatul e de ala alimentar sau de care?


QUOTE(Rose68 @ Jul 30 2009, 09:28 AM) *
I-ai dat cumva portocala?
Se spune ca da eritem fesier
Ne pare rau sa auzim asta, am trecut si noi prin asa ceva si e cumplit
bebelusha mea a fost bolnavioara cand avea 3 saptamani. AM fost internate si trecute pe tratament cu antibiotic. Se stie ca antibioticul produce o diareee acida care duce la eritem fesier. Si tot asa am incercat cu Bepanthen-nimic, crema cu zinc de la Sanosan-nimic, crema cu galbenele-nimic, violet de gentiana si nici un rezultat.Am mai incercat cateva lucruri dar sunt vreo 7 luni de atunci si am mai uitat.A mai avut eritem urat in maternitate si atunci ne-a salvat crema cu zinc de la Sanosan, dar eritemul de la antibiotic sapa prea rau si nu a ami fost eficienta.
Culmea ne-a trecut cu ulei. Se spune ca trece cel mai bine cu ulei de masline fiert si racit. Noi in spital am avut la indemana doar ulei de corp de la Johnson si a mers (BEDTIME- parca asa scria pe el)). Servetele umede si noi folosim doar cand suntem plecati de acasa.Eu nu am crezut in ulei dar fiind in spital cam epuizasem variantele.
Si spalatul mereu cu sapun nu e prea indicat. Pediatra mea spus sa folosesc sapun doar dupa kaki. In rest cu apa din belsug. Si aerisire cat mai mult posibil. Si multi pupicei de la mami pe buculine.
Si noi speram sa nu mai facem eritem.

am dat si portocala si ca sa pun punctul pe I i-am dat si lamaie doh.gif doh.gif doh.gif acuma ca m-ai intrebat inteleg de ce s-a intamplat asta ...chiar dupa prima zi de violet de gentiana cu reviken era super ok ...dar dupa un scaun pe care nu l-am observat cand era proaspat pt ca ea dormea si eu trebaluiam prin casa s-a inrautatit situatia ..si daca ma gandesc bine eu ii dadeam deja lamaie (in ceiutz) de vreo zi
cu sapun o spal doar dupa kk in rest apa la greu asa cum spui ...
iti multumesc si sper din suflet sa nu mai treceti prin asta

am sa incerc si uleiul de masline ....dar le iau pe rand, e bine sa stiu de toate si sa vad care are efect la ea
stiu ca fiecare funduletz natafletz reactioneaza altfel smile.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Jul 30 2009, 10:57 AM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



la ultima schimbare nu a mai plans la fel de intens...sper sa fie mai bine


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jul 30 2009, 10:59 AM
Postare #8


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Jul 30 2009, 11:57 AM) *
la ultima schimbare nu a mai plans la fel de intens...sper sa fie mai bine

incearca sal speli fara nici un fel de sapun doar cu apa apoi spala funduletul lui bebe cu ceai de galbenele caldut apoi ungel iar cu unguent de galbenele simplu fara nimic altceva in compozitie .si incearca sa il lasi in funduletul gol k sa mai respire pielicica si sa se vindece mai repede ! sanatate multa !

p.s. dak bebelusul are rana la fundulet nu folosi nici un fel de pudra! pt k pudra in contact cu pielea iritata provoaca rani si mai mari!

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Jul 30 2009, 11:04 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jul 30 2009, 11:06 AM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



imi pare tare rau ptr bebelusa tra frumoasa.....
doamneee...saracuta de ea..habar nu am ce ai putea sa faci..
si noi fugim de portocale si ceapa ca de ala de jos......
dar sa o lasi in funduletul gol.....
poopam ingerelul tau....... tzuc.gif si sa treaca durerea... pray.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dania12
postare Jul 30 2009, 11:32 AM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,722
Inscris la: 22-June 09
Membru nr.: 96,148



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Jul 30 2009, 08:07 AM) *
Dragile mele prietene,
Iata ca odata cu inceperea diversificarii ne confruntam si cu primul (si sper si ultimul) eritem al bebelushei mele. Am sa va spun ce am folosit pana acuma ca sa nu imi recomandati ceva ce nu a mers la noi:
Totul a inceput cu o roseata pronuntata:
foloseam crema petrini - am schimbat cu sudocrem - nu a trecut am mers pe benpanthen - nu a mers am incercat crema de galbenele cu propolis - nu a mers am trecut la violet de gentiana plus reviken - acum deja funduletul puiului meu este distrus crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif cred ca i s-au dus deja muulte straturi de pielicica pe o anumita zona si are deja si o zona infectata - purulenta si cand este vorba de spalat tipa ca din gura de sarpe
acum tratamentul este
travocort + reviken
as vrea sa fac ceva sa nu o mai doara asa rau pentru ca imi sfasie inima

aveti idei, ati trecut prin asa ceva?
astept raspunsurile voastre si va multumesc

PS Mentionez ca nu folosim servetele umede, la noi fiecare schimbare de scutecel ... din 3 in trei ore, sau chiar si mai des deja, incepe cu spalare cu apa si sapun si asa a fost mereu (exceptie: cand nu eram acasa foloseam si servetelele)
acum nu mai folosesc deloc scutecel..o tin doar in pantalonasi scurti sau lungi pentru o aerisire cat mai buna

Scumpa mea iti dau cea mai buna reteta, la noi nu a dat gres niciodata. Pui la fiert 2 litri de apa in care adaugi trei maini de tarate. lasi sa fiarba 20 de minute, apoi lasi pana apa e calduta si o strecori. Pui copilul 5 minute sau cat vrei cu funduletul in aceasta apa. dupa prima spalare trece usturimea si apoi si eritemul. Incearca e foarte usor si foarte eficient. Reteta o am de la mama mea, care a primit-o cand eram copil de la un medic. noua ne-a trecut de fiecare data si eram carne vie la fundulet. Sper sa va faceti bine!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 08:16 AM