Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Crăciunul începe Cu Adevărat în Inimile Noastre!
ruxy
postare Nov 15 2009, 11:53 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411





Părinte, în ultimii ani perioada de dinaintea Crăciunului a devenit, parcă mai mult ca niciodată, o goană după cumpărături. Ce mai sărbătorește de fapt lumea de Crăciun?

Crăciunul reprezintă o provocare pentru creștinul zilelor noastre, care are de ales între dobândirea darurilor trecătoare sau a celor veșnice, între aparență și realitate. Ne este tot mai greu să deosebim falsul de real într-o societate ce promovează atâtea forme fără fond și „valori“ fără conținut, care nu ne pot aduce împlinirea deplină, întrucât le lipsește Dumnezeu. Societatea de consum și mijloacele mass media ne „sufocă” în această perioadă cu o multitudine de „substitute”, în detrimentul spiritului autentic al Crăciunului: abundența de Moși Crăciuni comerciali, berea cu “gust de Crăciun”, „spiridușii“, săniile trase de reni, târgurile de Crăciun, marile reduceri din magazine, mega-show-urile din piețele publice. Supermarket-urile devin locul manifestării unei febrilități a cumpărăturilor, care nu mai lasă loc păcii meditative a inimii. Toate aceste pseudo-valori au scopul de a ne distrage atenția de la adevărata semnificație a marelui Praznic al Nașterii Mântuitorului, care este o sărbătoare a sufletului și la care s-a adăugat, de-a lungul timpului, mult „ambalaj”. Nu spun că toate acestea sunt neapărat rele; tuturor ne place sa vedem orașul împodobit, bradul de Crăciun, dar sărbătorirea în acest stil post-modernist nu trebuie să se facă în detrimentul relației vii cu Hristos și cu Biserica.

Americanii au început să înlocuiască denumirea de Christmas, care face referire clară la numele lui Hristos, cu aceea de X-mas, lepădându-se astfel de originea creștină a sărbătorii. Ce înseamnă pentru noi, creștinii, Crăciunul?

Pentru noi, creștinii, Nașterea Domnului, amintirea ei în fiecare an, are rolul de a ne adresa chemarea dumnezeiască la propria renaștere, căci scris este: „De nu se va naște cineva din nou, nu va putea să vadă Împărăția lui Dumnezeu”. Este un prilej pentru fiecare de a ne lepăda de omul cel vechi și păcătos și a ne îmbrăca în omul cel nou. Importanța unică a Nașterii Domnului pentru umanitate constă în faptul că, făcându-Se Om, Fiul lui Dumnezeu afirmă în modul cel mai desăvârșit cu putință valoarea omului. Dumnezeu nu se mai adresează omului în mod indirect, întrucât se face El Însuși și Om, fără a înceta să fie Dumnezeu. Prăpastia dintre Dumnezeu și om dispare, iar Dumnezeu afirmă astfel cinstea nebănuită la care a fost chemat omul.

Există o conexiune între sărbătorirea Crăciunului ca adult și nostalgia după copilărie?

Da, există! Mie, personal, mi-ar plăcea să mă pot pregăti sufletește de Crăciun redevenind copil. Toate sărbătorile noastre creștine revarsă în inimi duh de mângâiere și de împăcare, dar Crăciunul copilăriei noastre ni se pare a fi mai presus de toate. De Crăciun ni se face dor de copilărie, de inocența și bucuria senină a acelor zile de basm, cu vers duios de colinde, când Pruncul Iisus, Sfânta Fecioară și oștile îngerești făceau parte din familia noastră. Sunt amintiri dragi sufletului nostru, în special pentru cei care au copilărit în satele din Țara Făgărașului, unde se intra la biserică dis-de-dimineață. Înfrigurați, dar fericiți, cu hăinuțele noastre simple, care nu erau de firmă, cu bunica de mânuță, ne adunam la slujbă cu toții, de la mic la mare și știam să ne prețuim, bucurându-ne unii pe alții. Trăiam intens înțelesul sărbătorii, într-o comuniune deplină și în sufletele noastre era mereu un strop de dumnezeire.
A venit și anul acesta vremea colindelor; o nouă generație de copii cu glasuri cristaline ne vor vesti: ”Praznic luminos, strălucind frumos”. Țara Făgărașului este bogată în tradiții și obiceiuri străvechi legate de acest mare Praznic. Cei mai în vârstă își amintesc cum, începând de la Sfântul Nicolae, se adunau în câte o casă și repetau colindele din moși-strămoși. Era perioada anului cea mai frumoasă, căci se pregăteau intens, ca apoi fiecare familie să fie cercetată, colindată.

