Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

70 Pagini V  « < 67 68 69 70 >  
Reply to this topicStart new topic
> Povesti... Pentru Suflet, pentru voi...cu dragoste
ruxy
postare Feb 2 2010, 10:51 PM
Postare #681


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Adevărata înțelepciune trandafir.gif

Rabinul din Zans stătea odată la fereastră și privea spre stradă. Văzînd un trecător, a ciocănit în geam și l-a poftit să intre. În cameră, rabi Haini l-a întrebat: „Spune-mi, dacă ai găsi o pungă plină de bani, ai restitui-o posesorului ei?" „Rabi", răspunse omul, „dacă l-aș cunoaște pe posesor, i-aș preda fără nici o ezitare punga". „Ești un prost", spuse rabinul. Din nou s-a așezat la fereastră, a chemat un alt trecător și i-a pus aceeași întrebare. "Doar nu sînt prost", a spus omul, „să las din mînă o pungă de bani peste care am nimerit". „Ești un nemernic", a spus rabinul si chemă un al treilea trecător. Aceasta răspunse: „Rabi, de unde pot eu să știu pe ce treaptă sufletească m-aș afla în acel moment? Dacă îmi va reuși să-l înving pe diavol? Poate că va fi mai tare decît mine, iar eu îmi voi însuși bunul altuia; dar poate că Dumnezeu, binecuvîntat fie el, îmi va sta alături împotriva celui rău și voi restitui obiectul găsit celui căruia îi aparține".
„Ce frumoase sînt cuvintele tale", exclamă rabinul, „tu ești adevăratul înțelept"

(din intelepciunea hasidica)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 3 2010, 11:16 AM
Postare #682


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Doi vânători trandafir.gif
Într-o zi luminoasă de mai, Tristețea și Bucuria s-au întâlnit pe un mal de lac. S-au așezat chiar lângă apa încremenită, să stea la taifas. Bucuria a vorbit despre toată această splendoare care înveșmântează pământul, despre podoabele care înfrumusețează pădurea zi după zi, despre cântecele care umplu văzduhul de la răsărit până la ceasul amurgului.
Tristețea a îngăduit toate cele spuse de Bucurie, înțelegând vraja și frumusețea acelei clipe. Dar Tristețea se întrista și mai mult atunci când trebuia să vorbească despre luna lui mai peste ogoare și peste coline. Au tăifăsuit vreme îndelungată și s-au înțeles din vorbe și din priviri.

Apoi, pe malul dimpotrivă al lacului, au zărit doi vânători care le priveau pe deasupra apelor liniștite.
- Mă întreb cine vor fi fiind cele două persoane? Zise unul din ei.
- Ai spus „două”? Eu nu văd decât una singură.
- Ba sunt chiar două!
- Cu toate acestea, eu nu deslușesc decât una. Ia seama, că și apa lacului oglindește doar o singură umbră.
- Nu, nu! Sunt două. Și în unda lacului se văd tot două umbre.
- Eu nu văd decât una.
- Iar eu văd două, fără fărâmă de îndoială.
Până astăzi, primul vânător este încredințat că tovarășul său a văzut doar o umbră dublată de reverberația lacului, în vreme ce acesta din urmă gândește: „amicul meu trebuie să fie cam orb!”
Kahlil Gibran – Pribeagul

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Feb 3 2010, 11:16 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 4 2010, 10:35 AM
Postare #683


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



PRIGORIA

de Selma Lagerlof

Era pe vremea când Dumnezeu a creat lumea cu cerul și pământul, cu toate viețuitoarele și plantele și când le-a dat fiecărora și numele ce trebuiau să poarte.

Sunt o mulțime de povești de pe vremea aceea și dacă le-ar ști cineva pe toate, atunci, ar ști tot ce e pe lume și nu se poate lămuri.

Odată era Dumnezeu în Rai și zugrăvea păsările; fiindcă i se isprăviseră culorile în cupă, sticletele ar fi rămas nevopsit dacă Dumnezeu nu și-ar fi șters condeiele de penele păsăricii.

Tot atunci s-a întâmplat că măgarul și-a primit urechile fiindcă nu a băgat de seamă ce nume avea; își uitase numele de cum făcuse câțiva pași prin Rai și s-a întors de trei ori să întrebe cum îl cheamă, până când, Dumnezeu pierzându-și răbdarea și luându-l de urechi îi strigă:"Măgar, măgar, măgar te cheamă". Și pe când zicea Dumnezeu astfel, îl trase de urechi de i le lungi ca să audă mai bine altădată cum îl cheamă.

Tot în ziua aceea fu pedepsită și albina; pe dată ce începuse să strângă miere oamenii și animalele simțiră mirosul frumos al mierii și veniră să guste din ea. Albina însă nu voia să dea un strop și de aceea înțepă pe toți în jurul ei. Cănd văzu Dumnezeu aceasta chemă pe dată albinele și le pedepsi:" V-am dat darul să strângeți mierea, cel mai dulce lucru din lume, dar nu v-am dat și darul să înțepați lumea. De aceea, de acum, de câte ori veți încerca să înțepați pe cineva, va trebui să muriți".

