Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Durata Teme Clasa A Ii-a
dd2
postare Oct 15 2010, 10:23 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 12-August 09
Membru nr.: 104,135



In cat timp reusiti sa faceti temele in clasa a II-a? Sau cat timp credeti ca ar trebui alocat pentru teme?
La noi dureaza adeseori si 3 ore, ceea ce mi se pare extrem de mult. Optim mi s-ar parea maxim 2 ore.
Ce parere aveti?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Oct 16 2010, 10:09 PM
Postare #2


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(dd2 @ Oct 15 2010, 11:23 PM) *
In cat timp reusiti sa faceti temele in clasa a II-a? Sau cat timp credeti ca ar trebui alocat pentru teme?
La noi dureaza adeseori si 3 ore, ceea ce mi se pare extrem de mult. Optim mi s-ar parea maxim 2 ore.
Ce parere aveti?


3 ore? nervi.gif Dureaza 3 ore din cauza ca sunt foarte multe teme de facut sau ca se lalaie copilul....si trece timpul?
Ca daca volumul temelor e asa de mare de ii ia 3 ore atunci eu m-as duce frumos la doamna si i-as spune ca mai avem si altceva de facut decat scoala...mai facem si sport, si dans si limbi straine....mai ne si jucam ca suntem copii, mai facem si plimbari si iesit afara ca sa nu ajungem obezi de la 10 ani...si daca doamna n-ar intelege asta as lasa copilul sa faca teme fix exact 1 ora. Ce nu se incadreaza intr-o ora, la revedere drum bun! Ca doar nu o lasa copilul repetent din cauza asta....
Da eu sunt tare curioasa ce teme sunt in clasa a II-a de le ia 3 ore....ca doar nu fac analiza pe text?!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia94
postare Oct 17 2010, 09:54 AM
Postare #3


Mihaitza :X
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,360
Inscris la: 19-February 09
Din: Piatra-Neamt
Membru nr.: 73,013



Poate e o alta problema de dureaza atat , abia eu la liceu stau 3 ore maxim sa-mi fac temele , si sunt destule ...


--------------------


Calatoria de o mie de mile incepe cu primul pas. (Lao Tse)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Oct 17 2010, 10:14 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




eu sincer imi aduc aminte ca in clasele mici....stateam si cate o jumate de zi sa-mi fac temele...cand era cu tabla inmultirii si a impartirii nici afara nu ieseam...mai era caligrafia...compunere...dezastru...deci cate 5-6 ore imi aduc aminte


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dd2
postare Oct 17 2010, 02:51 PM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 12-August 09
Membru nr.: 104,135



QUOTE(Anca74 @ Oct 16 2010, 11:09 PM) *
as lasa copilul sa faca teme fix exact 1 ora

1 ora mi se pare putin. Vorbesc aici de medie, fara teme de facut sambata sau duminica.

Aceasta postare a fost editata de dd2: Oct 17 2010, 02:52 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirumati
postare Oct 17 2010, 04:41 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 136
Inscris la: 26-November 08
Din: Bacau
Membru nr.: 51,588



Fetita mea e in clasa a II-a si la fel, dureaza cam 3 ore sa isi scrie temele. De ce asa mult? Pai sa luam de ex ziua de miercuri, are de scris la romana, cam 2 pagini, plus citit un text, mtematica, in medie 5-6 probleme din manual, 2-3 culegere, engleza, citit/retinut un text, scris cateva propozitii, cunoasterea mediului, citit text, lipit/desenat cate ceva. Cand nu are cunoasterea mediului, are religie, abilitati ractice sau muzica si la toate are teme. Si mie mi se pare ca au mult prea multe teme pt varsta lor si am vb cu invatatoarea. A zis ca programa e foarte incarcata si nu are timp sa faca tot in clasa, asa ca parintii trebuie sa lucreze si ei cu copiii acasa.


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Oct 17 2010, 06:49 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Si eu am baiatul in clasa a II-a si la fel ii ia in medie cam 2-3 ore de facut teme. Asta datorita si faptului ca pe langa manualele scolare din care primesc teme au si "nelipsitele" culegeri din care fac. Si au 3 zile in care au si matematica si romana in aceeasi zi. In clasa a-I-a imi aduc aminte ca le dadeau si 4 file format A4 ca sa faca teme din caietul de lb romana si la fel la matematica. Si erau chiar la inceputul scolii.A fost mai greu pana si-a intrat in ritm .Dar, in unele zile l-am trimis si fara lectiile terminate cand vedeam ca este destul de mult pentru el. Si le recupera in weekend.Si Alex lucreaza repede, nu este deloc lalait...asta imi mai lipsea sa se si lalaie. Asa este programa: incarcata. Iar in vacanta, desi recomandarea Ministerului Educatiei este sa nu se dea teme, el a avut mereu de facut teme si destule dupa parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de oktavia: Oct 17 2010, 06:52 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dd2
postare Oct 17 2010, 06:56 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 12-August 09
Membru nr.: 104,135



QUOTE(mirumati @ Oct 17 2010, 05:41 PM) *
Fetita mea e in clasa a II-a si la fel, dureaza cam 3 ore sa isi scrie temele.


