Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Papica Bun
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog raisa
Pagini: 1, 2, 3, 4
raisa
aici o sa postez periodic ce papa bun mai incerc si imi place...o sa pun poze ca retetele cred ca le stie lumea eating.gif
SPAGHETE BOLOGNESE
raisa
SPAGHETE CARBONARA

BUDINCA DE MERE CU GRIS( e buna si pentru bebeii de peste6luni)


mirela bz
QUOTE(raisa @ Oct 15 2009, 01:02 AM) *
SPAGHETE CARBONARA

BUDINCA DE MERE CU GRIS( e buna si pentru bebeii de peste6luni)

pastele carbonara sunt preferatele mele !!! partners.gif
raisa
PASTE CU BURETI SI SOIA(DE POST)-RETETA INVENTATA DE MINE SI MAMA doh.gif
raisa
QUOTE(mirela bz @ Oct 15 2009, 01:07 AM) *
pastele carbonara sunt preferatele mele !!! partners.gif

eu de 2ori am facut pana acum dar sunt bune nu gluma yami.gif imi plac pastele super mult pana acum a papat des bolognese dar am zis sa mai schimb si bine am facut yami.gif
dyana
Imi place topicul tau partners.gif De fapt, imi plac si mie spaghetele, am vrut sa spun liwlol.gif
Lili
QUOTE(raisa @ Oct 15 2009, 12:43 AM) *
SPAGHETE BOLOGNESE


la ora asta?! sadico anima1.gif yami.gif
anku
QUOTE(raisa @ Oct 15 2009, 12:02 AM) *
SPAGHETE CARBONARA

BUDINCA DE MERE CU GRIS( e buna si pentru bebeii de peste6luni)

buuuuuuuuuuuuuuneeeeeeeeee
si mie imi plac spaghetti...mai ales cele bolognesse dar sunt o bomba de kcal sad.gif ...vai si amar dc mancam si altceva in aceeasi zi...
cum i aia budinca cu gris si mar pls??
tzuc.gif
anku
QUOTE(dyana @ Oct 15 2009, 12:26 AM) *
Imi place topicul tau partners.gif De fapt, imi plac si mie spaghetele, am vrut sa spun liwlol.gif

ce tare ai fost... liwlol.gif
raisa
QUOTE(anku @ Oct 15 2009, 12:17 PM) *
buuuuuuuuuuuuuuneeeeeeeeee
si mie imi plac spaghetti...mai ales cele bolognesse dar sunt o bomba de kcal sad.gif ...vai si amar dc mancam si altceva in aceeasi zi...
cum i aia budinca cu gris si mar pls??
tzuc.gif

BUDINCA DE MERE CU GRIS(OREZ)

Budinca de mere cu gris (orez)

Ingrediente

-zahar;-gris sau orez;-mar curatat si feliat;-lapte;-putin unt

Mod de preparare : Intr-o craticioara unsa bine cu unt se pun straturi de zahar (strat fin),gris(orez) si felii de mar.Se repeta pana se umple cratita,se toarna lapte cat sa acopere straturile si se da la cuptor.

Este gata cand grisul (orezul) este fiert



noua ne place cu gris yami.gif
marimaria
Io-s masochista si m-am uitat..............ma duc sa-mi fac 2 cartofi fierti si mai am una bucata de ficatel si-s in regula pe azi.

Poa' sa fie si jdemii de kcalorii pastele sub toate formele ca tot le-as papa cu riscul de a deveni cat Casa Poporului.
raisa
QUOTE(marimaria @ Oct 15 2009, 03:38 PM) *
Io-s masochista si m-am uitat..............ma duc sa-mi fac 2 cartofi fierti si mai am una bucata de ficatel si-s in regula pe azi.

Poa' sa fie si jdemii de kcalorii pastele sub toate formele ca tot le-as papa cu riscul de a deveni cat Casa Poporului.

subscriu yami.gif
maria26
QUOTE(marimaria @ Oct 15 2009, 03:38 PM) *
Io-s masochista si m-am uitat..............ma duc sa-mi fac 2 cartofi fierti si mai am una bucata de ficatel si-s in regula pe azi.

