Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Semnul Crucii, Mai Eficient Decât Aparatele Moderne De Dezinfecție A Apei, rugăciunile vindecă bolile, spun oamenii de știință
liliana2u
postare Jan 11 2010, 03:45 PM
Postare #1


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Semnul crucii, mai eficient decât aparatele moderne de dezinfecție a apei


Într-adevăr rugăciunile vindecă bolile, spun oamenii de știință

Oamenii pot să se vindece într-adevăr în biserici atunci când ating sfintele moaște sau sanctuarele. Oamenii de știință din Petersburg au dovedit-o și au descoperit și mecanismul „material” al acestui fenomen divin.

„O rugăciune este un remediu puternic”, spune Valeri Slezin, șeful Laboratorului de Neuropsihofiziologie al Institutului de Cercetare și Dezvoltare Psihoneurologică Bekhterev din Petersburg. „Rugăciunea nu numai că reglează toate procesele din organismul uman, dar ea repară și structura grav afectată a conștiinței.”

Profesorul Slezin a făcut ceva de necrezut – a masurat puterea rugăciunii. El a înregistrat electroencefalogramele unor călugări în timp ce se rugau și a captat un fenomen neobișnuit – „stingerea” completă a cortexului cerebral. Această stare poate fi observată numai la bebelușii de trei luni, atunci când se află lângă mamele lor, în siguranță absolută.

Pe masură ce persoana crește, această senzație de siguranță dispare, activitatea creierului crește și acest ritm al biocurenților cerebrali devine rar, numai în timpul somnului profund sau al rugăciunii, așa după cum a dovedit omul de știință. Valeri Slezin a numit aceasta stare necunoscută „trezie ușoară, în rugăciune” și a dovedit ca are o importanță vitală pentru orice persoană.

Este un fapt cunoscut că bolile sunt cauzate mai ales de situații negative și afronturi care ne rămân înfipte în minte. În timpul rugăciunii, însă, grijile se mută pe un plan secundar sau chiar dispar cu totul. Astfel, devine posibilă atât vindecarea psihică și morală cât și cea fizică.

Slujbele bisericești ajută și ele la ameliorarea sănătății. Inginera și electrofiziciana Angelina Malakovskaia, de la Laboratorul de Tehnologie Medicală și Biologică a condus peste o mie de studii pentru a afla caracteristicile sănătății unor enoriași înainte și după slujbă. A rezultat că slujba în biserică normalizeaza tensiunea și valorile analizei sângelui.

Se pare că rugăciunile pot să neutralizeze chiar și radiațiile. Se știe că după explozia de la Cernobîl, instrumentele de masură pentru radiații au arătat valori care depășeau capacxitatea de măsurare a instrumentului. În apropierea Bisericii Arhanghelului Mihail, însă, aflată la patru km de reactoare, valoarea radiațiilor era normală. Oamenii de știință din Petersburg au confirmat, cu ajutorul experimentelor efectuate, că apa sfințită, semnul Crucii și bătutul clopotelor pot să aibă, de asemenea, proprietăși vindecătoare. De aceea, în Rusia, clopotele bat întotdeauna în cursul epidemiilor.

Ultrasunetele emise de clopotele care bat omoară virușii de gripă, hepatită și tifos. Proteinele virușilor se încovoaie și nu mai poartă infecția, a spus a. Malakovskaia. Semnul crucii are un efect și mai semnificativ: omoară microbii patogeni (bacilul de colon și stafilococi) nu numai în apa de la robinet, ci și în râuri și lacuri. Este chiar mai eficientă decât aparatele moderne de dezinfecție cu radiație magnetice.

Laboratorul științific al Institutului de Medicină Industrială și Navală a analizat apa înainte și după sfințire. A rezultat că dacă se citește rugăciunea Tatăl Nostru și se face semnul Crucii asupra apei, atunci concentrația bacteriilor dăunătoare va fi de o sută de ori mai mică. Radiația electromagnetică dă rezultate mult inferioare. Astfel, recomandările Ortodoxe de a binecuvânta orice mâncare sau băutură nu au numai o valoare spirituală, ci și una preventivă.

Apa sfințită nu este numai purificată, ci ea își schimbă și structura, devine inofensivă și poate să vindece. Aceasta se poate dovedi cu aparate speciale.

