Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Versetul Zilei, UN CUVANT DE IMBARBATARE ZILNICA DIN BIBLIE
mia22_ro
postare Aug 2 2010, 12:24 PM
Postare #1


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



Versetul zilei....
ideea mi-a venit fiind convinsa ca majoritatea mamicilor citesc Biblia si se roaga pentru micutii lor.
eu imi doresc ca in acest topic sa punem fiecare cate un verset care ne incurajeaza, ne intareste .






--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Aug 2 2010, 07:37 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



F sugestiv acest verset...insa cati dintre noi il respecta?

Cum sa poti iubi pe vrasmas...nu e mai usor sa te enervezi si in cel mai rau caz sa te ,, lupti ,, cu el?

Nu poti iubi pt ca nu sti ce e ,,dragostea,,.


Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 13

,, 4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.

5. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.

8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;

13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. ,,


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 2 2010, 09:29 PM
Postare #3


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(andaro @ Aug 2 2010, 08:37 PM) *
F sugestiv acest verset...insa cati dintre noi il respecta?

Cum sa poti iubi pe vrasmas...nu e mai usor sa te enervezi si in cel mai rau caz sa te ,, lupti ,, cu el?

Nu poti iubi pt ca nu sti ce e ,,dragostea,,.


Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 13

,, 4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.

5. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.

8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;

13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. ,,


mare adevar spui anda, este greu sa iubim pe vrasmas....si daca iubim doar pe cei ce ne iubesc....ce-am castigat in plus?
dar....e greu, vorbele dor...faptele la fel


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Aug 3 2010, 09:53 AM
Postare #4


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208




Matei 7
1. Nu judecați, ca să nu fiți judecați.
2. Căci cu judecata cu care judecați, veți fi judecați, și cu măsura cu care măsurați, vi se va măsura.
3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, și bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
4. Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău și iată bârna este în ochiul tău?
5. Fățarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău și atunci vei vedea să scoți paiul din ochiul fratelui tău.
6. Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi.
7. Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
8. Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide.
9. Sau cine este omul acela între voi care, de va cere fiul său pâine, oare el îi va da piatră?
10. Sau de-i va cere pește, oare el îi va da șarpe?
11. Deci, dacă voi, răi fiind, știți să dați daruri bune fiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da cele bune celor care cer de la El?
12. Ci toate câte voiți să vă facă vouă oamenii, asemenea și voi faceți lor, că aceasta este Legea și proorocii.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Aug 3 2010, 10:43 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



trebuie ,,updatata ,,biblia ,caci oamenii nu respecta ceea ce e scris acolo,nimeni nu mai traieste ca acum 2000 de ani ...nu mai corespunde zilelor noastre .
lumea traieste altfel acum ,fiecare dupa propriile-i legi .daca preotii nu o fac ,ce sa mai asteptam de la omul de rand ?
mie una imi place sa lecturez versetele scrise de voi ,chiar nu am citit biblia si e interesant.cred ,dar nu practic !
o zi senina !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Aug 3 2010, 10:53 AM
Postare #6


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(ruby @ Aug 3 2010, 11:43 AM) *
trebuie ,,updatata ,,biblia ,caci oamenii nu respecta ceea ce e scris acolo,nimeni nu mai traieste ca acum 2000 de ani ...nu mai corespunde zilelor noastre .
lumea traieste altfel acum ,fiecare dupa propriile-i legi .daca preotii nu o fac ,ce sa mai asteptam de la omul de rand ?
mie una imi place sa lecturez versetele scrise de voi ,chiar nu am citit biblia si e interesant.cred ,dar nu practic !
o zi senina !

Ruby draga...asa e...putini oameni mai au bune maniere...legile morale raman doar scrise...dar aproape nimeni nu le respecata...probabil...daca am vrea sa fie pace , iubire in lume ar trebui sa le practicam....dar se poate ca ne place libertatea nebuna, pacatul intr.un cuvant.... trandafir.gif trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 3 2010, 01:50 PM
Postare #7


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(ruby @ Aug 3 2010, 11:43 AM) *
trebuie ,,updatata ,,biblia ,caci oamenii nu respecta ceea ce e scris acolo,nimeni nu mai traieste ca acum 2000 de ani ...nu mai corespunde zilelor noastre .
lumea traieste altfel acum ,fiecare dupa propriile-i legi .daca preotii nu o fac ,ce sa mai asteptam de la omul de rand ?
mie una imi place sa lecturez versetele scrise de voi ,chiar nu am citit biblia si e interesant.cred ,dar nu practic !
o zi senina !



QUOTE(ninina @ Aug 3 2010, 11:53 AM) *
Ruby draga...asa e...putini oameni mai au bune maniere...legile morale raman doar scrise...dar aproape nimeni nu le respecata...probabil...daca am vrea sa fie pace , iubire in lume ar trebui sa le practicam....dar se poate ca ne place libertatea nebuna, pacatul intr.un cuvant.... trandafir.gif trandafir.gif


dragele mele cred ca de foarte multe ori si grijile, neajunsurile, ingrijorarile...ne fac sa ne indepartam de D-zeu, sa fim mai reci si chiar mai rai.
dar cred ca legatura cu D-zeu ne face sa ne mustram si sa nu fim chiar asa de rai.

Rubi ,faptul ca-ti place ceea ce scrie Biblia e minunat!! tzuc.gif
Ninina, mari invataturi ale Bibliei ai postat, sa dea D-zeu sa le respectam! tzuc.gif








--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Aug 3 2010, 06:20 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



De ce oare e mai greu sa faci bine si mult mai usor sa faci rau....???

fara sa constientizam pe moment, zilnic ne confruntam cu povetele biblice...asta inseamna ca nu e chiar asa de invechita Cartea....

...si DA...canoanele se actualizeaza periodic altfel din cei care s-ar marturisi nu multi ar primi sfanta impartasanie ( DIN CAUZA PACATELOR LOR - mai usoare sau mai grele )


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 4 2010, 10:10 AM
Postare #9


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



Căci Domnul Dumnezeu este un soare și un scut, Domnul dă îndurare și slavă, și nu lipsește de nici un bine pe cei ce duc o viață fără prihană.
Psalmii 84:11


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 4 2010, 10:14 AM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Felicitari Mia pentru ca ai deschis acest topic. trandafir.gif

"Dumnezeul nadejdii sa va umple de toata bucuria si pacea, pe care o da credinta, pentru ca, prin puterea Duhului Sfant, sa fiti tari in nadejde!" (Romani 15:13)

Aceasta postare a fost editata de oktavia: Aug 4 2010, 10:15 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 08:45 PM