Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Salariul Minim Pe Economie Pt. Cei Cu Studii Superioare, cat este ?
Alondra
postare Mar 17 2010, 08:05 PM
Postare #1


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Buna seara fetelor!
Am si eu o intrebare: cat mai e anul asta salariul minim pe economie pt cei cu studii superioare, de ex. in contractul de munca cu cat te incadreaza, daca ar fi sa-ti dea acest salariu minim..?
Eu nu mai sunt la curent deloc, poate ma puteti lamuri! Pls.. oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Mar 17 2010, 08:15 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(Alondra @ Mar 17 2010, 10:05 PM) *
Buna seara fetelor!
Am si eu o intrebare: cat mai e anul asta salariul minim pe economie pt cei cu studii superioare, de ex. in contractul de munca cu cat te incadreaza, daca ar fi sa-ti dea acest salariu minim..?
Eu nu mai sunt la curent deloc, poate ma puteti lamuri! Pls.. oFloare1.gif


salariul minim pe economie este acelasi de anul trecut : 600 lei pentru muncitori necalificati...
pentru studii superioare se inmulteste cu coeficientul 2 .. deci brutul este 1200 lei- salariul net aferent ( in cazul in care nu ai pe nimeni in ingrijire) este 847 lei.
este bine de stiut ca , chiar daca ai studii superioare, patronul te poate incadra pe alta functie care nu necesita studii superioare si sa-ti dea salariu mai mic sad.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Mar 17 2010, 08:21 PM
Postare #3


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(maria26 @ Mar 17 2010, 08:15 PM) *
salariul minim pe economie este acelasi de anul trecut : 600 lei pentru muncitori necalificati...
pentru studii superioare se inmulteste cu coeficientul 2 .. deci brutul este 1200 lei- salariul net aferent ( in cazul in care nu ai pe nimeni in ingrijire) este 847 lei.
este bine de stiut ca , chiar daca ai studii superioare, patronul te poate incadra pe alta functie care nu necesita studii superioare si sa-ti dea salariu mai mic sad.gif

Multumesc Maria pt raspuns! tzuc.gif
M-am uitat acum si eu pe net...am dat si de un calculator de salarii , un simulator de fapt http://www.calculatorsalariu.ro/ bun pt cei ca mine care nu au mai avut contact demult cu astea..doh.gif
Si din pacate ai dreptate...am vazut ca se practica chestia asta cu una 'in mana' alta...pe hartie! sad.gif Situatia care ai expus-o tu..sau pur si simplu trecerea pe cartea de munca a minimului si pe de alta parte completarea salariului 'la negru'....cum se spune!
Cata tziganie in tzara asta..te ingrozesti! sad.gif

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Mar 17 2010, 08:21 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Mar 17 2010, 09:13 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811




QUOTE(Alondra @ Mar 17 2010, 10:21 PM) *
Multumesc Maria pt raspuns! tzuc.gif
M-am uitat acum si eu pe net...am dat si de un calculator de salarii , un simulator de fapt http://www.calculatorsalariu.ro/ bun pt cei ca mine care nu au mai avut contact demult cu astea..doh.gif
Si din pacate ai dreptate...am vazut ca se practica chestia asta cu una 'in mana' alta...pe hartie! sad.gif Situatia care ai expus-o tu..sau pur si simplu trecerea pe cartea de munca a minimului si pe de alta parte completarea salariului 'la negru'....cum se spune!
Cata tziganie in tzara asta..te ingrozesti! sad.gif


foarte tare.. nu stiam de site-ul asta... intr-adevar iti spune absolut tot.. eu mi-am facut la serv ( in afara de programul de contabilitate care mi le calculeaza) o situatie cu absolut tot.. ca sa le am clar smile.gif
da, se practica chestia asta in Romania.. si e urat.... si acum , mai nou, este la moda sa bagi oamenii in somaj tehnic (angajatorul este scutit de contributii la stat) si sa chemi oamenii la munca sad.gif ... si, mai rau, oaenii accepta pentru ca nu au incotro....


