Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Lipsa Poftei De Mancare La Copii
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 3 si 7 ani
adina_apostu
Buna la toata lumea, am o fetita de 4 ani si 2 luni, Andreea si sunt insarcinata pe final cu a doua fetita. de ceva timp avem o problema cu care ne chinuim foarte mult: lipsa poftei de mancare. Pur si simplu ii dau in gura. La camin e instare sa stea si p z intreaga (pana la 4 cand o iau) fara sa manace nimic. Ne-a dat doctorul si sirop cu multivitamine si tot degeaba. Cand era bebelus manca de zicea mama mea ca am sa o fac obeza, iar acum e pai. Analizele sunt bune. Este si vanata la ochi. Noroc ca bea lapte foarte bine si dimineata si seara circa 300 - 400 ml pe zi. Va rog mult daca aveti ceva remedii. Va multumesc.
erikblo
Buna ,parerea mea este ca ar fi bine sa ii faci cateva analize uzuale,sa nu aiba anemie ceva...si coproparazitologicul ar fi bine sa il faceti,s-ar putea sa aiba viermisori intestinali.Din cate stiu cearcanele,lipsa poftei de mancare,faptul ca cere lapte sunt cateva semne ale unei parazitoze intestinale.
Multa sanatate fetitei si nastere usoara floare2.gif
adina_apostu
Am facut si analizele, in speciale cele de copro ca cica exista nesansa sa nu iasa din prima si tot degeaba nu avem nici un viermisor. Mancam foarte bine cam o zi la 4-5. D-na docvtor ne spune sa o lasam in pace, are greutatea normala dar cand o vad ca nu manaca mi se rupe sufletul. Vedem ce facem in continuare. Multumesc oricum pentru sfaturi.
VALERIA OANA
Cat de enervante sunt mamicile astea! Toata ziua vor ca bebeii lor sa manance! Dar voi, parintii, mancati toata ziua?
dyanp
Nici Andreiul meu de 3 ani nu mai vrea sa manace cam de 1 an si jumate. El, care era un falcos si un mancacios, acum cu maaaare greutate mananca cum consider eu ca ar trebui sa manane. Am mers la pediatru de nenumarate ori care pana la urma mi-a zis ca problema nu este la copil ci la mine, si ca n-a vazut copil mort de foame cu mancarea in casa. E adevarat ca atunci cand ii e foame cere, dar nu mai mananca cum manca inainte. Si am vazut ca asta este ceva specific varstei, nu este numai el, mai toate mamicile se plang, asa ca s=ar putea sa fie ceva temporar, iar noi prin insistente si agitatie sa lungim perioada. Daca toate analizele sunt bune, poate pur si simplu are are tot ce ii trebuie. E la latitudinea fiecarei mame.
dyana
eu cred ca daca copiii nostri ar manca atat cat am vrea noi, ar deveni obezi blush.gif Si pe mine ma oftica atunci cand fiica-mea imi zice "niuu" si stramba din botic, in schimb cand ma uit la ea sunt foarte multumita de cum arata. Si nici nu cred ca mi-ar placea as ies cu ea afara si sa ma intrebe mamicile "vai, dar de ce nu face aia...are patru ani, nu? unsure.gif "
Deci: e mai desteapta decat mine tongue.gif
VALERIA OANA
Vai cat sunteti de duse cu pluta....! Voi nu ati invatat ca nu trebuie sa comparati copii? Unul mananca mai mult, altul mai putin, unul scrie si citeste mai devreme, altul ceva mai tarziu? Care este "defect" si care nu? Fiecare are ritmul lui si va spun din proprie experienta, ca daca ii fortati sa manance, nu numai ca vor refuza alimentele, dar vor sti ca asta va enerveaza si atunci va vor santaja
oktavia
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 8 2009, 07:26 PM) *
Vai cat sunteti de duse cu pluta....! Voi nu ati invatat ca nu trebuie sa comparati copii? Unul mananca mai mult, altul mai putin, unul scrie si citeste mai devreme, altul ceva mai tarziu? Care este "defect" si care nu? Fiecare are ritmul lui si va spun din proprie experienta, ca daca ii fortati sa manance, nu numai ca vor refuza alimentele, dar vor sti ca asta va enerveaza si atunci va vor santaja

foarte adevarat.
VALERIA OANA
Daca un copil refuza mancarea aparent fara motiv, inseamna ca vrea ceva de la voi
marimaria
A mea manca tare putin cand era mai mica, dar nu mi-am facut niciodata probleme...pediatra zica ca se satura cu putin....pt ea cateva lingurite de mancare erau de-ajuns.
Acum la 5 ani e mai bine, dar tot are momente cand nu are pofta de mancare.
Dar si noi adultii cateodata am fi in stare sa mancam si farfuriile si alteori mancam putin.

Se mai poate intampla ca in acel moment copilului mic nu-i place ce-am gatit....poate nu-i pe gustul lui.

