Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Arsuri Pe Manute
maryhynt
postare Jun 4 2009, 07:56 AM
Postare #31


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



eli cum se mai simte bebita ta?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameliap
postare Jun 5 2009, 11:32 PM
Postare #32


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 17-October 08
Din: oradea
Membru nr.: 43,133



Eli imi pare fffff rau pentru Alesia crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif si pentru tine. Nici nu pot sa-mi imaginez cat suferiti amandoua. crybaby.gif crybaby.gif Da noi va pupam de 1000 de ori si suntem alaturi de voi. oFloare1.gif oFloare1.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dulce-amar
postare Jun 6 2009, 03:50 PM
Postare #33


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 44
Inscris la: 3-June 09
Membru nr.: 93,359



QUOTE(eli82 @ May 31 2009, 11:10 AM) *
Dragi mamici, am patit un mare necaz.Aseara, fetita mea de 1 an si 2 luni s-a ars pe manute, pe palme.Aveam o prajitura in cuptor si calcam.Ea tocmai se trezise si tati a adus-o la mine in bucatarie pentru ca nu vrea sa stea decat in preajma mea si el a plecat sa aspire sufrageria.Ea nu sta deloc.Umbla si cauta tot timpul peste tot.E foarte curioasa.Acum era langa mine la picioarele mele si dorea in brate apoi impingea scaunul si asta e tot ce-mi amintesc pentru ca apoi s-a dus la aragaz.A vazut prajitura prin geam si a pus manutele pe el sa se uite inauntru.Cand am vazut-o am luat-o imediat in brate stiind ca usa aragazului e fierbinte.Ea nu plangea.Apoi cand a vazut manutele a inceput sa tipe.Pielea de pe palme era alba.Am aplicat o crema cu miere si propolis pe care o folosesc eu mereu cand ma ard dar tot tipa.Am sunat plangand pediatra noastra si mi-a recomandat un spray Oximed care sa o racoreasca si sa o protejeje de o eventuala infectie pentru ca are si antibiotic in el si o jumatate de supozitor novocalmin pentru a-i diminua durerea.Nu va spun prin ce chin sufletesc am trecut si trec si acum.Pana a venit tati de la farmacie mi s-au parut minutele secole.Si ea plangea asa tare si-mi dadea manutele sa suflu.Mi s-a rupt sufletul.Dupa 2 ore s-a linistit.N-a dormit aproape deloc toata noaptea ea fiind obisnuita sa se intoarca pe toate partile si acum nu mai putea din cauza basicilor uriase pe care le avea.Am tinut-o cu mine in pat si n-a dormit nici asa.Toata noaptea s-a chinuit.De dimineata nu mai avea palmele rosii insa are basici uriase cu lichid si ce ma ingrijoreaja e ca i s-au umflat manutele.E normal?Ce stiti?Ati trecut prin asa ceva?Ma puteti ajuta va rog din suflet cu un sfat?Eu m-am ars intotdeauna superficial si nici macar nu stiu pe pielea mea cum e.As vrea sa-i iau toata durerea sa nu mai sufere micuta mea.Pediatra mi-a zis sa nu o duc la spital ca ii vor taia basicile si o va durea cumplit.Sa las sa i se sparga singure ca in acest timp creste pielea pe dedesupt.Am citit pe net ca vindecarea poate dura 2 saptamani.Nu stiu cum e mai bine sa fac.Ea e invatata sa puna manutele peste tot si acum nu mai poate face nimic cu ele.Are 2 basici mari in fiecare palma si pe buricele degetelor.Sunt disperata cand o vad asa.Nu poate dormi.Nu se poate juca.Am incercat sa-i abatem atentia la alte lucruri dar e inutil.Ea vrea sa puna mana peste tot cum facea inainte si imediat ce atinge un obiect sau orice altceva tipa de durere.Cum sa o ajut?Azi e duminica dar maine merg cu ea la pediatra sa o vada.Pana atunci ce sa fac?Si de ce i s-au umflat manutele?Ma doare asa mult s-o vad cum se chinuie.Parca nici eu nu vreau s-o duc la spital s-o taie si s-o chinuie.Nu stiu pe cine sa mai intreb asa ca va rog pe voi sa-mi raspundeti.

