Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nepotica 3 Ani Mereu Bolnava La Gradi
seua
postare Nov 20 2011, 01:23 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 7
Inscris la: 4-February 09
Membru nr.: 69,714



buna fetelor,
eu sunt o bunicuta ingrijorata de sanatatea nepoatei ei care are 3 ani. In toamna aceasta au inscris-o la o gradi "cu fite" dar tot timpul este racita. Adica raceste, face tratatament, se face bine si iar se duce la gradi si iar se imbolnaveste pt.ca acolo sunt primiti copii care sunt raciti dar nu au temperatura. Eu sunt debusolata. Credeam ca daca dai o multime de bani sunt asigurati copii ca sa nu ia raceala unul de la altul, ca sunt intr-un fel izolati cei raciti. Dar se pare ca nu este asa.Voi va intalniti cu aceasi situatie. In ritmul in care o indoapa cu medicamente si raceala persista o sa ajunga la operatie de polipi si nu cred ca asta este solutia. Va rog daca aveti o solutie la aceasta situatie sa mi-o impartasiti. Va multumesc
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Nov 20 2011, 02:39 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(seua @ Nov 19 2011, 03:23 PM) *
buna fetelor,
eu sunt o bunicuta ingrijorata de sanatatea nepoatei ei care are 3 ani. In toamna aceasta au inscris-o la o gradi "cu fite" dar tot timpul este racita. Adica raceste, face tratatament, se face bine si iar se duce la gradi si iar se imbolnaveste pt.ca acolo sunt primiti copii care sunt raciti dar nu au temperatura. Eu sunt debusolata. Credeam ca daca dai o multime de bani sunt asigurati copii ca sa nu ia raceala unul de la altul, ca sunt intr-un fel izolati cei raciti. Dar se pare ca nu este asa.Voi va intalniti cu aceasi situatie. In ritmul in care o indoapa cu medicamente si raceala persista o sa ajunga la operatie de polipi si nu cred ca asta este solutia. Va rog daca aveti o solutie la aceasta situatie sa mi-o impartasiti. Va multumesc

Draga bunicuta, iti scrie o mamicuta care a trecut exact prin cele descrise de tine, fara nici o exceptie. Raceala peste raceala, antibiotice ca la balamuc, operatie de polipi si tuburi in urechi. Si toate astea incepind exact de la virsta de 3 ani.
Deci, nu e nimic anormal in povestea asta, primul an de gradinita este f dificil, pina isi mai construiesc si ei putina imunitate.
Daca vrei sa incerci sa le maresti imunitatea, incearca cu vitaminca C, vitaminca D3 si Esberitox (ecchinacea) sau ce alte medicamente de imunitate se mai gasesc prin Romania-caci dupa cite am citit si eu pe forum, acolo chiar aveti de unde alege. Uite aici un topic in care mamicile au tot vorbit despre raceli la inceputul gradinitei si de acolo poti sa mai culegi idei despre ce remedii ai puea sa incerci pentru cresterea imunitatii. http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...c=10837&hl=

Dupa primul an insa, lucrurile se vor imbunatatii dramatic. Eu acuma, cu 2 baieti, unul de 5 si celalat de 7 ani, am reusit sa ii tin sanatosi imi fac cel mult o raceala pe an. Deci, cam astea sunt sfaturile si incurajarile mele! Bafta multa si bun venit pe forum! notworthy.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seua
postare Nov 20 2011, 09:00 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 7
Inscris la: 4-February 09
Membru nr.: 69,714



multumesc pentru raspuns, sa speram ca o sa treaca repede anul.Multa sanatate

QUOTE(seua @ Nov 20 2011, 03:23 AM) *
buna fetelor,
eu sunt o bunicuta ingrijorata de sanatatea nepoatei ei care are 3 ani. In toamna aceasta au inscris-o la o gradi "cu fite" dar tot timpul este racita. Adica raceste, face tratatament, se face bine si iar se duce la gradi si iar se imbolnaveste pt.ca acolo sunt primiti copii care sunt raciti dar nu au temperatura. Eu sunt debusolata. Credeam ca daca dai o multime de bani sunt asigurati copii ca sa nu ia raceala unul de la altul, ca sunt intr-un fel izolati cei raciti. Dar se pare ca nu este asa.Voi va intalniti cu aceasi situatie. In ritmul in care o indoapa cu medicamente si raceala persista o sa ajunga la operatie de polipi si nu cred ca asta este solutia. Va rog daca aveti o solutie la aceasta situatie sa mi-o impartasiti. Va multumesc