Poa' sa fie si jdemii de kcalorii pastele sub toate formele ca tot le-as papa cu riscul de a deveni cat Casa Poporului.


liwlol.gif ... pe mine mai bine ma bate cineva decat sa-mi interzica sa manaca.. sunt o pofticioasa.. ma bat cu Andy pe dulciuri liwlol.gif
raisa
QUOTE(maria26 @ Oct 15 2009, 03:44 PM) *
liwlol.gif ... pe mine mai bine ma bate cineva decat sa-mi interzica sa manaca.. sunt o pofticioasa.. ma bat cu Andy pe dulciuri liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif zuzi
raisa
SUPA DE PUI CU GALUSTI(buna si pentru bebe peste7luni)
monicahs2000
Mai bine nu ma uitam ca mi s-a facut o foooooaaameeeee crybaby.gif
raisa
QUOTE(monicahs2000 @ Oct 16 2009, 11:09 PM) *
Mai bine nu ma uitam ca mi s-a facut o foooooaaameeeee crybaby.gif

eu am zis ca daca ti-e foamne sa nu te uiti laugh.gif iti trimit o portie daca vrei ca ieri am facut si mai am in frigider tzuc.gif sincer si eu am o foame crek imi fac un ceai cu pateu,unt si branza topita numai sa-l conving si pe sot ca singura nu pap partners.gif
raisa
SPAGHETE CU BRANZA LA CUPTOR


SI O FELIE PENTRU CINE E POFTICIOS

ii lipseste zaharul pudra de deasupra dar nu mai aveam asa ca va puneti voi eating.gif
Kris&Robert
QUOTE(raisa @ Oct 16 2009, 10:16 PM) *
SUPA DE PUI CU GALUSTI(buna si pentru bebe peste7luni)


ce bine arata!
yami.gif
poti sa pui si reteta!
pleeease!
pray.gif
raisa
QUOTE(Kris&Robert @ Oct 20 2009, 12:27 PM) *
ce bine arata!
yami.gif
poti sa pui si reteta!
pleeease!
pray.gif

pun reteta dar dupa ce o copii sa imi zici sa o sterg ca e scanata de cineva care mi-a dat-o si mie si nu vrem sa aiba probleme...eu pe langa reteta am dres supa cu un ou si smantana sa fie mai buna eating.gif

in pana mea ca a micsorat-o in photobucket ca am setat pe marime mijlocie sa le incarce si nu stiu acum cum sa fac sa le incarce in marime normala mare....helpp meeeeee
raisa
primul tort facut de mine pentru gaza mea de ziua ei azi ca e si ea o Mihaela occasion.gif nu e perfect dar contine muuuulta dragoste love1.gif
TORT CU NUCA SI CIOCOLATA
raisa
sarmaloaie a la mine laugh.gif

Imi30
QUOTE(raisa @ Oct 20 2009, 12:55 AM) *
SPAGHETE CU BRANZA LA CUPTOR


SI O FELIE PENTRU CINE E POFTICIOS

ii lipseste zaharul pudra de deasupra dar nu mai aveam asa ca va puneti voi eating.gif



Imi dai si mie reteta??? Arata foarte bine...
raisa
QUOTE(Imi30 @ Nov 9 2009, 01:18 PM) *
Imi dai si mie reteta??? Arata foarte bine...

Reteta e inventie propie laugh.gif fierbi o punga de spaghete de500g exact cat scrie pe punga...apoi pui branza si zahar,cam juma de kg de branza si zahar pui dupa gust si oua cam 3-4 batute bine le amesteci cu branza si zaharu,poti sa pui si 1-2plicuri de zahar vanilat si apoi amesteci tot cu pastele, ungi vasu in care la bagi la cuptor cu unt pui pastele si deasupra mai pui 2oua batute!cam asta!
Tania_25
QUOTE(marimaria @ Oct 15 2009, 01:38 PM) *
Io-s masochista si m-am uitat..............ma duc sa-mi fac 2 cartofi fierti si mai am una bucata de ficatel si-s in regula pe azi.

