Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

17 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Indemnizatia Pentru Cresterea Copilului Se Micsoreaza, Ramanem in continuare in CIC sau ne intoarcem la serviciu?
manu1981
postare May 11 2010, 03:02 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Indemnizația pentru creșterea copilului ar putea fi micșorată la 600 de lei, de la nivelul maxim din prezent de 4.000 de lei, urmând ca fiecare copil să primească o alocație pentru creștere în valoare de 200 de lei, au declarat pentru NewsIn surse din Ministerul Muncii. Mihai Șeitan a recunoscut că se discută problema reducerii indemnizației, precizând că nu exclude varianta plafonării acesteia la 600 de lei.

"Dorim să revenim la vechea lege și să se renunțe la facilitatea acordată în acest moment pentru creșterea copilului, respectiv acel cuantum de 85% din media veniturilor realizate în ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei. Indemnizația pentru creșterea copilului ar putea fi stabilită la 600 de lei, o decizie în acest sens urmând a fi luată miercuri în Guvern", au precizat surse oficiale din Ministerul Muncii.

Ministrul Muncii, Mihai Șeitan susține că nu s-a luat încă o decizie în acest sens, precizând că în acest moment se discută mai multe variante. "Sunt variante în discuție, nu s-a stabilit încă nimic. Nu avem încă o decizie în ceea ce privește reducerea indemnizației pentru creșterea copilului", a spus Șeitan. Ministrul Muncii nu a respins însă varianta plafonării indemnizației la 600 de lei.

Indemnizația pentru creșterea copilului va fi micșorată, deocamdată nefiind stabilit oficial cu câte procente va fi diminuată sau dacă va fi impusă o sumă fixă, a declarat marți pentru Realitatea FM consilierul economic al premierului Emil Boc, Andreea Paul-Vass.

Potrivit consilierului, modul în care această indemnizație va fi micșorată urmează să fie hotărât de Ministerul Muncii cât mai rapid, astfel încât să intre în vigoare de la 1 iunie.

In prezent, potrivit legii, persoanele care în ultimul an anterior nașterii copilului au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit beneficiază de o indemnizație lunară în cuantum de 600 lei sau, opțional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei. Potrivit datelor înregistrate de Agenția Națională pentru Prestații Sociale, în luna martie, la nivelul întregii țări erau aproape 200.000 de persoane care beneficiau de indemnizația pentru creșterea copilului.

Sursa: realitatea.net

Aceasta postare a fost editata de manu1981: May 11 2010, 03:03 PM


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anioana
postare May 11 2010, 03:28 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 11-May 10
Membru nr.: 146,368



Veniti la protest, sa mentinem indemnizatia!
Inscriere ferma de participare in lista:
https://spreadsheets.google.com/ccc?...tUXBKa2c&hl=en


sau

Semneaza si tu petitia online pentru mentinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anioana
postare May 11 2010, 06:36 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 11-May 10
Membru nr.: 146,368



QUOTE(anioana @ May 11 2010, 04:28 PM) *
Veniti la protest, sa mentinem indemnizatia!
Inscriere ferma de participare in lista:
https://spreadsheets.google.com/ccc?...tUXBKa2c&hl=en


sau

Semneaza si tu petitia online pentru mentinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html




[/size][size="6"]protestul are loc luni 17 mai - ora 11 - piata victoriei
vad ca nu a zis nimeni nimic....chiar nu intereseaza pe nimeni ca o sa se revina la indemnizatia de 600 Ron ????


Aceasta postare a fost editata de anioana: May 11 2010, 06:37 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare May 12 2010, 01:58 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441




din pacate se pare ca pe putine mamici le intereseaza, sa scrie.........dar cu siguranta toate semneaza petitia....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare May 12 2010, 02:07 PM
Postare #5


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224




STIRI DE ULTIMA ORA...

Astfel, două dintre prestații, trusoul pentru nou-născut (de 150 de lei) și ajutorul de 200 de euro dat tinerilor căsătoriți, dispar pentru totdeauna. În rest, pentru majoritatea prestațiilor sociale se aplică diminuări cu 15%. Astfel, alocația pentru copilul de până la doi ani (200 de lei), precum și cea de 42 de lei, pentru copiii între doi și 18 ani, se vor diminua cu 15%.

Indemnizația pentru creșterea copilului scade și ea cu 15% din valoarea pe care o încasează acum mama. Sumele se stabilesc exact ca până în momentul de față: se calculează 85% din media salariilor din ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei, și apoi se aplică scăderea de 15%.....Suma minimă de 600 de lei scade și ea cu 15%.


