Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Intarcare Bebe
cp_ciprian
postare Oct 11 2007, 07:48 PM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members
Postari: 41
Inscris la: 2-October 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 7,476



QUOTE(carmen antohi @ Oct 11 2007, 03:42 PM) *
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema Mihaela: se trezeste noaptea (foarte des) si vrea sa suga. Daca nu-i dau ii sare somnul si iar ma chinui vreo ora. De un an de zile ne-a terminat pe amandoi (adica si pe tati) si am incercat si cu ceaiuri si cu siropuri...nu mai stiu ce sa fac.... wub.gif e inebunit dupa taztze. Asta e si unul din motivele pentru care nu mai vreau sa-i dau lapte.

smile.gif este bine sa-i dai copilului tau sa suga pana la 8 luni, pana atunci isi ia toate cele necesare lui apoi ramane placerea de a fi la pieptul tau. Eu i-am dat baietelului meu san pana la 11 luni si jumatate si l-am intarcat foarte usor. Pur si simplu nu i-am mai dat si nu a facut scandal. L-am trecut pe lapte praf vreo 2 luni si apoi lapte de vaca. Acum are 1 an si 7 luni. wink.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela_mami
postare Oct 14 2007, 12:55 AM
Postare #12


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 610
Inscris la: 16-March 07
Din: Constanta
Membru nr.: 2,675



hellooo!!! mai raspundeti va rog si pe aici!mai lasati obligatea ca va spun lu mama ca toata ziua va arde de joaca!


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 14 2007, 02:14 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(ela_mami @ Oct 14 2007, 01:55 AM) *
hellooo!!! mai raspundeti va rog si pe aici!mai lasati obligatea ca va spun lu mama ca toata ziua va arde de joaca!

Of! Ela, as raspunde cu mare drag aici dar... eu am intarcat-o la o luna. Nu am avut lapte! Mi-as fi dorit sa pot spune si eu ca inca o tin la piept! sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Oct 14 2007, 02:34 PM
Postare #14


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096




QUOTE(ela_mami @ Oct 14 2007, 12:55 AM) *
hellooo!!! mai raspundeti va rog si pe aici!mai lasati obligatea ca va spun lu mama ca toata ziua va arde de joaca!

Si la mine a fost un capitol mai dificil pt acea vreme ,prin faptul ca avea 10 luni si eu nu stiam cum sa il intarc,ca ,desi e un lucru minunat,pe mine ma exaspera ca vroia sa stea doar cu teta in gura,noaptea ,ce-i drept...Asa ca,intr-o seara,am zis ,gata!,si nu i-am mai dat,cu mare frica,si inarmata cu un biberon de lapte si unul de ceai.Cand se trezea,imediat ii dadeam ori,ori,si se multumea gagiu...Si ,de atunci dormim ca niuste ingerasi,cu mici exceptii,dinti,masele ,canini...Asa ,ca ,mamici cu bebici,nu va e frica,toti trec prin etapa asta,nu ii doare nimic... laugh.gif Mai tare o sa va doara pe voi sufletul,ca n-o sa mai existe ,,legatura,, aia!Bafta si sanatate!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela_mami
postare Oct 14 2007, 09:38 PM
Postare #15


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 610
Inscris la: 16-March 07
Din: Constanta
Membru nr.: 2,675



mi-e groaza de altceva.In momentul de fata nu vrea sub nici o forma lapte cu biberonul,lingurita sau cescuta.Am incercat Nan,Milumil iar lapte de vaca a baut putin ,cred ca de curiozitate,pentru ca i-am dat din cana mea,a baut cu placere dar a varsat putin mai tarziu.Am incercat de mai multe ori,putin azi,maine crescand cantitatea si tot asa.Cand ajung pe la 60 ml se opreste si nu mai vrea deloc,nici a doua zi,nici a treia zi.Si iar am luat-o de la capat,si iar...pana am renuntat.Problema este ca se ataseaza tot mai mult de tzitzi,pana acum 2 luni adormea leganat pe picioare iar in momentul de fata doar la tzitzi;cand vrea sa se culce ma cauta sa-l iau in brate si-si baga capul ca berbecutul sa-i dau,stie sa-mi ridice bluza sa ajunga unde vrea iar noaptea ma dispera .Ma gandesc tot mai mult la intarcare dar as fi vrut sa bea alt fel de lapte mai intai.Ce sa fac?