Și tot atunci s-a întâmplat că greierele a rămas orb și furnica și-a pierdut aripile. Multe minunății s-au întâmplat în ziua aceea.

Dumnezeu se arătă în acea zi mare și îndurător, iar spre seară mai făcu o păsărică cenușie.

Să știi că te cheamă și gât-roșu, prigoareo, zise Domnul și, punând-o pe mâna sa îi dădu drumul în lume.

După ce pasărea zbură o clipă și străbătu lumea cea frumoasă în care trebuia să trăiască, îi veni gust să se privească.

Atunci se văzu cu totul cenușie, ba și pe gâtlej avea aceleasi pene ca pe tot corpul. Prigoria se suci, se învârti, se oglindi în apă, dar nu fu cu putință să găsească vreo urmă de pană roșie.

Atunci pasărea zbură la Dumnezeu din nou. El sta pe tron, mare și blând și de pe mâinile lui se dezlipeau fluturii ce fâlfâiau apoi în jurul capului său, porumbeii uguiau și se lăsau pe umerii săi; la picioare înfloreau crinii, lăcrămioarele și trandafirii roșii și albi.

Inima bietei păsări se zbătea de frică, în cercuri ușoare se apropie totuși de Dumnezeu și în sfârșit i se lăsă ușor pe umăr; atunci Dumnezeu o întrebă ce vrea ?

- Aș dori să te întreb ceva - zise păsărica.

- Ce vrei oare ? întrebă Dumnezeu.

- De ce mă cheamă gât-roșu când toate penele de la cap până la coadă îmi sunt cenușii ?

Și păsărica se uita rugător la Dumnezeu cu ochișorii ei mici și negri și când își întoarse capul văzu fazanii cu totul roșii sub o pulbere de aur, papagalii cu gâtul roșu, găina cu creasta roșie, fără să mai vorbesc de fluturii, de peștișorii de aur și de trandafirii în culori vii.

Prigoria se gândea că de ar fi avut numai o picătură roșie pe piept, ar fi putut fi o pasăre frumoasă căreia i s-ar fi putut potrivi numele de gât-roșu.

- De ce mă cheamă oare gât-roșu când sunt cu totul cenușie ? zise pasărea și aștepta ca Dumnezeu să zică: Draga mea văd că am uitat cu totul să-ți vopsesc pieptul, așteaptă o clipă și o să fii gata.

Domnul însă surâse liniștit și zise:

- Te-am botezat gât-roșu și așa trebuie să te cheme, dar tu singură va trebui să îngrijești ca să-ți câștigi penele roșii.

Și zicând astfel Dumnezeu o ridică din nou pe mână și îi dădu drumul în lume.

Cel dintâi lucru ce îi veni în minte, fu să-și facă cuibul între crăcile unui măceș dorind să i se lipească cumva vreo boabă de gâtlej și astfel să se înroșească.



Mulți, mulți ani au trecut de la acea zi care a fost cea mai frumoasă pe pământ. Oamenii și animalele au părăsit Raiul și s-au răspândit peste tot locul.

Și oamenii au învățat de atunci să lucreze pământul, să străbată marea, și-au făcut haine și podoabe, ba au învățat chiar să ridice temple și cetăți vestite ca Teba, Roma și Ierusalimul.

Atunci veni și ziua care nu va fi uitată în istoria lumii și în dimineața acelei zile sta gât-roșu pe o colină pleșuvă din apropierea Ierusalimului și cânta puișorilor săi pitulați în cuibul de măceș.

Gât-roșu povestea puilor săi despre ziua minunată a Creației, de darea numelor și de toate câte auzise de la alt gât-roșu și acesta de la altul, așa până în urmă la cel care fusese făcut chiar de mâna lui Dumnezeu.

- Și vedeți - zise el mâhnit - atâția ani au trecut de la facerea lumii, atâția trandafiri au înflorit, atâtea păsări au ieșit din ou, încât nici un om nu le poate număra felurile și firea; prigoria însă a rămas tot păsărica mică și cenușie și nu i-a ajutat nimic din ce a făcut până azi ca să-și dobândească culoarea roșie.

Puișorii își deschiseră gâtlejurile și întrebară dacă strămoșii lor nu au încercat să facă vreo minune ca să poată dobândi culoarea cea roșie.

- Am făcut tot ce am putut, zise pasărea, dar nu ne-a ajutat la nimic.

Când cea dintâi prigorie a întâlnit o altă pasăre la fel cu ea, începu să o iubească cu atâta tărie încât crezu că pieptul i s-a aprins.

- Vezi, acum înțeleg, se gândi ea. Dumnezeu vrea să iubesc păsările lui așa de fierbinte încât penele mele să se roșească de focul inimii.

Dar nici ei nu i-a ajutat aceasta, cum nici nouă și nici vouă nu vă va putea ajuta ceva.

Puișorii piuiră mâhniți și începură și ei să fie triști că n-au puf roșu pe gâtișorul golaș.

- Am mai încercat și cu cântecul, mai zise pasărea cea batrână cu glas tărăgănat. Cea dintâi pasăre cânta așa de frumos că i se umflase pieptul de însuflețire și începu iar să spere. "A, își zicea ea, focul cântecului meu venit din suflet îmi va înroși penele. Dar se înșelă și ea, ca și noi și cum vă veți înșela și voi".

