Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

437 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici In August 2008
Theo
postare Jan 24 2008, 12:59 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



QUOTE(Claudia Elena @ Jan 24 2008, 11:19 AM) *
Pentru alte mamici curioase, eco pt Down se face la 12 saptamani, eu am facut ieri si mi-am vazut bebele cum misca, foarte frumos...va pup fetelor sarcina usoara!

Ma bucur pentru tine Claudia,e foarte minunat sa vezi cum se misca bebelusul la tine in burtica jucaus.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Jan 24 2008, 01:14 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



Am si eu o curiozitate,voi luati acid folic,vitamine...mie ginecologul nu mi-a dat nimic,mi-a spus ca nu este inca necesar... unsure.gif

Voi ce ziceti ce este bine sau nu sa mancam pe perioada sarcinii,doctorii vostri v-au recomnadat anumite alimente si v-au restrictionat de la altele ?De exemplu mie mi-a zis sa manac foarte multe legume si fructe si absolut deloc carne grasa,scoici si peste gras,nu dulciuri ( sau macar sa nu se faca abuz de ele ),nu alcool,cat mai putina cafea ( eu nu beau decat o cafea pe saptamana ),interzis de la sucurile si apa acidulata ...si sa beau macar 1l de apa naturala pe zi.

Va doresc o sarcina usoara si mamici de august,unde sunteti !? gravida.gif gravida.gif gravida.gif
hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Jan 25 2008, 08:58 AM
Postare #13


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Draga Theo, mie doctorita nu mi-a prescris nici un fel de vitamine pana acum nici acid folic a spus ca acidul folic se ia inainte de a ramane insarcinata. Nu stiu ce sa zic, am vorbit si cu alte mamici care mi-au spus ca se ia acid folic pana la 3 luni pentru dezvoltarea normala a tubului neural. Altele au spus ca este prematur sa iau vitamine. In schimb eu mananc multe salate, fructe foarte multe, mai ales ca am lipsa de mg si ca, iar sora mea care deja a avut 3 nasteri a spus sa iau neaparat calciu lactic pentru a evita carierea dintilor. Beau enorm de multa apa plata, stau mai mult la baie decat la birou...blush.gif Am citit la un moment dat undeva ca este bine sa se ia vitamine dar sa nu devina obisnuinta deoarece corpul omenesc nu o sa mai secrete singur vitaminele si se provoaca astfel un fel de avitaminoza(nu neaparat pt gravide). Eu iti urez sarcina usoara si mai spune-mi ce iti prescrie medicul tau...pup tzuc.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Jan 25 2008, 10:45 AM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321




QUOTE(Claudia Elena @ Jan 25 2008, 09:58 AM) *
Draga Theo, mie doctorita nu mi-a prescris nici un fel de vitamine pana acum nici acid folic a spus ca acidul folic se ia inainte de a ramane insarcinata. Nu stiu ce sa zic, am vorbit si cu alte mamici care mi-au spus ca se ia acid folic pana la 3 luni pentru dezvoltarea normala a tubului neural. Altele au spus ca este prematur sa iau vitamine. In schimb eu mananc multe salate, fructe foarte multe, mai ales ca am lipsa de mg si ca, iar sora mea care deja a avut 3 nasteri a spus sa iau neaparat calciu lactic pentru a evita carierea dintilor. Beau enorm de multa apa plata, stau mai mult la baie decat la birou...blush.gif Am citit la un moment dat undeva ca este bine sa se ia vitamine dar sa nu devina obisnuinta deoarece corpul omenesc nu o sa mai secrete singur vitaminele si se provoaca astfel un fel de avitaminoza(nu neaparat pt gravide). Eu iti urez sarcina usoara si mai spune-mi ce iti prescrie medicul tau...pup tzuc.gif

Iti multumesc pentru raspuns Claudia,la fel si eu mananc foarte multe fructe si legume si in urma unor analize mi-a spus ca sunt usor anemica,dar asta se pare ca datorita sarcinii.Sa ma ti si tu draga Claudia la curent cu ceea ce-ti prescrie si tie medicul si sarcina cat mai usoara in continuare.pupici ! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Jan 25 2008, 11:01 AM
Postare #15


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



QUOTE(Theo @ Jan 25 2008, 10:45 AM) *
Iti multumesc pentru raspuns Claudia,la fel si eu mananc foarte multe fructe si legume si in urma unor analize mi-a spus ca sunt usor anemica,dar asta se pare ca datorita sarcinii.Sa ma ti si tu draga Claudia la curent cu ceea ce-ti prescrie si tie medicul si sarcina cat mai usoara in continuare.pupici ! tzuc.gif


Promit!


