Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Painea Noastra Cea De Toate Zilele...
ruxy
postare Jul 5 2010, 11:43 AM
Postare #1

Top Golden Member

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411

Cine poate rezista miresmei de paine calda, acum scoasa din cuptor?

Arheologia si cercetarile istorice au demonstrat ca primii care au facut paine au fost egiptenii...stiati? smile.gif

Am deschis acest topic cu speranta ca vom putea aduna aici retete de paine din toata lumea...cine oare nu s-a saturat de painea din comert sfaramicioasa, lipsita de gust si a doua zi intarita? Eu personal da...va invit dragele mele cu retete de paine....

Eu azi noapte am copt paine...aroma raspandita in casa a fost incredibila...mi-a asigurat cel mai bun somn yes.gif

Paine mediteraneana cu ulei de masline

300 ml apa calduta
450 gr faina
2 lingurite zahar( brun)
1 lingura sare
1 lingura ulei de masline( preferabil extravirgin)
1 plic drojdie uscata( 7 gr)

Se amesteca ingredientele uscate intr-un vas( lighean de paine), si apoi se adauga apa, se framanta maxim 7 min, apoi se adauga uleiul de masline, se mai framanta trei minute, apoi se unge cu ulei de masline, se acopera cu folie si se lasa la crescut 40-60 min, pana isi dubleaza volumul...
Cand a crescut, se modeleaza in forma de paine dorita, cu mainile unse cu ulei de masline, ies doua mici sau una mare....se cresteaza cu un cutit in forma de franzela, se pune in tava acoperita cu hartie de copt( sau tapetata cu ulei si faina) si se da la cuptorul incins la 200 grade 25-30 min...e atat de buna!
yami.gif

Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page

+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Jul 5 2010, 12:03 PM
Postare #2

Golden Member

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418

ruxy oare daca pun faina neagra e ok? arata bestial painica ta ..pun pariu ca deja nici nu mai este smile.gif

dupa ce am citit introducerea ta deja aveam ploaie in gura
maine dimineata asta o sa fac pentru puiutii mei smile.gif

--------------------
2009 2010

+Quote Post
ruxy
postare Jul 5 2010, 12:16 PM
Postare #3

Top Golden Member

QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Jul 5 2010, 01:03 PM) *
ruxy oare daca pun faina neagra e ok? arata bestial painica ta ..pun pariu ca deja nici nu mai este smile.gif

dupa ce am citit introducerea ta deja aveam ploaie in gura
maine dimineata asta o sa fac pentru puiutii mei smile.gif

Eu zic ca nu ar trebui sa fie nici o problema...pentru siguranta pune jumatate jumatate Lusha...si apoi daca iti place cum iese...la urmatoarea tura pui trei sferturi neagra si un sfert alba...si tot asa.... partners.gif mai am exact un sfert de painica...urmeaza alta reteta... smile.gif

+Quote Post
adrianaO
postare Jul 5 2010, 12:19 PM
Postare #4

Iulia tzushka!

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463

ruxy, ma omori cu painea...stii ca eu sunt aia cu problema cu coaja tare liwlol.gif

--------------------

+Quote Post
floricica81
postare Jul 5 2010, 02:18 PM
Postare #5

Member

Grup: Members Plus
Postari: 460
Inscris la: 5-March 09
Membru nr.: 76,052

QUOTE(ruxy @ Jul 5 2010, 12:43 PM) *

Arheologia si cercetarile istorice au demonstrat ca primii care au facut paine au fost egiptenii...stiati? smile.gif

Am deschis acest topic cu speranta ca vom putea aduna aici retete de paine din toata lumea...cine oare nu s-a saturat de painea din comert sfaramicioasa, lipsita de gust si a doua zi intarita? Eu personal da...va invit dragele mele cu retete de paine....

Eu azi noapte am copt paine...aroma raspandita in casa a fost incredibila...mi-a asigurat cel mai bun somn yes.gif

Paine mediteraneana cu ulei de masline

300 ml apa calduta
450 gr faina
2 lingurite zahar( brun)
1 lingura sare
1 lingura ulei de masline( preferabil extravirgin)
1 plic drojdie uscata( 7 gr)

Se amesteca ingredientele uscate intr-un vas( lighean de paine), si apoi se adauga apa, se framanta maxim 7 min, apoi se adauga uleiul de masline, se mai framanta trei minute, apoi se unge cu ulei de masline, se acopera cu folie si se lasa la crescut 40-60 min, pana isi dubleaza volumul...
Cand a crescut, se modeleaza in forma de paine dorita, cu mainile unse cu ulei de masline, ies doua mici sau una mare....se cresteaza cu un cutit in forma de franzela, se pune in tava acoperita cu hartie de copt( sau tapetata cu ulei si faina) si se da la cuptorul incins la 200 grade 25-30 min...e atat de buna!
yami.gif

mmm...mirosul a ajuns si la mine! yami.gif Cu permisiunea dvs...
Paine in tava de tuci(tava mostenire de la bunica paterna, reteta de la bunica materna)
1kg faina
1 cubulet drojdie proaspata
300gr apa calduta
2 lingurite de fructoza(bunica pune zahar)
2 lingurite de sare
ulei si faina pt a unge tava
Se amesteca faina cu sarea, in mijloc facem un cuib in care punem drojdia cu fructoza si 2-3lg din apa calduta.Lasam 10 min, dupa care amestecam cu faina si restul de apa; se acopera cu un prosop si se lasa la crescut 30min, apoi se framanta cu faina pana nu se mai lipeste de maini. Se aseaza in tava unsa cu ulei si tapetata cu faina si se mai lasa la crescut cam 30min langa o sursa de caldura(un ochi aprins la aragaz). In acest timp se incinge cuptorul, apoi se da la cuptor cam o ora; cand este gata, bateti in ea; ar trebui sa sune a gol...imediat se unge cu apa la temperatura camerei si se acopera cu un prosop curat, folosit numai pt paine. Dupa racire, se pune in pungutze si se pastreaza in frigider sau congelator!
Eu am facut una alba si una neagra; le-am copt impreuna, in aceeasi tava!

