Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Imunostimulatoare, Pt Cei Mici, Dar Si Cei Mari
ruxy
postare Oct 23 2009, 02:44 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Eena @ Oct 23 2009, 03:42 PM) *
am inteles..eu iau acum efervescenta si pe langa asta mai iau magneziu la fel sub forma efervescenta!Si cand mi-e mai rau iau urinal capsule!Off..problemele astea de sanatate!Mereu am avut probleme:chis,rana pe col,cistita,candidoza si multe altele si nu inteleg de ce cu toate ca ma protejez,ma ingrijesc!Si cand mai vad fetele pe strada iarna in fuste scurte ohmy.gif waaw,si ele nu trec prin ce trec eu!

Eena, probabil ca tu ai dobandit o sensibilitate....si pentru asta trebuie sa ai grija...nu ai alternative..nu mai lua efervescenta...mai bine masticabila...si cauta sa nu bei sucuri din somert...sub nici o forma...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Oct 23 2009, 02:47 PM
Postare #22


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



QUOTE(ruxy @ Oct 23 2009, 03:44 PM) *
Eena, probabil ca tu ai dobandit o sensibilitate....si pentru asta trebuie sa ai grija...nu ai alternative..nu mai lua efervescenta...mai bine masticabila...si cauta sa nu bei sucuri din somert...sub nici o forma...

mersi mult ruxy!mie oricum nu-mi plac sucurile din comert,mai ales cola nu pot sa-i suport nici mirosul nu am mai baut de mai bine de doi ani pentru ca mi s-a facut rau si-mi simteam ficatul umflat!De obicei beau apa plata si ceaiuri!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 23 2009, 02:50 PM
Postare #23


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Eena @ Oct 23 2009, 03:47 PM) *
mersi mult ruxy!mie oricum nu-mi plac sucurile din comert,mai ales cola nu pot sa-i suport nici mirosul nu am mai baut de mai bine de doi ani pentru ca mi s-a facut rau si-mi simteam ficatul umflat!De obicei beau apa plata si ceaiuri!

Faci foarte bine...mananca muuulte fructe si salate de legume ...si ai grija de tine partners.gif

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Oct 23 2009, 02:50 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Oct 23 2009, 11:06 PM
Postare #24


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096




QUOTE(cristina67 @ Oct 20 2009, 07:16 PM) *
Imunorezistan Junior
Producator : Plantextrakt
Compozitie : 100 gr contin extracte vegetale din : echinaceea (suc standardizat) - 20 gr, muguri proaspeti de coacaz negru (macerat glicerinic) - 6.67 gr, eupatorium perfoliatum 0.33 gr, pelargonium sidoides - 4 gr, fructe proaspete de maces - 25 gr, sirop din zahar invertit.
Administrare :
- copii 1-2 ani : 3 ml x 2 ori / zi
- copii 2 - 4 ani : 3 ml x 3 ori / zi
- copii 5 - 7 ani : 5 ml x 3 ori / zi
- copii peste 7 ani : 5 - 6 ml x 4 - 5 ori / zi.
Se poate administra si diluat in putina apa, in capacul dozator. Se continua administrarea si dupa imbunatatirea starii generale, timp de 3 - 4 zile.
Indicatii : Adjuvant in raceala si gripa. Se administreaza de la primele semne ale starilor febrile de tip gripal : curbatura musculara, dureri osoase, dureri de cap asociate cu globi oculari durerosi, inflamatii ale mucoasei nazale.
Scurteaza ciclul evolutiv al bolii, revigoreaza organismul slabit si creste rezistenta organismului la boala.
Continut : 120 ml.

Multumesc frumos! floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Oct 23 2009, 11:09 PM
Postare #25


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Fetelor,cura cu imuno trebuie inceputa cand e copilul sanatos? oFloare1.gif oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 23 2009, 11:36 PM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Mih@ela @ Oct 24 2009, 12:09 AM) *
Fetelor,cura cu imuno trebuie inceputa cand e copilul sanatos? oFloare1.gif oFloare1.gif

Sigur...asa trebuie...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Oct 24 2009, 12:17 PM
Postare #27


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(ruxy @ Oct 23 2009, 11:36 PM) *
Sigur...asa trebuie...

notworthy.gif Multumesc.Mai astept nitzel.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Oct 24 2009, 12:21 PM
Postare #28


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



La baietelul meu deja au inceput problemele ....de vreo trei zile racit si de dimineata cand s-a trezit am observat ca i-a aparut pojar pentru a doua oara,a mai avut si anul trecut! sad.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 24 2009, 12:41 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Eena @ Oct 24 2009, 01:21 PM) *
La baietelul meu deja au inceput problemele ....de vreo trei zile racit si de dimineata cand s-a trezit am observat ca i-a aparut pojar pentru a doua oara,a mai avut si anul trecut! sad.gif

Eena, pojar a doua oara...nu am auzit...

