Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cei Mai Multi Romani Ignora Asigurarea Obligatorie Pentru Casa, voi ce parere aveti???
anku
postare Apr 9 2011, 10:06 AM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



Chiar daca termenul limita pentru achizitionarea asigurarii obligatorii a locuintei este 15 ianuarie, cei mai multi romani nu si-au cumparat polita.
Din cei 6,5 milioane de proprietari de locuinte din Romania, doar 288.000 si-au cumparat asigurarea obligatorie, care costa 20 de euro pentru locuinte cu structura din beton si 10 euro pe an pentru case din chirpici.
Amenda pentru cei care nu platesc asigurarea obligatorie la timp este pana la 500 de lei.
Polița de asigurare obligatorie acoperă trei riscuri de catastrofă naturală - inundații, cutremur și alunecări de pământ.
Cât costă asigurarea obligatorie a locuinței?
Prima obligatorie este de 20 euro în cazul locuințelor tip A (care au structura de rezistență din beton armat, metal ori lemn sau cu pereți exteriori din piatră, cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate în urma unui tratament termic și/sau chimic) și de 10 euro în cazul locuințelor tip B (cu pereți exteriori din cărămidă nearsă sau din orice alte materiale nesupuse unui tratament termic și/sau chimic). Suma maximă asigurată este de 20.000 euro pentru locuințele de tip A și de 10.000 euro pentru cele de tip B.


imopedia.ro






--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Apr 9 2011, 10:09 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



eu nu am stiut ca este lege....abia astazi m-a sunat mama sa ma intrebe dc a platit barbate-meu ptr casa lui ...
bineinteles ca nici mama nu a platit
mie-mi pare o alta porcarie... anima1.gif nervi.gif
eu stiam ca s-a pus probl ...dar ca nu este lege....
voi ati platit asa ceva???


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Apr 9 2011, 10:13 AM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



PAID a plătit până în prezent despăgubiri de 25.000 lei, în urma fenomenelor de catastrofă naturală
Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor (PAID) a plătit până în prezent despăgubiri de 25.000 lei în urma a cinci dosare de daună avizate de către societățile de asigurare acționare PAID, a declarat pentru NewsIn președintele Pool-ului, Marius Bulugea.Astfel, dauna medie pe dosar a fost de circa 5.000 lei.

"În total au fost înregistrate 16 dosare de daună, cele mai multe fiind în județele Harghita, Neamț și Prahova. Dintre acestea, 10 daune au fost ca urmare a inundațiilor, iar șase ca urmare a alunecărilor de teren. Numărul daunelor nu este foarte mare, pentru că și numărul polițelor încheiate în teritoriu nu este semnificativ", a menționat Bulugea.

Acesta a precizat că în toamna anului trecut nu s-au înregistrat inundații pe arii extinse.

Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor (PAID) a încheiat până la 21 februarie aproximativ 458.000 de polițe de asigurare a caselor, în condițiile în care în România sunt circa 8,5 mil. de locuințe.

Startul programului de asigurare obligatorie a locuințelor a fost dat oficial la data de 15 iulie 2010. Termenul-limită până la care pot fi încheiate astfel de asigurări a fost stabilit la 15 iulie 2011, în caz contrar primăriile urmând să aplice amenzi cuprinse între 100 și 500 lei.

Polița de asigurare obligatorie acoperă trei riscuri de catastrofă naturală - inundații, cutremur și alunecări de pământ.

PAID a fost înființat în toamna lui 2009 de 13 companii de asigurări: Groupama Asigurări, Astra Asigurări, Platinum Asigurări, Uniqa Asigurări, Generali Asigurări, Ardaf, EuroiIns, Carpatica Asig, Grawe România, Credit Europe Asigurări, ABC Asigurări, Certasig și City Insurance. Astra, Platinum și Groupama dețin câte o participație de 15% din capitalul social, nivel maxim admis de lege.