Aceasta postare a fost editata de floricica81: Jul 5 2010, 02:19 PM

--------------------

+Quote Post
ruxy
postare Jul 5 2010, 03:37 PM
Postare #6

Top Golden Member

QUOTE(floricica81 @ Jul 5 2010, 03:18 PM) *
mmm...mirosul a ajuns si la mine! yami.gif Cu permisiunea dvs...
Paine in tava de tuci(tava mostenire de la bunica paterna, reteta de la bunica materna)
1kg faina
1 cubulet drojdie proaspata
300gr apa calduta
2 lingurite de fructoza(bunica pune zahar)
2 lingurite de sare
ulei si faina pt a unge tava
Se amesteca faina cu sarea, in mijloc facem un cuib in care punem drojdia cu fructoza si 2-3lg din apa calduta.Lasam 10 min, dupa care amestecam cu faina si restul de apa; se acopera cu un prosop si se lasa la crescut 30min, apoi se framanta cu faina pana nu se mai lipeste de maini. Se aseaza in tava unsa cu ulei si tapetata cu faina si se mai lasa la crescut cam 30min langa o sursa de caldura(un ochi aprins la aragaz). In acest timp se incinge cuptorul, apoi se da la cuptor cam o ora; cand este gata, bateti in ea; ar trebui sa sune a gol...imediat se unge cu apa la temperatura camerei si se acopera cu un prosop curat, folosit numai pt paine. Dupa racire, se pune in pungutze si se pastreaza in frigider sau congelator!
Eu am facut una alba si una neagra; le-am copt impreuna, in aceeasi tava!

Arata tare bine Floricica si nu pot sa spun decat ... multumesc tare mult pentru reteta tzuc.gif trandafir.gif notworthy.gif

+Quote Post
Alondra
postare Jul 5 2010, 06:33 PM
Postare #7

Maya

Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812

QUOTE(ruxy @ Jul 5 2010, 12:43 PM) *

Super arata Ruxy, ca toate painicile tale! yami.gif eating.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif

--------------------

+Quote Post
ruxy
postare Jul 5 2010, 08:05 PM
Postare #8

Top Golden Member

QUOTE(Alondra @ Jul 5 2010, 07:33 PM) *
Super arata Ruxy, ca toate painicile tale! yami.gif eating.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif

Ce scumpa esti Ramonik partners.gif

+Quote Post
ruxy
postare Jul 5 2010, 08:27 PM
Postare #9

Top Golden Member

Am ramas tot in zona mediteraneana...astazi Pitta...o painica care se umfla in cuptor, facand un buzunaras secret rolleyes.gif pe care-l putem umple cu legume, branza sau carne dupa dorinta...aceasta painica este foarte apreciata si in Orientul Mijlociu...

si acum reteta...

Pitta...

225 gr/ 2 cani faina alba fara inalbitori
5 ml/1 lingurita sare
15 gr drojdie proaspata
140 ml apa calduta
10 ml/ 2 lingurite ulei de masline

1. Se cerne faina si se amesteca cu sarea intr-un vas. Se amesteca drojdia cu apa pana se dizolva si se aseaza intr-un vas mare.

2. Treptat se incorporeaza faina in amestecul de drojdie si se framanta pentru a se obtine un aluat moale.

3. Se infaineaza putin aluatul si se mai lucreaza 5 min pana devine elastic si neted.

4. Se acopera cu o folie unsa cu ulei si se lasa o ora la dospit.

5. Se aplatizeaza aluatul si pe o suprafata cu faina, se imparte in 6 parti egale si se formeaza mingiute. Se acopera din nou cu o folie unsa cu ulei si se lasa 5 min.

6. Se intinde fiecare bucata de aluat intr-o forma ovala cu grosimea de 5 mm si lungimea de 15. Se lasa sa dospeasca la temperatura camerei 20 de min, acoperite cu o folie unsa cu ulei.

7. Intre timp se preincalzeste cuptorul la temp. de 230 grade. Se lasa tava de cuptor in cuptor pentru a fi gata incalzita cand le punem. Se pun cate doua, depinde cum avem loc si se lasa 4-6 minute, pana se umfla. Nu e nevoie sa se rumeneasca( eu am preferat).

8. Se racesc pe un gratar si se acopera cu foaie pergament si prospo deasupra pentru a se pastra coaja moale.

Eu am pus jumatate jumatate faina alba si integrala, fiecare face cum doreste desigur...

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Jul 5 2010, 08:28 PM

+Quote Post
Alondra
postare Jul 5 2010, 08:38 PM
Postare #10

Maya

Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812

QUOTE(ruxy @ Jul 5 2010, 09:27 PM) *
Am ramas tot in zona mediteraneana...astazi Pitta...o painica care se umfla in cuptor, facand un buzunaras secret rolleyes.gif pe care-l putem umple cu legume, branza sau carne dupa dorinta...aceasta painica este foarte apreciata si in Orientul Mijlociu...

si acum reteta...
[b]Pitta...

Vai Ruxy doh.gif ma gandeam eu ca tu ai fugit la bucatarie sa faci painica iar...
Arata demential, sigur are si gust bun..yami.gif
Doamne ce harnicutza esti! Eu dupa-masa parca nu mai am elan sa gatesc...mai ales daca s-a si intunecat..doh.gif
eusa_clap.gif tzuc.gif

--------------------

+Quote Post
Reclama
postare
Postare #

Reclama

Reclama