Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 300 301 302 303 304 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
AngiC
postare Jan 8 2009, 07:44 PM
Postare #3011


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(mamigeo @ Jan 8 2009, 09:13 PM) *
Sorry Angi, mea culpa! wink.gif Eu stiu ca tu-ti doresti fetita, dar trebuie sa te obijnuiesti cu gandul ca este putulica. Ai vazut ce bine se vedea acolo... Si ai sa vezi cat de mult ai s-o indragesti.

De iubit il iubesc nu incape indoiala, dar nu cred ca am "inclinatie" sa fiu mama de baiat. Iar pentru nora-mea o sa fiu cea mai acra poama posibila liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

QUOTE(bebepis @ Jan 8 2009, 09:16 PM) *
Intr-adevar, Doinita, e mare flacaul tau! Cred ca are dreptate doctorita ta, sa te gandesti si la varianta cezariana. Daca depaseste 4 kg nu stiu daca are rost sa te chinui si tu si sa-l chinui si pe bebe. Cred ca nici lui bebe nu i-ar face bine un travaliu prea lung, nu? Dar mai e pana atunci, mai ai timp sa te gandesti. Si poate cine stie? Nu ajunge la 4 kg. A luat si el un avant acum, de sarbatori wink.gif !

Eu stiu multe cazuri de bebei nascuti normal cu greutati peste 4 kg, iar mama nu a avut probleme la nastere. Eu sunt unul dintre ele: am avut 4050g.
Eu cred ca e o prostie asta cu "e bebe mare hai repede sa facem cezariana". In ziua de azi cezariana a cam ajuns un moft din pacate. Plus ca cezariana iti cam limiteaza si numarul de nasteri. La mine la firma femeia de serviciu ( spun functia ca sa va inchipuiti salariul ) a avut necazul ca la prima sarcina sa-i moara bebele in burtica si i-au facut cezariana pentru al scoate. Dupa un timp a nascut un baietel. Dupa inca un timp ramane iar insarcinata si stiti cati medici au refuzat s-o ia sub observatie si in final a acceptat-o unul care i-a cerut din start 8.000 ron mad.gif mad.gif mad.gif Va dati seama ca face credit pe multi ani pentru suma asta oFloare1.gif
Eu o sfatuiesc pe Doinitza sa se gandeasca bine ce vrea sa faca si sa ceara mai multe pareri de la mai multi medici.
Nu am vrut sa supar pe nimeni, ci doar ca nu m-am putut abtine sa zic ca sunt impotriva cezarienei oFloare1.gif


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Jan 8 2009, 07:44 PM
Postare #3012


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(mamigeo @ Jan 8 2009, 09:13 PM) *
Sorry Angi, mea culpa! wink.gif Eu stiu ca tu-ti doresti fetita, dar trebuie sa te obijnuiesti cu gandul ca este putulica. Ai vazut ce bine se vedea acolo... Si ai sa vezi cat de mult ai s-o indragesti.

De iubit il iubesc nu incape indoiala, dar nu cred ca am "inclinatie" sa fiu mama de baiat. Iar pentru nora-mea o sa fiu cea mai acra poama posibila liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

QUOTE(bebepis @ Jan 8 2009, 09:16 PM) *
Intr-adevar, Doinita, e mare flacaul tau! Cred ca are dreptate doctorita ta, sa te gandesti si la varianta cezariana. Daca depaseste 4 kg nu stiu daca are rost sa te chinui si tu si sa-l chinui si pe bebe. Cred ca nici lui bebe nu i-ar face bine un travaliu prea lung, nu? Dar mai e pana atunci, mai ai timp sa te gandesti. Si poate cine stie? Nu ajunge la 4 kg. A luat si el un avant acum, de sarbatori wink.gif !

Eu stiu multe cazuri de bebei nascuti normal cu greutati peste 4 kg, iar mama nu a avut probleme la nastere. Eu sunt unul dintre ele: am avut 4050g.
Eu cred ca e o prostie asta cu "e bebe mare hai repede sa facem cezariana". In ziua de azi cezariana a cam ajuns un moft din pacate. Plus ca cezariana iti cam limiteaza si numarul de nasteri. La mine la firma femeia de serviciu ( spun functia ca sa va inchipuiti salariul ) a avut necazul ca la prima sarcina sa-i moara bebele in burtica si i-au facut cezariana pentru al scoate. Dupa un timp a nascut un baietel. Dupa inca un timp ramane iar insarcinata si stiti cati medici au refuzat s-o ia sub observatie si in final a acceptat-o unul care i-a cerut din start 8.000 ron mad.gif mad.gif mad.gif Va dati seama ca face credit pe multi ani pentru suma asta oFloare1.gif
Eu o sfatuiesc pe Doinitza sa se gandeasca bine ce vrea sa faca si sa ceara mai multe pareri de la mai multi medici.
Nu am vrut sa supar pe nimeni, ci doar ca nu m-am putut abtine sa zic ca sunt impotriva cezarienei oFloare1.gif


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dumitrache_nicol...
postare Jan 8 2009, 08:37 PM
Postare #3013


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 79
Inscris la: 14-October 08
Din: adjud
Membru nr.: 42,510



Buna burticute! La multi ani pe 2009, sa aveti bebei sanatosi si frumosi si nastere usoara!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dumitrache_nicol...
postare Jan 8 2009, 08:43 PM
Postare #3014