Iar se mai auzi un piuit trist din gâturile golașe.

- Am mai sperat că, cu vitejie și curaj ne vom dobândi ce dorim.

Când cea dintâi prigorie se luptă cu o alta, pieptul îi ardea de aprindere războinică. "Ah, zise ea, penele mi se vor înroși de focul mâniei ce-mi bate inima". Dar și acum se înșelă ca și noi și cum vă veți înșela și voi odată.

Puișorii piuiră vioi: că și ei vor încerca să câștige ce doreau, dar pasărea răspunse cu tristețe că va fi peste putință.

Ce mai puteau ei spera oare când atâția strămoși viteji au încercat totul și nu au putut ajunge la ceva ! Ce puteau ei face mai mult, decât să iubească, să cânte și să lupte ? Ce puteau ...

Pasărea se opri în mijlocul vorbei, căci dinspre poarta Ierusalimului veneau o mulțime de oameni, îndreptându-se spre colina unde își avea ea cuibul. Și erau călăreți pe armăsari aprigi, ostași cu lănci lungi, ucenicii călăului cu cuie și ciocane, erau preoți și judecători ce mergeau cu demnitate, femei care plângeau, iar înaintea tuturor o ceată de oameni căutând fioros împrejur, o ceată groaznică de drumeți ce urlau cu furie. Mica pasăre cenușie sta tremurând pe marginea cuibului său. Se temea la fiece clipă ca să nu-i calce cuibul și să-i omoare puișorii golași. "Băgați de seamă, ghemuiți-vă și fiți liniștiți. Acum se apropie un cal care va trece peste noi ! Acum vine un ostaș cu sandalele nituite cu fier ! toată ceata sălbatică vine încoace ! Acum trece toată gloata, vine ca o hoardă de sălbatici !"

Deodată pasărea se opri din îndemn, mută și nemișcată. Uitase până și primejdia în care plutea. Deodată se așeză peste cuib ți își întinse aripile peste pui.

- Vai ce grozăvie - nu vreau să vedeți și voi - aici sunt trei tâlhari care vor fi bătuți pe cruce - și cu frică își întindea aripile deasupra puilor , ca aceștia să nu vadă. Puișorii auziră numai bătăile de ciocan, vaietele, strigătele sălbatice ale poporului. Păsărica privea în jur cu ochii măriți de groază, nu putea să-și ia ochii de la cei trei nenorociți.

- Ce cruzi sunt oamenii ! Nu le-a ajuns că i-au bătut pe cruce, ba au mai pus pe capul unuia și o cunună de spini. Uite cum i-au sângerat spinii fruntea și cum curge sângele. Și omul acesta e așa de frumos și se uită cu o privire așa de blândă încât oricine trebuie să-l iubească. Imi trece un fior prin inimă când îl văd.

Păsărica fu din ce în ce mai îndurerată la vederea lui.

- Dacă aș fi fratele meu - vulturul - i-aș scoate cuiele, și aș zgârâia cu ghearele pe toți oamenii care-l chinuiesc !

Și când văzu cum curgea sângele pe fruntea bărbatului bătut pe cruce nu mai putu răbda să stea în cuib.

Chiar dacă sunt mică și slabă, tot va trebui să-l ajut ! - și zbură apropiindu-se de răstignit.

Il înconjură de mai multe ori fără să îndrăznească să se apropie, căci era o păsărică sfioasă în fața omului. Incetul cu încetul însă prinse curaj, se apropie din ce în ce mai mult și scoase cu ciocul un spin de pe fruntea Omului.

Pe când făcu astfel o picătură de sânge de pe fruntea lui îi căzu pe gât.

Când se întoarse păsărica din nou la cuib, strigară cu toții într-un glas:

- Ai pieptul roșu, penele de pe piept îți sunt roșii ca foile de măceș !

- E numai o picatură de pe fruntea nefericitului răstignit ! zise pasărea și se va șterge îndată ce voi intra în apa vreunui izvor.

Insă oricât se spălă pasărea, pata cea roșie nu pieri de pe gâtul său și când puișorii i se făcură mari avură și ei gâtul roșu. Iar de atunci toate prigoriile au gâtul roșu și de aceea le zice și gât-roșu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 13 2010, 07:35 PM
Postare #684