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Mar 17 2010, 09:16 PM
Postare #5


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(maria26 @ Mar 17 2010, 09:13 PM) *
foarte tare.. nu stiam de site-ul asta... intr-adevar iti spune absolut tot.. eu mi-am facut la serv ( in afara de programul de contabilitate care mi le calculeaza) o situatie cu absolut tot.. ca sa le am clar smile.gif
da, se practica chestia asta in Romania.. si e urat.... si acum , mai nou, este la moda sa bagi oamenii in somaj tehnic (angajatorul este scutit de contributii la stat) si sa chemi oamenii la munca sad.gif ... si, mai rau, oaenii accepta pentru ca nu au incotro....

ohmy.gif Pai cum sa-i chemi la munca daca esti in somaj? ohmy.gif Pai au dreptul? Pai si cum te poate obliga? Adica daca sunt in somaj, ce treaba mai am cu societatea aia..oricum , odata ce se termina somajul..pa si pusi..nu o sa mai am nicio tangenta cu ei, nu?
Cate nereguli ...nervi.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Mar 17 2010, 09:30 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(Alondra @ Mar 17 2010, 11:16 PM) *
ohmy.gif Pai cum sa-i chemi la munca daca esti in somaj? ohmy.gif Pai au dreptul? Pai si cum te poate obliga? Adica daca sunt in somaj, ce treaba mai am cu societatea aia..oricum , odata ce se termina somajul..pa si pusi..nu o sa mai am nicio tangenta cu ei, nu?
Cate nereguli ...nervi.gif


nuuuuuuuuuuu.. nu ai inteles.. somajul tehnic este diferit de somajul pe care ti-l da statul... somajul tehnic ti-l acorda angajatorul in cazul in care o perioada mai indelungata nu are nevoie de tine.. adica stai acasa si primesti 75% sau 85% din salariu... societatea este scutita de contributii la stat.. te plateste doar pe tine...
si acum se practica sa te puna pe acte in somaj tehnic, dar tu de fapt, muncesti sad.gif

si sa-ti mai spun o mare dezamagaire.... cel putin jumatate dintre cei care iau somaj de la stat, lucreaza la negru sad.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 17 2010, 09:34 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Ceva genul se poarta si aici....trec tot salariatii pe 1099, adica contactori independenti.....ptr ca firma sa nu plateasca taxe si sa ii cheme cand are nevoie doar....
Nu se practica la mine in firma..dar sunt destule cu asa cazuri!(din pacate) oFloare1.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Mar 17 2010, 09:36 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(USA @ Mar 17 2010, 11:34 PM) *
Ceva genul se poarta si aici....trec tot salariatii pe 1099, adica contactori independenti.....ptr ca firma sa nu plateasca taxe si sa ii cheme cand are nevoie doar....
Nu se practica la mine in firma..dar sunt destule cu asa cazuri!(din pacate) oFloare1.gif



sad.gif.. deci nu suntem singurii...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 17 2010, 09:38 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(maria26 @ Mar 17 2010, 03:36 PM) *
sad.gif.. deci nu suntem singurii...

Doar stii bine ca in Romania se practica/copiaza tot ce e mai rau in lume intai! oFloare1.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Mar 17 2010, 10:18 PM
Postare #10


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(maria26 @ Mar 17 2010, 09:30 PM) *
nuuuuuuuuuuu.. nu ai inteles.. somajul tehnic este diferit de somajul pe care ti-l da statul... somajul tehnic ti-l acorda angajatorul in cazul in care o perioada mai indelungata nu are nevoie de tine.. adica stai acasa si primesti 75% sau 85% din salariu... societatea este scutita de contributii la stat.. te plateste doar pe tine...
si acum se practica sa te puna pe acte in somaj tehnic, dar tu de fapt, muncesti sad.gif

si sa-ti mai spun o mare dezamagaire.... cel putin jumatate dintre cei care iau somaj de la stat, lucreaza la negru sad.gif


Vaaaaaaaai, sunt o dobitoaca doh.gif nervi.gif, stai ca m-am ambalat prea tare si -am citit printre randuri blink.gif , ma gandeam la somajul normal doh.gif doh.gif Scuze,....dar tu da, vorbeai despre somajul tehnic!Da, am inteles.....oricum, e o mare nedreptate, ilegalitate si...nimeni nu le face nimic! sad.gif
QUOTE(USA @ Mar 17 2010, 09:34 PM) *
Ceva genul se poarta si aici....trec tot salariatii pe 1099, adica contactori independenti.....ptr ca firma sa nu plateasca taxe si sa ii cheme cand are nevoie doar....
Nu se practica la mine in firma..dar sunt destule cu asa cazuri!(din pacate) oFloare1.gif

A innebunit lumea...wacko.gif Sau se da vina tot pe celebra Criza? doh.gif

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Mar 17 2010, 10:19 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 02:22 PM