Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Infectie Urinara
ramo82na
postare Feb 16 2010, 02:37 PM
Postare #1


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



i-am facut lui andrei o urocultura pe langa alte cateva analize..... fara nici un motiv ..doar pt ca nu-i facusem niciodata si pt ca oricum mergeam la laborator sa-mi fac eu analize si surpriza i-a iesit infectie urinara...maine merg sa-i iau rezultatul la antibiograma si rezultatele ....mi-a zis asistenta in timp ce-mi dadea rezultatele la analizele mele ce i-au iesit lui andrei laurocultura infectie urinara....
copilul nu are nici un simptom..nu face pipi des,nu-l ustura,papa bine,ia in greutate,nu miroase pipi..nu face febra...nu stiu ce sa cred....
e posibil sa se contamineze urina la recoltare???eu am sterilizat olitza cu spirt.dar pana a facut andrei l-am alergat o ora prin casa cu ea in mana ..plus ca a mai luat-o si el si a aruncat-o de vreo doua trei ori...
oricum am sa-i repet analiza la un alt laborator..
v-ati confruntat cu probleme din astea la copii??

Aceasta postare a fost editata de ramo82na: Feb 16 2010, 02:37 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Feb 16 2010, 02:47 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(ramo82na @ Feb 16 2010, 04:37 PM) *
i-am facut lui andrei o urocultura pe langa alte cateva analize..... fara nici un motiv ..doar pt ca nu-i facusem niciodata si pt ca oricum mergeam la laborator sa-mi fac eu analize si surpriza i-a iesit infectie urinara...maine merg sa-i iau rezultatul la antibiograma si rezultatele ....mi-a zis asistenta in timp ce-mi dadea rezultatele la analizele mele ce i-au iesit lui andrei laurocultura infectie urinara....
copilul nu are nici un simptom..nu face pipi des,nu-l ustura,papa bine,ia in greutate,nu miroase pipi..nu face febra...nu stiu ce sa cred....
e posibil sa se contamineze urina la recoltare???eu am sterilizat olitza cu spirt.dar pana a facut andrei l-am alergat o ora prin casa cu ea in mana ..plus ca a mai luat-o si el si a aruncat-o de vreo doua trei ori...
oricum am sa-i repet analiza la un alt laborator..
v-ati confruntat cu probleme din astea la copii??



sa mai faci analizele la un alt laborator.. se poate sa fie rezultatul gresit... lui Andy i-a iesit ca avea bacteria e coli la coprocultura.. bietul copil nu avea nimic nimic de fapt.. si imi dadusera pana si antibiograma sad.gif ... noroc ca am refacut analizele inainte sa bagam in copil antibiotic degeaba smile.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramo82na
postare Feb 16 2010, 02:52 PM
Postare #3


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



QUOTE(maria26 @ Feb 16 2010, 02:47 PM) *
sa mai faci analizele la un alt laborator.. se poate sa fie rezultatul gresit... lui Andy i-a iesit ca avea bacteria e coli la coprocultura.. bietul copil nu avea nimic nimic de fapt.. si imi dadusera pana si antibiograma sad.gif ... noroc ca am refacut analizele inainte sa bagam in copil antibiotic degeaba smile.gif



da maria asta aveam in cap ..ii voi face analizele la un alt laborator si daca or fi tot asa....mai vad atunci...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Feb 16 2010, 03:02 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811




QUOTE(ramo82na @ Feb 16 2010, 04:52 PM) *
da maria asta aveam in cap ..ii voi face analizele la un alt laborator si daca or fi tot asa....mai vad atunci...


exista pungi speciale de recoltare a urinei la bebelusi.. separat pentru fetite si baietei smile.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramo82na
postare Feb 16 2010, 03:24 PM
Postare #5


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



QUOTE(maria26 @ Feb 16 2010, 03:02 PM) *
exista pungi speciale de recoltare a urinei la bebelusi.. separat pentru fetite si baietei smile.gif


habar nu aveam!!mersi pt info ...mie mi-a dat de la laborator recipiente stil borcanel..ca alea pt adulti......


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Feb 16 2010, 03:27 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(ramo82na @ Feb 16 2010, 05:24 PM) *
habar nu aveam!!mersi pt info ...mie mi-a dat de la laborator recipiente stil borcanel..ca alea pt adulti......


cele pentru baietei au o gaurica micutza unde intra putzica biggrin.gif biggrin.gif si i-o lasi pana face...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramo82na
postare Feb 16 2010, 03:29 PM
Postare #7


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



QUOTE(maria26 @ Feb 16 2010, 03:27 PM) *
cele pentru baietei au o gaurica micutza unde intra putzica biggrin.gif biggrin.gif si i-o lasi pana face...




offff si eu m-am rugat de andrei toata dimineata sa faca pipi la olitza..mai ca nu l-am alergat cu olitza prin casa...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aly80r
postare Feb 16 2010, 06:11 PM
Postare #8


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,374
Inscris la: 29-May 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 92,473



QUOTE(maria26 @ Feb 16 2010, 05:02 PM) *
exista pungi speciale de recoltare a urinei la bebelusi.. separat pentru fetite si baietei smile.gif


Asta vroiam si eu sa-ti spun. E cel mai sigur cu pungute.

Va doresc sanatate si sa dea DD sa iasa bine partners.gif


--------------------
FLUTURAS IUBIT, SA NU UITI NICIODATA CA MAMI ESTE CU UN PAS IN URMA TA. TREBUIE DOAR SA INTORCI PRIVIREA SI SA INTINZI MANUTA SI MAMI TE VA AJUTA IN ORICE CLIPA.

VA ASTEPT CU DRAG AICI http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=193

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 16 2010, 07:22 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(ramo82na @ Feb 16 2010, 02:37 PM) *
i-am facut lui andrei o urocultura pe langa alte cateva analize..... fara nici un motiv ..doar pt ca nu-i facusem niciodata si pt ca oricum mergeam la laborator sa-mi fac eu analize si surpriza i-a iesit infectie urinara...maine merg sa-i iau rezultatul la antibiograma si rezultatele ....mi-a zis asistenta in timp ce-mi dadea rezultatele la analizele mele ce i-au iesit lui andrei laurocultura infectie urinara....
copilul nu are nici un simptom..nu face pipi des,nu-l ustura,papa bine,ia in greutate,nu miroase pipi..nu face febra...nu stiu ce sa cred....
e posibil sa se contamineze urina la recoltare???eu am sterilizat olitza cu spirt.dar pana a facut andrei l-am alergat o ora prin casa cu ea in mana ..plus ca a mai luat-o si el si a aruncat-o de vreo doua trei ori...
oricum am sa-i repet analiza la un alt laborator..
v-ati confruntat cu probleme din astea la copii??

Daca le faci de trei ori la laboratoare diferite si ies la fel...ok...atunci am incredere, altfel nu...eu sunt Stan Patitul...asa ca fuguta si in alta parte...si sa nu faci greseala sa dai antibiotic copilului pana nu lamuresti corect diagnosticul....sanatate multa! trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Feb 16 2010, 07:36 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



si sa-l speli bine la cucutz inainte de recoltarea/ inainte sa-i pui pungutza .totul trebuie sa fie cat se poate de steril altfel compromite testul. oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
Ps.Atata timp cat nu prezinta simptomele infectiei urinare nici nu te agita.Stresul e prea mare....
daca nu plange cand face pipi, daca nu face des, daca nu are febra sau nu este agitat....NU ARE!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:52 PM