Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alimentele, Comertul Si Sanatatea, cum ne afecteaza...bine de stiut...
hanuk26
postare Jan 27 2009, 12:24 PM
Postare #1


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



CUTII DE LAPTE REPROCESAT!!!!!

!1. Scopul pasteurizarii
Pasteurizarea este un process termic ce are in vedere distrugerea totala a microorganismelor patogene, o distrugere maxima a celorlalte specii de microorganisme si de asemenea o distrugere partiala a microflorei banale.
Pasteurizarea are in vedere aceleasi obiective ca si sterilizarea dar se realizeaza in conditii mai putin severe si din acest motiv, efectele pasteurizarii sunt in general mai putin intense. Ca orice proces de prelucrare tehnica, procesul de prelucrare depinde de timp si de temperatura, parametri care favorizeaza eficenta procesului. Altfel spus, scaderea sau marirea unuia dintre acesti doi factori poate fi compensata de marirea sau scaderea valoarea celuilalt parametru.
I.2. Efectele pasteurizarii
Pe langa principalele efecte biologice si biochimice, procesul de pasteurizare produce si alte efecte, denumite secundare, cum ar fi :
1.O usoara scadere a valorii nutritive ( distrugerea partiala a vitaminelor si enzimelor )
2. O usoara modificare a proprietatilor organoleptice ( gust, aroma, consistenta )
3. O usoara modificare a compozitiei chimice si a structurii cazeinice,
4. O marire a duratei de conservare .

--------------------------------------------------------------------------------
"Stiai ca laptele care se vinde la cutii este reprocesat (de pina la 5 ori!) in cazul in care nu se vinde inainte de termenul de expirare?
Laptele e trimis la fabrica si pasteurizat din nou...
Cand cumperi lapte la cutii, uite-te pe fundul cutiei. Daca vrei sa cumperi lapte ne-reprocesat, nu cumpara lapte care are cifra 2, 3, 4 sau
5 in locul indicat in fotografia de mai jos(cifra 1 indica prima procesare!!!!!!!!!!)
Initial am avut tendinta sa ignor acest mail, dar aseara in Carrefour, cand din curiozitate m-am uitat pe fundul cutiilor de lapte, am constatat ca majoriatatea aveau inscriptionate cifrele 2,3,4,5 si chiar 6. Si mai mare mi-a fost uimirea cand un lucrator de la raionul de lactate mi-a confirmat ca acele cifre reprezinta numarul de repasteurizari!! Sa aveti o viata sanatoasa! J L

pasteurizarea de 3 ori si mai mult...a laptelui il face un lichid fara proprietetati(vitamine,enzime....).




--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Jan 27 2009, 03:25 PM
Postare #2


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



TERAPIA CU APA!

Cata apa bei pe zi? Cata apa ai baut deja pana acum, cand citesti acest articol? Ok, ia-ti paharul cu apa langa tine si haide sa vedem de ce doctorii din lumea intreaga nu obosesc sa ne indemne: "Beti apa! Beti apa!"
In perioada intrauterina suntem aproape in totalitate apa. Dupa ce ne nastem suntem apa peste 80%. Ca adulti, putin peste 70%. Pe masura ce imbatranim procentul acesta se micsoreaza. La 50% suntem deja morti. Logica cea mai simpla ne spune ca prospetime (a se citi tinerete, sanatate, vitalitate) egal APA. Exista nu mai putin de 54 de boli diferite, de la migrene si pana la forme de cancer care ar putea fi evitate daca am bea suficienta apa. Pare incredibil, dar exista medici care afirma ca aceste boli se pot ameliora si chiar vindeca astfel: cu apa! Cata? Doi – trei litri pe zi, spun unii. Altii sunt chiar mai exacti: fiecare dintre noi ar trebui sa bea a 20-a parte din greutatea corpului sau. Sau 5%. De exemplu, daca ai 56 de kg trebuie sa bei 2,8 litri de apa pe zi pentru o sanatate buna si o tinerete indelungata.

Bine, dar mie nu mi-e sete!

Se poate, dar nu fiindca nu ti-ar fi. Corpul are o uluitoare capacitate de adaptare. Daca s-a obisnuit sa functioneze in conditii de apa putina nici n-o sa mai ceara! La fel cum daca stam intr-o camera cu un miros suparator dupa un timp totusi n-o sa-l mai simtim. Corpul a dat un semnal la inceput, dar daca mirosul e constant o sa il ignore ca sa-si poata continua alte activitati. La fel e si cu senzatia de sete.
Dupa un timp corpul va crede ca n-are incotro si se va descurca cum poate. Dar cu pretul imbatranirii si uzurii sale premature. Ia gandeste-te ce ar pati o masina de spalat nevoita sa spele mereu cu mai putina apa decat a proiectat-o constructorul ei? Ori corpul nostru face "programe" infinit mai complexe decat o masina de spalat!

Au, au, ma doare!...