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare May 12 2010, 02:30 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(hanuk26 @ May 12 2010, 03:07 PM) *
STIRI DE ULTIMA ORA...

Astfel, două dintre prestații, trusoul pentru nou-născut (de 150 de lei) și ajutorul de 200 de euro dat tinerilor căsătoriți, dispar pentru totdeauna. În rest, pentru majoritatea prestațiilor sociale se aplică diminuări cu 15%. Astfel, alocația pentru copilul de până la doi ani (200 de lei), precum și cea de 42 de lei, pentru copiii între doi și 18 ani, se vor diminua cu 15%.

Indemnizația pentru creșterea copilului scade și ea cu 15% din valoarea pe care o încasează acum mama. Sumele se stabilesc exact ca până în momentul de față: se calculează 85% din media salariilor din ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei, și apoi se aplică scăderea de 15%.....Suma minimă de 600 de lei scade și ea cu 15%.

unde a anuntat??e trist oricum......si trebuie sa ne VEDEM PARTEA PLINA A PAHARULUI....BINE CA NU NE IAU TOT....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare May 12 2010, 02:59 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(hanuk26 @ May 12 2010, 03:07 PM) *
STIRI DE ULTIMA ORA...

Astfel, două dintre prestații, trusoul pentru nou-născut (de 150 de lei) și ajutorul de 200 de euro dat tinerilor căsătoriți, dispar pentru totdeauna. În rest, pentru majoritatea prestațiilor sociale se aplică diminuări cu 15%. Astfel, alocația pentru copilul de până la doi ani (200 de lei), precum și cea de 42 de lei, pentru copiii între doi și 18 ani, se vor diminua cu 15%.

Indemnizația pentru creșterea copilului scade și ea cu 15% din valoarea pe care o încasează acum mama. Sumele se stabilesc exact ca până în momentul de față: se calculează 85% din media salariilor din ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei, și apoi se aplică scăderea de 15%.....Suma minimă de 600 de lei scade și ea cu 15%.

pai acum imi zice cineva ca pe la tv a anuntat ca se taie....cei 85% sunt nebuniiii


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare May 12 2010, 03:14 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(hanuk26 @ May 12 2010, 03:07 PM) *
STIRI DE ULTIMA ORA...

Astfel, două dintre prestații, trusoul pentru nou-născut (de 150 de lei) și ajutorul de 200 de euro dat tinerilor căsătoriți, dispar pentru totdeauna. În rest, pentru majoritatea prestațiilor sociale se aplică diminuări cu 15%. Astfel, alocația pentru copilul de până la doi ani (200 de lei), precum și cea de 42 de lei, pentru copiii între doi și 18 ani, se vor diminua cu 15%.

Indemnizația pentru creșterea copilului scade și ea cu 15% din valoarea pe care o încasează acum mama. Sumele se stabilesc exact ca până în momentul de față: se calculează 85% din media salariilor din ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei, și apoi se aplică scăderea de 15%.....Suma minimă de 600 de lei scade și ea cu 15%.

Asa e cat de cat mai bine decat revenirea la 600 ron, insa eu sunt putin sceptica. Astia la tv nu zic nimic concret. De alocatii nu mai zic, dupa ce ca erau atat de mici ca nu puteai nici macar o pereche de incaltaminte sa-i cumperi copilului, acum s-au gasit sa o scada si p-asta. Oare de ce nu le taie salariile alora de castiga zeci de mii de euro la stat? cred ca ar castiga mai mult decat daca ar lua 15% din 42 de lei.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare May 12 2010, 04:08 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(manu1981 @ May 12 2010, 03:14 PM) *
Asa e cat de cat mai bine decat revenirea la 600 ron, insa eu sunt putin sceptica. Astia la tv nu zic nimic concret. De alocatii nu mai zic, dupa ce ca erau atat de mici ca nu puteai nici macar o pereche de incaltaminte sa-i cumperi copilului, acum s-au gasit sa o scada si p-asta. Oare de ce nu le taie salariile alora de castiga zeci de mii de euro la stat? cred ca ar castiga mai mult decat daca ar lua 15% din 42 de lei.

ca bine ai zis....
e trist...si ma tot intreb unde naiba se ajunge...
Grecia a umplut paharul.....
peste tot in lume se impute tb.... sad.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lilBB
postare May 12 2010, 05:10 PM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,254
Inscris la: 9-October 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 41,521



am inteles ca se iese la proteste in strada luni, in fata ministerului muncii
stie cineva ceva concret?
eu intentionez sa particip si cred ca ar fi recomandat sa mergem in numar cat mai mare


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

17 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 17th April 2024 - 12:13 AM