Poa' sa fie si jdemii de kcalorii pastele sub toate formele ca tot le-as papa cu riscul de a deveni cat Casa Poporului.





biggrin.gif
Tania_25
QUOTE(raisa @ Nov 9 2009, 12:08 PM) *
sarmaloaie a la mine laugh.gif





Ce bine arata............. yami.gif yami.gif yami.gif floare2.gif
Tania_25
QUOTE(raisa @ Nov 8 2009, 12:25 AM) *
primul tort facut de mine pentru gaza mea de ziua ei azi ca e si ea o Mihaela occasion.gif nu e perfect dar contine muuuulta dragoste love1.gif
TORT CU NUCA SI CIOCOLATA



Si desertul .......... yami.gif yami.gif yami.gif
La multi ani fetitei tale! occasion.gif partners.gif
mia22_ro
reteta de macaroane suna... gustos eating.gif yami.gif
raisa
QUOTE(Tania_25 @ Nov 9 2009, 03:45 PM) *
Si desertul .......... yami.gif yami.gif yami.gif
La multi ani fetitei tale! occasion.gif partners.gif

sarumana trandafir.gif
raisa
SALATA BOEUF

COZONAC

astea au fost facute de craciunu trecut

Tania_25
QUOTE(raisa @ Nov 9 2009, 04:11 PM) *
SALATA BOEUF

COZONAC

astea au fost facute de craciunu trecut



Ce buna salata de Bouef........aseara am facut si eu un castron mare... eating.gif
Cozonac.... yami.gif
Imi30
QUOTE(raisa @ Nov 9 2009, 03:13 PM) *
Reteta e inventie propie laugh.gif fierbi o punga de spaghete de500g exact cat scrie pe punga...apoi pui branza si zahar,cam juma de kg de branza si zahar pui dupa gust si oua cam 3-4 batute bine le amesteci cu branza si zaharu,poti sa pui si 1-2plicuri de zahar vanilat si apoi amesteci tot cu pastele, ungi vasu in care la bagi la cuptor cu unt pui pastele si deasupra mai pui 2oua batute!cam asta!


Saru'mana ptr reteta delicioasa...O sa o incerc zilele astea! Daca mai ai retete inventate...de genul asta...le astept cu drag!
raisa
QUOTE(Imi30 @ Nov 10 2009, 08:18 AM) *
Saru'mana ptr reteta delicioasa...O sa o incerc zilele astea! Daca mai ai retete inventate...de genul asta...le astept cu drag!

eu de regula din orice improvizez...azi de exemplu am facut niste spaghete improvizate adica imi ramasese niste umplutura de sarmale,vreun castron si am zis sa nu o arunc asa ca am fiert paste,am amestecat cu umplutura aia am mai pus vreo 400ml de bulion facut de mine,adica e un fel de suc de rosii,si 2oua deasupra si le-am bagat la cuptor juma de ora si au iesit bune...oricum ciudata combinatia si la desert am papat spaghete cu nuca,nuca am oparit-o cu lapte,am pus cacao si zahar dupa gust gata...tot pofteam la astea cu nuca de nush cand...asa ca le-am topit in2minute liwlol.gif
raisa
Cordon Bleu cu piure si conopida in otet

raisa
LAPTE DE PASARE
Tania_25
QUOTE(raisa @ Nov 14 2009, 10:43 PM) *
LAPTE DE PASARE



yami.gif yami.gif yami.gif
raisa
QUOTE(Tania_25 @ Nov 15 2009, 02:39 AM) *
yami.gif yami.gif yami.gif

da saracu de el de lapte era bun daca si ouale nu miroseau ca naiba spada.gif vreau sa zic ca m-am saturat sa cumpar oua de magazin "proaspete" cica dupa stampila de pe ele si care miros ca naiba din10oua sigur2 miros a clocit nervi.gif ma dispera desteptii care forteaza saracile gaini sa se oua non stop si numai bune nu-s ouale...in piata la tarani sunt1leu bucata exagerat de mult dar azi dimineata l-am trimis pe sot si nu a venit nimeni cu oua...si mama mea in primavara avea oua de la gaini in prostie faceam checuri non stop numai sa nu se strice si acu canci nici un ou nu fac gainutele lu mama...creca tre sa trag o fuga sa le zic ceva dulce la ureche poate poate se indura sa se oua liwlol.gif asa ca desi crema a fost super albusurile spuma miroaseau a clocit asa ca a ajuns fix la gunoi sad.gif
raisa
deci astazi am facut Chec aperitiv si va pun aici procesul pe etape prin poze...din ingrediente lipsesc 3linguri de ului puse peste ouale batuta...daca o sa vreti reteta imi spuneti si v-o scriu







pofta mare!
raisa
si ca desert am facut Chec cu banana




si decorat cu gem de afine

mie imi place mult ca nu e prea dulce e numai bun eating.gif
iuliacorina29
QUOTE(raisa @ Nov 15 2009, 08:46 PM) *
deci astazi am facut Chec aperitiv si va pun aici procesul pe etape prin poze...din ingrediente lipsesc 3linguri de ului puse peste ouale batuta...daca o sa vreti reteta imi spuneti si v-o scriu

pofta mare!