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Apr 9 2011, 04:35 PM
Postare #4


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812




Eu personal nu am platit, dar a platit bunica-mea de ex. la ap. cu 2 camere, cei 20 de euro....
O alta metoda de a fura bani de la oameni, dar nu ai ce sa faci....pana la urma va trebui incheiata..termenul stiu ca s-a prelungit pana in iunie sau iulie, dar se contrazic pana la urma, ca daca nu ai incheiat pana in ian., iei amenda......
La noi in zona clar nu e vorba de inundatii sau alunecari de teren, mai ramane cutremurul, insa slabe sanse si la ala.......nervi.gif .....si si atunci nu te despagubeste decat cu o parte, nu stiu exact, poate jumatate...si uite asa dam bani pt ceva ce nu vom avea poate nevoie niciodata...Nu sunt facute cu cap, ce mai........


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tunde_iby
postare May 27 2011, 06:00 PM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 22
Inscris la: 7-April 11
Membru nr.: 224,866



sincer nici nu stiam ca este obligatoriu. Pai si ce ti face daca nu ai asigurat-o, sau de fapt cine te verifica, nu prea inteleg, se introduce o alta taxa sau asa ceva?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare May 27 2011, 11:02 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



da amenzi..
pan ala urma ma platit si noi...desi este total aiurea...ptr ac nu este tb serioasa....
este si o pagina unde se poate verifica dc ai platit sau nu....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxi_si_gabitza
postare Jun 2 2011, 09:29 PM
Postare #7


ii multumesc lui Dumnezeu pentru ingerasul meu!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,687
Inscris la: 8-February 10
Membru nr.: 128,915



nici noi n-am platit desi stim ca e obligatorie...ideea e ca nu vad de ce ar trebui sa plateasca si cei cu asigurare facultativa (care de altfel e obligatorie pt cei care au credit la casa), care acopera oricum mult mai multe riscuri (si le include pe cele 3) si la care despagubirea este mult mai mare... offtopic.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
libria
postare Jun 6 2011, 12:08 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 1-April 11
Membru nr.: 203,786



Nu stiu daca chiar se ignora de atat de multa lume....dar probabil se asteapta pana in ultimul moment rolleyes.gif ...cum de altfel fac si eu, neh, luna aceasta merg sa o platesc wink.gif

Termenul incheierii politei de asigurare este de pana la 1 iulie, iar pe ultima suta de metri banuiesc ca multi or sa dea navala... biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de libria: Jun 6 2011, 12:09 PM


--------------------
verze.ro - simtul umorului nu a murit
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jun 6 2011, 12:30 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(roxi_si_gabitza @ Jun 2 2011, 09:29 PM) *
nici noi n-am platit desi stim ca e obligatorie...ideea e ca nu vad de ce ar trebui sa plateasca si cei cu asigurare facultativa (care de altfel e obligatorie pt cei care au credit la casa), care acopera oricum mult mai multe riscuri (si le include pe cele 3) si la care despagubirea este mult mai mare... offtopic.gif

eu din cate am citit cei care au o alta asigurare de casa nu tb sa mai plateasac si asta.....adica asa am citit!!!!


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Jun 6 2011, 04:01 PM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(roxi_si_gabitza @ Jun 2 2011, 07:29 PM) *
nici noi n-am platit desi stim ca e obligatorie...ideea e ca nu vad de ce ar trebui sa plateasca si cei cu asigurare facultativa (care de altfel e obligatorie pt cei care au credit la casa), care acopera oricum mult mai multe riscuri (si le include pe cele 3) si la care despagubirea este mult mai mare... offtopic.gif


daca asigurarea facultativa include cele 3 riscuri, nu trebuie platita si asta obligatorie. asta e motivul pentru care s-a amanat termenul cu inca 6 luni (initial a fost 15 ian).

QUOTE(libria @ Jun 6 2011, 10:08 AM) *
Nu stiu daca chiar se ignora de atat de multa lume....dar probabil se asteapta pana in ultimul moment rolleyes.gif ...cum de altfel fac si eu, neh, luna aceasta merg sa o platesc wink.gif

Termenul incheierii politei de asigurare este de pana la 1 iulie, iar pe ultima suta de metri banuiesc ca multi or sa dea navala... biggrin.gif


15 iulie e termenul


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 12:26 PM