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 20 2011, 09:06 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




QUOTE(seua @ Nov 20 2011, 12:23 AM) *
buna fetelor,
eu sunt o bunicuta ingrijorata de sanatatea nepoatei ei care are 3 ani. In toamna aceasta au inscris-o la o gradi "cu fite" dar tot timpul este racita. Adica raceste, face tratatament, se face bine si iar se duce la gradi si iar se imbolnaveste pt.ca acolo sunt primiti copii care sunt raciti dar nu au temperatura. Eu sunt debusolata. Credeam ca daca dai o multime de bani sunt asigurati copii ca sa nu ia raceala unul de la altul, ca sunt intr-un fel izolati cei raciti. Dar se pare ca nu este asa.Voi va intalniti cu aceasi situatie. In ritmul in care o indoapa cu medicamente si raceala persista o sa ajunga la operatie de polipi si nu cred ca asta este solutia. Va rog daca aveti o solutie la aceasta situatie sa mi-o impartasiti. Va multumesc

nu are absolut nici o imp dc este de fite sau nu gradinita...este absolut normal in perioada aceasta ca copii sa fie raciti in colectivitate..mai ales la varsta de 3 ani...dc pana acum nu a fost in colectivitate...acesta este procesul de imunizare natural!!!ia ca este normal sa ia de la ceilalti copii...la varsta ei si in perioada asta a nului este nasol peste tot in colkectivitati cu micile raceli ...poate ac probl se afla si la dr...ca dau medicamente aiurea cateodata...se agita deja la cea mai mica raceala...sau la cel mai mic semn de raceala... anima1.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 20 2011, 09:09 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



noi probl cu racelile nu am prea avut...dar sunt constienta de faptul ca atunci cand se va duce in colectivitate va lua raceli sau boli de piele...ptr ac este normal si necesar...desi l-am calit ....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seua
postare Nov 21 2011, 04:56 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 7
Inscris la: 4-February 09
Membru nr.: 69,714



eu sunt constienta ca micuta trebuie sa se caleasca dar prea este racita de 3 luni si baga in ea antibiotic
pana sa se caleasca imi este frica ca isi distruge stomacul si alte organe cu atatea medicamente. eu credeam ca dca este la o gradi particulara in momentul in care un copil este bolnav il izolez un pic de ceilalti, asa vad normal ca sa nu se trasmita de la unul la altul raceala, dar....

quote name='anku' date='Nov 20 2011, 11:09 PM' post='1722822']
noi probl cu racelile nu am prea avut...dar sunt constienta de faptul ca atunci cand se va duce in colectivitate va lua raceli sau boli de piele...ptr ac este normal si necesar...desi l-am calit ....
[/quote]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 21 2011, 11:30 PM
Postare #7


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Atunci cand tratezi o raceala cu antibiotic, se intelege ca este vorba despre o raceala grava si primul lucru care ar trebui facut este indepartarea sursei. In general, racelile contactate la gradi nu necesita tratament cu antibiotic, chiar daca survin la 2-3 saptamani. Este cam complicata problema daca deja s-a apleat la astfel de tratamente...

Si fetita mea racea din 2 in doua saptamani in primul an de cresa, dar nu era nimic grav; i-am dat antibiotic doar atunci cand a facut pneumonie. Cand am inceput in al doilea an gradinita, nu a mai racit decat de 2 ori. Peste vara i-am facut un tratament de imunizare cu bronhovaxon, care nu zic nu -poate a avut rolul lui.

Nu cred ca este prea relevant nici daca gradinita este sau nu de fitze, ci daca sunt respectate niste masuri privind starea de sanatate a copiilor. A introduce un copil in colectivitate inseamna nu doar a-l duce la gradinita, ci si a merge cu autobuzul, a sta la coada sau a se juca in parc cu copiii. Este vorba despre interactiune, de care nu il poti feri. Si nici nu este in avantajul lui. smile.gif
Multa sanatate va doresc si spor la gradi! Dupa primul an o sa fie mai bine. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 22 2011, 01:09 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(dyana @ Nov 21 2011, 10:30 PM) *
Atunci cand tratezi o raceala cu antibiotic, se intelege ca este vorba despre o raceala grava si primul lucru care ar trebui facut este indepartarea sursei. In general, racelile contactate la gradi nu necesita tratament cu antibiotic, chiar daca survin la 2-3 saptamani. Este cam complicata problema daca deja s-a apleat la astfel de tratamente...