Spectrograful indică o densitate optică mai mare a apei sfințite, ca și cum aceasta ar fi înțeles sensul rugăciunilor și l-ar fi păstrat. Aceasta este cauza acestei puteri unice de a vindeca.

Singura limită este că vindecă numai pe cei credincioși.

„Apa „distinge” nivelul de credință al oamenilor.”, spune A. Malenkovskaia. Atunci când un preot sfințește apa, densitatea optică este de 2,5 ori mai mare, atunci când sfințirea este efectuată de o persoană credincioasă laică, numai de 1,5 ori mai mare, dar cu un om botezat și necredincios, fără cruce la gât, schimbările au fost nesemnificative.

http://gabrieltzu.wordpress.com/2009/10/16/semnul-crucii-mai-eficient-decat-aparatele-moderne-de-dezinfectie-a-apei/

Trad din rusă în engleză de Julia Bulighina
Trad. din engleză în română Cristina M.

1999-2009 „Pravda Ru”


Aceasta postare a fost editata de liliana2u: Jan 11 2010, 03:47 PM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jan 11 2010, 04:31 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



citisem si eu articolul. Sincr, din proprie experienta, cred si stiu sigur ca asa e. Puterea rugaciunii poate schimba orice. Mie mi-a salvat copilul si aproape mi l-a vindecat. Nu e de colea ca un neurochirurg cu peste 20 de ani de experienta sa stea sa se uite la copil si la RMN si sa se intrebe daca sunt ale aceluiasi copil, ca nu a mai vazut asa ceva. Si totul dupa molifta de 40 de zile, copilul inca nici nu era botezat....credinta si puterea Domnului sunt mari, si depinde numai de noi daca le luam in considerare sau nu. Stiti ca de multe ori medici spun: "Noi am facut tot ce se putea, acum tine de Dumnezeu, cum o vrea el".
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Jan 11 2010, 07:55 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



Mda....auzisem si eu chesti asta la niste stiri, mai demult....ei, uite ca la tatal meu n-a functionat.... sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 11 2010, 10:46 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566




E adevarat ca semnul crucii ajuta, dar trebuie si ceva credinta. Cunosc o persoana care credea ca daca merge la biserica si pune ceva banuti acolo, gata i se rezolva problemele si Dumnezeu o ajuta. Numai ca nu prea merge asa, trebuie intr-adevar sa crezi atunci cand faci semnul crucii, cand spui o rugaciune sau cand mergi la biserica.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jan 12 2010, 01:28 PM
Postare #5


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(dyanp @ Jan 11 2010, 04:31 PM) *
citisem si eu articolul. Sincr, din proprie experienta, cred si stiu sigur ca asa e. Puterea rugaciunii poate schimba orice. Mie mi-a salvat copilul si aproape mi l-a vindecat. Nu e de colea ca un neurochirurg cu peste 20 de ani de experienta sa stea sa se uite la copil si la RMN si sa se intrebe daca sunt ale aceluiasi copil, ca nu a mai vazut asa ceva. Si totul dupa molifta de 40 de zile, copilul inca nici nu era botezat....credinta si puterea Domnului sunt mari, si depinde numai de noi daca le luam in considerare sau nu. Stiti ca de multe ori medici spun: "Noi am facut tot ce se putea, acum tine de Dumnezeu, cum o vrea el".


ti-l trimisesem si eu pe mail smile.gif , cand l-am primit pt ca nu am mai reusit sa mai postez..
Ce mai stiu eu de la un preot este ca, daca semnul crucii nu este facut cum trebuie, nu isi are efectul dorit. Cele trei degete trebuie unite astfel: cel mare (simbolul lui Dumnezeu) sa fie un pic mai sus decat celelalte doua, aratator si mijlociu, asta insemnand treimea sfanta, iar crucea se savarseste cat mai amplu, nu cum fac unii rapid din doua degete si ca o vanturare de mana.. musai trebuie si credinta, cum spuneti si voi, fara ea, suntem pierduti intr-o lume a ispitelor.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Jan 12 2010, 01:58 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(manu1981 @ Jan 11 2010, 10:46 PM) *
E adevarat ca semnul crucii ajuta, dar trebuie si ceva credinta. Cunosc o persoana care credea ca daca merge la biserica si pune ceva banuti acolo, gata i se rezolva problemele si Dumnezeu o ajuta. Numai ca nu prea merge asa, trebuie intr-adevar sa crezi atunci cand faci semnul crucii, cand spui o rugaciune sau cand mergi la biserica.



