Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Laringita..., au avut copilasii asa ceva?
loredanaghera
postare Jan 27 2009, 08:15 AM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 456
Inscris la: 2-May 07
Membru nr.: 3,516



Buna mamicutelor,
Am si eu nevoie de un raspuns cat mai rapid....Deian a facut laringita saptamana trecuta, i-am facut tratament, dar nu unul f strict, cum probabil ar fi trebuit asta deoarece dupa 2 zile de antibiotic mi-a varsat si nu a mai vrut sub nici o forma sa ia siropelele, nu am avut ce face decat sa il las, eurespalul am reusit sa-l reiau de dimineata imediat, dar antibioticul nu...mergand la medic mi-a zis ca nici nu mai trebuie sa-i dau decat eurespal, caci e spre vindecare...am continuat cu eurespal, i-am dat 7 zile in total, apoi cu sirop de brad, cu ceai de ceapa, cu multa miere, cu ce stiu eu ca ar fi bun, ramasese cu o tuse, dar febra ma bucuram ca nu mai facea...aseara insa mi-a facut dupa o sapt din nou febra 37.9...azi mergem la medic bine inteles, dar am vrut si parerea mamicutelor ce au trecut deja prin asa ceva...va multumesc....!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredanaghera
postare Jan 27 2009, 08:16 AM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 456
Inscris la: 2-May 07
Membru nr.: 3,516



QUOTE(loredanaghera @ Jan 27 2009, 09:15 AM) *
Buna mamicutelor,
Am si eu nevoie de un raspuns cat mai rapid....Deian a facut laringita saptamana trecuta, i-am facut tratament, dar nu unul f strict, cum probabil ar fi trebuit asta deoarece dupa 2 zile de antibiotic mi-a varsat si nu a mai vrut sub nici o forma sa ia siropelele, nu am avut ce face decat sa il las, eurespalul am reusit sa-l reiau de dimineata imediat, dar antibioticul nu...mergand la medic mi-a zis ca nici nu mai trebuie sa-i dau decat eurespal, caci e spre vindecare...am continuat cu eurespal, i-am dat 7 zile in total, apoi cu sirop de brad, cu ceai de ceapa, cu multa miere, cu ce stiu eu ca ar fi bun, ramasese cu o tuse, dar febra ma bucuram ca nu mai facea...aseara insa mi-a facut dupa o sapt din nou febra 37.9...azi mergem la medic bine inteles, dar am vrut si parerea mamicutelor ce au trecut deja prin asa ceva...va multumesc....!!!


Am uitat sa precizez ca doua zile i-a facut si injectii cu hydrocortizone...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jan 27 2009, 08:38 AM
Postare #3


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(loredanaghera @ Jan 27 2009, 08:16 AM) *
Am uitat sa precizez ca doua zile i-a facut si injectii cu hydrocortizone...


buna lore! imi pare rau ca piticul tau e bolnavior! ce sa zic am avut si yo laringita si am facut pauza de vorbit si dr mia zis sa aplic comprese cu spirt la gat ca sa-mi treaca mai repede si mia dat si niste pastile de gat! cred k mai bine era dak ii dadeai piticului nurofen poate il accepta mai usor! de ce iai facut injectii cu hydrocortizone? a facut vreo alergie? sper k piticu sa se faca repede bine!pupici!

ps in legatura cu siropul de muguri de brad e fff bine cai dai!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredanaghera
postare Jan 27 2009, 10:35 AM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 456
Inscris la: 2-May 07
Membru nr.: 3,516




QUOTE(maryhynt @ Jan 27 2009, 09:38 AM) *
buna lore! imi pare rau ca piticul tau e bolnavior! ce sa zic am avut si yo laringita si am facut pauza de vorbit si dr mia zis sa aplic comprese cu spirt la gat ca sa-mi treaca mai repede si mia dat si niste pastile de gat! cred k mai bine era dak ii dadeai piticului nurofen poate il accepta mai usor! de ce iai facut injectii cu hydrocortizone? a facut vreo alergie? sper k piticu sa se faca repede bine!pupici!

ps in legatura cu siropul de muguri de brad e fff bine cai dai!