Si fetita mea racea din 2 in doua saptamani in primul an de cresa, dar nu era nimic grav; i-am dat antibiotic doar atunci cand a facut pneumonie. Cand am inceput in al doilea an gradinita, nu a mai racit decat de 2 ori. Peste vara i-am facut un tratament de imunizare cu bronhovaxon, care nu zic nu -poate a avut rolul lui.

Nu cred ca este prea relevant nici daca gradinita este sau nu de fitze, ci daca sunt respectate niste masuri privind starea de sanatate a copiilor. A introduce un copil in colectivitate inseamna nu doar a-l duce la gradinita, ci si a merge cu autobuzul, a sta la coada sau a se juca in parc cu copiii. Este vorba despre interactiune, de care nu il poti feri. Si nici nu este in avantajul lui. smile.gif
Multa sanatate va doresc si spor la gradi! Dupa primul an o sa fie mai bine. smile.gif

asta voiam sa spun ....
de ex dc au doar muciosri...au voie sa vina la gradi!!!dc au deja gripa...e STOP...deci depinde dc este bacterie sau nu!!!ca aia o iei!!!si la ai se da antibiotic!!!
mai bine sa av informati dc chiar este nevoie la fiecare raceala de antibiotic...eu am lucrat intr-o gradi....si asa erau toti din grupa mica din toaman pana in primvara tarziu!!!exact cum a specificat Dyana...odata cu familiarizarea acestor raceli...probl dispar!!!
sanatate va dorim!!!si cat mai putin antibiotic si bineinteles cat mai putine raceli!!! hug.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seua
postare Nov 22 2011, 01:30 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 7
Inscris la: 4-February 09
Membru nr.: 69,714



Antibiotic i-a dat deoarece a spus ca are o otita seroasa din cauza raceli. Sa dea Domnul sa fie tot bine.Multa sanatate
QUOTE(seua @ Nov 21 2011, 06:56 PM) *
eu sunt constienta ca micuta trebuie sa se caleasca dar prea este racita de 3 luni si baga in ea antibiotic
pana sa se caleasca imi este frica ca isi distruge stomacul si alte organe cu atatea medicamente. eu credeam ca dca este la o gradi particulara in momentul in care un copil este bolnav il izolez un pic de ceilalti, asa vad normal ca sa nu se trasmita de la unul la altul raceala, dar....

quote name='anku' date='Nov 20 2011, 11:09 PM' post='1722822']
noi probl cu racelile nu am prea avut...dar sunt constienta de faptul ca atunci cand se va duce in colectivitate va lua raceli sau boli de piele...ptr ac este normal si necesar...desi l-am calit ....

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danadorel2
postare May 9 2012, 10:36 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 9
Inscris la: 9-May 12
Membru nr.: 233,302



CITAT(seua @ Nov 19 2011, 11:23 PM) *
buna fetelor,
eu sunt o bunicuta ingrijorata de sanatatea nepoatei ei care are 3 ani. In toamna aceasta au inscris-o la o gradi "cu fite" dar tot timpul este racita. Adica raceste, face tratatament, se face bine si iar se duce la gradi si iar se imbolnaveste pt.ca acolo sunt primiti copii care sunt raciti dar nu au temperatura. Eu sunt debusolata. Credeam ca daca dai o multime de bani sunt asigurati copii ca sa nu ia raceala unul de la altul, ca sunt intr-un fel izolati cei raciti. Dar se pare ca nu este asa.Voi va intalniti cu aceasi situatie. In ritmul in care o indoapa cu medicamente si raceala persista o sa ajunga la operatie de polipi si nu cred ca asta este solutia. Va rog daca aveti o solutie la aceasta situatie sa mi-o impartasiti. Va multumesc


Proabil ca la ceea gradinita, atunci cand racesc copii unor oameni importanti le e rusine sa le zica sa isi ia copilul acasa smile.gif


--------------------
Te invatam cum poti juca poker online gratis
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:15 AM