Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jurnal De Slabit Sanatos..., si desigur, eficient!
moni_k
postare Nov 11 2010, 11:27 AM
Postare #1


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



Imi tot propun sa deschis acest topic cam de cand am nascut. Dar de vreo saptamana incoace in fiecare zi zic ca gataaaa, azi ma apuc de topicul ala cu slabitul!
In ciuda teoriilor mele referitoare la mancat sanatos cu care impuiam capul oricui voia sa ma asculte, la finalul frumoasei sarcini adunasem cu drag vreo 22 de kile. Din care 5 s-au dus la nastere, inca 5 in prima saptamana si inca vreo 2 pana la sfarsitul lunii. Restul de 10 stau confortabil pe fund si pe fosta talie de viespe... actualmente de bondar sau ceva de genul asta. Adica am 1.68 si 64 de kile... in loc de 54-55 cat aveam inainte de sarcina cand eram fit.
Acum... bafta mea e ca am acasa un obsedat de nutritie... si ca imi place sa fac sport. Nu ma impac cu conceptele "m-am maritat, cui ii mai pasa ca m-am ingrasat?" sau "am facut un copil, e normal sa nu mai arat cum aratam inainte". Am un dulap plin de pantaloni scurti si fuste de 40 de cm si le vreau inapoi in functiune!
Deci o sa imi exprim aici ideile putine si fixe, ca poate mai ajuta pe cineva sa se mobilizeze... dar mai intai sa le organizez putin.


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredana03
postare Nov 11 2010, 12:58 PM
Postare #2


o mamica fericita
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,519
Inscris la: 17-June 08
Din: arges
Membru nr.: 26,662



SPOR LA SLABIT SA NE TII LA CURENT CU EVOLUTIA TA SI SA REVII LA DIMENSIUNILE SI GREUTATEA DORITA.


--------------------










"Nu-ti fie frica de ziua de maine, Dumnezeu e deja acolo"



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vali84
postare Nov 12 2010, 03:22 PM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 262
Inscris la: 20-October 10
Membru nr.: 184,447



moni, deci pana la urma ti-ai facut curaj sa deschizi topicul asta cu slabitul... rolleyes.gif super..bafta multa si sa revii la greutatea mult dorita de dinainte de sarcina..si eu visez sa dau jos cele 5 kg ramase dupa nastere...raportez ca am 1.61 m inaltime si aveam inainte de sarcina 58-59 kg, acum 64 kg

ideal ar fi sa scap de cele 5 kg si sa mai merg un pic in jos pana la 55 macar pray.gif



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vali84
postare Nov 12 2010, 03:32 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 262
Inscris la: 20-October 10
Membru nr.: 184,447




QUOTE(moni_k @ Nov 11 2010, 11:27 AM) *
Imi tot propun sa deschis acest topic cam de cand am nascut. Dar de vreo saptamana incoace in fiecare zi zic ca gataaaa, azi ma apuc de topicul ala cu slabitul!
In ciuda teoriilor mele referitoare la mancat sanatos cu care impuiam capul oricui voia sa ma asculte, la finalul frumoasei sarcini adunasem cu drag vreo 22 de kile. Din care 5 s-au dus la nastere, inca 5 in prima saptamana si inca vreo 2 pana la sfarsitul lunii. Restul de 10 stau confortabil pe fund si pe fosta talie de viespe... actualmente de bondar sau ceva de genul asta. Adica am 1.68 si 64 de kile... in loc de 54-55 cat aveam inainte de sarcina cand eram fit.
Acum... bafta mea e ca am acasa un obsedat de nutritie... si ca imi place sa fac sport. Nu ma impac cu conceptele "m-am maritat, cui ii mai pasa ca m-am ingrasat?" sau "am facut un copil, e normal sa nu mai arat cum aratam inainte". Am un dulap plin de pantaloni scurti si fuste de 40 de cm si le vreau inapoi in functiune!
Deci o sa imi exprim aici ideile putine si fixe, ca poate mai ajuta pe cineva sa se mobilizeze... dar mai intai sa le organizez putin.


imi place tare mult cum gandesti...esti o fire ambitioasa , eu asa cred, si sigur vei reusi in ce ti-ai propus...