Peste tot în jur vedem în această perioadă tot felul de oferte de genul: unde să îți petreci vacanța de Crăciun, cu ce să te îmbraci la petrecerile de sărbători, cu ce să te mai răsfeți în această perioadă sau cu ce cadou să îi uimești pe cei din jur. Cum ar trebui să privească creștinul aceste provocări?

Să nu uităm că în inimile noastre se află poarta spre o lume mai mare, de unde începe însăși Veșnicia! Un creștin adevărat învață să privească dincolo de strălucirea artificiilor și de fastul vitrinelor împodobite, care sunt atât de efemere! Însăși scena Nașterii contrastează cu orice lux și bogăție: „Ieslea cea sărăcăcioasă a fost a Domnului casă”. Acea iesle „a adăpostit în interiorul ei ceva mai mare decât întreaga noastră lume”. La Crăciun, o lume nouă s-a coborât odată cu Iisus într-un umil adăpost, pentru ca „oricine crede in El să nu piară, ci să aibă viață veșnică!”

Părinte, cum să ne petrecem zilele de sărbătoare care ne așteaptă? E la modă să pleci la munte sau, dacă nu îți permiți, măcar să mergi la o petrecere. Ce îndemn aveți pentru cititorii noștri?

Să ne reamintim că nu valoarea materială, laicizată, a Crăciunului, este cea care contează, ci cea spirituală. An de an, trebuie să ne pregătim să pășim în clipa veșnică a fiecărui Crăciun! Îi îndemn în primul rând pe cititorii noștri ca, în timpul care a rămas până la Marele Praznic, să intensifice activitatea spirituală: să înmulțească rugăciunea, postul, milostenia și faptele bune, să se spovedească și împărtășească. Domnul ne cere puțină nevoință, ca prin nevoință să ajungem la bucurie.
Pe toți cei care mai au încă „părinți pe pământ, nu în gând”, îi îndemn să îi cerceteze și să îi bucure în aceste zile, în care nimeni nu dorește să fie singur. Este momentul să le fim recunoscători celor care, cu trudă și nesomn, au muncit „să le fie copilul cu o treaptă mai domn”.
Fie că vă împodobiți casele sau nu, vă doresc să vă înnoiți sufletele, dobândind simțăminte mai reale decât lumea în care suntem călători pentru o vreme. Crăciunul începe cu adevărat în inimile noastre! Hristos S-a născut cu trupul numai o dată, la Betleem, dar duhovnicește Se naște permanent în inimile noastre, prin Biserică, prin rugăciune, prin Sfânta Liturghie și prin Sfintele Taine. Căci peștera din Betleem s-a transformat în nenumărate biserici creștine, răspândite astăzi în toată lumea. Ieslea în care a șezut Hristos este înlocuită astăzi cu Sfintele Altare, în care se săvârșește Sfânta Liturghie. Să-I facem Pruncului Iisus loc să se nască în inimile noastre, cu harul și puterea Lui! La ce ne-ar folosi oare dacă S-ar naște de o mie de ori în Betleem, dar n-ar avea unde să-Și plece capul în inimile pe care Le-a zidit pentru El?

Preot Claudiu Paun Fagaras
Interviu realizat de Natalia Corlean trandafir.gif
Apostolat în Țara Făgărașului
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
livya
postare Nov 16 2009, 12:00 AM
Postare #2


livya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,101
Inscris la: 26-April 09
Din: zalau/milano
Membru nr.: 87,150



frumos a vorbit Parintele... notworthy.gif
numai citind aici mi se umple inima de bucurie,si am o stare de fericire imensa... love1.gif love1.gif partners.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adabd
postare Nov 16 2009, 12:08 AM
Postare #3


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 85
Inscris la: 15-November 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 121,141



Americanii au prescurtat "Christmas" cu "X-mas" pt ca pe X il considera simbolul crucii. Pe langa asta, cu tot respectul pt parinte, si biserica actuala este, intr-o mare parte, o institutie comerciala facuta pentru a profita de naivitatea si durerea oamenilor care nu mai stiu unde sa caute alinare.

