Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Iulie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236
Aleyna32
Buna ziua tuturor si ma bucur sa pot deschide un nou topic. Astept toate mamicile de iulie 2009 si chiar si alte mamici cu care putem avea discutii pe aceasta tema, sa ne impartasim bucuriile, sperantele si impresiile despre sarcina si bebelusi. Pupici si sanatate tuturor mamicilor si bebeilor din burtica si ........... cei care au trecut de etapa aceasta tzuc.gif


Aleyna gravida.gif 5+ si carut.gif Mihaita 3 ani si 4 luni.
iubita_tiana
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 5 2008, 02:04 PM) *
Buna ziua tuturor si ma bucur sa pot deschide un nou topic. Astept toate mamicile de iulie 2009 si chiar si alte mamici cu care putem avea discutii pe aceasta tema, sa ne impartasim bucuriile, sperantele si impresiile despre sarcina si bebelusi. Pupici si sanatate tuturor mamicilor si bebeilor din burtica si ........... cei care au trecut de etapa aceasta tzuc.gif
Aleyna gravida.gif 5+ si carut.gif Mihaita 3 ani si 4 luni.

ohoooooooooo
nu mi vine sa cred ca deja burtici de iulie...abia deschisesem noi topicul mamicilor de iunie
felicitari si daca te plictisesti la tine, singurica, haide la noi, la iunie, sa mai povestim...
Aleyna32
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 5 2008, 02:04 PM) *
Buna ziua tuturor si ma bucur sa pot deschide un nou topic. Astept toate mamicile de iulie 2009 si chiar si alte mamici cu care putem avea discutii pe aceasta tema, sa ne impartasim bucuriile, sperantele si impresiile despre sarcina si bebelusi. Pupici si sanatate tuturor mamicilor si bebeilor din burtica si ........... cei care au trecut de etapa aceasta tzuc.gif
Aleyna gravida.gif 5+ si carut.gif Mihaita 3 ani si 4 luni.


Iubita_Tiana, multumesc pentru raspuns, Chiar credeam ca sunt singura dar vad ca nu este asa..........da, sunt in a sasea saptamana de sarcina, si drept sa spun nu sunt prea specializata in forumuri. sper sa fac fata:) cu timpul ma refer. Sunt mamica de iulie 2009 dar mai stii? Poate ma vedeti prin iunie 2009 .smile.gifP Felicitari voua si bebeilor vostrii. Si sigur ca vin la voi sa mai discutam .Inseamna foarte mult.
muzo
hop si noi! noi sunt asa la granitza.. o fi iunie.. iulie...
Doamne ajuta sa fie bine si la noi si la voi !
Va pupam!
Aleyna32
QUOTE(muzo @ Nov 5 2008, 06:41 PM) *
hop si noi! noi sunt asa la granitza.. o fi iunie.. iulie...
Doamne ajuta sa fie bine si la noi si la voi !
Va pupam!




Buna Muzo. Acum am reusit sa intru pe forum si am vazut ca ai si tu burtica. Bine ai venit printre noi, mamicile de iunie-iulie. Sanatate si totul sa decurga cat mai bine. Am fost si eu azi la echo si bebelul are aproape 6 saptamani. Incepuse sa se formeze embrionul:). Tu ?????????????Pupici
Aleyna32
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 5 2008, 11:17 PM) *
Buna Muzo. Acum am reusit sa intru pe forum si am vazut ca ai si tu burtica. Bine ai venit printre noi, mamicile de iunie-iulie. Sanatate si totul sa decurga cat mai bine. Am fost si eu azi la echo si bebelul are aproape 6 saptamani. Incepuse sa se formeze embrionul:). Tu ?????????????Pupici



Ce se intampla? Nu mai asteapta nimeni bebelusi in iulie? Am ramas singurica vad...... oFloare1.gif
iubita_tiana
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 6 2008, 12:55 PM) *
Ce se intampla? Nu mai asteapta nimeni bebelusi in iulie? Am ramas singurica vad...... oFloare1.gif

haide la iunie...pana vin colegele tale de odisee....
muzo
salut!
pai doctorul m-a programat abia in 18! mie se pare foarte departe...
ah, sa va intreb... ce credeti/stiti despre inot? copiii mei ( 20 de copii, clasa2) fac inot la bazinul olimpic... si eu cu ei, ca imi place... dar ieri asa tare mi-a mirosit a clor ca m-am inspaimantat..
da.. si tickerele mele sunt nebune smile.gif
va pupicesc!
ma duc la nani
madasasa
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 6 2008, 01:55 PM) *
Ce se intampla? Nu mai asteapta nimeni bebelusi in iulie? Am ramas singurica vad...... oFloare1.gif



Buna....

Sper din tot sufletul sa fac si eu parte din "Mamici de iulie 2009". Sunt in tratament cu UTRAGESTAN(2/6 ore) si NO-SPA(1/8 ore). Sunt speriata foarte rau de sangerarea care o am(maronie, slaba cantitativ). Dupa nivelul beta HCG(de vineri 07.11) sunt insarcinata in 4-5 saptamani.
Azi dimineata am repetat analiza, va fi gata in jur de pranz. Sper sa ma ajute Dumnezeu si sa fie totul bine.
A trecut cineva prin asta? Ma puteti sfatui in vreun fel?

Va pup pe toate...
Oanaaa
QUOTE(madasasa @ Nov 10 2008, 10:15 AM) *
Buna....