buna eli , vreau sa iti dau un sfat caci nici eu nu am stiut si mi s-a zis la timp !!
baietelul meu era mic si a pus palma pe fierul de calcat , si era incins tare , si apoi soacra mia zis sa ii pun ou batut akolo , sa il ung intruna , el plangea saracul de nu mai putea , si iam pus ou de nu stiu cate ori , ca sugea palma imediat , de la fiebinteala , sad.gif si dupa 1 ora cama sa ceva nu a mai avut nimic, si nu lam dus nici la spital nicaieri , deci acest leac babesc a fost foarte binevenit , si inca un sfat la vreo intepatura de albina , daca e sa se intamp[le doamne fereste sa freci bine bine de cateva ori cu sare fina , si nu o sa i se umfle delok.. te pop dulce si multa sanatate !


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eli82
postare Jun 11 2009, 11:02 AM
Postare #34


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 324
Inscris la: 31-July 07
Din: Tg-Jiu
Membru nr.: 5,582




QUOTE(maryhynt @ Jun 4 2009, 08:56 AM) *
eli cum se mai simte bebita ta?


Buna,iubita!Suntem mai bine!Am folosit crema recomandata de tine!Ti-am scris si pe mess.S-a uscat pe unde a avut arsura de gradul II dar are si portiuni cu gradul III si acolo se vindeca mai greu.Sper sa nu-i ramana cicatrice.Rana a fost mai profunda decat mi-au spus ei initial.De fapt la mana stanga e mai rau ca are toata palma.La dreapta are o arsura tot profunda dar mult mai mica ca si suprafata si mai sunt pe buricele degetelor , dar astea sunt micute si spre vindecare.Acum sa vedem cum evolueaza.Cristinuta ce mai face?Cum va descurcati cu caldura in Bucuresti?La noi sunt deja 29 de grade in apartament.Va pupam si mersi mult pentru toate sfaturile! floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif


--------------------
[url="http://www.weddingcountdown.com"]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jun 11 2009, 11:52 AM
Postare #35


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(eli82 @ Jun 11 2009, 12:02 PM) *
Buna,iubita!Suntem mai bine!Am folosit crema recomandata de tine!Ti-am scris si pe mess.S-a uscat pe unde a avut arsura de gradul II dar are si portiuni cu gradul III si acolo se vindeca mai greu.Sper sa nu-i ramana cicatrice.Rana a fost mai profunda decat mi-au spus ei initial.De fapt la mana stanga e mai rau ca are toata palma.La dreapta are o arsura tot profunda dar mult mai mica ca si suprafata si mai sunt pe buricele degetelor , dar astea sunt micute si spre vindecare.Acum sa vedem cum evolueaza.Cristinuta ce mai face?Cum va descurcati cu caldura in Bucuresti?La noi sunt deja 29 de grade in apartament.Va pupam si mersi mult pentru toate sfaturile! floare2.gif floare2.gif floare2.gif floare2.gif


buna! imi pare bine k sunteti mai bine! da asa sunt arsurile termice poate sa fie arsura de gradul 2 cu portiuni de grad 3 ! stai linistita k nui ramane semn dak o ungi cu crema de galbenele dupa ce ii trece rana mai bine si sa nu iti faci griji k dr de aici a zis k e copil si are carnea cruda si se reface in totalitate!,mai greu era dak era adult! am uitat sa te intreb !...ce au zis cei de la spital cand le-ai spus de crema HIDRO? SI DE ATELE?
noua rana care am avuto nea trecut in 3 sapt si vad ca abia acum dupa inca 2 sapt se reface stratul de piele de la suprafata! offf k greu se mai vindeca ,in schimb CRIS acum cand vede fierul de calcat fuge ca o tin piciorusele si striga :'' mama...buba-buba''!
manuta lui cris e mai bine mai are sa creasca si ultimul strat de piele de la suprafata si o sa ne vindecam in totalitate ,eu continui sai fac masaj cu crema de galbenele 1 data pe zi seara inainte de culcare si vad k o ajuta ff mult!

la bucuresti este ff cald si avem noroc k noi la etajul 1 deasupra intrarii in bloc si la noi este mai racoare si mai avem si un castan in spatle blocului care tine racoare in plus mai facem si dus de vreo 3 -4 ori pe zi ne mai dam cu pudra baneocin !



eli imi pare rau k treceti prin asa ceva k eu stiu cum e k si eu am trecut recent prin asa ceva,dar o sa treaca si o sa fie iar k inainte!
pupici de la noi pt voi k sa va vindecati repede!





