Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Idei De Retete Pentru O Cina Romantica?
Adina13Gabriela
postare Oct 21 2007, 12:22 PM
Postare #1


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,531
Inscris la: 23-June 07
Din: Resita/ Caras-Severin
Membru nr.: 4,686



Am tot cautat si nu avem un astfel de topic.
Mi-a venit aceasta idee atunci cand am cerut si eu la trei dintre voi sa ma ajute cu ideii cum as pute sa prepar ceva pentru o cina romantica.
Voi ce spune-ti va bagati?



Andrei te rog daca ai posibilitarea sa transferi cele trei retete scrise de max, mallina, si AdeDia aici.
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...2102&st=960
multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Adina13Gabriela: Oct 21 2007, 12:24 PM


--------------------



GABRIELA ALEXANDRA
FLAVIA MARIA
ADINA CARLA mama a doua printese
******************
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jan200on
postare Oct 21 2007, 12:49 PM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 308
Inscris la: 25-February 07
Membru nr.: 2,302



Bravooooooooo. eusa_clap.gif O idee geniala, chiar ma gandeam ce sa pregatesc pentru maine seara. As vrea sa-i pregatesc o cina romantica sotului deoarece ne mutam si noi in casa noastra si vreau sa fie o seara mai speciala. Ce ziceti fetelor ma ajutati?
notworthy.gif va rog.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Oct 21 2007, 01:20 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



daca va plac pastele, poti sa-i faci paste cu piept de pui si ardei. in cazul in care iti convine iti scriu reteta: paste (macaroane) 1 piept de pui, ardei gras in 2 culori (rosu si verde), ceapa si usturoi(1 catzel). calesti ceapa, tai pieptul cubulete mici il pui peste ceapa calita, condimentezi, adaugi un pic de apa, lasi sa fiarba bine, cand scade, nu de tot, pui ardeii taiati fasii, mai lasi pana se fac si ardeii, apoi la final pui usturoiul zdrobit. toate astea le adaugi peste pastele fierte separat). usturoiul e afrodisiac, nu se simte tare...

reteta asta i-am scris-o Adinei la celalat topic. am copiat-o pt tine, daca-ti place....
si sa va dea Dumnezeu sanatate si bucurii in casutza voastra!!!! tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Oct 21 2007, 02:03 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589




Uite am copiat si eu ce am scris la joc:

Eu daca as fi in locul tau as face ceva fff rapid,usor si fara sa ma obosesc prea tare(ca doar trebuie sa ramai fresh).Niste cartofi(prajiti,pai,piure-cum sti ca ii place lui mai mult),pulpe de pui la punga magica Knorr(cu ierburi aromate-noua asta ne place mai mult,cu vin sau cu usturoi).Sunt fff bune si fff usor de pregatit(nu stiu daca ai facut vreodata)-doar speli pulpele,le pui in punga,pui si condimentele,le amesteci,legi punga fff bine si le dai la cuptor ptr o ora.Le scoti gata ptr servit.Si poti sa faci o salata din rosii,ardei,castraveti,ceapa,putin ulei si sare sau ceva muraturi.Daca vrei si desert poti sa faci o budinca in 2-3 culori si intre fiecare strat pui un rand de visine de la borcan(compot,visinata)sau din congelator daca ai.si deasupra ornezi cu frisca si in varf o visina.Ffff repede si ffff bun.Ramane sa alegi tu.


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Oct 21 2007, 02:06 PM
Postare #5


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



QUOTE(Adina13Gabriela @ Oct 21 2007, 01:22 PM) *
Andrei te rog daca ai posibilitarea sa transferi cele trei retete scrise de max, mallina, si AdeDia aici.
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...2102&st=960
multumesc!


Adina13Gabriela, puteti sa le adaugati si aici, sunt asa delicioase ca parca le-as lasa si acolo laugh.gif laugh.gif .


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jan200on
postare Oct 21 2007, 03:53 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 308
Inscris la: 25-February 07
Membru nr.: 2,302



Multumesc mult fetele acum ma corupeti la mai multe cine romantice wub.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 21 2007, 04:50 PM
Postare #7


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(mallina2u @ Oct 20 2007, 07:51 AM) *
Pai, reteta propusa de Max e super, eu ti-as fi propus tot pui cu sos caramel (e reteta cu care imi dau gata toti musafirii), doar ca nu e asa rapida: pulpele de pui (4-6 buc) le dai in cateva clocote inainte, sa iasa sangele si toxinele, apoi prepari mujdei de usturoi (dintr-o capatana), dai pulpele prin el si le rumenesti 2-3 minute in unt topit, in untul ramas pui o lingura de zahar, adaugi ceapa (de preferat arpagic) cat sa se ingalbeneasca un pic, dupa care pui 4-5 rosii in bulion (1 cutie de 450g) si adaugi si mujdeiul ramas, lasi vreo 2 minute cat sa se amestece aromele. Intre timp, tai niste cartofi in felii julien, le asezi pe o tava, ca un pat, pui pulpele peste ele si sosul obtinut il torni peste tot, mai adaugi rozmarin, busuioc si chiar si putin oregano.. lasi la foc mediu, cat sa se faca si cartoful (pot fi 30min, depinde de cuptor si de pui, daca e de tara, se lasa mai mult) si cand e aproape gata pui un pahar de vin alb, demisec si mai lasi 5 minute... e deliciu. Mie imi place sa inventez retete, sa le personalizez, poti sa te joci si tu cu ingredientele, in fctie de ce ii place sotului... si la asta, neaparat vinul alb demisec.. ti-as propune un Recas, Feteasca regala sau mai bun Traminer. Daca iti place pestele, pot sa iti mai dau o reteta pt stiuca in sos de vin alb, ma anunti...