Creierul este 90% apa. Te doare capul sau obosesti repede dupa efort intelectual? Dar apa, cata bei?... Cartilagiile au si ele un procent mare de apa. Daca iti troznesc oasele, mai mult ca sigur e din cauza deshidratarii. Un medic a constatat in urma unui studiu ca 90% dintre durerile de stomac au drept cauza insuficientei apei in organism. Iar o mare parte din durerile de orice fel au aceeasi cauza. Asa ca a concluzionat cu umor: “Daca iei un calmant pentru durere, apa cu care bei medicamentul te ajuta mai mult decat calmantul in sine!” Un alt doctor a scris chiar o carte cu un titlu sugestiv “Nu esti bolnav! Doar ti-e sete…”

Caldura mare, mon cher!

In anotimpul calduros e si mai greu pentru corp. Ca sa isi regleze temperatura e nevoit sa piarda apa prin transpiratie. Deci, cu atat mai mult e nevoie sa ii dam destula.
Terapia cu apa este simpla: bei un litru de apa dimineata, cu o ora inainte de a manca sau bea altceva. Iar pe parcursul zilei restul de apa pana la… cat are norma fiecare. Inca din primele zile vei simti, garantat, o imbunatatire a sanatatii. Mai putine toxine, o hidratare mai buna, o stare generala mai buna. Unde mai punem ca e ieftin si fara efecte secundare. Poate doar drumurile mai dese intre birou si toaleta. Dar asta iarasi e un lucru bun, fiindca vei combate sedentarismul! Insa asta e deja o alta poveste…



O zi minunata!

Aceasta postare a fost editata de hanuk26: Jan 27 2009, 03:26 PM


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 27 2009, 03:33 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(hanuk26 @ Jan 27 2009, 02:24 PM) *
CUTII DE LAPTE REPROCESAT!!!!!

!1. Scopul pasteurizarii
Pasteurizarea este un process termic ce are in vedere distrugerea totala a microorganismelor patogene, o distrugere maxima a celorlalte specii de microorganisme si de asemenea o distrugere partiala a microflorei banale.
Pasteurizarea are in vedere aceleasi obiective ca si sterilizarea dar se realizeaza in conditii mai putin severe si din acest motiv, efectele pasteurizarii sunt in general mai putin intense. Ca orice proces de prelucrare tehnica, procesul de prelucrare depinde de timp si de temperatura, parametri care favorizeaza eficenta procesului. Altfel spus, scaderea sau marirea unuia dintre acesti doi factori poate fi compensata de marirea sau scaderea valoarea celuilalt parametru.
I.2. Efectele pasteurizarii
Pe langa principalele efecte biologice si biochimice, procesul de pasteurizare produce si alte efecte, denumite secundare, cum ar fi :
1.O usoara scadere a valorii nutritive ( distrugerea partiala a vitaminelor si enzimelor )
2. O usoara modificare a proprietatilor organoleptice ( gust, aroma, consistenta )
3. O usoara modificare a compozitiei chimice si a structurii cazeinice,
4. O marire a duratei de conservare .

--------------------------------------------------------------------------------
"Stiai ca laptele care se vinde la cutii este reprocesat (de pina la 5 ori!) in cazul in care nu se vinde inainte de termenul de expirare?
Laptele e trimis la fabrica si pasteurizat din nou...
Cand cumperi lapte la cutii, uite-te pe fundul cutiei. Daca vrei sa cumperi lapte ne-reprocesat, nu cumpara lapte care are cifra 2, 3, 4 sau
5 in locul indicat in fotografia de mai jos(cifra 1 indica prima procesare!!!!!!!!!!)
Initial am avut tendinta sa ignor acest mail, dar aseara in Carrefour, cand din curiozitate m-am uitat pe fundul cutiilor de lapte, am constatat ca majoriatatea aveau inscriptionate cifrele 2,3,4,5 si chiar 6. Si mai mare mi-a fost uimirea cand un lucrator de la raionul de lactate mi-a confirmat ca acele cifre reprezinta numarul de repasteurizari!! Sa aveti o viata sanatoasa! J L

pasteurizarea de 3 ori si mai mult...a laptelui il face un lichid fara proprietetati(vitamine,enzime....).


Ce chestie....chiar ca nu stiam cum este treaba cu pasteurizarea......Sincer, noi f rar cumparam lapte din magazin....in schimb avem o familie de tarani care ne aduce lapte de mai bine de un an de zile, e f bun si putem face in casa branzica, iaurt si chiar smantana ( chiar si iubirica noastra-l consuma ). Producatorii astia mari, ce nu fac ca sa si vanda marfa...hmmmmmmmmm


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Jan 27 2009, 03:48 PM
Postare #4


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224




Mda...foarte aiurea...sa stii ca iei ceva de bun si de fapt e mai rau decat credeai....la fel am si eu noroc ca luam de la un nene de la tara...proaspat...insa pt cei care nu au aceasta posibilitate sigur e util faptul....


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Jan 27 2009, 03:59 PM
Postare #5


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



Alimente care va ajuta sa aveti un somn usor.