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilis
postare Jan 25 2008, 03:15 PM
Postare #16


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 56
Inscris la: 25-January 08
Din: cluj-napoca
Membru nr.: 13,338



Buna,
Eu voi fi mai degraba o mamica de sfarsit de iulie decat de august smile.gif. Am acum 14 saptamani. Referitor la ce nelamuriri am vazut pe aici: vitaminele vi le prescrie medicul de familie in functie de rezulatatele de la analizele de sange. Mie de exemplu mi-a dat sa iau magneziu si fier. Este contraindicata vit.A(retinol) pentru ca are efect teratogen. Acidul folic se ia inainte de conceptie si pana la sfarsitul lunii a treia pentru a preintampina defectul de tub neural la fat. Dupa 3 luni ginecologul meu spune ca e inutil (si am un ginecolog foarte bun). Nu mi-a interzis sa mananc nimic, dar mi-a recomandat multe fructe si carne (iar mie carnea nu prea imi face pofta in perioada asta din pacate). Nu m-am lamurit inca cu consumul de cafea si eu sunt addicted. Ma chinui sa beau cate o jumatate de lingurita de ness la o ceasca de lapte. Desi iubesc cafeau super strong. Insa ca sa fie bebe sanatos, trebuie sa fac si sacrificii, nu? Testul pentru Down se numeste triplu test si se efectueaza intre saptamanile 13-18 de sarcina. Mie de ex. mi-a zis ca nu e nevoie sa il fac. Se face pentru cele care au antecedente in familie sau pentru persoanele peste 35 de ani, cand se pare ca riscul e mai mare. Oricum, din ce am citit, acest test iti spune de fapt probabilitatea de a avea o sarcina cu probleme, de ex rezultatul acceptat e 1/382, ceea ce inseamna o probabilitate de 1 la 382 de sarcini de a avea un copil cu sindromul Down. Ori, daca mie mi-ar iesi un rezultat de genul 1/50 mi se pare o aberatie sa intrerupi sarcina doar pentru ca exista o posibilitate la 50 de a avea un copil cu probleme, mai ales ca nimeni din familia mea nu a avut vreo problema de acest tip. Daca rezultatul la acest test este neconcludent se recomanda amniocenteza, al carei pret este destul de piparat(aprox.1500 RON), asa ca... ma mai gandesc daca sa-l fac sau nu. Am programare pe 6 feb. la triplu test dar pana atunci mai vad daca il fac sau nu. Din ce am citit, exista si eco de morfologie fetala, unde poate sa iti spuna daca copilul are sindrom down, dupa niste masuatori efectuate asupra fatului. In rest... sanatate tuturor si sa avem copii frumosi si sanatosi.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Jan 26 2008, 01:56 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



Eu sunt in Italia si aici situatie e putin diversa fata de Romania,mai ales aici doctorii iti controleaza foarte strict greutatea(la fiecare consult ginecologic iti verifica greutatea,tensiunea),eu de exemplu trebuie sa iau intre 10-12 kg pe tot parcursul sarcinii(pana in prezent stam foarte bine),in ceea ce priveste alimentatia exista anumite restrictii ,adica nu poti manca carne care nu este bine facuta,nu multe oua,sosuri picante care se digera foarte greu,limitarea consumului de sare ,scoicile si in general fructele de mare sunt interzise si bineinteles nu alcool si nu cafea(sau cat mai putina),interzis fumatul ,iar cine iti poate recomanda vitaminele etc este medicul ginecolog pentru ca el te urmareste pe toata perioada sarcinii si bineinteles ca poate fi si medicul de familie.Cam asta e asa in mare...
Sarcina usoara si pupici mamicilor si bebicilor ! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Jan 31 2008, 09:06 AM
Postare #18


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Eu saptamana asta voi face triplul test, doctorita mea mi-a spus ca este o analiza ce detecteaza malformatii cromozomiale, si ma costa 83 lei. tzuc.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Jan 31 2008, 12:10 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



QUOTE(Claudia Elena @ Jan 31 2008, 10:06 AM) *
Eu saptamana asta voi face triplul test, doctorita mea mi-a spus ca este o analiza ce detecteaza malformatii cromozomiale, si ma costa 83 lei. tzuc.gif

Buna Claudia !Eu inca nu am facut triplul test,aici examenul se efectueaza in general intre a 15-a si a 18-a saptamana de sarcina.

Triplul test calculeaza riscul de a avea un copil cu malformatii genetice grave,iar de cele mai multe ori,aici,in It.,medicii nu recomanda efectuarea acestui test pt.ca de multe ori poate da rezultate eronate si care pot afecta starea emotionala a femeii insarcinate.Riscul unei sarcini cu probleme apare mai ales la femeile care au peste 35 ani,precum si la femeile care au predispozitia de a avea copii cu malformatii.Se pot descoperi o serie de boli grave,cum ar fi:sindromul Down,sindrom Patau,deschiderea de tub neural.
Daca in urma efectuarii acestui test ,el indica un risc crescut atunci el va trebui repetat,iar daca si a doua oara apar probleme atunci se vor efectua alta analize mult mai amanuntite,cum ar fi:amniocenteza si cariotipare.

Sarcina usoara si bebei sanatosi ! hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Jan 31 2008, 04:08 PM
Postare #20


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Draga Theo, tu ce imi sugerezi, sa il fac sau nu?Sunt foarte confuza in privinta acestui test, doctorita mea mi-a spus doar ca detecteaza defecte cromozomiale in proportie de 60%, si nu e obligatoriu sa-l fac. Am considerat de buna cuviinta sa-l fac pentru o mai mare siguranta, dar acum chiar nu stiu ce sa fac... huh.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

437 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 12:07 AM