Personal nu cred in biserica. Cred in Dumnezeu, dar nu in cel care are grija de preoti care joaca barbut. Si nu zic asta pt ca am vazut la tv. O zic pentru ca am vazut cu ochii mei prea multe exemple de acest gen. Doar 2 preoti au respectul meu (din Tm amandoi). In rest nu simt nevoia sa ma duc sa dau bani la biserica ca sa comunic cu Dumnezeu. Asta o fac singura si in intimitatea mea. Nu-mi trebuie intermediar sau bani pt asta.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 16 2009, 12:31 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(livya @ Nov 16 2009, 12:00 AM) *
frumos a vorbit Parintele... notworthy.gif
numai citind aici mi se umple inima de bucurie,si am o stare de fericire imensa... love1.gif love1.gif partners.gif

Ma bucur Lyviutza ca ti-a placut trandafir.gif partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 16 2009, 12:34 AM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(adabd @ Nov 16 2009, 12:08 AM) *
Americanii au prescurtat "Christmas" cu "X-mas" pt ca pe X il considera simbolul crucii. Pe langa asta, cu tot respectul pt parinte, si biserica actuala este, intr-o mare parte, o institutie comerciala facuta pentru a profita de naivitatea si durerea oamenilor care nu mai stiu unde sa caute alinare.

Personal nu cred in biserica. Cred in Dumnezeu, dar nu in cel care are grija de preoti care joaca barbut. Si nu zic asta pt ca am vazut la tv. O zic pentru ca am vazut cu ochii mei prea multe exemple de acest gen. Doar 2 preoti au respectul meu (din Tm amandoi). In rest nu simt nevoia sa ma duc sa dau bani la biserica ca sa comunic cu Dumnezeu. Asta o fac singura si in intimitatea mea. Nu-mi trebuie intermediar sau bani pt asta.

Nu doresc nici un fel de polemica pe acest topic trandafir.gif E parerea ta...desigur, dar nu asta se dorea a fi mesajul, mai reciteste te rog titlul topicului....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adabd
postare Nov 16 2009, 12:36 AM
Postare #6


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 85
Inscris la: 15-November 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 121,141



Mi-am exprimat parerea, nu am creat polemici. Era vorba de inima si Craciun. Am zis ce este in inima mea vis-a-vis de Craciun. smile.gif Nu vad unde e greseala sau de ce ar fi interpretat negativ asta.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 16 2009, 12:39 AM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(adabd @ Nov 16 2009, 12:36 AM) *
Mi-am exprimat parerea, nu am creat polemici. Era vorba de inima si Craciun. Am zis ce este in inima mea vis-a-vis de Craciun. smile.gif Nu vad unde e greseala sau de ce ar fi interpretat negativ asta.

Nu e nici o greseala...dar hay sa pastram mesajul din titlul acestui topic curat.... smile.gif In general pe acest forum, pe teme de religie se aprind spiritele...si mie chiar nu-mi place...vreau sa evit asta, multumesc trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adabd
postare Nov 16 2009, 12:40 AM
Postare #8


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 85
Inscris la: 15-November 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 121,141



As you wish. smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Nov 16 2009, 12:49 AM
Postare #9


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



trandafir.gif

Să ne reamintim [...] valoarea [...] Crăciunului, [...] nimeni nu dorește să fie singur.

trandafir.gif

am extras din interviu...doar atat. insa cred ca inseamna totul...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 16 2009, 12:54 AM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Lili @ Nov 16 2009, 12:49 AM) *
trandafir.gif

Să ne reamintim [...] valoarea [...] Crăciunului, [...] nimeni nu dorește să fie singur.

trandafir.gif

am extras din interviu...doar atat. insa cred ca inseamna totul...

Frumos simte inimioara ta Lili trandafir.gif partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 11th May 2024 - 02:53 AM