Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scoala In Casa, homeschooling
cristina321711
postare Feb 13 2008, 11:29 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



Ce parere aveti despre scoala in casa ca optiune educativa? Am vazut un reportaj interesant astazi despre educarea(invatarea) copiilor acasa chiar de catre parinti.Sunt persoane care resping ideea de educarea,invatarea a copiilor in aule. Este posibil ca o mama care nu are pregatirea pedagogica necesara,sa fie oare pregatita sa isi invete proprii copii? Multi sustin ca,copii educati cu aceasta metodologie au o deficienta de socializare.

Aceasta postare a fost editata de cristina321711: Feb 13 2008, 11:34 PM


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Feb 14 2008, 02:46 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



unsure.gif sincer eu nu m-as incumeta sa o invat acasa, in primul rand nu am pregatire de pedagog si nu am calitati de pedagog, apoi copilul in colectiv invata sa devina sociabil, se integreaza, dar fiecare face cum vrea, eu una nu as opta pentru acest sistem unsure.gif 1_3ani.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Feb 14 2008, 02:58 PM
Postare #3


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Nici eu nu as opta pentru aceasta varianta chiar daca as avea pregatirea necesara, socializarea este indispensabila in dezvoltarea individului


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Apr 10 2009, 01:22 AM
Postare #4


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765




Am vazut si eu acest reportaj...Nici eu nu sunt de acord cu aceasta idee...desi am terminat un liceu pedagogic si am fost 2 ani educatoare...Mi-ar fi teama sa-mi instruiesc singura copilul acasa....O voi face, fireste, dar ca ceva suplimentar...



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 6 2009, 01:04 AM
Postare #5


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



nono.gif nono.gif nono.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Sep 6 2009, 01:23 AM
Postare #6


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



no way! nono.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Sep 2 2010, 10:57 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



tocmai ce am citit un articol interesant
Fenomenul homeschooling s-a extins in ultimii 20 de ani in tari ca U.S.A.,Canada,Marea Britanie si Spania.Dar cum se comporta acesti copii cand sunt adulti?
Raspunsul intr-un studiu realizat in Canada,acesta a urmarit evolutia a 182 copii din 1994 pana acum.Concluzia este ca, copii homeschoolers termina liceul in mai mare numar,intra la facultate fara dificultati,au de obicei mai multe surse de venit,sunt mult mai implicati in cauze sociale si manifesta o mai mare satisfactie si succes in viata.
(mai multe inf in www.naturalchild.org)


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina_ana
postare Sep 2 2010, 11:11 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,115
Inscris la: 26-November 08
Din: Sibiu
Membru nr.: 51,486



Maica-mea e profa....dar niciodata nu mi-a facut educatie in acest sens acasa.....Cand o rugam sa ma ajute ma punea sa fac eu intai si ea ma corecta.....si sunt multumita ca nu mi-a facut ea temele sau planse sau mai stiu eu ce.....

Nu sunt de acord cu aceasta metoda.....nu ca nu am pregatirea necesara in acest sens.....dar daca as face asta, cred ca as tinde sa il educ tot timpul....si atunci scoala ar lua locul jocului si invers...In plus....ar trebui sa fiu o enciclopedie....ca sa-i pot asigura toata educatia unui an scolar intreg cu nu stiu cate materii.....la scoala exista profesori pt fiecare materie in parte....asa un om isi face treaba bine pe o "ramura" .....Iar atunci cand incerci doar tu sa acoperi tot.....cred ca ar fi prea bulversat copilul si in final nu ar stii nimic....

Eu una o sa-mi trimit copilul la scoala.... chit ca-i singurul elev din clasa liwlol.gif...


--------------------


Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Sep 2 2010, 11:13 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(simina_ana @ Sep 2 2010, 11:11 PM) *
Maica-mea e profa....dar niciodata nu mi-a facut educatie in acest sens acasa.....Cand o rugam sa ma ajute ma punea sa fac eu intai si ea ma corecta.....si sunt multumita ca nu mi-a facut ea temele sau planse sau mai stiu eu ce.....

Nu sunt de acord cu aceasta metoda.....nu ca nu am pregatirea necesara in acest sens.....dar daca as face asta, cred ca as tinde sa il educ tot timpul....si atunci scoala ar lua locul jocului si invers...In plus....ar trebui sa fiu o enciclopedie....ca sa-i pot asigura toata educatia unui an scolar intreg cu nu stiu cate materii.....la scoala exista profesori pt fiecare materie in parte....asa un om isi face treaba bine pe o "ramura" .....Iar atunci cand incerci doar tu sa acoperi tot.....cred ca ar fi prea bulversat copilul si in final nu ar stii nimic....

Eu una o sa-mi trimit copilul la scoala.... chit ca-i singurul elev din clasa liwlol.gif...

biggrin.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Sep 2 2010, 11:18 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



eee, uite ca eu sunt in Canada, si daca cei care isi educa copii acasa nu sunt aia plini de bani, care au tutori...restul sunt din familii bautte in cap...din ce vad eu in jurul meu, serviciile sociale intervin mai mereu, pentru ca acesti copii sunt in urma cu multe, de obicei sunt si acei copii ai caror parinti refuza vaccinarea si...au numai probleme de sanatate....asta cam asa din ce vad eu...si de cate ori vad studii in care canada e data exemplu, ma umfla rasul stiind cam care e realitatea....copilului ii trebuie socializare, nu stiu cat il poti stimula acasa, si aici vorbim pe toate planurile nu numai ca invatatura....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 01:54 PM