Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Plocon La Nou-nascut!?, Ce se duce...
Alondra
postare May 25 2008, 05:09 AM
Postare #1


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Fetelor ajutati-ma si pe mine cu o mica chestie! oFloare1.gif

S-a nascut un bebe roman (baietel) aici la noi in comunitate miercuri, ieri au fost externati din spital..
Noi romancele i-am facut baby shower mamei, conform traditiei americane, desi la noi nu "se poarta".. rolleyes.gif
S-au dat cadouri pt. bebe: hainute, jucarii, diverse scaunele, dar si mici chestii pt. mama...

Acum familia s-a hotarat sa ne cheme acasa, o invitatie ceva de genul: "dau de baut ca am baiat" si "poate fac si un gratar"...
La mine in zona se cheama ca mergi cu plocon la bebe dupa ce s-a nascut, acasa, sa-l vezi si sa-i duci "ceva" lui si de baut/mancare parintilor, sa vezi copilul si sa feliciti parintii..
La voi in zona exista obiceiul asta, si daca da, ce duceti de obicei?Am auzit ca se pune si bani in piept la copil, sa fie bogat de-a lungul vietii...!?
Acum nu stiu daca familia va face si botez cu petrecere, ar fi a 3 chestie la care trebuie sa te prezinti cu ceva...

Problema mea e ca nu stiu ce sa duc acum!?
Astept idei de la voi, va rog!Voi cum stiti ca se procedeaza...?!
Invitatia e pentru luni dupa-masa, deci eu maine trebuie sa merg la shopping! oFloare1.gif
HELP!

Aceasta postare a fost editata de alondramona: May 25 2008, 05:11 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 25 2008, 08:58 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(alondramona @ May 25 2008, 06:09 AM) *
Fetelor ajutati-ma si pe mine cu o mica chestie! oFloare1.gif

S-a nascut un bebe roman (baietel) aici la noi in comunitate miercuri, ieri au fost externati din spital..
Noi romancele i-am facut baby shower mamei, conform traditiei americane, desi la noi nu "se poarta".. rolleyes.gif
S-au dat cadouri pt. bebe: hainute, jucarii, diverse scaunele, dar si mici chestii pt. mama...

Acum familia s-a hotarat sa ne cheme acasa, o invitatie ceva de genul: "dau de baut ca am baiat" si "poate fac si un gratar"...
La mine in zona se cheama ca mergi cu plocon la bebe dupa ce s-a nascut, acasa, sa-l vezi si sa-i duci "ceva" lui si de baut/mancare parintilor, sa vezi copilul si sa feliciti parintii..
La voi in zona exista obiceiul asta, si daca da, ce duceti de obicei?Am auzit ca se pune si bani in piept la copil, sa fie bogat de-a lungul vietii...!?
Acum nu stiu daca familia va face si botez cu petrecere, ar fi a 3 chestie la care trebuie sa te prezinti cu ceva...

Problema mea e ca nu stiu ce sa duc acum!?
Astept idei de la voi, va rog!Voi cum stiti ca se procedeaza...?!
Invitatia e pentru luni dupa-masa, deci eu maine trebuie sa merg la shopping! oFloare1.gif
HELP!

Un trusou de bebe...deci hainutze...produse cosmetice pentru toaleta bebelusului...cam asa....si sa fi convinsa, ca orice ai sa duci va fi bine primit rolleyes.gif partners.gif tzuc.gif spor la shopping si petrecere frumoasa tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 25 2008, 02:56 PM
Postare #3


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(rux25 @ May 25 2008, 09:58 AM) *
Un trusou de bebe...deci hainutze...produse cosmetice pentru toaleta bebelusului...cam asa....si sa fi convinsa, ca orice ai sa duci va fi bine primit rolleyes.gif partners.gif tzuc.gif spor la shopping si petrecere frumoasa tzuc.gif


Multumesc rux25 de raspuns!Nu stiu ce sa fac, ce sa iau, avand in vedere ca i-am mai luat hainute bebelului, si am uitat sa mentionez ca merg pt. prima data la ei acasa...Ma gandeam daca la voi in zona se duce ploconul asta gen flori la mama, cadou pt bebe, o sticla de vin pt tata............ doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare May 25 2008, 03:14 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377




si noi ne ducem maine sa vedem un bb pt prima data... si i-am luat un costumas... un termomometru de baie, o sa ii punem bani pe piept .. ducem la parinti cate o sticla de vin.. de suc.... si ne chefuim...
Ramona daca i-ai dus deja haine poti sa ii iei lui bb un plus.. o jucarie...

Aceasta postare a fost editata de georgeta23: May 25 2008, 03:15 PM


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 25 2008, 03:20 PM
Postare #5


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(georgeta23 @ May 25 2008, 04:14 PM) *
si noi ne ducem maine sa vedem un bb pt prima data... si i-am luat un costumas... un termomometru de baie, o sa ii punem bani pe piept .. ducem la parinti cate o sticla de vin.. de suc.... si ne chefuim...
Ramona daca i-ai dus deja haine poti sa ii iei lui bb un plus.. o jucarie...