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 79
Inscris la: 14-October 08
Din: adjud
Membru nr.: 42,510




Sa-mi puneti si mie barza albastra! rolleyes.gif biggrin.gif . Nu mai reusesc sa mai intru si eu pe forum, la serviciu s-au schimbat multe, sefii s-au gandit ca avem prea putine activitati pentru care luam bani prea multi, asa ca ne-a mai dat vreo 4 si ne mai micsoreaza si salariu. Iar seara cand ajung acasa, mai fac mancare, un pic de ordine si il mai ajut si pe sotul meu pt. examen ca in curand va incepe sessiunea la facultate.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dumitrache_nicol...
postare Jan 8 2009, 08:47 PM
Postare #3015


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 79
Inscris la: 14-October 08
Din: adjud
Membru nr.: 42,510



Bebita al meu este foarte neastamparat. Legat de ultimile voastre discutii si eu am pus pana in prezent cam 11-12 kg, iar cu somnul e greu....ma trezesc de vreo 2-3 ori pe noapte sa merg la baie, iar cand ma pun in pat bebe incepe sa loveasca puternic. Pe langa problema cu somnul ma confrunt si cu problemele cu spatele.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dumitrache_nicol...
postare Jan 8 2009, 08:54 PM
Postare #3016


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 79
Inscris la: 14-October 08
Din: adjud
Membru nr.: 42,510



Angi am vazut in pozele tale ca porti ochelari si vreau sa te intreb pentru ca si eu port ochelari - pentru distanta ( am -0,50 la ambii ochi) daca ti-a zis ceva medicul despre legatura problemelor de vedere si nastere. Mie doctorita nu mi-a zis nimic, dar tot aud in stanga si in dreapta ca nu ar fi indicat daca nu vezi bine la distanta sa nasti normal pentru ca in timpul travaliului poti suferi o desprindere de retina.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dumitrache_nicol...
postare Jan 8 2009, 08:57 PM
Postare #3017


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 79
Inscris la: 14-October 08
Din: adjud
Membru nr.: 42,510



Trebuie sa ma informez si eu sa vad ce trebuie pentru bagajul de spital pentru ca trece timpul atat de repede. o sa-mi fie dor de aceste clipe.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Jan 8 2009, 09:05 PM
Postare #3018


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(dumitrache_nicoleta2006 @ Jan 8 2009, 10:54 PM) *
Angi am vazut in pozele tale ca porti ochelari si vreau sa te intreb pentru ca si eu port ochelari - pentru distanta ( am -0,50 la ambii ochi) daca ti-a zis ceva medicul despre legatura problemelor de vedere si nastere. Mie doctorita nu mi-a zis nimic, dar tot aud in stanga si in dreapta ca nu ar fi indicat daca nu vezi bine la distanta sa nasti normal pentru ca in timpul travaliului poti suferi o desprindere de retina.


E prea mica dioptria pentru a cauza probleme la nastere. Eu am chiar mai mult ca tine si tot cu minus (ii port permanent, dar nu vad la disatanta) si tot normal voi naste. Si la Alex aveam ochelari si n-am patit nimic.


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Jan 8 2009, 09:05 PM
Postare #3019


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(dumitrache_nicoleta2006 @ Jan 8 2009, 10:54 PM) *
Angi am vazut in pozele tale ca porti ochelari si vreau sa te intreb pentru ca si eu port ochelari - pentru distanta ( am -0,50 la ambii ochi) daca ti-a zis ceva medicul despre legatura problemelor de vedere si nastere. Mie doctorita nu mi-a zis nimic, dar tot aud in stanga si in dreapta ca nu ar fi indicat daca nu vezi bine la distanta sa nasti normal pentru ca in timpul travaliului poti suferi o desprindere de retina.


E prea mica dioptria pentru a cauza probleme la nastere. Eu am chiar mai mult ca tine si tot cu minus (ii port permanent, dar nu vad la disatanta) si tot normal voi naste. Si la Alex aveam ochelari si n-am patit nimic.


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamigeo
postare Jan 8 2009, 09:09 PM
Postare #3020


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,178
Inscris la: 14-October 08
Din: Urziceni
Membru nr.: 42,509



QUOTE(dumitrache_nicoleta2006 @ Jan 8 2009, 08:54 PM) *
Angi am vazut in pozele tale ca porti ochelari si vreau sa te intreb pentru ca si eu port ochelari - pentru distanta ( am -0,50 la ambii ochi) daca ti-a zis ceva medicul despre legatura problemelor de vedere si nastere. Mie doctorita nu mi-a zis nimic, dar tot aud in stanga si in dreapta ca nu ar fi indicat daca nu vezi bine la distanta sa nasti normal pentru ca in timpul travaliului poti suferi o desprindere de retina.



Buna Nicoleta. Bine ai revenit printre noi.

Scuze ca-ti raspund in locul lui Angi, dar doua pareri sunt mai bune decat una. Din cate stiu eu la miopie foarte mare nu este indicata nasterea normala ci se recomanda cezariana. Iar daca dr ta nu ti-a spus nimic pana acum, poti sta linistita, deoarece cred ca primul lucru pe care l-a observat cand te-a luat in evidenta a fost ca porti ochelari (ma refer la observatii medicale) wink.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 300 301 302 303 304 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 07:44 AM