QUOTE(liliana2u @ Jan 12 2010, 01:28 PM) *
ti-l trimisesem si eu pe mail smile.gif , cand l-am primit pt ca nu am mai reusit sa mai postez..
Ce mai stiu eu de la un preot este ca, daca semnul crucii nu este facut cum trebuie, nu isi are efectul dorit. Cele trei degete trebuie unite astfel: cel mare (simbolul lui Dumnezeu) sa fie un pic mai sus decat celelalte doua, aratator si mijlociu, asta insemnand treimea sfanta, iar crucea se savarseste cat mai amplu, nu cum fac unii rapid din doua degete si ca o vanturare de mana.. musai trebuie si credinta, cum spuneti si voi, fara ea, suntem pierduti intr-o lume a ispitelor.


Poate eu nu-s asa de credincioasa...si tot de atunci de cand tatal meu a murit de cancer...sa zic ca sunt suparata pe Dumnezeu?...cred ca n-as exagera...sunt suparata pe el, si eu iert, dar nu uit. Sa revin...eu nu-s asa credincioasa, dar mama si bunica mea mai ales...ele sunt, si s-au rugat mult pentru el... oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jan 12 2010, 04:00 PM
Postare #7


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(roxanne @ Jan 12 2010, 01:58 PM) *
Poate eu nu-s asa de credincioasa...si tot de atunci de cand tatal meu a murit de cancer...sa zic ca sunt suparata pe Dumnezeu?...cred ca n-as exagera...sunt suparata pe el, si eu iert, dar nu uit. Sa revin...eu nu-s asa credincioasa, dar mama si bunica mea mai ales...ele sunt, si s-au rugat mult pentru el... oFloare1.gif


Roxanne, o sa iti trimit un raspuns primit de la un preot, pt ca si eu sunt afectata de boala mamei mele, de lupta eu pt viata, lupta in care rezista tocmai pt ca se roaga cu credinta, pt ca s-a abandonat in bratele Lui si ii e bine acum, desi a trecut prin atatea operatii, chimioterapie, iradieri ce ar fi putut omori mai multe persoane sanatoase.
Iata-l, poate te ajuta sa intelegi ce s-a intamplat cu tatal tau, nu trebuie neaparat sa fie asa, iti dau doar o pilda a unui slujitor al Domnului, ce tine cont mult de cele transmise de parintele Arsenie Boca:
"Liliana, bolile nu sunt date intotdeauna ca urmare a pacatului, ci si ca incercare, ca mijloc de desavarsire. Sunt f multi sfinti care au murit de cancer sau de alte boli grave si dureroase, tocmai pentru ca ei sa aiba cununa si mai mare in ceruri. Mama ta si-a luat cununa pentru cele indurate si nu intotdeauna un om bolnav este asa din pricina pacatelor.
Cuviosul Arsenie Boca spune ca boala o da Dumnezeu din trei motive: ori ca sa platim pentru pacatel noastre inca din viata aceasta, ca sa nu primim osanda vesnica, ori ca sa platim pentru pacatele parintilor (aici e mai mult de discutat), ori ca sa fim incercati si incununati de Dumnezeu."


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Jan 12 2010, 04:23 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(liliana2u @ Jan 12 2010, 04:00 PM) *
Roxanne, o sa iti trimit un raspuns primit de la un preot, pt ca si eu sunt afectata de boala mamei mele, de lupta eu pt viata, lupta in care rezista tocmai pt ca se roaga cu credinta, pt ca s-a abandonat in bratele Lui si ii e bine acum, desi a trecut prin atatea operatii, chimioterapie, iradieri ce ar fi putut omori mai multe persoane sanatoase.
Iata-l, poate te ajuta sa intelegi ce s-a intamplat cu tatal tau, nu trebuie neaparat sa fie asa, iti dau doar o pilda a unui slujitor al Domnului, ce tine cont mult de cele transmise de parintele Arsenie Boca:
"Liliana, bolile nu sunt date intotdeauna ca urmare a pacatului, ci si ca incercare, ca mijloc de desavarsire. Sunt f multi sfinti care au murit de cancer sau de alte boli grave si dureroase, tocmai pentru ca ei sa aiba cununa si mai mare in ceruri. Mama ta si-a luat cununa pentru cele indurate si nu intotdeauna un om bolnav este asa din pricina pacatelor.
Cuviosul Arsenie Boca spune ca boala o da Dumnezeu din trei motive: ori ca sa platim pentru pacatel noastre inca din viata aceasta, ca sa nu primim osanda vesnica, ori ca sa platim pentru pacatele parintilor (aici e mai mult de discutat), ori ca sa fim incercati si incununati de Dumnezeu."


