Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Urarile..., la chinezi
ruxy
postare Mar 5 2008, 10:02 AM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411






Chinezii folosesc dintotdeauna fraze frumoase ce dau glas atragerii norocului Aceste fraze sunt repetate foarte frecvent si au puterea de a transorma dorintele in realitate ... ei practica de milenii utilizarea acestor fraze...........

Puternic ca boul : intareste trupul si mintea. Este excelenta daca va simtiti slabitii.

Indeplinirea tuturor dorintelor : poate fi utilizata pentru materializarea oricaror visuri.

Prefacerea destinului : excelenta pentru cei ce trec printr-o pasa ghinionista... creeaza, o atitudine pozitiva.

Viata lunga : este cea mai fasta, in viziunea chineza.

Vei ajunge erudit prin studiul autodidact : Pentru cei ce doresc a fi cei mai buni in profesia lor, prin dobandirea mai multor cunostinte.

Totul va fi bine : O puternica urare de noroc, potrivita in orice scop.

Noroc cat marea, viata lunga ca a culmilor de la miazazi : Exprima urari de sanatate si longevitate, prin comparatia cu lantul muntos din sudul Chinei. In general, este considerata o referire la Himalaia.

Aceeasi inima : intareste dragostea pentru iubit(a).

Viitor luminos : urare ca viitorul sa va aduca doar succese.

Drum pe ape linistite : Afirmatia sugereaza cs totul este bine si armonios tn viata voastra si decurge fara probleme.

Plin de vigoare : conserva fortele si energia.

Belsug de culori : Afirmatia sugereaza fericire si veselie, explozia de culori simbolizand intotdeauna satisfactia.

Viitor luminos : urare ca viitorul sa va aduca doar succese.

Bogatia vine la tine : Deloc surprinzator, este cea mai indragitã afirmatie, cunoscuta tuturor celor de educatie chineza. Se spune ca este extrem de fasta pentru atragerea bogatiei.

Asemeni celor 8 Nemuritori strabatand marea : Afirmatia imprumuta toate conotatiile pozitive asociate cu strabaterea apelor mari de catre cei 8 Nemuritori, precum si modul in care ei isi demonstreaza puterile si harurile. Este o urare plina de puteri, ce trebuie spusa prietenilor si rudelor, de sarbatori.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 6 2008, 11:30 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Si altceva despre chinezi rolleyes.gif

Din traditiile culinare...

"Ati mincat ?" este o formula de salut, cel mai des folosita in China, ca si "Buna ziua".Aceasta arata importanta pe care o ocupa masa in viata oamenilor. In China , micul dejun, dejunul si cina sint trei mese distincte si se iau la ore relativ fixe: micul dejun, de obicei, intre orele 7-8 dimineata, masa de prinz intre 11:30-12:30, dar nu mai tirziu de ora unu. Masa de seara, intre orele l8-l9. Chinezii respecta cu relativ strictete programul mentionat. Fiecare masa dureaza cam o jumatate de ora, mai putin de o ora. Insa mesele festive dureaza mai mult, intre o ora si doua.
Dimineata chinezii maninca mai usor: supa de orez, piine chinezeasca (Mantou) sau o prajitura, un pahar de lapte. Sau in loc de orez si piine, 100 de grame de taitei, un ou fiert.

Dejunul (sau masa de prinz ) este considerata cea mai importanta din cele trei mese. Se servesc 4-5 feluri de preparate culinare, din care nu lipsesc carnea, legumele , supa sau ciorba. In loc de piine, chinezii maninca orez (Mifan) sau piinea chinezeasca (Mantou). Pentru cei care lucreaza in institutii sau la fabrica, masa de prinz este mai simpla si se serveste de obicei, la cantina. Un castron de orez, circa 150-200 de grame, un singur fel sau doua feluri de mincare si o supa sau ciorba. Cina se ia acasa cu toata familia; se prepara 3-4 feluri de mincaruri. In zilele libere (simbata, duminica si in zilele de sarbatoare), gospodinele prefera sa cumpere produse acvatice (fructe de mare) ca peste, creveti, raci, si alte feluri de mincare, si pregatesc la pranz si seara, o masa copioasa constind din 4-6 feluri sau chiar mai multe. Cind are oaspeti, gospodina gateste de obicei vreo 6-8 feluri de gustari reci urmate de alte mincaruri calde. In partea de nord a Chinei, gospodinele ii primesc pe oaspeti cu coltunasi.

La sufragerie, chinezii folosesc o masa rotunda sau patrata. La restaurante, sint mese rotunde suprapuse cu cite o masuta rotativa, pentru a le permite tuturor sa ia, pe rand din fiecare fel.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Jul 29 2008, 05:43 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(rux25 @ Mar 7 2008, 12:30 AM) *
Si altceva despre chinezi rolleyes.gif

Din traditiile culinare...