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411








MIREASMA DE MERE COAPTE trandafir.gif
cu dedicatie de ziua indragostitilor

Afară începuse să ningă, iar ea privea pe fereastră așteptând. În sufletul ei, de câteva ierni, cădeau fulgi frumoși și liniștiți. Zâmbi. De dimineață se învârtea prin casă fără veun motiv anume, asemeni unei școlărițe. Totul era aproape perfect, dar ea vroia mai mult de atât, deși știa că, perfecțiunea se întâmpla doar în clipa în care el intra în casă umplând totul în jur de căldură și zâmbet senin. Se apropie de bucătărie când de afară, auzi motorul unei mașini. Apoi, auzi trântindu-se portiera. Trase aer în piept, se îmbujoră și numără până la douăzeci și unu. Alergă la ușă așa cum nu a alergat niciodată. Deschise, iar lumea ei se contură atât de frumos. Se aruncă în brațele lui și rămase o vreme ascunsă acolo.
Intră. Mereu găsise acolo tot ce avea nevoie sufletul lui pentru a fi liniștit. Atinse în treacăt un ornament ca și când ar fi vrut să ia cu el o amintire vie.
Îl ajută să își așeze hainele pe cuier și îi culese din privire toate strălucirile în care se oglindea ea ... apoi, i le dădu înapoi înmiite, lăsându-l să-i iubească fruntea și buzele, iar ea le iubi pe ale lui.
Intrară în sufragerie, unde cafeaua îi aștepta ca de obicei, aburindă. Îl întrebă dacă i-au trecut toate când a trecut pragul, deoarece, dacă nu au trecut, vroia să le asculte..., să treacă.
În timp ce el sorbea din cafea, îi aduse mâncarea și se așeză în fața lui, să poată să-l privească. Îl privea pe sub gene cum mânca și până și acest gest simplu se transforma într-o mare bucurie pentru ea.
"Bine că măcar îi place și mănâncă!", gândi ea, amintindu-și zilele lui grăbite în care mânca în fugă sau aproape deloc.
Din cuptor, se împrăștia în jur o mireasmă de mere coapte și scorțișoară. Ea se gândi că pe lângă ștrudelele cu mere i-ar face plăcere să guste și din prăjitură. Zâmbi din nou.
"Dacă nu o să-i placă, am și ștrudel..."
Dar, i-a plăcut. Oricum și dacă nu i-ar fi plăcut, nu i-ar fi spus. Îi plăcea să o vadă zâmbind fericită și bucuroasă de tot și toate. Niciodată nu-l întrebase nimic. Nu îl întreba unde merge după ce trece pragul. Nu îl întreba cu cine se întâlnește sau a cui frunte o mai iubește. Ea...îl iubea fără întrebări. Frumos și tăcut. Se bucura de toate clipele lor, așteptându-le pe celelalte... fără tristețe, fără păreri de rău, fără regrete. Oftă.
Ea îl privi cu buzele strânse. Știa câte griji îl măcinau și câte întrebări. Încerca de fiecare dată să-i mai șteargă din norii de pe frunte, dar știa că orice ar face ea, ei vor exista mereu acolo..., sub tâmplele lui frumoase. Uneori însă..., reușea să-i alunge.
În cameră se auzea o muzică lină și frumoasă. El zâmbi. Mereu se fâstâcea spunându-i că nu știe să danseze, dar cu ea făcea cei mai frumoși pași de blues. Zbura. O privea, iar pașii veneau de la sine.
"Cred că aici, fluturii fac totul...", gândi el.
După un timp, se opriră și se uitară lung, unul la altul. Ea încremeni o clipă. Înțelesese deja, dar nu îi spuse nimic. Înghiți ușor, toată teama. Ieși până afară, apoi se întoarse și privind împreună filmul lor.., .a nu știu câta oară, adormi cu capul la el pe genunchi.
Când se trezi, el nu mai era, dar, mireasma de mere coapte, pătura așezată cu grijă peste umerii ei, căldura ce i-a rămas peste frunte și fluturii..., toate îi arătau cât de liniștit ningea în sufletul ei, în timp ce el..., gonea pe șosea, rupându-se în mii de bucăți.
Ochii i se împăienjeniră. Trase mașina pe marginea drumului și își sprijini fruntea de volan. Rămase o vreme așa, apoi, își ridică privirea spre scaunul din dreapta. Pe scaun era un coșuleț plin cu ștrudele cu mere calde..., iar agățat de el se clătina un bilet. Întinse mâna tremurător...și luându-l citi:
"Despărțirile și drumurile fără întoarcere sunt doar atunci când sufletul nu mai cunoaște drumul spre casă... spre locul unde el, s-a simțit...acasă!"
Cu ochii înlăcrimați luă un ștrudel și privi pe fereastră. Afară ningea cu fulgi mari, iar ea era peste tot...dansa și râdea.
Afară începuse să ningă, iar ea privea pe fereastră așteptând. Peste părul ei, căzuseră fulgi de asemenea, dar ea..., tot aștepta. Casa era la fel de aranjată, cafeaua călduță, iar melodia se auzea lin din sufragerie. În timp ce se apropie de fereastră, ... , auzi motorul unei mașini. Apoi auzi trântindu-se portiera. Trase aer în piept, se îmbujoră și numără până la douăzeci și unu. El nu ajunse. Ea...tăcu înfrigurată pentru prima dată. În ușă se auzi o bătaie înceată. Tresări. Deschise, iar lumea ei se contură atât de frumos. Privindu-l, zâmbi plângând.
- Pot să intru? Mi s-a golit coșulețul de ștrudele și m-am gândit că ..., poate... Sper doar să nu-mi dai tot din alea de data trecută. După atâția ani cred că s-au....
Ea se ridică pe vârfuri și îi puse mâna pe buze. Îi atinse părul grizonat, fața, ochii, buzele și se ghemui din nou în brațele lui.
- Ani? Ți s-a părut iubitule..., au fost doar clipe!
Din cuptor se împrăștia în jur o mireasmă de mere coapte și scorțișoară, iar din sufletele lor se împrăștia iubire și liniște.


