Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Ar Trebui Sa Fie O Soacra?
raisa
postare Sep 3 2010, 06:20 PM
Postare #31


Andreea,mamica ratustei Raisa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,889
Inscris la: 1-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 4,864



QUOTE(Claudia Elena @ Sep 3 2010, 06:47 PM) *
Raspunsul la intrebarea "Cum trebuie sa fie o soacra?" este urmatorul:...Muta, surda si oarba...liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif


--------------------

[/url]

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Sep 3 2010, 08:11 PM
Postare #32


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(Claudia Elena @ Sep 3 2010, 06:47 PM) *
Raspunsul la intrebarea "Cum trebuie sa fie o soacra?" este urmatorul:...Muta, surda si oarba...liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

Fetelor, nu cred ca trebuie sa fim asa de radicale ca va veni o vreme in care vom fi noi in locul lor. Si poate noi consideram ca facem bine ce facem, dar nurorile sa fie pe alta lungime de unda oFloare1.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Sep 3 2010, 08:44 PM
Postare #33


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(manu1981 @ Sep 3 2010, 09:11 PM) *
Fetelor, nu cred ca trebuie sa fim asa de radicale ca va veni o vreme in care vom fi noi in locul lor. Si poate noi consideram ca facem bine ce facem, dar nurorile sa fie pe alta lungime de unda oFloare1.gif


si totusi.. ai patru ani de casnicie.. esti destul de indulgenta cu soacra smile.gif ...
eu la soacra mea nu as schimba nimik.. desi candva ne-a facut mult rau ca sa ii fie ei bine, am iertat-o .. e bine asa cum e...am vazut altele mai rele.. atata timp cat ma lasa in legea mea si nu ma jigneste e ok biggrin.gif
cred totusi ca soacra ideala este soacra care locuieste departe... biggrin.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Sep 3 2010, 08:44 PM
Postare #34


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818




hai sa va spun si eu ceva: eu cu soacra nu am avut nici o treaba pana s-a nascut Andrei....dupa...eu n-am vrut sa-mi creasca nimeni copilul si au intervenit frictiunile, eu nervi, ea nervi, sotul la mijloc...acum dupa cativa ani si departe de ea am inceput sa-mi pun niste intrebari: cum m-as simti eu sa accept ideea ca exista cineva in inima copilului meu, pt ca hai sa fim serioase tot copilul tau ramane indiferent de varsta....cum m-as simti eu cand nu-mi va mai cere mie sfatul, nu la mine va veni cand are probleme sau eu aflu adiacent de ele(diverse...), cum o sa ma simt eu cand imi voi vedea copilul indragostit si ea va deveni prioritatea lui, cum ma voi simti eu cand vor aparea nepotii si voi fi prezenta doar ca musafir si atunci neputand sa-i zapacesc cu dragostea mea pentru ca poate nora nu vrea asta.....si uite asa imi pare rau ca am fost dur si incapatanata in anumite privinte si motive.....si uite asa, niciodata nu i-am mai reprosat sotului nimic de ea, chiar daca a trebuit sa strang din dinti...pentru ca indiferent ce si cum, ea e mama lui si el va fi fiul ei, si educat cum e, chiar daca ea a gresit...asa cum am fost noi educati, nu-i spui parintelui de la obraz ca a facut o greseala...iar eu...voi incerca, indiferent daca-mi va placea sau nu nora/le voi face tot ce pot ca baietii mei sa fie fericiti, chiar daca asta inseamna ca eu sa tac din gura si sa stau deoparte...si sper ca ii voi putea educa in asa fel incat sa inteleaga viata de familie si legaturile normale..spun asta, pentru ca sunt genul de mama closca...si incerc sa ma relaxez, tocmai pentru a nu le face rau.....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Sep 3 2010, 08:51 PM
Postare #35