am pus si eu reteta mea de pui si, cand o sa mai am timp, o sa va mai impartasesc din cele stiute...
si inca ceva, Adina, sa pui si suflet, altfel nu iese asa gustoasa wink.gif


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adina13Gabriela
postare Oct 23 2007, 05:25 PM
Postare #8


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,531
Inscris la: 23-June 07
Din: Resita/ Caras-Severin
Membru nr.: 4,686



Multumesc dragi prietene ca a-ti copiat si aici gustoasele voastre retete.
Sper sa mai vina si alte fete cu ideei!
va asteptam!


--------------------



GABRIELA ALEXANDRA
FLAVIA MARIA
ADINA CARLA mama a doua printese
******************
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adina13Gabriela
postare Oct 27 2007, 07:58 PM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,531
Inscris la: 23-June 07
Din: Resita/ Caras-Severin
Membru nr.: 4,686



QUOTE(max @ Oct 21 2007, 09:20 AM) *
daca va plac pastele, poti sa-i faci paste cu piept de pui si ardei. in cazul in care iti convine iti scriu reteta: paste (macaroane) 1 piept de pui, ardei gras in 2 culori (rosu si verde), ceapa si usturoi(1 catzel). calesti ceapa, tai pieptul cubulete mici il pui peste ceapa calita, condimentezi, adaugi un pic de apa, lasi sa fiarba bine, cand scade, nu de tot, pui ardeii taiati fasii, mai lasi pana se fac si ardeii, apoi la final pui usturoiul zdrobit. toate astea le adaugi peste pastele fierte separat). usturoiul e afrodisiac, nu se simte tare...

reteta asta i-am scris-o Adinei la celalat topic. am copiat-o pt tine, daca-ti place....
si sa va dea Dumnezeu sanatate si bucurii in casutza voastra!!!! tzuc.gif

Am intrat sa va povestesc ca am facut pana la urma reteta de la max deoarece sotul meu a ajuns acasa mai devreme decat credeam eu. dar nu conteaza important este ca a ajuns cu bine si eu am avut de unde sa ma inspir pentru o masa chiar rapida. Max mami draga iti multumesc mi-au iesit asa bune si lui chiar i-au placut. I-am interzis sa intre in bucatarie pana nu-l chem eu. Si surpriza pitica mea a adormit ca sa putem lua noi cina linistiti. Pe langa paste am mai sevit si vin de la Recas ( mie-mi place mult vinul alb, nu stiu daca s-a potrivit vinul cu pastele dar noua ne-a placut).
maine voi face carne de pui si de iepure in punga magica.
Si sigur ca-n curand voi incerca sa fac si propunerea de la mallina2u.
Va pup inca o data fetelor si multumesc.
Dar le rog si pe celelalte care mai au ceva ideii sa le imparta cu noi.


--------------------



GABRIELA ALEXANDRA
FLAVIA MARIA
ADINA CARLA mama a doua printese
******************
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adina13Gabriela
postare Oct 27 2007, 07:58 PM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,531
Inscris la: 23-June 07
Din: Resita/ Caras-Severin
Membru nr.: 4,686



QUOTE(max @ Oct 21 2007, 09:20 AM) *
daca va plac pastele, poti sa-i faci paste cu piept de pui si ardei. in cazul in care iti convine iti scriu reteta: paste (macaroane) 1 piept de pui, ardei gras in 2 culori (rosu si verde), ceapa si usturoi(1 catzel). calesti ceapa, tai pieptul cubulete mici il pui peste ceapa calita, condimentezi, adaugi un pic de apa, lasi sa fiarba bine, cand scade, nu de tot, pui ardeii taiati fasii, mai lasi pana se fac si ardeii, apoi la final pui usturoiul zdrobit. toate astea le adaugi peste pastele fierte separat). usturoiul e afrodisiac, nu se simte tare...

reteta asta i-am scris-o Adinei la celalat topic. am copiat-o pt tine, daca-ti place....
si sa va dea Dumnezeu sanatate si bucurii in casutza voastra!!!! tzuc.gif

Am intrat sa va povestesc ca am facut pana la urma reteta de la max deoarece sotul meu a ajuns acasa mai devreme decat credeam eu. dar nu conteaza important este ca a ajuns cu bine si eu am avut de unde sa ma inspir pentru o masa chiar rapida. Max mami draga iti multumesc mi-au iesit asa bune si lui chiar i-au placut. I-am interzis sa intre in bucatarie pana nu-l chem eu. Si surpriza pitica mea a adormit ca sa putem lua noi cina linistiti. Pe langa paste am mai sevit si vin de la Recas ( mie-mi place mult vinul alb, nu stiu daca s-a potrivit vinul cu pastele dar noua ne-a placut).
maine voi face carne de pui si de iepure in punga magica.
Si sigur ca-n curand voi incerca sa fac si propunerea de la mallina2u.
Va pup inca o data fetelor si multumesc.
Dar le rog si pe celelalte care mai au ceva ideii sa le imparta cu noi.


--------------------



GABRIELA ALEXANDRA
FLAVIA MARIA
ADINA CARLA mama a doua printese
******************
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 01:34 AM