Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Diversificarea La 8 Luni, formula de lapte
adrian_b_2007
postare Oct 31 2009, 09:20 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 7
Inscris la: 22-October 09
Membru nr.: 117,536



Ce parere aveti despre formulele de lapte pt bebelusi de pe piata?
Noi de exemplu ii dam fetitei noastre Nan, in primele 3 luni nan ha si acum la 8 luni am ajuns la nan 2.
Acum vrem sa scimbam formula cu alta dar nu stim cu ce marca si cum va reactiona fetita noastra la el?
Pediatra noastra nu este de parere sa ii schmbam formula de lapte deoarece s-a obisnuit cu gustul laptelui.
Pe zi ce trece bea mai putin lapte sunt zile in care consuma ce l mult 200 de ml si zile cand depaseste 400 ml sentionez ca mancam si pireu de fructe,supa,iaurt rareori iar in rest ne plac pufuleti dar ii dau putini cel mult 20 pentru ca sunt sarati dar numai in caz ca nu vrea laptele ii dam ca sa ii facem pofta.
Ne plac foarte mult fructele coapte la inceput mere si acum am inceput si cu gutuie.


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri (1 - 3)
Rose68
postare Nov 1 2009, 12:12 AM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013



QUOTE(adrian_b_2007 @ Oct 31 2009, 11:20 PM) *
Ce parere aveti despre formulele de lapte pt bebelusi de pe piata?
Noi de exemplu ii dam fetitei noastre Nan, in primele 3 luni nan ha si acum la 8 luni am ajuns la nan 2.
Acum vrem sa scimbam formula cu alta dar nu stim cu ce marca si cum va reactiona fetita noastra la el?
Pediatra noastra nu este de parere sa ii schmbam formula de lapte deoarece s-a obisnuit cu gustul laptelui.
Pe zi ce trece bea mai putin lapte sunt zile in care consuma ce l mult 200 de ml si zile cand depaseste 400 ml sentionez ca mancam si pireu de fructe,supa,iaurt rareori iar in rest ne plac pufuleti dar ii dau putini cel mult 20 pentru ca sunt sarati dar numai in caz ca nu vrea laptele ii dam ca sa ii facem pofta.
Ne plac foarte mult fructele coapte la inceput mere si acum am inceput si cu gutuie.



pentru ca nu am avut laptic , bebelina mea a papat asa: in maternitate Humana, cand am venit acasa l-am schimbat cu TOPFER pentru ca se constipa foarte rau de la Humana. Apoi la 4 luni a inceput sa nu mai pape decat 50 ml la o masa asa ca l-am inlocuit cu APTAMIL pe care l-a baut de la 4 luni la 10 luni si jumatate cand a inceput sa pape 50 ml in 24 de ore. Acum din diperare i-am dat MILUMIL si din care a inceput sa pape intre 200 si 300 ml in 24 de ore.
Din toate mai bun mi s-a aprut APTAMIL...........TOPFER avea un gust pronuntat de fier, MILUMIL e extrem de gras.......si dulceeeeeeeeeee.
AI incercat sa o lasi 1 zi , 2 fara lapte deloc?...........uneori mai faceam asta si apoi 3-4 zile manca de nu imi venea sa cred ....de 3-4 ori mai mult.........
Daca vrei totusi sa ii mai dai pufuleti vezi ca exista marca LOTTO care au si snacks-uri, pufuleti cu foarte putina sare.........ii fortezi rinichii daca ii dai pufuleti sarati..........


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 1 2009, 01:34 AM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



aptamil stiu ca este un laptic acceptat ffff bine de majoritatea bebelusilor...

noi acum papam hipp-super bine papam...5-6 mese a cate 220-260 ml lapte

cat despre pufuleti...mie mi se par o porcarie imensa...am cautat si eu sa dau si am intors punga si ce mi-au vazut ochii la ingrediente...am un magazin cu cateva produse romanesti printre care si pufuleti dar nesarati...
grija la E-URI:::


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Nov 2 2009, 11:11 AM
Postare #4


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850




CU NATY AM INCERCAT CU 4 FORMULE DE LAPTE...
CU NAN PANA LA 6 LUNI DAR ERA TOT CONSTIPATA SI NU LUA IN GREUTATE...
APOI AM INCERCAT CU LAPTE DE VACUTA...SIMAI CONSTIPATA SI NIMIC IN GREUTATE CA ERA SI DILUAT CU APA...
APOI AM PRIMIT LACTOVIT GRATIS 1 LUNA DE LA PRIMARIE SI ERA MAI BUNICEL DECAT NAN SI CEL DE VACA...AM CAUTAT FORMULA PESTE TOT DAR....NIMIC...PRIMARIA NU MAI AVEA FONDURI SA NI-L DEA...ASA A AJUNS NATY LA 8 LUNI CU 6KG 800....ERAM DISPERATA...
DAR I-AM CUMPARAT MILUMIL ...E EXCELENT SI-A DAT DRUMUL SI MI-A RECUPERAT KG... oFloare1.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 04:48 PM