Am notat asta ca uneori acasa la mine manca putin in schimb la vreo matusa manca mai mult si era acelasi tip de mancare.....dar poate nu facuta chiar in acelasi mod.....niciodata 2 mancaruri nu vor fi la fel la gust.
CLAU_DITZA23
Eu nu ma mai agit ai mei pici au perioade cand papa doar o data pe zi si atunci ff putin,dar nu ai mai fortez daca vor bine daca nu iar bine,de slabit nu slabesc arata chiar f bine pentru 2ani si8 luni sa vezi cand le e foame cum cer singuri rolleyes.gif
adina_apostu
Nu cred ca trebuie sa jingnim nimeni pe nimeni aici in primul rand. Iar de comnparat nici nu poate fi vorba. Eu zic ca aici ne spunem fiecare parerile si pataniile cu copii pe care ii avem. Asa ca ar trebui sa vorbim frumos.
USA
Mamici...si noi ne-am luptat cu papa la Babys..asa cum spune si adina.....era mai mult decat obsesie de mamica.....erau cearcane...erau zile la rand cand totul era cu nu si nu....am mers la analize si dr ne spunea ca e ok copilul..greutatea era buna.....credeam ca sunt eu defecta...dar nu a fost asa...fata a avut ceva...nu am aflat inca ce.....dar instinctul meu ma facut sa merg la farmacie sa iau vitamine ptr perioada bebe - 1st step si dupa....vitamine de complectare.....mi-am varsat oful la farmacista ce si cum....si mi-a spus si ea...ca sunt copii care sunt foarte dificili la mancare...asta nu e o boala e o perioada in evolutia lor..am uitat sa spun..Babys a mea consuma orice lichid, oriceeee.....lapte, ceai, suc, sucuri din fructe stoarse de mine....din morcov...etc........dar nimic mancare.....so.....am inceput sa ii dau din acel siropel cu multivitamine....doza minima pe zii...zilnic....timp de cam o luna.....dupa care fata mea a inceput sa imi ia farfuria singurica dupa masa(tineam masa gen bufet...doar doar sa ia ceva sa pape).....eee si acum chiar suntem bine bine..cere zilnic "mamy...my suppp!"..si mamy si dady pocnesc de fericire....pot spune ca imi mananca normal acum..vitaminele i le-am scos....deja, de dupa cam o luna si jumatate......dar acum avem cele 3 mese pe zii...nu am forta nicicand copilul sa pape, nici innainte si nici dupa...dar mi se sfasia inima cand o vedeam cum cu ochhii de iedut imi spunea "nooo mamy...iacchhhh"......iar acum discutam ce vrea sa pape...so...e ok.....
In final..eu nu cred ca este doar obsesie de mamica......in general eu cred ca simtim cand puiul nostru are ceva.....sa manace o data pe zii nu e bai.....dar deloc...si numai pe lichide...eu zic ca e totusi un offf....un off nu chiar de ignorat.....daca se poate sa ajutam copii sa creasca frumos de ce sa nu o facem....nu?
adina_apostu
te rog spune-mi si mie cum se numesc acele vitamine. Are cine sa mi le trimita din state. Multumesc mult
dyanp
USA draga, zi-mi si mie cum se numesc vitamimele alea ca poate s-or gas si la Canada, daca nu, gasesc eu cine sa sara parleazu la voi, ca m-a disperat copilu. Are 3 ani 93 cm si 14.5 kg cu tot cu ambalaj, si nu vrea sa manance cu zilele, dar nimic, in afara de laptele de seara. I l-am scos pe ala de dimineata, dar degeaba. Pediatrul zice ca sunt prea stresata, dar el e biscuite in dunga, nu pot zice ca a slabit, dar a crescut si nu a mai asimilat deloc. Intru la idei rau deloc ca nu vreau sa am probleme si cu el ca avem destule. Multumesc anticipat.
VALERIA OANA
QUOTE(adina_apostu @ Feb 9 2009, 05:58 PM) *
Nu cred ca trebuie sa jingnim nimeni pe nimeni aici in primul rand. Iar de comnparat nici nu poate fi vorba. Eu zic ca aici ne spunem fiecare parerile si pataniile cu copii pe care ii avem. Asa ca ar trebui sa vorbim frumos.