--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana1975
postare Nov 12 2010, 04:48 PM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,369
Inscris la: 2-April 09
Din: Pordenone
Membru nr.: 82,625



buna
sa-ti traiasca bebelasa...
avem aceleasi masuri,numa'ca eu in timpul sarcinii am pus vreo 16 kg,dar cum viata de acasa si alergatul dupa pici(acum e mare nazdravanul meu,are 2 ani) nu ma ajuta la slabit iar de sport nu mai incape vorba(in copilarie am facut 8 ani de sport),imi tin cu drag cele 64 de kilograme
succes iar daca stii vreo dieta miraculoasa sa n-o tii secreta
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Nov 24 2010, 12:17 AM
Postare #6


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



tare ma mai tin si eu de treaba... am reusit sa deschid topicul da' sa scriu in el nu liwlol.gif. multumesc pentru incurajari, fetelor, hai sa vedem daca o punem de o discutie constructiva pe tema slabitului...
eu incep prin a combate dietele "clasice", pentru ca o gramada de lume le tine, are sau nu rezultate, dar chiar daca se slabeste cu aceste diete, ca prin minune, kilogramele pierdute se intorc inapoi chiar mai multe decat erau. de ce? pentru ca se fac niste greseli fundamentale.


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Nov 24 2010, 12:33 AM
Postare #7


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



dietele hipocalorice sau mai pe limba noastra infometareaaa!
mecanismul e cam asa: orice organism are nevoie de o anumita cantitate de energie pentru a functiona, energie pe care o obtine din caloriile pe care le mancam. daca nu tinem cont de acest minim de calorii necesar metabolismului si ii dam mult mai putine, organismul se adapteaza si incepe sa consume mai putin. si asta se intampla foarte repede, in cateva zile. deeeci, facem foamea, cu intentie sau pur si simplu pentru ca asa se intampla, corpul nostru intelege imediat ca are o situatie de urgenta si ia masuri ca sa poate functiona cat mai mult timp cu energia pe care o are, incetinind metabolismul. metabolismul incetinit are doua efecte nefericite:
- plafonarea slabirii - ok, poti slabi in felul asta un kil, doua, poate trei, dupa care corpul se obisnuieste cu acel putin pe care il primeste de mancare si "tine cu dintii" de tesutul adipos pe care il are, fiindca aia e rezerva lui pentru zile negre.
- ingrasarea imediat ce se revine la numarul normal de calorii - logic, daca el s-a invatat sa functioneze cu putin, cand incepi sa-i dai mai mult face rezerve biggrin.gif

solutia corecta este calcularea necesarului zilnic de calorii si stabilirea unei diete care sa contina pentru inceput 200 calorii mai putin decat necesarul zilnic. cam dupa o luna se va produce si in cazul asta o plafonare si atunci se mai scad 100 calorii... si tot asa. e important de asemenea ca mesele si gustarile sa fie ca la bebelusi, la 3 ore. pentru ca organismul sa isi permita sa arda grasimile, trebuie sa invete ca primeste de mancare cat de cat la ora fixa.


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 24 2010, 12:37 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(moni_k @ Nov 23 2010, 11:33 PM) *
dietele hipocalorice sau mai pe limba noastra infometareaaa!
mecanismul e cam asa: orice organism are nevoie de o anumita cantitate de energie pentru a functiona, energie pe care o obtine din caloriile pe care le mancam. daca nu tinem cont de acest minim de calorii necesar metabolismului si ii dam mult mai putine, organismul se adapteaza si incepe sa consume mai putin. si asta se intampla foarte repede, in cateva zile. deeeci, facem foamea, cu intentie sau pur si simplu pentru ca asa se intampla, corpul nostru intelege imediat ca are o situatie de urgenta si ia masuri ca sa poate functiona cat mai mult timp cu energia pe care o are, incetinind metabolismul. metabolismul incetinit are doua efecte nefericite:
- plafonarea slabirii - ok, poti slabi in felul asta un kil, doua, poate trei, dupa care corpul se obisnuieste cu acel putin pe care il primeste de mancare si "tine cu dintii" de tesutul adipos pe care il are, fiindca aia e rezerva lui pentru zile negre.
- ingrasarea imediat ce se revine la numarul normal de calorii - logic, daca el s-a invatat sa functioneze cu putin, cand incepi sa-i dai mai mult face rezerve biggrin.gif