Pentru cina sunt eficiente produsele lactate, cerealele si fructele parfumate, care contin hormoni ai somnului. Un pahar de lapte cald, o portie de gris sau orez cu lapte ori putina branza de casa ar fi cele mai potrivite alegeri pentru masa de seara, spun medicii nutritionisti. Cerealele, carnea fiarta de pui, de curcan ori de peste sunt si ele o varianta convenabila. Toate acestea contin triptofan, o substanta care induce somnul. „Este un aminoacid care poate fi primit doar din alimentatie“, explica medicul nutritionist Andreea Tocan de la Centrul de Diabet din Cluj-Napoca. Evitati in schimb cartofii prajiti, aripioarele picante de pui si legumele mai greu de digerat, cum sunt varza, castravetii ori ridichile, scrie EVZ.


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Jan 27 2009, 04:04 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



QUOTE(hanuk26 @ Jan 27 2009, 12:24 PM) *
CUTII DE LAPTE REPROCESAT!!!!!

!1. Scopul pasteurizarii
Pasteurizarea este un process termic ce are in vedere distrugerea totala a microorganismelor patogene, o distrugere maxima a celorlalte specii de microorganisme si de asemenea o distrugere partiala a microflorei banale.
Pasteurizarea are in vedere aceleasi obiective ca si sterilizarea dar se realizeaza in conditii mai putin severe si din acest motiv, efectele pasteurizarii sunt in general mai putin intense. Ca orice proces de prelucrare tehnica, procesul de prelucrare depinde de timp si de temperatura, parametri care favorizeaza eficenta procesului. Altfel spus, scaderea sau marirea unuia dintre acesti doi factori poate fi compensata de marirea sau scaderea valoarea celuilalt parametru.
I.2. Efectele pasteurizarii
Pe langa principalele efecte biologice si biochimice, procesul de pasteurizare produce si alte efecte, denumite secundare, cum ar fi :
1.O usoara scadere a valorii nutritive ( distrugerea partiala a vitaminelor si enzimelor )
2. O usoara modificare a proprietatilor organoleptice ( gust, aroma, consistenta )
3. O usoara modificare a compozitiei chimice si a structurii cazeinice,
4. O marire a duratei de conservare .

--------------------------------------------------------------------------------
"Stiai ca laptele care se vinde la cutii este reprocesat (de pina la 5 ori!) in cazul in care nu se vinde inainte de termenul de expirare?
Laptele e trimis la fabrica si pasteurizat din nou...
Cand cumperi lapte la cutii, uite-te pe fundul cutiei. Daca vrei sa cumperi lapte ne-reprocesat, nu cumpara lapte care are cifra 2, 3, 4 sau
5 in locul indicat in fotografia de mai jos(cifra 1 indica prima procesare!!!!!!!!!!)
Initial am avut tendinta sa ignor acest mail, dar aseara in Carrefour, cand din curiozitate m-am uitat pe fundul cutiilor de lapte, am constatat ca majoriatatea aveau inscriptionate cifrele 2,3,4,5 si chiar 6. Si mai mare mi-a fost uimirea cand un lucrator de la raionul de lactate mi-a confirmat ca acele cifre reprezinta numarul de repasteurizari!! Sa aveti o viata sanatoasa! J L

pasteurizarea de 3 ori si mai mult...a laptelui il face un lichid fara proprietetati(vitamine,enzime....).


Pe cutia mea de lapte nu scrie nicio cifra. Pasteurizat e sigur, dar de cate ori? Multumesc pentru informatie . O sa fiu mai atenta de acum inainte.


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinu_tza
postare Jan 27 2009, 04:08 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,694
Inscris la: 17-January 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 12,800



Interesant subiect Hanuk am gasit in blogul tau. Faza cu laptele pasteurizat n-am stiut-o, chiar m-am uitat de curiozitate pe cutia de lapte din frigider si e inscrisa cifra 2; nasol sad.gif Faza ciudata e ca eu am posibilitatea sa iau lapte de tara, dar nu-l suport. Mi se trage de cand eram mica si ma obligau bunicii sa beau lapte de tara proaspat muls, imi era greata si il beam fortat. Laptele din comert mi se pare ok, tocmai pt. ca n-are gust laugh.gif
Astept si alte lucruri utile despre alimente-sanatate oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Jan 27 2009, 04:09 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



pe cutiile mele de lapte sunt scrise 2345 sau 1234,deci?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinu_tza
postare Jan 27 2009, 04:12 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,694
Inscris la: 17-January 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 12,800



QUOTE(oktavia @ Jan 27 2009, 04:09 PM) *
pe cutiile mele de lapte sunt scrise 2345 sau 1234,deci?

Hai ca m-ai facut sa ma mai uit o data laugh.gif
La mine e clar trecuta cifra 2 (culoare rosie) urmata la o distanta mica de un cod de catea cifre. Si mai apare si pusa ca o stampila mica in mijloc.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jan 27 2009, 04:47 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(oktavia @ Jan 27 2009, 06:09 PM) *
pe cutiile mele de lapte sunt scrise 2345 sau 1234,deci?

poate ca ala e stocul....
poate ca nu e scris nimic ca e prima data pasteurizat....zic si eu....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 08:50 PM