multumesc frumos de sfat mary, comprese cu cartofel si cu sare calda i-am pus si eu, dar cred ca nu a tinut-o mai mult de 20 min, tinea intruna mana la ea si zicea sa i-o dau jos...nu stiu de ce i-a dat hidrocortuzone, nu a facut alergie...zicea ca e antiinflamator...doua dr l-a vazut...acum i-am dat nurofen....nu a mai facut febra...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 27 2009, 10:38 AM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(loredanaghera @ Jan 27 2009, 08:15 AM) *
Buna mamicutelor,
Am si eu nevoie de un raspuns cat mai rapid....Deian a facut laringita saptamana trecuta, i-am facut tratament, dar nu unul f strict, cum probabil ar fi trebuit asta deoarece dupa 2 zile de antibiotic mi-a varsat si nu a mai vrut sub nici o forma sa ia siropelele, nu am avut ce face decat sa il las, eurespalul am reusit sa-l reiau de dimineata imediat, dar antibioticul nu...mergand la medic mi-a zis ca nici nu mai trebuie sa-i dau decat eurespal, caci e spre vindecare...am continuat cu eurespal, i-am dat 7 zile in total, apoi cu sirop de brad, cu ceai de ceapa, cu multa miere, cu ce stiu eu ca ar fi bun, ramasese cu o tuse, dar febra ma bucuram ca nu mai facea...aseara insa mi-a facut dupa o sapt din nou febra 37.9...azi mergem la medic bine inteles, dar am vrut si parerea mamicutelor ce au trecut deja prin asa ceva...va multumesc....!!!

Lore eu am trecut de nenumarate ori prin asta cu baietelul meu, ajungeam de fiecare data la spital in staare grava unde ii facea dexametaziona pe vena sau injectabil( este hidrocortizon), pentru a nu se sufoca, lua tratament cu antibiotic 7 zile perfuzabil pe vena( ii punea o branulica si mergeam de 2 ori pe zi la spital) asta cand nu eram internati, lua nurofen sirop, algocalmin supozitor de copii pentru ca facea peste 39 sirop de tuse si un antialergic pe guritza, claritine...asta era tratamentul....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 27 2009, 10:40 AM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Te sfatuiesc sa i faci cand vei putea testele de alergie sa vezi ca nu cumva sa fie alergic la unul din factorii de mediu....sanatate multa iti doresc si nu ar strica sa stai de vorba cu medicul sa ii faci un tratament de imunostimulare...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Jan 27 2009, 10:41 AM
Postare #7



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



ai grija cu sarea daca a facut hidrocortizone , sa nu se umfle , si baiatul meu a avut laringita dar noi am ajuns la spital in stare grava si a facut antibiotic injectabil ( intravenos) nu mai avea voce si facea febra mare , dar dupa tratament cu anyibiotic si-a revenit repede

ai grija de bebe

bafta


Aceasta postare a fost editata de Danutza_rge: Jan 27 2009, 10:42 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 27 2009, 10:44 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(loredanaghera @ Jan 27 2009, 10:35 AM) *
multumesc frumos de sfat mary, comprese cu cartofel si cu sare calda i-am pus si eu, dar cred ca nu a tinut-o mai mult de 20 min, tinea intruna mana la ea si zicea sa i-o dau jos...nu stiu de ce i-a dat hidrocortuzone, nu a facut alergie...zicea ca e antiinflamator...doua dr l-a vazut...acum i-am dat nurofen....nu a mai facut febra...

La febra mare asa se face hidrocortizon, pentru a nu se umfla laringele....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredanaghera
postare Jan 27 2009, 10:57 AM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 456
Inscris la: 2-May 07
Membru nr.: 3,516



multumesc frumos dragele mele ...rux, vreau sa te intreb cam cat il tinea, sau dupa cat timp ajungeati la spital?...noi am trecut de o sapt , mi-a facut febra doar cateva zile la inceput, dar pana in 38, si apoi doar a mai tusit...acum dupa o sapt a facut din nou febra aseara, azi nu mai are, dr mi-a zis ca poate sa faca de la hidrocortizone dupa o perioada de cand i se face...nu mai stiu cat are bebele tau rux? deian face in 7 februaria 2 ani si 4 luni...e adevarat ca devine sensibil si mereu apare aceasta problema?

Aceasta postare a fost editata de loredanaghera: Jan 27 2009, 10:58 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 27 2009, 11:06 AM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(loredanaghera @ Jan 27 2009, 10:57 AM) *
multumesc frumos dragele mele ...rux, vreau sa te intreb cam cat il tinea, sau dupa cat timp ajungeati la spital?...noi am trecut de o sapt , mi-a facut febra doar cateva zile la inceput, dar pana in 38, si apoi doar a mai tusit...acum dupa o sapt a facut din nou febra aseara, azi nu mai are, dr mi-a zis ca poate sa faca de la hidrocortizone dupa o perioada de cand i se face...nu mai stiu cat are bebele tau rux? deian face in 7 februaria 2 ani si 4 luni...e adevarat ca devine sensibil si mereu apare aceasta problema?

E mare Lore are 12 si...am trecut prin asta de pe la 1 an si pana pe la 7 de la 1 an la 4 ani si jumatate a facut crize grave, dupa am facut tratament homeopat la Naturalia in Voluntari vreme de 5 ani iar crizele s-au rarit pana au disparut....il tinea totul cam 10 zile si dupa se linistea....tusea insa era destul de persistenta uneori si trei saptamani....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 06:18 PM