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(dyanp @ Sep 3 2010, 09:44 PM) *
hai sa va spun si eu ceva: eu cu soacra nu am avut nici o treaba pana s-a nascut Andrei....dupa...eu n-am vrut sa-mi creasca nimeni copilul si au intervenit frictiunile, eu nervi, ea nervi, sotul la mijloc...acum dupa cativa ani si departe de ea am inceput sa-mi pun niste intrebari: cum m-as simti eu sa accept ideea ca exista cineva in inima copilului meu, pt ca hai sa fim serioase tot copilul tau ramane indiferent de varsta....cum m-as simti eu cand nu-mi va mai cere mie sfatul, nu la mine va veni cand are probleme sau eu aflu adiacent de ele(diverse...), cum o sa ma simt eu cand imi voi vedea copilul indragostit si ea va deveni prioritatea lui, cum ma voi simti eu cand vor aparea nepotii si voi fi prezenta doar ca musafir si atunci neputand sa-i zapacesc cu dragostea mea pentru ca poate nora nu vrea asta.....si uite asa imi pare rau ca am fost dur si incapatanata in anumite privinte si motive.....si uite asa, niciodata nu i-am mai reprosat sotului nimic de ea, chiar daca a trebuit sa strang din dinti...pentru ca indiferent ce si cum, ea e mama lui si el va fi fiul ei, si educat cum e, chiar daca ea a gresit...asa cum am fost noi educati, nu-i spui parintelui de la obraz ca a facut o greseala...iar eu...voi incerca, indiferent daca-mi va placea sau nu nora/le voi face tot ce pot ca baietii mei sa fie fericiti, chiar daca asta inseamna ca eu sa tac din gura si sa stau deoparte...si sper ca ii voi putea educa in asa fel incat sa inteleaga viata de familie si legaturile normale..spun asta, pentru ca sunt genul de mama closca...si incerc sa ma relaxez, tocmai pentru a nu le face rau.....


zici tu acum, dar sunt convinsa ca nu vei putea.. nu stii ce timpuri vor fi atuni... daca copilul tau va veni acasa cu o prostituata? ipotetic vorbind.. nu-l tragi de maneca? adica sunt totusi niste limite.. si eu m-am gandit de multe ori la socrela.. ea e mama de baieti.. si s-a jelit rau cand i-a plecat baiatul favorit de acasa... dar deh! ce sa facem? asta e viata... toate la timpul lor... eu am invatat sa iert si sa merg mai departe fara ura...
ea chiar mi-a zis cand am ramas insarcinata ca imi doreste sa am baiat ca sa" vad si eu cum e" nervi.gif .. dupa ce am nascut am inceput sa inteleg... cand ma gandesc ca va pleca candva de acasa, mi se pune un nod in gand.. dar mai sunt ani...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Sep 3 2010, 08:56 PM
Postare #36


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



maria, mai ales cum sunt timpurile acum si cum vor evolua...cam greu va fi sa-i trag de maneca....aici e altfel....pot numai sa ma rog sa-le dau o educatie buna si sa-i invat sa distinga binele de rau si sa incerc sa le vorbesc la momentul oportun....daca va fi sa le impun ceva cand vor fi mari...aici ii pierzi repede...sincer, in cazul meu cu soacra, eu consider ca a fost vina mea, ca am fost prea exagerata.....iar cu copiii...inca nu vreau sa ma gandesc, ma concentrez la altele..ma bucur ca sunt inca mici....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Sep 3 2010, 09:08 PM
Postare #37


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(dyanp @ Sep 3 2010, 09:56 PM) *
maria, mai ales cum sunt timpurile acum si cum vor evolua...cam greu va fi sa-i trag de maneca....aici e altfel....pot numai sa ma rog sa-le dau o educatie buna si sa-i invat sa distinga binele de rau si sa incerc sa le vorbesc la momentul oportun....daca va fi sa le impun ceva cand vor fi mari...aici ii pierzi repede...sincer, in cazul meu cu soacra, eu consider ca a fost vina mea, ca am fost prea exagerata.....iar cu copiii...inca nu vreau sa ma gandesc, ma concentrez la altele..ma bucur ca sunt inca mici....


conteaza mult si anturajul....
nu am zis sa le impui.... doar sa atragi atentia.. dar cine stie ce va fi atunci?


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Sep 3 2010, 09:20 PM
Postare #38


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(maria26 @ Sep 3 2010, 09:44 PM) *
si totusi.. ai patru ani de casnicie.. esti destul de indulgenta cu soacra smile.gif ...
eu la soacra mea nu as schimba nimik.. desi candva ne-a facut mult rau ca sa ii fie ei bine, am iertat-o .. e bine asa cum e...am vazut altele mai rele.. atata timp cat ma lasa in legea mea si nu ma jigneste e ok biggrin.gif
cred totusi ca soacra ideala este soacra care locuieste departe... biggrin.gif