Arata foarte bine!!! yami.gif Poate pui si reteta cand ai timp.
raisa
QUOTE(iuliacorina29 @ Nov 15 2009, 08:34 PM) *
Arata foarte bine!!! yami.gif Poate pui si reteta cand ai timp.

uite de aici am luat reteta numai ca am pus cantitati mai multe la masline,salam,sunca si ardel si a iesit mai plina dar noua ne place asa
raisa
orez cu de toate (rosii,ardei gras rosu,ciuperci,morcov,ceapa,marar si patrunjel)

raisa
QUOTE(raisa @ Nov 15 2009, 11:23 PM) *
uite de aici am luat reteta numai ca am pus cantitati mai multe la masline,salam,sunca si ardel si a iesit mai plina dar noua ne place asa

Avem nevoie de:
4 oua
3 linguri ulei de masline
100 g faina
1 lingurita praf de copt
putina sare

250 g bacon ( eu am pus 150 g sunca si 100 g salam )
100 g masline negre
1/2 ardei rosu ( eu am pus 1/2 ardei rosu, 1/2 ardei verde)
60 g cascaval ras

Sunca, salamul, ardeii si maslinele le-am taiat bucatele.
Se mixeaza bine ouale pana devin o compozitie spumoasa. Se toarna usor uleiul mixand in continuare. Se adauga faina cernuta impreuna cu praful de copt. Se adauga apoi restul ingrendientelor amestecand usor.
Se toarna totul intr-o tava de chec ( a mea a fost cam mare si de aceea nu a iesit asa inalt) si se coace aproximativ 45 de minute.
Se scoate pe un gratar, se lasa sa se raceasca dupa care se poate taia.
eu nu am mai avut rabdare si l-am taiat cald eating.gif
Tania_25
QUOTE(raisa @ Nov 15 2009, 09:42 AM) *
da saracu de el de lapte era bun daca si ouale nu miroseau ca naiba spada.gif vreau sa zic ca m-am saturat sa cumpar oua de magazin "proaspete" cica dupa stampila de pe ele si care miros ca naiba din10oua sigur2 miros a clocit nervi.gif ma dispera desteptii care forteaza saracile gaini sa se oua non stop si numai bune nu-s ouale...in piata la tarani sunt1leu bucata exagerat de mult dar azi dimineata l-am trimis pe sot si nu a venit nimeni cu oua...si mama mea in primavara avea oua de la gaini in prostie faceam checuri non stop numai sa nu se strice si acu canci nici un ou nu fac gainutele lu mama...creca tre sa trag o fuga sa le zic ceva dulce la ureche poate poate se indura sa se oua liwlol.gif asa ca desi crema a fost super albusurile spuma miroaseau a clocit asa ca a ajuns fix la gunoi sad.gif

Produsele naturale sunt cele mai bune .... oFloare.gif
Iarna gainile fac mai rar oua......asa ca mai asteapta pana la primavara... biggrin.gif
raisa
CIULAMA(TOCANITA) CU CIUPERCI

MAMALIGUTA CU LAPTE
raisa
PRAJITURA CU MERE DE POST A LA RUXY tzuc.gif
aici inainte sa o bag la cuptor

dupa ce am scos-o din cuptor

primele bucati calde ca nu mai puteam de pofta

si acum a2a zi dupa ce s-a racit

raisa
Coliva ca se duce mama la biserica azi si am facut eu coliva...sper ca nu va intristeaza dar e delicioasa si avand in vedere ca am terminat-o la12noaptea scuzati imperfectiunile dar eram rupta

