Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mierea De Albine La Bebelusi
marya28
postare Apr 11 2007, 03:25 PM
Postare #21


Member
***

Grup: Members
Postari: 156
Inscris la: 19-February 07
Membru nr.: 2,192



ar fi mai indicat sa-i dai indulcit cu glucoza de la farmacie si eu tot asa am facut acum bea neindulcit smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Apr 11 2007, 03:35 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



La ultimul control,medicul de familie mi-a recomandat sa fac un amestec de miere de albine cu tarate de grau macinata fin si sa le dau la copii pentru probleme respiratorii insotite de tuse ...Binenteles,mi-a zis si ca nu se recomanda mierea la copii sub 1 an,dar pot incerca dupa ce implineste 7-8 luni,si daca tolereaza sa-i fac tratament.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AndrEEyaa
postare Apr 11 2007, 06:37 PM
Postare #23


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 214
Inscris la: 23-March 07
Din: Craiova
Membru nr.: 2,811



Eu i-am pus miere in ceiuc din primele zile si nu am avut nici o problema,iar de diaree nici nu poate fi vorba,chiar are tendinte de constipare.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Apr 12 2007, 12:39 AM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




QUOTE(AndrEEyaa @ Apr 11 2007, 07:37 PM) *
Eu i-am pus miere in ceiuc din primele zile si nu am avut nici o problema,iar de diaree nici nu poate fi vorba,chiar are tendinte de constipare.

biggrin.gif daca ii face bine...e ok...succes in continuare sa creasca mare si voinica tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura12
postare Apr 20 2007, 07:44 PM
Postare #25


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 20-April 07
Membru nr.: 3,311



Medicul meu a spus (asa stiam si eu) ca pana la un anisor sa nu-i dau miere deoarece exista risc de alergie si botulism
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ema27
postare Apr 23 2007, 11:13 AM
Postare #26


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 15-September 06
Membru nr.: 99



Si eu stiam ca nu e ok, cat e mic, mai ales ca are si stomacelul foarte sensibil.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Apr 26 2007, 09:15 PM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Am vazut undeva, la tv sau pe net, un fel de reclama pt a nu hrani BBul cu miere. Botulismul e o boala ffff grava.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Apr 26 2007, 09:44 PM
Postare #28


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(mumu74 @ Apr 26 2007, 10:15 PM) *
Am vazut undeva, la tv sau pe net, un fel de reclama pt a nu hrani BBul cu miere. Botulismul e o boala ffff grava.

Uite, am cautat pe net si am gasit informatiile de mai jos despre botulism:

"Definitie: Botulismul este o boala cauzata de o toxina, sau o otrava, produsa de bacteria Clostridium botulinum. Poate duce la paralizie, la pierderea senzatiilor sau a functiei muschilor, in cazul in care nu este tratata. De asemenea, mai poate cauza dificultati in respiratie. Este o boala rara, dar care poate fi fatala.
Cauze: Botulismul esta cauzat de o toxina produsa de bacterii. Daca nu este tratata la timp, boala poate evolua si duce la paralizia bratelor, a picioarelor, a trunchiului si a muschilor respiratori. Toxina se instaleaza in corp prin intermediul alimentelor puse la pastrat necorespunzator, alimente care contin toxina, sau prin patrunderea bacteriilor in rani. Infectia nu se extinde de la o persoana la alta.
Incubatie: La adulti, simptomele incep de obicei dupa 12 sau 36 ore de la consumul de alimente infectate. La sugari, acest interval este de 3 pina la 30 de zile. In cazul botulismului contactat prin rani, simptomele se instaleaza dupa 4 pina la 14 zile.
Simptome: Simptomele care apar la persoanele care sufera de botulism sint: lipsa puterii, gura uscata, dificultati la inghitire si/sau la vorbire, vedere dubla sau incetosata, paralizie. La sugari, semnele sint greu de observat, deoarece includ constipatie, lipsa poftei de mincare, plins slab, lipsa puterii.
Diagnostic: Organismele care genereaza boala pot fi identificate in probe de scaun sau in limfa (lichidul continut de singe). Se poate solicita electromiografia, masurarea activitatii electrice a muschilor. Scanarea creierului si examinarea lichidelor spinale pot fi de ajutor in diagnosticare.
Tratament:
Diagnosticarea si tratamentul in stadiul precoce al bolii sint foarte importante. Botulismul generat de alimente si cel contactat prin rani poate fi tratat cu ajutorul antitoxicelor, care blocheaza actiunea toxinelor in singe. Antitoxicele nu pot repara raul deja facut, dar pot opri sau preveni o eventuala evolutie a bolii. Antitoxicele nu sint prescrise in mod regulat in tratamentul botulismului infantil. Daca o persoana nu poate inghiti, se recurge la tratamentul injectabil. In cazul in care au intervenit probleme in respiratie, se poate folosi un aparat pentru respiratie artificiala. Antibioticele ar trebui folosite doar pentru a trata complicatiile cauzate de infectii. Consumul de antibiotice poate determina o si mai mare absorbtie de toxine, din moment ce sporii sint distrusi in intestine. Multe persoane au reactii alergice la antitoxicele derivate din ser de la cal. Exista derivatul antitoxic uman care nu cauzeaza atit de multe reactii adverse. Printr-un tratament adecvat, organismul este adesea capabil sa se vindece in citeva luni. Daca botulismul nu este tratat, indivizii pot sa paralizeze sau sa nu mai poata respira. Chiar si cu tratament, insanatosirea poate dura mult timp, in special in cazul botulismului infantil. Se poate ajunge la complicatii datorate paraliziei, cum ar fi: pneumonia sau alte infectii.
Preventie: Alimentele ar trebui puse la pastrare sau conservate doar de cei care stiu cum sa previna contaminarea hranei. Procedurile stricte de igienizare trebuie respectate intocmai, atunci cind preparam sau conservam alimentele. Gatirea mincarii la 116C poate distruge bacteria. Parintii nu ar trebui sa dea copiilor, sub virsta de un an, miere, care contine spori Clostridium botulinum. Ranile trebuie spalate cu grija cu sapun antibacterial, pentru a preveni infectiile cu aceasta bacterie.
Diverse: Toxinele botulismului se numara printre cele mai puternice otravuri cunoscute. Chiar si la adulti, toxinele pot afecta grav nervii si muschii. Bacteria se reproduce prin sporii in formare. Sporii sint celule reproductive care asteapta cele mai bune conditii pentru a creste si a se multiplica. Botulismul generat de hrana poate aparea cind o persoana consuma alimente care contin bacteria Clostridium botulinum. Majoritatea adultilor sint protejati de sporii continuti de alimente, deoarece acidul din stomac ii distruge. Botulismul infantil apare pentru ca stomacul unui sugar nu este capabil sa distruga sporii. Astfel, sporii se multiplica si produc toxina in intestinele sugarului. Botulismul infantil este cea mai frecventa forma de botulism. Mai rar, botulismul poate aparea in cazul in care o rana este infectata cu bacteria care genereaza boala. In acest caz, bacteria creste in rana si isi produce toxina. "


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Apr 26 2007, 09:47 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Bravo Shama! Excelenta reactie! Multumim!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Apr 26 2007, 09:53 PM
Postare #30


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(mumu74 @ Apr 26 2007, 10:47 PM) *
Bravo Shama! Excelenta reactie! Multumim!

Placerea e de partea mea, fetelor.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 07:14 PM