Rujeola, cunoscuta si sub numele de pojar, face anual jumatate de milion de victime, mai ales in tarile subdezvoltate, unde nu exista obligativitatea vaccinarii.
Boala virala foarte contagioasa, ea provoaca epidemii si afecteaza mai ales copiii intre trei si sase ani.
CAUZE
Virusul pojarului se dezvolta in caile respiratorii si plamani, iar contaminarea se face prin stranut sau prin contactul direct intre bolnav si omul sanatos. Este contagioasa de la primele simptome de raceala pana in ziua a patra a eruptiei. Boala este destul de grava, in special la copiii sub trei ani sau la cei cu organismul slabit. Odata facuta, da o imunitate pe viata.
SIMPTOME
RuJeola debuteaza ca o raceala, cu febra foarte mare, 39-40 de grade, care persista o saptamana. Pacientul prezinta secretii nazale abundente, are ochii rosii, sensibili la lumina, si lacrimeaza puternic. In ziua a doua Ð a treia apar in cavitatea bucala, pe fata interna a obrajilor, mici puncte albe. Dupa cateva zile, apare eruptia, mai intai pe fata si gat, apoi se generalizeaza. Ea dureaza o saptamana.
COMPLICATII
Daca febra persista mai mult de sapte zile sau apare din nou, este posibil sa apara complicatii. In ordinea gravitatii, sunt de temut diareele grave, otitele severe, bronhopneumoniile dar, mai ales, infectiile creierului (encefalite). Urmate de dureri intense de cap, voma si spasme, constituie o urgenta medicala, putand duce la surditate, retardare mintala sau chiar deces.
VACCIN
Nu exista un tratament specific ruJeolei. O alimentatie corecta, imbogatita cu produse bogate in vitamina A (galbenus de ou, grau incoltit, polen, ulei de peste), diminueaza la jumatate riscul aparitiei complicatiilor. Prevenirea bolii se face prin vaccinare, de aceea este important sa mergeti la medicul de familie, cu copilul la 9-11 luni, la prima vaccinare si la 7 ani, in clasa I, pentru a doua vaccinare.


Eu cred ca e vorba despre o alergie...numai medicul iti poate spune corect.... trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Oct 24 2009, 12:57 PM
Postare #30


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



QUOTE(ruxy @ Oct 24 2009, 01:41 PM) *
Eena, pojar a doua oara...nu am auzit...

Rujeola, cunoscuta si sub numele de pojar, face anual jumatate de milion de victime, mai ales in tarile subdezvoltate, unde nu exista obligativitatea vaccinarii.
Boala virala foarte contagioasa, ea provoaca epidemii si afecteaza mai ales copiii intre trei si sase ani.
CAUZE
Virusul pojarului se dezvolta in caile respiratorii si plamani, iar contaminarea se face prin stranut sau prin contactul direct intre bolnav si omul sanatos. Este contagioasa de la primele simptome de raceala pana in ziua a patra a eruptiei. Boala este destul de grava, in special la copiii sub trei ani sau la cei cu organismul slabit. Odata facuta, da o imunitate pe viata.
SIMPTOME
RuJeola debuteaza ca o raceala, cu febra foarte mare, 39-40 de grade, care persista o saptamana. Pacientul prezinta secretii nazale abundente, are ochii rosii, sensibili la lumina, si lacrimeaza puternic. In ziua a doua &ETH; a treia apar in cavitatea bucala, pe fata interna a obrajilor, mici puncte albe. Dupa cateva zile, apare eruptia, mai intai pe fata si gat, apoi se generalizeaza. Ea dureaza o saptamana.
COMPLICATII
Daca febra persista mai mult de sapte zile sau apare din nou, este posibil sa apara complicatii. In ordinea gravitatii, sunt de temut diareele grave, otitele severe, bronhopneumoniile dar, mai ales, infectiile creierului (encefalite). Urmate de dureri intense de cap, voma si spasme, constituie o urgenta medicala, putand duce la surditate, retardare mintala sau chiar deces.
VACCIN
Nu exista un tratament specific ruJeolei. O alimentatie corecta, imbogatita cu produse bogate in vitamina A (galbenus de ou, grau incoltit, polen, ulei de peste), diminueaza la jumatate riscul aparitiei complicatiilor. Prevenirea bolii se face prin vaccinare, de aceea este important sa mergeti la medicul de familie, cu copilul la 9-11 luni, la prima vaccinare si la 7 ani, in clasa I, pentru a doua vaccinare.
Eu cred ca e vorba despre o alergie...numai medicul iti poate spune corect.... trandafir.gif

rux,anul trecut cand a avut a fost confirmat de pediatra,acum nu am fost la medic pentru ca nu se simte rau ,acum nu are febra..a avut acum doua seri(si am zis ca e de la raceala)are diaree,si bubite multe pe tot corpul identice cu cele de anul trecut!Acum nu stiu ce sa zic..m-ai pus pe ganduri!El acum e bine,e jucaus ca de obicei doar ca are bubitele acestea si diaree!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 11:35 AM