Ramona-Sandrina Ilie

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Feb 13 2010, 07:36 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 14 2010, 12:18 PM
Postare #685


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411





În Grecia antică Socrate (469- 399 DC), era foarte mult lăudat pentru înțelepciunea lui.
Într-o zi, marele filozof s-a întâlnit întâmplător cu o cunoștință care alerga spre el agitat și care i-a spus:
- Socrate, știi ce-am auzit tocmai acum, despre unul dintre studenții tăi?
- Stai o clipă, îi replică Socrate. Înainte să-mi spui, aș vrea să treci printr-un mic test. Se numește Testul celor Trei.
- Trei?
- Așa este, a continuat Socrate. Înainte să-mi vorbești despre studentul meu, să stăm puțin și să testam ce ai de gând să-mi spui. Primul test este cel al Adevărului. Ești absolut sigur că ceea ce vrei să-mi spui este adevărat?
- Nu, spuse omul. De fapt doar am auzit despre el.
- E-n regula, zise Socrate. Așadar, în realitate, tu nu știi dacă este adevărat sau nu. Acum să încercam testul al doilea, testul Binelui. Ceea ce vrei să-mi spui despre studentul meu este ceva de bine?
- Nu, dimpotrivă.. .
- Deci, a continuat Socrate, vrei să-mi ceva rău despre el, cu toate ca nu ești sigur că este adevărat?
Omul a dat din umeri, puțin stânjenit.
Socrate a continuat.
- Totuși mai poți trece testul, pentru că exista a treia probă - filtrul Folosinței. Ceea ce vrei să-mi spui despre studentul meu îmi este de folos?
- Nu, nu chiar...
- Ei bine, a conchis Socrate, dacă ceea ce vrei să-mi spui nu este nici Adevărat, nici de Bine, nici măcar de Folos, atunci de ce să-mi mai spui?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 18 2010, 07:49 PM
Postare #686


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Hotul cel sincer trandafir.gif


Unui venerabil intelept i-a fost adus odata un hot tanar, ce fusese prins furand. Insa, datorita tineretii lui, nu voiau sa-l pedepseasca atat de aspru pe cat ar fi cerut legea.
Inteleptul, trebuia sa ii arate baiatului calea intunecata si sfarsitul nenorocit al acestei vieti de hotie, si sa-l dezvete astfel de obiceiul respingator. Dar, inteleptul, nu ii spuse un cuvant despre furat. Ii vorbi baiatului prietenos si ii castiga increderea. Singurul lucru pe care i l-a cerut a fost sa promita ca va fi intotdeauna sincer. Gandindu-se ca a scapat usor, baiatul incuviinta repede si merse acasa simtindu-se foarte usurat.
Dar, in toiul noptii, ganduri despre furat venira la el asa cum norii intuneca luna. Totusi, in timp ce se strecura printr-o usa laturalnica a casei, fu lovit de un gand: " Ce voi spune daca ma opreste cineva si ma intreaba ce fac? Ce voi spune maine? Daca imi tin promisiunea sa fiu sincer, trebuie sa marturisesc tot si nu pot evita pedeapsa pe care o merit." Incercand sa fie sincer, in ciuda deprinderilor sale, incepu sa ii fie greu sa fure.
Cresterea sinceritatii la dus la cinste si dreptate.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floare_albastra
postare Mar 15 2010, 12:46 AM
Postare #687


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,981
Inscris la: 28-May 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 24,671



Ruxy, sper sa nu deranjez cu aceasta poveste, dar m-a impresionat pana la lacrimi. E pentru sufletelul meu:

ADOPTIA ESTE PENTRU TOTDEAUNA

Inca de cand Celia era foarte mica parintii ei i-au spus ca era adoptata. I-au zis ca nu a crescut in pantecele mamei sale, ci in pantecele unei doamne numite “mama sa biologica”.
Celia nu a auzit cu adevarat ceea ce ii spuneau ei. Cand parintii sai au zis “Celia, noi te-am adoptat pe tine”, pentru ea aceste cuvinte sunau la fel ca “Celia, noi te-am dus in parc cand erai bebelus”.
Intr-o sambata, Celia si parintii sai stateau intr-un leagan pe veranda. Mama i-a spus: “Am cumparat acest leagan imediat dupa ce te-am adoptat”. In acea zi, Celia a auzit cu adevarat cuvintele mamei. ADOPTAT! De data aceasta a inteles. La fel ca si copilul care locuia mai jos pe aceeasi strada si ea era adoptata!
“Vrei sa spui ca doamna mama biologica a fost mamica mea inaintea ta? Si ca altcineva a fost taticul meu?
Mama a dat din cap afirmativ.
“Adica am o alta mama undeva?”
Tatal a incuviintat din cap. “Ea a fost mama ta la inceput”, a spus el.
Celia a simtit o durere in stomac. “Dar eu nu vreau sa fiu adoptata!”, a spus ea. “Vreau ca tu si mami sa fiti SINGURII mei mami si tati!”
Celia s-a dus in camera sa si s-a intins in pat. Era nedumerita, ca si cum cineva ii facuse o farsa. O mama biologica era o mamica? Ea isi afunda capul in perna.
Celia a ramas in camera ei si si-a privit indelung pestisorul auriu. Faptul ca era adoptata o facea sa se simta singura.
Apoi parintii sai au venit la usa.
“Stim ca esti trista, Celia”, spuse mama. “Dar acum noi suntem mamica si taticul tau. Am apartinut unii altora de cand aveai doar 4 zile. Uite, avem aici cartea ta de cand erai bebelus!”
Mama i-a aratat Celiei poze pe care le mai vazuse, de cand era ea foarte mica.
“Aici e o poza cu tine foarte mica, iar aici esti tu in cada, si aici in fata unei oglinzi; aici erai in caruciorul premergator, aici erai cu bunicul, iar aici te jucai in noroi!”, ii spunea mama. Ea si tata radeau, si a inceput si Celia sa rada. Erau atat de multe fotografii cu ea ca incepeau sa cada dintre pagini.
Atunci Celia s-a simtit un pic mai bine. Nimeni nu a mai pomenit nimic despre adoptie in acea seara, dar cand tati a invelit-o la culcare, i-a spus: “Esti si vei ramane a noastra pentru totdeauna, dovlecel”, si a strans-o in brate mai tare decat de obicei.
Cu toate acestea Celia a ramas treaza mai mult timp in acea noapte. Nu putea sa-si scoata din minte acel cuvant – adoptata. Îîu, nu putea sa fie un cuvant despre ea. A incercat atunci sa pretinda ca nu este adevarat, dar cum statea asa in pat, gandurile o napadeau. Daca nu se nascuse din trupul mamei, atunci al cui copil era ea? Se intreba cine erau parintii ei naturali si de ce nu o tinusera cu ei. Fusese o fetita rea sau urata?
Celia s-a trezit trista si imbufnata. In dimineata aceea a dat de bucluc. Nu si-a strans hainele, desi mama o rugase de doua ori sa faca acest lucru. Acum era pedepsita sa ramana in camera sa.
“Nu-mi place de tine!”, a tipat ea cand a coborat din camera sa. “Nu esti frumoasa ca adevarata mea mami! Ea era o stea de cinema! Iar tati era fotbalist!” Toate acestea erau doar inventii ale Celiei pentru a o rani pe mama sa.
“Stiu ca esti furioasa, dar asta nu-ti da dreptul sa spui lucruri care ranesc”, i-a spus mama cu o voce calma. “Trebuie sa respecti regulile mele si cu asta basta. Eu SUNT mama ta adevarata acum”.
Saptamana urmatoare mama Celiei i-a adus o carte de la biblioteca despre un copil adoptat, dar Celia nu a citit-o.
“Nu este despre mine! Ia-o de aici!” spuse ea.
Dar mama nu a luat-o, iar Celia a aruncat-o sub canapea. Isi dorea acum ca parintii ei sa nu-i fi spus niciodata ca era adoptata.
Cand bona ei, Nancy, a venit din noua la ea, Celia i-a cerut sa-i citeasca din cartea de la biblioteca. Vroia sa stie daca copiii adoptati pot fi trimisi inapoi la mamele lor biologice. Ce-ar fi daca intr-o zi ar fi ciocanit la usa o doamna si ar fi spus: “Buna, eu sunt mamica ta. Este timpul sa te intorci acasa, Stephanie!” ? Si daca nici macar nu stii ca de fapt te cheama Stephanie?