Cine pe cine a jignit?
USA
QUOTE(adina_apostu @ Feb 9 2009, 09:03 PM) *
te rog spune-mi si mie cum se numesc acele vitamine. Are cine sa mi le trimita din state. Multumesc mult



QUOTE(dyanp @ Feb 9 2009, 09:23 PM) *
USA draga, zi-mi si mie cum se numesc vitamimele alea ca poate s-or gas si la Canada, daca nu, gasesc eu cine sa sara parleazu la voi, ca m-a disperat copilu. Are 3 ani 93 cm si 14.5 kg cu tot cu ambalaj, si nu vrea sa manance cu zilele, dar nimic, in afara de laptele de seara. I l-am scos pe ala de dimineata, dar degeaba. Pediatrul zice ca sunt prea stresata, dar el e biscuite in dunga, nu pot zice ca a slabit, dar a crescut si nu a mai asimilat deloc. Intru la idei rau deloc ca nu vreau sa am probleme si cu el ca avem destule. Multumesc anticipat.


http://www.drugstore.com/products/prod.asp...UY-PLST-0-BRAND
dyanp
oFloare1.gif Multam
dyana
QUOTE(adina_apostu @ Feb 9 2009, 03:58 PM) *
Nu cred ca trebuie sa jingnim nimeni pe nimeni aici in primul rand. Iar de comnparat nici nu poate fi vorba. Eu zic ca aici ne spunem fiecare parerile si pataniile cu copii pe care ii avem. Asa ca ar trebui sa vorbim frumos.

Din pacate o gramada de mamici cfac comparatii si nu mereu dintre cele mai fericite: daca copilul merge de la 8 luni sau e obez, in mod sigur va ajunge presedinte. oFloare1.gif
dyanp

Am notat asta ca uneori acasa la mine manca putin in schimb la vreo matusa manca mai mult si era acelasi tip de mancare.....dar poate nu facuta chiar in acelasi mod.....niciodata 2 mancaruri nu vor fi la fel la gust.
[/quote]


Mancatul in deplasare da multe roade, si mancarea sau fructele de la altcineva au alt gust, mai bun,. de ce? Nu stiu !!!
Majoritatea copiilor manaca in deplasare tot ce li se ofera, spre disperarea mamelor care numai ele stiu cat se chinuie sa gateasca ce-i mai bun pt piscot.
dyana
QUOTE(dyanp @ Feb 9 2009, 10:39 PM) *
Am notat asta ca uneori acasa la mine manca putin in schimb la vreo matusa manca mai mult si era acelasi tip de mancare.....dar poate nu facuta chiar in acelasi mod.....niciodata 2 mancaruri nu vor fi la fel la gust.
Mancatul in deplasare da multe roade, si mancarea sau fructele de la altcineva au alt gust, mai bun,. de ce? Nu stiu !!!
Majoritatea copiilor manaca in deplasare tot ce li se ofera, spre disperarea mamelor care numai ele stiu cat se chinuie sa gateasca ce-i mai bun pt piscot.

asa este! smile.gif Pe mine ma amuza si situatiile cand copiii iau din punga mea ce le ofer iar mamele jenate se tot scuza pe margine: "vai, doamna dar sa stiti ca avem si noi si pufuleti si biscuiti si.....dar......" laugh.gif
marimaria
Iarba vecinului e mai buna...asa-s copiii.
adina_apostu
mersi mult usa pentru multivitamine. Sunt dropsuri, am inteles eu bine?
Ce bine ar fi daac ar manca si Andreea mea in deplasare, dar ea nu si nu. Am adus si copii din vecini la masa sa manance cu ea in ideea ca daca ii vede poate ii face pofta dar nimic. O scoatem noi la capat.
mirunab
Ingrijoratoare sunt cearcanele. Incearca si schimba laboratorul de analize. Coproparazitologicul se repeta de trei ori , o data pe saptamana.










MariusTitulescu
CITAT(mirunab @ Mar 10 2009, 04:36 PM) *
Ingrijoratoare sunt cearcanele. Incearca si schimba laboratorul de analize. Coproparazitologicul se repeta de trei ori , o data pe saptamana.

Absolut. Sper ca totusi s-a rezolvat problema. Daca da, spuneti-ne cum ati facut? I-a venit pofta de mancare de la sine?
__________________________________
Marius
Pizza de casa
seomind
Hello! I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you've got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon! BAM University
seomind
Thanks for your post. I’ve been thinking about writing a very comparable post over the last couple of weeks, I’ll probably keep it short and sweet and link to this instead if thats cool. Thanks. BAM University
seomind
I would also motivate just about every person to save this web page for any favorite assistance to assist posted the appearance. BAM University
seomind
Excellent Blog! I would like to thank for the efforts you have made in writing this post. I am hoping the same best work from you in the future as well. I wanted to thank you for this websites! Thanks for sharing. Great websites! BAM University
seomind
Good to become visiting your weblog again, it has been months for me. Nicely this article that i've been waited for so long. I will need this post to total my assignment in the college, and it has exact same topic together with your write-up. Thanks, good share. BAM University
seomind
I recently came across your article and have been reading along. I want to express my admiration of your writing skill and ability to make readers read from the beginning to the end. I would like to read newer posts and to share my thoughts with you. BAM University
seomind
This is an excellent post I seen thanks to share it. It is really what I wanted to see hope in future you will continue for sharing such a excellent post. BAM University
seomind
The blog and data is excellent and informative as well BAM University
seomind
Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post . BAM University
seomind
Thanks for providing recent updates regarding the concern, I look forward to read more. BAM University
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.