Multumesc georgeta23!Ma bucur ca mi-a mai raspuns cineva!Ahaa..deci se "poarta" si la voi chestia cu ploconul..Deci asa ma gandeam si eu, sa duc cate ceva la fiecare membru al familiei, pt ca numai pe bebe, l-am mai sarbatorit odata!Si probabil o sa mai faca si botez..deci va mai fi odata sarbatorit!Mai are si un frate mai mare de 7 ani, va trebui sa-i iau ceva si lui...Pot sa te intreb la bebe cat o sa-i puneti bani in piept?Cat se mai da in RO? oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare May 25 2008, 03:23 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



QUOTE(alondramona @ May 25 2008, 04:20 PM) *
Multumesc georgeta23!Ma bucur ca mi-a mai raspuns cineva!Ahaa..deci se "poarta" si la voi chestia cu ploconul..Deci asa ma gandeam si eu, sa duc cate ceva la fiecare membru al familiei, pt ca numai pe bebe, l-am mai sarbatorit odata!Si probabil o sa mai faca si botez..deci va mai fi odata sarbatorit!Mai are si un frate mai mare de 7 ani, va trebui sa-i iau ceva si lui...Pot sa te intreb la bebe cat o sa-i puneti bani in piept?Cat se mai da in RO? oFloare1.gif

eu o sa ii pun 50 de ron..pt ca nu am posibilitati de mai mult.. da cred ca ar fi preferabil sa ii iei si celui mare o jucarioara.... ca sa nu fie invidios pe cel mic... o sa se bucure tare..

Aceasta postare a fost editata de georgeta23: May 25 2008, 03:24 PM


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 25 2008, 03:25 PM
Postare #7


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(georgeta23 @ May 25 2008, 04:23 PM) *
eu o sa ii pun 50 de ron..pt ca nu am posibilitati de mai mult.. da cred ca ar fi preferabil sa ii iei si celui mare o jucarioara.... ca sa nu fie invidios pe cel mic... o sa se bucure tare..


Da, asa e...ca apare deja invidia intre frati...o sa-i iau ceva si lui!Multumesc pt. raspunsuri, esti o dulce! tzuc.gif hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare May 25 2008, 03:27 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



QUOTE(alondramona @ May 25 2008, 04:25 PM) *
Da, asa e...ca apare deja invidia intre frati...o sa-i iau ceva si lui!Multumesc pt. raspunsuri, esti o dulce! tzuc.gif hug.gif
Cu placere tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare May 25 2008, 07:26 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(alondramona @ May 24 2008, 07:09 PM) *
Fetelor ajutati-ma si pe mine cu o mica chestie! oFloare1.gif

S-a nascut un bebe roman (baietel) aici la noi in comunitate miercuri, ieri au fost externati din spital..
Noi romancele i-am facut baby shower mamei, conform traditiei americane, desi la noi nu "se poarta".. rolleyes.gif
S-au dat cadouri pt. bebe: hainute, jucarii, diverse scaunele, dar si mici chestii pt. mama...

Acum familia s-a hotarat sa ne cheme acasa, o invitatie ceva de genul: "dau de baut ca am baiat" si "poate fac si un gratar"...
La mine in zona se cheama ca mergi cu plocon la bebe dupa ce s-a nascut, acasa, sa-l vezi si sa-i duci "ceva" lui si de baut/mancare parintilor, sa vezi copilul si sa feliciti parintii..
La voi in zona exista obiceiul asta, si daca da, ce duceti de obicei?Am auzit ca se pune si bani in piept la copil, sa fie bogat de-a lungul vietii...!?
Acum nu stiu daca familia va face si botez cu petrecere, ar fi a 3 chestie la care trebuie sa te prezinti cu ceva...

Problema mea e ca nu stiu ce sa duc acum!?
Astept idei de la voi, va rog!Voi cum stiti ca se procedeaza...?!
Invitatia e pentru luni dupa-masa, deci eu maine trebuie sa merg la shopping! oFloare1.gif
HELP!

Verisoara sotului meu a nascut saptamana asta si dat fiind ca sunt din alt oras,nu voi ajunge la ei,asa ca i-am dus totul la spital.Eu sunt mai practica din fire si cumpar ceea ce stiu ca am avut eu nevoie la copii.I-am luat pampersi pt.nn,cosmetice,un set de hainute pt.nn si nelipsitii banuti pusi bebelinului.Asa cum spunea si Getuta,daca mai au un copil,e bine sa-i iei si lui ceva.De cand sunt gemenii,Tzutzu primeste si el cadouri de ziua lor si sa vezi bucurie pe el. rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare May 25 2008, 08:21 PM
Postare #10


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



eu iti recomand sa ii iei scutece, cosmetice, la hainute, uneori, pot sa apara probleme cu marimile (am primit eu hainute deja mici, fata mea fiind lungana rolleyes.gif ), iar eu cand am mers la bebici, am preferat sa pun o suma de bani in plic si sa o asez in preajma copilului cu urarea (stiuta din batrani) "de la mine putin, de la Domnul mai mult!".. sper sa te ajute.. iar la fratiorul mai mare, poti lua o jucarioara, mamei lauze - o cutie de bomboane de ciocolata..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:39 PM