Celia s-a asezat pe genunchii lui Nancy si a inceput sa asculte. In carte se spunea ca nimeni nu poate schimba o adoptie. Cand judecatorul spune ca esti adoptat, nu inseamna nici ca esti imprumutat si nici nu te afli doar in vizita. In carte se spunea ca adoptia este pentru totdeauna.
Cand a mers la culcare, Celia a pus cartea sub perna.
Intr-una din zile Celia si mama ei impatureau niste haine. Mama mirosea atat de frumos; doar ce se daduse cu niste parfum numit Josephine. I-a dat voie si Celiei sa se dea cu putin parfum. Celia a intrebat-o: “Mama mea biologica se numea Josephine?”
“Mama ta biologica se numea Susan”, I+a raspuns mama. “Nu am vazut-o niciodata, dar ne-a scris o scrisoare. Era foarte trista cand a trebuit sa renunte la tine”.
In acel moment asta era tot ce isi dorea Celia sa auda. A plecat apoi sa se uite la televizor.
Totul i se invartea in minte. S-a uitat la trei programe diferite dar nu a auzit nimic din ce se spunea acolo. Mama ei biologica a fost trista cand a trebuit sa o dea. Adoptia este pentru totdeauna iar ea nu putea sa-si piarda parintii de acum. Mama ei biologica se numea Susan. SusanSusanSusan.
De Sf. Valentin Celia a desenat o inima care spunea Susan.
“Cum se numeste tatal meu?”, isi intreba Celia tatal intr-o seara.
“Walter.”, ii raspunse tati aratand spre el insusi. “Eu sunt acela!”
Celia rase. Apoi tati o imbratisa. “Te referi la tatal tau biologic, stiu!”
“Nu stim cum se numeste”, spuse mama. “Dar cu siguranta ai un tata biologic, iar Susan il cunoaste”.
“Si unde locuiau ei?”
“Tocmai aceasta este problema”,raspunse tati. “Nu locuiau impreuna si nu erau casatoriti. Deci, nu puteau sa iti ofere un camin”.
“Aceasta este partea trista a povestii tale”, spuse mama.
“Care a fost, insa, fericita pentru noi”, adauga tatal.
“Sa tii minte acest lucru”.
“Unde m-am nascut eu?”
“Intr-un spital din apropiere”, ii raspunse tatal.
Celia nu era sigura daca mai vroia sa mai intrebe ceva. Iesi afara sa se dea in leagan.
Celia era in baie si se gandea la parintii sai biologici. Se gandea la ei in biserica in timp ce toti ceilalti intonau imnuri. Se gandea la ei cand era la scoala.
“Toate mamele isi iubesc copiii?”, o intreba Celia pe invatatoarea ei, d-na Thomas.
“Cred ca mama ta biologica te-a iubit”, ii raspunse d-na Thomas. Parea sa intuiasca la ce se gandea Celia.
“De unde stii?”, intreba Celia.
“Trebuie sa te fi iubit mult daca a decis sa renunte la tine”, ii spuse invatatoarea.
D-na Thomas scoase o fotografie din poseta. “Acesta este copilasul meu”, spuse ea. “Stiu cat de greu trebuie sa fie pentru o mama sa spuna adio unui copil proaspat nascut. Chiar daca mama ta nu a putut sa te pastreze, ea tot si-a dorit ca cineva sa te iubeasca si sa aiba grija de tine. Mama ta biologica a facut acest lucru pentru tine”.
Celia o cunostea de mult pe d-na Thomas. D-na Thomas ii imbratisa pe rand pe copii cand intrau in clasa si ii ajuta sa se incalte iarna fara sa se supere catusi de putin. Vorbea cu toti parintii. D-na Thomas stia multe lucruri despre mame si copii.
Tot drumul spre casa Celia a ramas tacuta. “Stiti ceva?”,spuse ea la cina. “D-na Thomas mi-a spus ca atunci cand esti adoptat inseamna ca parintii tai biologici au avut grija de tine in cel mai bun mod cu putinta. Si ca ei te iubeau.”
“Bineinteles ca te-au iubit!”, spuse tatal.
“Atunci nu era nimic in neregula cu mine?”, intreba Celia.
“Absolut nimic nu era in neregula cu tine”, ii confirma tatal. “Si nici nu ai facut nimic rau. Copiii care sunt adoptati nu fac niciodata ceva rau”.
“Unde eram eu cand m-ai intalnit prima data?”, intreba Celia.
“Erai la spital”, ii raspunse mama. “Aveai doar 4 zile. Acolo ne-am intalnit cu o doamna de la agentia de adoptii”.
“Ne-am indragostit de tine de la prima vedere”, ii spuse tatal.
“Atunci am fost adoptata definitiv?”, intreba Celia.

“Nu chiar”, raspunse mama. “Adoptiile devin definitive prin decizia unui judecator. Mama ta biologica a completat niste hartii. Si noi am completat niste hartii. In hartiile ei spunea ca nu putea sa fie mamica ta. In hartiile noastre spuneam ca vom fi niste parinti buni pentru tine si ca vroiam sa fii copilul nostru. Asa ca, intr-o zi de iarna, te-am infasurat bine si am mers impreuna la tribunal. Si acolo l-am intalnit pe judecator in roba sa. Eu si tati am venit in fata lui, iar el s-a uitat prin toate hartiile. Apoi a spus: “Promiteti sa iubiti acest copil intotdeauna si sa fiti parintii lui indiferent ce s-ar intampla?’
“Promitem”, am raspuns noi.
“Veti avea grija de ea si o veti educa pana se va face mare?”
“Da”, am spus noi.
“Foarte bine”, spuse judecatorul si a semnat pe loc hartiile.
“Si asa nu mai puteati sa renuntati niciodata la mine?”, intreba Celia.
“Niciodata, niciodata”, ii raspunse mama.
“Vei fi intotdeauna fetita noastra, indiferent ce s-ar intampla, chiar daca iti apar si pete verzi pe corp”, spuse tatal.
“Iar daca intr-o zi vei avea copilul tau, noi vom fi bunicii lui”, adauga mama.
“De la tribunal am mers la o petrecere.”, spuse tatal.
“O petrecere pentru mine?”
“Bineinteles. Doar noi trei si inca un milion de prieteni si rude”, spuse mama. “O petrecere cu tort, inghetata si baloane. O petrecere de bun-venit pentru copilul pe care il asteptam de atata timp.”
Tatal o lua in brate pe Celia.
“Suntem atat de bucurosi ca parintii tai biologici ti-au dat viata, si ca agentia ne-a ajutat sa te gasim, si ca judecatorul a semnat actele. Acum suntem o familie. Insa in fiecare an, in ziua in care te-am adoptat, eu si mami ne aducem aminte de modul deosebit in care tu ai venit la noi. Multi copii sunt adoptati pe lumea aceasta, dar nu exista decat o singura Celia O’Shaunessy.”
“Mi-a venit o idée extraordinara. Ce-ar fi ca in fiecare an, de ziua adoptarii mele, sa facem o petrecere doar noi trei?”
Celia isi imbratisa tatal atat de tare incat urma nasturilor sai de la camasa i se imprima pe obraz. Acum totul era in regula. Nu o mai deranja faptul ca nu se nascuse din mama si tatal ei, asa cum se intampla cu majoritatea copiilor. Era in regula si cu susan si celalalt tata al ei. Avea o zi de nastere si o zi de adoptie. De acum inainte le vor sarbatori pe ambele.
Si vor fi multe prajituri si baloane.