"Ati mincat ?" este o formula de salut, cel mai des folosita in China, ca si "Buna ziua".Aceasta arata importanta pe care o ocupa masa in viata oamenilor. In China , micul dejun, dejunul si cina sint trei mese distincte si se iau la ore relativ fixe: micul dejun, de obicei, intre orele 7-8 dimineata, masa de prinz intre 11:30-12:30, dar nu mai tirziu de ora unu. Masa de seara, intre orele l8-l9. Chinezii respecta cu relativ strictete programul mentionat. Fiecare masa dureaza cam o jumatate de ora, mai putin de o ora. Insa mesele festive dureaza mai mult, intre o ora si doua.
Dimineata chinezii maninca mai usor: supa de orez, piine chinezeasca (Mantou) sau o prajitura, un pahar de lapte. Sau in loc de orez si piine, 100 de grame de taitei, un ou fiert.

Dejunul (sau masa de prinz ) este considerata cea mai importanta din cele trei mese. Se servesc 4-5 feluri de preparate culinare, din care nu lipsesc carnea, legumele , supa sau ciorba. In loc de piine, chinezii maninca orez (Mifan) sau piinea chinezeasca (Mantou). Pentru cei care lucreaza in institutii sau la fabrica, masa de prinz este mai simpla si se serveste de obicei, la cantina. Un castron de orez, circa 150-200 de grame, un singur fel sau doua feluri de mincare si o supa sau ciorba. Cina se ia acasa cu toata familia; se prepara 3-4 feluri de mincaruri. In zilele libere (simbata, duminica si in zilele de sarbatoare), gospodinele prefera sa cumpere produse acvatice (fructe de mare) ca peste, creveti, raci, si alte feluri de mincare, si pregatesc la pranz si seara, o masa copioasa constind din 4-6 feluri sau chiar mai multe. Cind are oaspeti, gospodina gateste de obicei vreo 6-8 feluri de gustari reci urmate de alte mincaruri calde. In partea de nord a Chinei, gospodinele ii primesc pe oaspeti cu coltunasi.

La sufragerie, chinezii folosesc o masa rotunda sau patrata. La restaurante, sint mese rotunde suprapuse cu cite o masuta rotativa, pentru a le permite tuturor sa ia, pe rand din fiecare fel.

si totusi nu au probleme de sanatate sau cu obezitatea ca alte popoare,inseamna ca au un metabolism bun...


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jul 29 2008, 05:55 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(lia maria71 @ Jul 29 2008, 06:43 PM) *
si totusi nu au probleme de sanatate sau cu obezitatea ca alte popoare,inseamna ca au un metabolism bun...

Mananca foarte putin... rolleyes.gif smile.gif au portii de pitici wub.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Jul 29 2008, 07:46 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(rux25 @ Jul 29 2008, 06:55 PM) *
Mananca foarte putin... rolleyes.gif smile.gif au portii de pitici wub.gif

asta era explicatia............


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jul 29 2008, 08:50 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(lia maria71 @ Jul 29 2008, 08:46 PM) *
asta era explicatia............

...posibil wub.gif smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Milic@
postare Jul 29 2008, 11:20 PM
Postare #7


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 756
Inscris la: 14-October 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 8,059



QUOTE(rux25 @ Jul 29 2008, 09:50 PM) *
...posibil wub.gif smile.gif

Pai altfel ...daca ar manca din fiecare fel cate 3 castroane ...cum am mancat eu ieri
ciorba la o masa...ar ajunge super obezi!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jul 29 2008, 11:34 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Milic@ @ Jul 30 2008, 12:20 AM) *
Pai altfel ...daca ar manca din fiecare fel cate 3 castroane ...cum am mancat eu ieri
ciorba la o masa...ar ajunge super obezi!

liwlol.gif ...ce dulce esti tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Jul 30 2008, 01:04 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(Milic@ @ Jul 30 2008, 12:20 AM) *
Pai altfel ...daca ar manca din fiecare fel cate 3 castroane ...cum am mancat eu ieri
ciorba la o masa...ar ajunge super obezi!

ar inventa ceva ca sa slabeasca instantaneu,la cat sunt ei de avansati..........


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jul 30 2008, 01:17 AM
Postare #10


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(rux25 @ Jul 29 2008, 06:55 PM) *
Mananca foarte putin... rolleyes.gif smile.gif au portii de pitici wub.gif

exact! si pentru ca masa sa dureze la ei la fel de mult ca si la noi, mestecaaaaaaaaa..............................ffff mult; ei recomanda sa mestecam de 40 de ori inainte sa inghitim; asta va da stomacului senzatia de satul fara sa aiba mare lucru in el biggrin.gif . Eu recunosc ca inca nu am reusit oFloare1.gif

iar mesele mici si dese stimuleaza secretiile, nu ingreuneaza digestia, ca in cazul in care ar avea doar o masa pe zi la care ar servi o friptura imensa biggrin.gif

QUOTE(Milic@ @ Jul 30 2008, 12:20 AM) *
...daca ar manca din fiecare fel cate 3 castroane ...cum am mancat eu ieri
ciorba la o masa...

eu asa mananc in fiecare zi!!! de asta nu sunt in stare sa am un mod de viata asemanator chiezilor: mananc prea mult, as manca un chinez la o masa si tot nu mi-ar ajunge oFloare1.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Jul 30 2008, 01:26 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:29 PM