asta e pentru acasa si cealalta pentru biserica
nalya
si daca te rog sa imi dai si mie reteta de coliva...? oFloare1.gif
sincera sa fiu...imi place tare mult oFloare.gif
raisa
QUOTE(nalya @ Nov 21 2009, 03:23 AM) *
si daca te rog sa imi dai si mie reteta de coliva...? oFloare1.gif
sincera sa fiu...imi place tare mult oFloare.gif
eu am facut pentru prima oara coliva bineinteles cerandu-i mamei directive ca habar nu aveam...si am facut asa 1kg de harpacas il alegi il speli bine si il pui la fiert preferabil intr-o oala din aia mai groasa sau una de tuci de10kg in care fac si sarmale ca se prinde spre final...si pui cam 5litri de apa,eu am pus din ochi 3castroane mari (azi masor cat are unu si iti zic exact),adaugi 2 lingurite rase de sare, dupa care lasi sa fiarba bineeeee vreo 2ore ca pana se umfla si apoi sa se lege bine si spre final pui zahar eu am pus o cana de250grame(una de jacobs verde,poate stii) si e exact cum imi place adica nu prea dulce daca preferi mai dulce pui mai mult oricum gusti dupa care faci o proba dupa ce a scazut bine apa...iei cu o lingura si pui la racit pe o farfurie si vezi daca sta "teapana" cand s-a racit daca sta e gata...sa nu uiti sa mesteci mai frecvent in oala din momentu in care s-a umflat si a scazut apa ca se prinde...si rastorni compozitia intr-un castron mare ca sa se raceasca mai usor...cand s-a racit bine si poti baga mana sa amesteci pui urmatoarele:coaja de portocala si/sau coaja de lamaie,esenta de rom si vanilie cate o sticluta ,zahar vanilat 5 pliculete am pus eu,nuca macinata cam 4pumni de-ai mei am pus eu si apoi amesteci toate astea cu mana ca cu lingura nu poti ca e prea groasa compozitia si mai mult de chinui,cam asta e,dupa care decorezi cum vrei.iar la decorat dupa ce ii dai forma o pudrezi cu biscuiti simpli(sa nu fie dulci ca se inmoaie compozitia de la zahar) dati pe razatoare si zahar pudra dar nu mult ca se inmoaie,daca cumva dupa ce ai pus-o la racit vezi ca vroiai mai dulce sa nu pui zahar ca se inmoaie toata si nu mai iese,deci ai grija cand pui zaharu in oala la fiert sa fie pe gustu tau floare2.gif daca nu ai inteles ceva intreaba-ma
nalya
QUOTE(raisa @ Nov 21 2009, 07:24 AM) *
eu am facut pentru prima oara coliva bineinteles cerandu-i mamei directive ca habar nu aveam...si am facut asa 1kg de harpacas il alegi il speli bine si il pui la fiert preferabil intr-o oala din aia mai groasa sau una de tuci de10kg in care fac si sarmale ca se prinde spre final...si pui cam 5litri de apa,eu am pus din ochi 3castroane mari (azi masor cat are unu si iti zic exact),adaugi 2 lingurite rase de sare, dupa care lasi sa fiarba bineeeee vreo 2ore ca pana se umfla si apoi sa se lege bine si spre final pui zahar eu am pus o cana de250grame(una de jacobs verde,poate stii) si e exact cum imi place adica nu prea dulce daca preferi mai dulce pui mai mult oricum gusti dupa care faci o proba dupa ce a scazut bine apa...iei cu o lingura si pui la racit pe o farfurie si vezi daca sta "teapana" cand s-a racit daca sta e gata...sa nu uiti sa mesteci mai frecvent in oala din momentu in care s-a umflat si a scazut apa ca se prinde...si rastorni compozitia intr-un castron mare ca sa se raceasca mai usor...cand s-a racit bine si poti baga mana sa amesteci pui urmatoarele:coaja de portocala si/sau coaja de lamaie,esenta de rom si vanilie cate o sticluta ,zahar vanilat 5 pliculete am pus eu,nuca macinata cam 4pumni de-ai mei am pus eu si apoi amesteci toate astea cu mana ca cu lingura nu poti ca e prea groasa compozitia si mai mult de chinui,cam asta e,dupa care decorezi cum vrei.iar la decorat dupa ce ii dai forma o pudrezi cu biscuiti simpli(sa nu fie dulci ca se inmoaie compozitia de la zahar) dati pe razatoare si zahar pudra dar nu mult ca se inmoaie,daca cumva dupa ce ai pus-o la racit vezi ca vroiai mai dulce sa nu pui zahar ca se inmoaie toata si nu mai iese,deci ai grija cand pui zaharu in oala la fiert sa fie pe gustu tau floare2.gif daca nu ai inteles ceva intreaba-ma

multzam fain
mai tre doar sa fac rost de harpacas unsure.gif
floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.