Corect. Cam acelasi lucruri facem si noi. Ideea e ca se mai gaseste in fiecare zi si cate o activitate extra de facut (actorie, germana, judo, pictura, teatru) si timpul de joaca ajunge sa fie foarte limitat. Intrebarea este cum sa le potrivim a.i. sa fie timp pentru toate, inclusiv pentru joaca.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Oct 17 2010, 11:21 PM
Postare #9


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



of, grea e viata de scolar...bag de seama ca bietii copii nu mai au timp sa traga cu sutul in minge. Eu mi-am promis ca, in cazul in care Radu va avea o invatatoare din asta care l-ar sufoca cu temele, sa fiu foarte lejera in ceea ce priveste scoala...Dom'le, ma rog, doamna rolleyes.gif atat a putut copilul, atat a facut...ca nu se moare din asta. Nu i-a foarte bine si gata! Ce o sa fie?! Important e ce ii ramane copilului in cap, cu ce se alege el din scoala. Nu sunt impotriva invatatului, sa fiu bine inteleasa, ci a temelor exagerate.
Exemplu:
- ce poate avea un copil de clasa a II-a de scris la romana pe 2 pagini? Doua pagini de dictando? ohmy.gif
- de ce daca are 5 probleme din manual mai primeste 4 probleme din culegere? nervi.gif
- ce teme poate avea la religie? sad.gif
- activitatile la abilitati practice ...sa la faca in clasa, cel mult sa termine acasa ceea ce au inceput. Mergand cu Raduc spre gradi am intalnit intr-o dimineata multi copii micuti, probabil clasa a II-a rolleyes.gif cu niste casute din polistiren...care clar nu erau facute de copii aia. Ei, temele de genul asta, date clar pentru parinti, nu pt copii....nu le inteleg si punct. Cara o pustoaica o casuta...de putea bine mersi sa si locuiasca in ea! liwlol.gif
Iar doamnele invatatoare sa nu ne spuna noua, parintilor, ca e programa incarcata! Sa spuna cui trebuie! Ca programa incarcata nu justifica cele 5 probleme din manual si inca 4 din culegere...
Eu lucrez cu Raduc din caietele "complementare" de clasa I...facem 2 randuri de exercitii grafice - liniute, bastonase... - plus un rand, doua pe un alt caiet, tip I, ca am vazut ca au lucrat si la gradi, apoi facem o pagina la matematica ...acum suntem la numarul si cifra 6...chestii simple pe care le fac si la gradi. Nu ii ia nici 20 de minute. De doua ori pe saptamana facem si engleza, iar o zi pe saptamana, la alegere e liber. In rest deseneaza, picteaza, decupeaza, se uita la desene, se joaca pe calculator, mai nou joaca Monopoly...deci as avea multe alte modalitati sa il invat o gramada de lucruri fara ca el sa isi dea seama insa am ales si varianta "activitatilor" (asa le zicem, nu teme) tocmai pentru a se obisnui si cu temele scrise ce vor veni la anul.
Ce spuneti voi aici mi se pare insa exagerat.
Eu raman la parerea mea, o ora pentru teme e ok... Sa inteleg ca nu e niciun copil cu teme mai "scurte" pe aici?!

Va pup, si, ce sa zic, succes la teme!

Aceasta postare a fost editata de Anca74: Oct 17 2010, 11:22 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Oct 18 2010, 08:47 AM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(dd2 @ Oct 17 2010, 06:56 PM) *
Corect. Cam acelasi lucruri facem si noi. Ideea e ca se mai gaseste in fiecare zi si cate o activitate extra de facut (actorie, germana, judo, pictura, teatru) si timpul de joaca ajunge sa fie foarte limitat. Intrebarea este cum sa le potrivim a.i. sa fie timp pentru toate, inclusiv pentru joaca.

atunci ...poate ar fi bine sa-i reduci din activitati...
ma ierti dar activitatile extra scolare p care le face nu stiu dc sunt indicate ca sunt imüpartie la poluri opuse...adica...nu poti fi bun si la lb straine,si teatru si judo si pictura si actorie...
sincer mie la activitatile extrascolare mi se pare mult prea mult...
am mai auzit de activitati extrascolare dar cate maxim 2...
acum...tu stii cel mai bine,,,ca esti mama... tzuc.gif
oricum este inca pprea mic...
pacat...ar putea si el sa se bucure mai mult de copilarie chiar dc e la scoala!!!


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 10:14 AM