Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copii Conceputi In Post
RamiR
postare Jul 19 2008, 12:52 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 19-July 08
Din: Alba
Membru nr.: 31,095



Buna fetelor!
Sunt tare stresata de o chestie. Voi stiti ceva ca nu e bine sa fie conceputi copiii in post???????? Va rog sa imi spuneti daca stiti ceva......De ce nu e bine???
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexa21
postare Jul 19 2008, 01:06 PM
Postare #2


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 541
Inscris la: 8-February 08
Din: Dambovita
Membru nr.: 14,475



QUOTE(RamiR @ Jul 19 2008, 01:52 PM) *
Buna fetelor!
Sunt tare stresata de o chestie. Voi stiti ceva ca nu e bine sa fie conceputi copiii in post???????? Va rog sa imi spuneti daca stiti ceva......De ce nu e bine???


a mai fost odata discutia asta,prin postul Pastelui si parerile erau impartite.intr-adevar ,din batrani si dupa parerile unor preoti,se spune ca nu e bine sa concepi copii in post sau zi de sarbatoare ca poate iesi copilul cu malformatii,bolnav etc.dar chiar nu stiu ce sa zic.noi de obicei ne abtinem in zilele de sarbatoare ,cu postul mai greu dar stau si ma gandesc cate femei raman gravide fara sa vrea si in post si de sarbatori si au copii sanatosi.
daca e cineva in masura sa dea un sfat chiar ma intereseaza si pe mine problema asta.pup dulce tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de alexa21: Jul 19 2008, 01:08 PM


--------------------
sa stii sa lupti cand vrei sa ai,sa nu regreti cand pierzi sau dai!



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jul 19 2008, 01:28 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



rolleyes.gif notworthy.gif pun si eu o intrebare, oare Biblia ne invata sa ne refuzam barbatul???... eu una nu cred ca exista asa ceva, e drept ca e bine sa ti postul ca orice bun crestin, dar nu cred ca asta este motivul copiilor cu malformatii etc... ci mai degraba nivelul de poluare crescut si toate porcariile care se vand pe piata cu tot felul de E-uri... si efectele bombelor atomice stiute si altele nestiute ... raul provine din cu totul alta parte sad.gif unsure.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 19 2008, 02:07 PM
Postare #4


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




Danna68, Biblia nu ne invata sa ne refuzam barbatul, dar ne sfatuieste pe amandoi, de comun acord, sa ne abtinem.. pe vremuri, oamenii se duceau in pustie pe perioada postului, tocmai sa nu fie ispititi.. am gasit eu niste istorioare in vietile sfintilor .. si intr-adevar, se considera pacat conceperea copilului in post.. eu, una, stiu ca asa am procedat cu Ilinca (in postul Pastelui s-a intamplat) si cat am tras dupa aceea, numai Bunul Dumnezeu stie.. a posti inseamna mult, nu doar abtinere de la mancare, de la rele si realizare de fapte bune, trebuie sa incercam sa ne purificam in timpul acelor 4 mari posturi. Cunosc preoti care condamna conceperea 'pacatoasa' si dau canoane grele pt iertare, ferice de cei care sunt mai intelegatori si iertatori ca ne ajuta si pe noi sa nu mai repetam aceleasi greseli..

Aceasta postare a fost editata de mallina2u: Jul 19 2008, 02:09 PM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jul 19 2008, 02:14 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(mallina2u @ Jul 19 2008, 03:07 PM) *
Danna68, Biblia nu ne invata sa ne refuzam barbatul, dar ne sfatuieste pe amandoi, de comun acord, sa ne abtinem.. pe vremuri, oamenii se duceau in pustie pe perioada postului, tocmai sa nu fie ispititi.. am gasit eu niste istorioare in vietile sfintilor .. si intr-adevar, se considera pacat conceperea copilului in post.. eu, una, stiu ca asa am procedat cu Ilinca (in postul Pastelui s-a intamplat) si cat am tras dupa aceea, numai Bunul Dumnezeu stie.. a posti inseamna mult, nu doar abtinere de la mancare, de la rele si realizare de fapte bune, trebuie sa incercam sa ne purificam in timpul acelor 4 mari posturi. Cunosc preoti care condamna conceperea 'pacatoasa' si dau canoane grele pt iertare, ferice de cei care sunt mai intelegatori si iertatori ca ne ajuta si pe noi sa nu mai repetam aceleasi greseli..

mda mallina, dar putini sunt acei barbati care accepta acest de comun acord, eu una sincer nu-i spun niciodata ca suntem in post, mai degraba intelege ca pur si simplu sunt obosita, stresata si fara chef... desi este un pacat si minciuna totusi prefer sa ocolesc adevarul ... si refuz sa cred ca DD sta acolo sus vede si ne pedepseste, Domnul este mare, bun si cu multa putere de intelegere pentru noi cei pacatosi notworthy.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 19 2008, 02:18 PM
Postare #6


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(danna68 @ Jul 19 2008, 07:14 AM) *
mda mallina, dar putini sunt acei barbati care accepta acest de comun acord, eu una sincer nu-i spun niciodata ca suntem in post, mai degraba intelege ca pur si simplu sunt obosita, stresata si fara chef... desi este un pacat si minciuna totusi prefer sa ocolesc adevarul ... si refuz sa cred ca DD sta acolo sus vede si ne pedepseste, Domnul este mare, bun si cu multa putere de intelegere pentru noi cei pacatosi notworthy.gif


danna, daca ne caim sincer pt faptele noastre si incercam sa evitam a le repeta, atunci suntem iertati, eu asa simt..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jul 19 2008, 02:18 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



Biblia ne invata ca duminica este zi de odihna si este pacat sa lucrezi, totusi sunt oameni care nu pot sa nu lucreze duminica, ma refer la medici... nu-i un pacat sa aduci pe lume un copil... deci nu-i pacat nici pentru ca lucreaza duminica ... aducerea pe lume a unui copil este un dar divin, indiferent cand este el conceput, eu fara voia Celui de Sus nu as fi avut-o pe Denissa asa cum nici tu nu ai fi avut-o pe Ilincuta, indiferent cand ai conceput-o a fost cu voia Domnului ... un dar ceresc oFloare1.gif notworthy.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jul 19 2008, 02:20 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(mallina2u @ Jul 19 2008, 03:18 PM) *
danna, daca ne caim sincer pt faptele noastre si incercam sa evitam a le repeta, atunci suntem iertati, eu asa simt..

notworthy.gif asa cred si eu oFloare1.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 19 2008, 02:26 PM
Postare #9


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Toate se intampla cu voia Domnului, altfel nu eram binecuvantate cu minunile noastre..
Imi spunea un preot ca femeia se mai curata de pacatul conceperii prin chinurile facerii, prin acele ore prelungi de travaliu.. dar oare pe barbati cum ii face Domnul sa plateasca? ma intreb si eu rolleyes.gif


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jul 19 2008, 02:27 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(mallina2u @ Jul 19 2008, 03:26 PM) *
Toate se intampla cu voia Domnului, altfel nu eram binecuvantate cu minunile noastre..
Imi spunea un preot ca femeia se mai curata de pacatul conceperii prin chinurile facerii, prin acele ore prelungi de travaliu.. dar oare pe barbati cum ii face Domnul sa plateasca? ma intreb si eu rolleyes.gif

rolleyes.gif liwlol.gif buuuna intrebare unsure.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:13 AM