oFloare1.gif



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Apr 2 2010, 10:36 AM
Postare #688


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



Ruxy, Paste fericit alaturi de cei dragi!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Imi30
postare Apr 2 2010, 10:41 AM
Postare #689


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,892
Inscris la: 4-May 09
Din: Tg.Mures
Membru nr.: 88,346



Paste, mielul fericit, oul sade inrosit, de rusine s-o scumpit, iar iubitul iepuroi sa v-aduca euroi, fericire, sanatate, mult noroc si spor la toate.


--------------------
Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi. – James Dean
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 17 2010, 04:48 PM
Postare #690


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Clipa magica trandafir.gif

În fiecare zi - împreună cu soarele - Dumnezeu ne oferă o clipă în care e posibil să schimbăm tot ce ne face nefericiți. Iar în fiecare zi pretindem că nu realizăm momentul, ne străduim să credem că această clipă nu există, că ziua de azi e la fel cu aceea de ieri și va fi identică cu cea de mâine. Dacă am fi atenți, am putea descoperi clipa magică.
S-ar putea ascunde în momentul în care băgăm cheia în ușă, dimineața, în tăcerea de după cină, într-o mie și unul de lucruri ce ni se par identice. Această clipă există - atunci, toată puterea stelelor ne pătrunde pentru un moment și ne permite să înfăptuim miracole.
Uneori, fericirea e o binecuvântare, dar de cele mai multe ori e o cucerire. Clipa magică ne ajută să ne schimbăm, ne ajută să ne urmăm mai departe visele. Vom suferi, vom traversa multe momente dificile și ne vom confrunta cu multe dezamăgiri, dar toate sunt pe cât de tranzitorii, pe atât de inevitabile, iar la final vom fi mândri de ce am lăsat în spatele obstacolelor. Cândva, în viitor, vom putea privi înapoi cu mândrie și credință.
Nefericiți sunt cei care se tem să-și asume riscuri. Poate că nu sunt niciodată dezamăgiți, niciodată deziluzionați, niciodată în suferință, precum aceia care au un vis de urmat. Dar, când privesc înapoi - pentru că întotdeauna privim înapoi - își vor auzi inima șoptind: „Ce ai făcut cu miracolele pe care Dumnezeu le-a semănat pentru zilele tale? Ce s-a ales de talentul pe care Cel Sfânt ți l-a încredințat? L-ai îngropat adânc, într-un mormânt, de teamă că-l vei pierde. Aceasta îți este moștenirea: certitudinea că ți-ai risipit viața“.
Nefericiți sunt cei care aud astfel de vorbe. Pentru că atunci când, poate, vor crede în miracole, aceste clipe magice ale vieții se vor fi scurs deja. Trebuie să ascultăm copilul care am fost, care încă trăiește în noi. Acest copil cunoaște înțelesul clipelor magice. Îi putem înăbuși oftatul, dar nu-l putem reduce la tăcere.
Dacă nu vom renaște, dacă nu vom privi din nou viața cu inocența și entuziasmul copilăriei, nu are sens să mai trăim. Te poți sinucide în multe feluri. Aceia care încearcă să-și ucidă trupul încalcă legea lui Dumnezeu. Dar și aceia care încearcă să-și ucidă sufletul încalcă legea lui Dumnezeu, chiar dacă crima lor este mai puțin vizibilă în ochii omului.
Să fim atenți la ceea ce copilul din noi încearcă să ne spună. Să nu ne rușinăm și să nu-l înfricoșăm, deoarece se simte singur și abia dacă se face auzit. Să-l lăsăm să ia din când în când frâiele existenței noastre. Acest copil din noi spune că nicio zi nu seamănă cu cealaltă.
Să-l facem să se simtă iubit din nou. Să-i facem pe plac - chiar dacă asta ar însemna să acționăm într-un fel neobișnuit, chiar dacă ne-ar face să părem nebuni în ochii altora. Amintiți-vă că înțelepciunea oamenilor este nebunie în fața lui Dumnezeu. Dacă ascultăm copilul pe care îl purtăm în suflet, ochii ne vor străluci încă o dată. Dacă nu pierdem legătura cu acest copil, nu vom pierde nici contactul cu viața.

Paulo COELHO
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

70 Pagini V  « < 67 68 69 70 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 02:11 AM