Dupa cum am scris mai sus, nici soacra mea nu e usa de biserica dar nu am ce face, asa ca o ignor. Ma bucura faptul ca sotul e de partea mea si i le tranteste cand e cazul in asa fel inca pana la urma se potoleste. Eu nu sunt genul sa ma cert, niciodata nu am avut nici macar o discutie aprinsa cu ea, insa am ignorat-o, pt ca ea e genul tata. E certata cu toate rudele cu socrii ei, cu fratii si cumnatii, cu nasii de cununie. Nu e in relatii bune decat cu noi si cu fiica'sa, cat om mai fi asa. Si ca alt exemplu, ca fiica'sa a avut de unde invata, abia a avut nunta in iulie si deja s-a paruit cu soacra'sa, la propriu. In acelasi timp sper ca Dumnezeu sa ne dea destula minte sa nu ajungem ca ei.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Sep 3 2010, 09:25 PM
Postare #39


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(dyanp @ Sep 3 2010, 09:44 PM) *
hai sa va spun si eu ceva: eu cu soacra nu am avut nici o treaba pana s-a nascut Andrei....dupa...eu n-am vrut sa-mi creasca nimeni copilul si au intervenit frictiunile, eu nervi, ea nervi, sotul la mijloc...acum dupa cativa ani si departe de ea am inceput sa-mi pun niste intrebari: cum m-as simti eu sa accept ideea ca exista cineva in inima copilului meu, pt ca hai sa fim serioase tot copilul tau ramane indiferent de varsta....cum m-as simti eu cand nu-mi va mai cere mie sfatul, nu la mine va veni cand are probleme sau eu aflu adiacent de ele(diverse...), cum o sa ma simt eu cand imi voi vedea copilul indragostit si ea va deveni prioritatea lui, cum ma voi simti eu cand vor aparea nepotii si voi fi prezenta doar ca musafir si atunci neputand sa-i zapacesc cu dragostea mea pentru ca poate nora nu vrea asta.....si uite asa imi pare rau ca am fost dur si incapatanata in anumite privinte si motive.....si uite asa, niciodata nu i-am mai reprosat sotului nimic de ea, chiar daca a trebuit sa strang din dinti...pentru ca indiferent ce si cum, ea e mama lui si el va fi fiul ei, si educat cum e, chiar daca ea a gresit...asa cum am fost noi educati, nu-i spui parintelui de la obraz ca a facut o greseala...iar eu...voi incerca, indiferent daca-mi va placea sau nu nora/le voi face tot ce pot ca baietii mei sa fie fericiti, chiar daca asta inseamna ca eu sa tac din gura si sa stau deoparte...si sper ca ii voi putea educa in asa fel incat sa inteleaga viata de familie si legaturile normale..spun asta, pentru ca sunt genul de mama closca...si incerc sa ma relaxez, tocmai pentru a nu le face rau.....

Tu spui ca vei face asta stiind ca vor fi langa tine. Sotul meu de la 10 ani a fost pe cont propriu. Parintii lui nu aveau nicio grija pt ca el a fost plecat cu sportul si clubul ii asigura mancare, casa, haine, bani de buzunar si scoala. De la 10 ani ei nu au mai avut nici macar grija financiara si, stiind asta, ma deranjeaza sa-i vad acum, cand el are familia lui, cum incearca sa ne conduca viata, cu faze de genul "faceti cum spunem noi". Parintii mei m-au sustinut in scoala inclusiv la master si nu au astfel de pretentii, iar ei, care de la clasa a V-a habar nu au mai avut de el, emit asemenea aberatii.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Sep 3 2010, 10:18 PM
Postare #40


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



buna seara fetelor smile.gif
greu subiectul asta ruxy ...foarte greu
nu ma MAI plang de soacra mea ca, asa cum spune si dyanp, este totusi mama sotului si cu siguranta ii este greu sa vada ca acuma este altcineva pe planul I
plus ca am un frate si o mai aud pe mama plangandu-se ca nu mai trece pe la ei cum trecea inainte si mereu ma gandesc ca poate asa simte si soacra mea - si in acelasi timp incerc sa o fac pe mama sa inteleaga ca frate-miu nu e schimbat (asa cum spune ea) ci doar are si alte ganduri acuma

DAR cred ca eu o sa fiu cea mai rea soacra care exista pe lumea asta pentru ca o iubesc exagerat de mult pe Ameera smile.gif si sunt convinsa ca imi va fi foarte greu, daca nu imposibil, sa o vad ca ma va inlocui cu altcineva

smile.gif asa gandesc acuma ...sper totusi sa ma schimb spre binele ei smile.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 01:04 PM