--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaelaz
postare Jun 11 2009, 09:34 PM
Postare #36


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 155
Inscris la: 27-November 08
Membru nr.: 51,671



Ne pare rau pentru bebica,mititca de ea.Ne rugam sa treaca repede tzuc.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jul 14 2009, 02:11 PM
Postare #37


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



eli cum se mai simte bebita ta? lui cris ia disparut cicatricea de la manuta ! ma bucur k unguentul cu crema de galbenele si-a facut efectul! tu ce mai faci? knu ai mai dat nici un semn de viata!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Nov 14 2009, 01:52 PM
Postare #38


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(dulce-amar @ Jun 6 2009, 03:50 PM) *
buna eli , vreau sa iti dau un sfat caci nici eu nu am stiut si mi s-a zis la timp !!
baietelul meu era mic si a pus palma pe fierul de calcat , si era incins tare , si apoi soacra mia zis sa ii pun ou batut akolo , sa il ung intruna , el plangea saracul de nu mai putea , si iam pus ou de nu stiu cate ori , ca sugea palma imediat , de la fiebinteala , sad.gif si dupa 1 ora cama sa ceva nu a mai avut nimic, si nu lam dus nici la spital nicaieri , deci acest leac babesc a fost foarte binevenit , si inca un sfat la vreo intepatura de albina , daca e sa se intamp[le doamne fereste sa freci bine bine de cateva ori cu sare fina , si nu o sa i se umfle delok.. te pop dulce si multa sanatate !

cea mai mare greseala e sa pui ou pe arsura sau iaurt ,cartof ras ! eu am patito cand sa ars cris si iam agravat arsura si mai tare pentru k iam pus ou pe rana ! asa k nu puteti face decat sa acordati primul ajutor in caz de arsura procedand cum mia zis mie dr de pe salvare:


in caz de arsura se toarna ser fiziologic pe rana
si se acopera cu staniol
si se da nurofen sau alt tip de analgezic pentru durere
si mergeti direct la spital unde personalul medical calificat va va trata rana !

nu aplicati creme sau altceva pe rana dak nu stiti cat de grava este arsura!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angi30
postare Sep 22 2011, 12:35 PM
Postare #39


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 22-September 11
Membru nr.: 229,405



QUOTE(anamarianegrii @ Jun 1 2009, 06:29 AM) *
Cand eram micuta am avut besici la talpi pentru ca un copil mai mare m-a pacalit sa trec prin jarul unui foc abia stins si eu nu stiam ca frige! Aveam vreo 5-6 ani. Imi amintesc ca eram foarte speriata si nu lasam pe nimeni sa se atinga de mine. Pana la urma, mama a reusit pe furis sa-mi sparga besicile cu un ac, s-a scurs tot lichidul din ele, m-a usturat un pic dar apoi pielea a inceput sa se usuce si s-a vindecat mai rapid.

Asa ca si eu sunt de parere ca sparte se vindeca mai repede.
Va doresc sanatate si recuperare rapida! hug.gif

Buna mary, sunt o mamica disperata in aceeasis ituatie in care ai fost si tu cu bebeta ta.
puiuta mea s-a ars la manuta destul de rau , te rog sa imi spui cat adurat recuperarea la voi si daca a raas cicatrice?
iti multumesc din suflet!!! sunt noua pe forum!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angi30
postare Sep 22 2011, 12:36 PM
Postare #40


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 22-September 11
Membru nr.: 229,405



QUOTE(angi30 @ Sep 22 2011, 10:35 AM) *
Buna mary, sunt o mamica disperata in aceeasis ituatie in care ai fost si tu cu bebita ta.
puiuta mea s-a ars la manuta destul de rau , te rog sa imi spui cat adurat recuperarea la voi si daca a raas cicatrice?
iti multumesc din suflet!!! sunt noua pe forum!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 07:07 AM