Asta ma intreb si eu de 5 ani incoace, oare ce pacate a trebuit sa plateasca? El intotdeauna a fost un om la locul lui, n-a fumat, n-a baut, si-a vazut de familia lui....o data nu l-am auzit sa barfeasca pe cineva, sau sa zica de cineva ceva de rau...Ne-a iubit pe mine si pe mama mea mai mult ca orice....mie mi-ar fi adus si luna de pe cer.... crybaby.gif si nici macar nu l-am putut vedea cand a murit.... crybaby.gif n-am putut veni la inmormantarea lui...nu eram in tara, si avionul cu care ma pregateam sa vin n-a putut pleca din cauza zapezii, era blocat totul pe aeroport, nici un avion nu pleca nici nu ateriza. De ce nici macar atata lucru? crybaby.gif Macar sa-l mai pot vedea o data....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jan 12 2010, 05:39 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(roxanne @ Jan 12 2010, 07:23 AM) *
Asta ma intreb si eu de 5 ani incoace, oare ce pacate a trebuit sa plateasca? El intotdeauna a fost un om la locul lui, n-a fumat, n-a baut, si-a vazut de familia lui....o data nu l-am auzit sa barfeasca pe cineva, sau sa zica de cineva ceva de rau...Ne-a iubit pe mine si pe mama mea mai mult ca orice....mie mi-ar fi adus si luna de pe cer.... crybaby.gif si nici macar nu l-am putut vedea cand a murit.... crybaby.gif n-am putut veni la inmormantarea lui...nu eram in tara, si avionul cu care ma pregateam sa vin n-a putut pleca din cauza zapezii, era blocat totul pe aeroport, nici un avion nu pleca nici nu ateriza. De ce nici macar atata lucru? crybaby.gif Macar sa-l mai pot vedea o data....



te inteleg perfect, aceleasi intrebari le-am avut si eu cand copilul meu de nici o luna aproape mi-a murit in brate. Ce pacate poate avea un asemenea suflet? Sincer, nu pot intelege, dar am ajuns sa cred ca desi nu pot intelege multe lucruri, au o logica, desi mie imi scapa. PEu consider ca numai Dumnezeu mi l-a salvat, pentru ca medicii habar n-au avut de capul 5 zile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 12 2010, 10:51 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(roxanne @ Jan 12 2010, 06:23 PM) *
Asta ma intreb si eu de 5 ani incoace, oare ce pacate a trebuit sa plateasca? El intotdeauna a fost un om la locul lui, n-a fumat, n-a baut, si-a vazut de familia lui....o data nu l-am auzit sa barfeasca pe cineva, sau sa zica de cineva ceva de rau...Ne-a iubit pe mine si pe mama mea mai mult ca orice....mie mi-ar fi adus si luna de pe cer.... crybaby.gif si nici macar nu l-am putut vedea cand a murit.... crybaby.gif n-am putut veni la inmormantarea lui...nu eram in tara, si avionul cu care ma pregateam sa vin n-a putut pleca din cauza zapezii, era blocat totul pe aeroport, nici un avion nu pleca nici nu ateriza. De ce nici macar atata lucru? crybaby.gif Macar sa-l mai pot vedea o data....

Te-ai gandit ca poate a fost mai bine asa? Ca poti sa il pastrezi in amintirea ta asa cum il stiai tu, vesel, apropiat de familie, sa ramai cu o imagine frumoasa despre el floare2.gif
Referitor la motiv, pentru noi, cei apropiati, e greu de multe ori sa intelegem, dar cred ca totul are un sens. Eu ma gandesc de multe ori la ce inseamna moartea si ca, odata si oadata, toti vom pieri de pe acest panamt, important este ce ramane in urma noastra, cu ce amintiri raman cei dragi despre noi tzuc.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 24th April 2024 - 10:30 PM