solutia corecta este calcularea necesarului zilnic de calorii si stabilirea unei diete care sa contina pentru inceput 200 calorii mai putin decat necesarul zilnic. cam dupa o luna se va produce si in cazul asta o plafonare si atunci se mai scad 100 calorii... si tot asa. e important de asemenea ca mesele si gustarile sa fie ca la bebelusi, la 3 ore. pentru ca organismul sa isi permita sa arda grasimile, trebuie sa invete ca primeste de mancare cat de cat la ora fixa.

perfect de acord cu tine
am scazut si edu kcal...dintr-un foc...
raspuns???
4 kg jos in 2 sapt...
dupa aceea pauza
iti permiti doamne fereste sa mananci 300 kcal mai mult ca e o zi onomastica sa zicem...sau bei 1 bere....poc...dupa 2 zile vezi un kg p mine....
super ai formulat....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Nov 24 2010, 12:57 AM
Postare #9


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



dietele hipoglucidice sau tot pe limba noastra mancatul de mere paduretze liwlol.gif
glucidele (carbohidratii) sunt principalul furnizor de energie pentru organism. le gasim in paine, paste, cartofi, orez si desigur zahar, adica tot ceea ce stim e imoral, ilegal si ingrasa. corect dealtfel, numai ca fara astea nu functioneaza in primul rand creierasul, si dup-aia nici restul corpului nu se simte prea bine. asa ca orice organism privat de cantitatea necesara de carbohidrati va incerca (si reusi) sa transforme in energie ceilalti nutrienti pe care ii primeste - proteinele si lipidele. proteinele sunt necesare pentru functionarea muschilor, dar cum creierul are prioritate, el va primi ce are nevoie in detrimentul acestora. pe de alta parte, glucidele sunt responsabile de retentia apei in organism (vorbim de o retentie normala, nu de cea exagerata pe care am experimentat-o noi in timpul sarcinii biggrin.gif). deci tipul asta de dieta are si el efecte nedorite:
- scaderea masei musculare, din doua motive - pentru ca organismul va transforma in energie proteinele cu care ar fi trebuit sa se hraneasca muschii si pentru ca muschii fiind principalii consumatori de energie, organismul e nevoit sa scada masa acestora pentru a consuma mai putin
- deshidratarea - pentru ca nu mai are cine sa retina apa in organism.
la sfarsitul unei diete care ne invata sa mancam numai salate si carne, la cantar, rezultatul poate fi foarte multumitor. deci chiar se poate slabi in felul asta! problema e ce dai jos... si anume masa musculara si apa. sunculitza ramane la locul ei
- otravirea organismului cu cetone, pentru ca acestea sunt produsii de reactie rezultati din transformarea proteinelor in energie.

din nou, solutia este o dieta care sa contina in proportie corecta toti nutrientii necesari si anume 30 - 40% carbohidrati, 40 - 50% proteine si 20% lipide. sigura ca ar fi o idee buna ca aportul de carbo sa vina din alimente sanatoase, cum sunt orezul, cerealele etc. si nu din zahar.


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Nov 24 2010, 01:04 AM
Postare #10


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769



acu' cred ca o sa ma cam injure lumea... dar nu poti sa dai jos prea mult intr-o saptamana... corect e sa faci din asta un mod de viata. acum fug la nani ca imi pica ochii in gura asa de tare incat nici nu mai pot sa ma laud ca am slabit deja 2 kile in cele 2 saptamani de regim liwlol.gif
anku, acum inteleg de ce ti se pareau tie multe caloriile de care vorbeam pe blogul laurei... deci ar trebui sa revii usurel la numarul de calorii (mai mare) care iti e necesar si de-abia dup-aia sa incerci o dieta. pupici si te astept sa vorbim pe-aici, numai sa am si eu neuronul mai treaz ca la ora asta e in safe mode deja biggrin.gif


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 07:09 AM