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela_mami
postare Oct 14 2007, 10:34 PM
Postare #16


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 610
Inscris la: 16-March 07
Din: Constanta
Membru nr.: 2,675



mi-e groaza de altceva.In momentul de fata nu vrea sub nici o forma lapte cu biberonul,lingurita sau cescuta.Am incercat Nan,Milumil iar lapte de vaca a baut putin ,cred ca de curiozitate,pentru ca i-am dat din cana mea,a baut cu placere dar a varsat putin mai tarziu.Am incercat de mai multe ori,putin azi,maine crescand cantitatea si tot asa.Cand ajung pe la 60 ml se opreste si nu mai vrea deloc,nici a doua zi,nici a treia zi.Si iar am luat-o de la capat,si iar...pana am renuntat.Problema este ca se ataseaza tot mai mult de tzitzi,pana acum 2 luni adormea leganat pe picioare iar in momentul de fata doar la tzitzi;cand vrea sa se culce ma cauta sa-l iau in brate si-si baga capul ca berbecutul sa-i dau,stie sa-mi ridice bluza sa ajunga unde vrea iar noaptea ma dispera .Ma gandesc tot mai mult la intarcare dar as fi vrut sa bea alt fel de lapte mai intai.Ce sa fac?


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 15 2007, 12:10 PM
Postare #17


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(ela_mami @ Oct 14 2007, 03:34 PM) *
mi-e groaza de altceva.In momentul de fata nu vrea sub nici o forma lapte cu biberonul,lingurita sau cescuta.Am incercat Nan,Milumil iar lapte de vaca a baut putin ,cred ca de curiozitate,pentru ca i-am dat din cana mea,a baut cu placere dar a varsat putin mai tarziu.Am incercat de mai multe ori,putin azi,maine crescand cantitatea si tot asa.Cand ajung pe la 60 ml se opreste si nu mai vrea deloc,nici a doua zi,nici a treia zi.Si iar am luat-o de la capat,si iar...pana am renuntat.Problema este ca se ataseaza tot mai mult de tzitzi,pana acum 2 luni adormea leganat pe picioare iar in momentul de fata doar la tzitzi;cand vrea sa se culce ma cauta sa-l iau in brate si-si baga capul ca berbecutul sa-i dau,stie sa-mi ridice bluza sa ajunga unde vrea iar noaptea ma dispera .Ma gandesc tot mai mult la intarcare dar as fi vrut sa bea alt fel de lapte mai intai.Ce sa fac?

Cred ca nu prea ai ce sa faci... si eu am incercat sa ii dau alt lapte, atat in biberon, cat si in cana, doar atinge si atat, nu vrea si pace, tot tzatzanul ii place... i-am spus si un pic de cereale, nici gand... mananca doar lapte cu orez, dar ca desert sau gustare de seara, o data la 3 zile. Am incercat sa gust laptele meu, am remarcat ca e dulce, asa ca i-am pus un pic de zahar, degeaba. Prichindeii stiu ei ce le da siguranta, poate inca vor sa depinda de noi. A mea e ca o maimutica, face la fel ca si baiatul tau, ajunge singura la sursa, chiar ma gandeam ca o sa mearga in curand agatata de pieptul meu.
Iar acum de cand cu durerile de gingii (ii ies mai multi dinti deodata si o apuca doar noaptea plansul), o linisteste doar suptul, suzeta nu vrea in ruptul capului, de mica a 'scuipat-o'...
Succes la intarcat, dar poate e bine sa il lasi pana la an!
si daca reusesti, sa ne dai si noua reteta... wink.gif


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela_mami
postare Oct 16 2007, 09:59 AM
Postare #18


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 610
Inscris la: 16-March 07
Din: Constanta
Membru nr.: 2,675



Mallina,pana la an vreau sa-l las,dar vroiam sa se obisnuiasca pana atunci cu laptele praf,n-as fi vrut sa aibe parte de o schimbare atat de dramatica,adica vrei biberon cu lapte bine,daca nu,nimic ca tzitzi nu mai este. tzuc.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 16 2007, 11:04 AM
Postare #19


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(ela_mami @ Oct 16 2007, 02:59 AM) *
Mallina,pana la an vreau sa-l las,dar vroiam sa se obisnuiasca pana atunci cu laptele praf,n-as fi vrut sa aibe parte de o schimbare atat de dramatica,adica vrei biberon cu lapte bine,daca nu,nimic ca tzitzi nu mai este. tzuc.gif

Nu stiu daca ajuta, eu inca nu am incercat, am primit un sfat proaspat de la o vecina cu o fetita de 2 ani si...
Sfatul e sa te mulgi si sa amesteci cate putin lapte de-al tau cu celalalt, va simti gustul si poate va suge biberonul (va bea din canita), incet, incet.. renunti la a-i mai pune de-al tau si gata... chestia ar putea dura 2 luni. Asa a procedat mamica respectiva si chiar si acum fetita ei spune ce bun e lapticul mamei din canita si bea dimineata si seara...
Ce zici, incercam si noi? La un an al bebicilor?


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 05:47 PM