Sper din tot sufletul sa fac si eu parte din "Mamici de iulie 2009". Sunt in tratament cu UTRAGESTAN(2/6 ore) si NO-SPA(1/8 ore). Sunt speriata foarte rau de sangerarea care o am(maronie, slaba cantitativ). Dupa nivelul beta HCG(de vineri 07.11) sunt insarcinata in 4-5 saptamani.
Azi dimineata am repetat analiza, va fi gata in jur de pranz. Sper sa ma ajute Dumnezeu si sa fie totul bine.
A trecut cineva prin asta? Ma puteti sfatui in vreun fel?

Va pup pe toate...


buna

o sa vezi ca DD o sa iti trimita un bebe frumos shi sanatos!
in legatura cu scurgerile eu nu te pot ajuta pt ca mie pana la 12 saptamani mi-au zis ca e chist oarian...ink mi-au dat shi tratament pt asta...ce sa faci MEDICI DIN ROMANIA dar Doamne ajuta am o fetita sanatoasa shi vioaie ce imi lumineaza zilele
Asteapta pana la prinz shi o sa iti confirmi orice nelamurire hug.gif
Aleyna32
QUOTE(muzo @ Nov 6 2008, 03:09 PM) *
salut!
pai doctorul m-a programat abia in 18! mie se pare foarte departe...
ah, sa va intreb... ce credeti/stiti despre inot? copiii mei ( 20 de copii, clasa2) fac inot la bazinul olimpic... si eu cu ei, ca imi place... dar ieri asa tare mi-a mirosit a clor ca m-am inspaimantat..
da.. si tickerele mele sunt nebune smile.gif
va pupicesc!
ma duc la nani


Buna madasasa, nu stiu exact ce sa iti spun in legatura cu sangerarile dar du-te urgent la medic. Nu vreau sa te sperii dar eu anul trecut am avut o extrauterina si aveam la fel sangerari putine maronii. Deci nu astepta. Te astept cu vesti.
Aleyna32
QUOTE(madasasa @ Nov 10 2008, 10:15 AM) *
Buna....

Sper din tot sufletul sa fac si eu parte din "Mamici de iulie 2009". Sunt in tratament cu UTRAGESTAN(2/6 ore) si NO-SPA(1/8 ore). Sunt speriata foarte rau de sangerarea care o am(maronie, slaba cantitativ). Dupa nivelul beta HCG(de vineri 07.11) sunt insarcinata in 4-5 saptamani.
Azi dimineata am repetat analiza, va fi gata in jur de pranz. Sper sa ma ajute Dumnezeu si sa fie totul bine.
A trecut cineva prin asta? Ma puteti sfatui in vreun fel?

Va pup pe toate...



Buna madasasa, nu stiu exact ce sa iti spun in legatura cu sangerarile dar du-te urgent la medic. Nu vreau sa te sperii dar eu anul trecut am avut o extrauterina si aveam la fel sangerari putine maronii. Deci nu astepta. Te astept cu vesti.
madasasa
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 10 2008, 12:03 PM) *
Buna madasasa, nu stiu exact ce sa iti spun in legatura cu sangerarile dar du-te urgent la medic. Nu vreau sa te sperii dar eu anul trecut am avut o extrauterina si aveam la fel sangerari putine maronii. Deci nu astepta. Te astept cu vesti.


Multumesc mult tuturor...deja mi-ati raspuns; nu ma asteptam sa fiti asa rapide.

La medic am fost, acum trei zile; a fost retinut. Se vede ceva in uter dar nu-mi poate spune mai multe. Beta HCG-ul l-am repetat azi dimineata(vineri il aveam 2000). Sa dea Dumnezeu sa creasca; medicul mi-a spus ca asta trebuie sa se intample ca sa stim ca sarcina este in evolutie. Azi n-am mai facut eco; probabil era mult prea repede.
Va multumesc ca sunteti alaturi de mine. Peste 2 ore ii dau telefon doctoritei; ma rog si sper sa fie bine.

Va pup,
Aleyna32
QUOTE(madasasa @ Nov 10 2008, 12:11 PM) *
Multumesc mult tuturor...deja mi-ati raspuns; nu ma asteptam sa fiti asa rapide.

La medic am fost, acum trei zile; a fost retinut. Se vede ceva in uter dar nu-mi poate spune mai multe. Beta HCG-ul l-am repetat azi dimineata(vineri il aveam 2000). Sa dea Dumnezeu sa creasca; medicul mi-a spus ca asta trebuie sa se intample ca sa stim ca sarcina este in evolutie. Azi n-am mai facut eco; probabil era mult prea repede.
Va multumesc ca sunteti alaturi de mine. Peste 2 ore ii dau telefon doctoritei; ma rog si sper sa fie bine.

Va pup,


Sunt nerabdatoare sa vad ce iti spune doctorita. Sa dea Dumnezeu sa fie in regula. Nu ma pricep la valorile HCG dar stiu ca se dubleaza o data la 2 zile. Dureri ai?
madasasa
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 10 2008, 02:01 PM) *
Sunt nerabdatoare sa vad ce iti spune doctorita. Sa dea Dumnezeu sa fie in regula. Nu ma pricep la valorile HCG dar stiu ca se dubleaza o data la 2 zile. Dureri ai?



Am sunat acum. Se pare ca valoarea a scazut. Mi-a spus ca vor repeta analiza; sa sun din nou peste 1 ora. Nu-mi vine sa cred.
Da, am si dureri...dar suportabile.
Nu-mi vine sa cred....sper ca este o greseala.
Am ramas fara cuvinte.
diutza
QUOTE(madasasa @ Nov 10 2008, 12:24 PM) *
Am sunat acum. Se pare ca valoarea a scazut. Mi-a spus ca vor repeta analiza; sa sun din nou peste 1 ora. Nu-mi vine sa cred.
Da, am si dureri...dar suportabile.
Nu-mi vine sa cred....sper ca este o greseala.
Am ramas fara cuvinte.


Of, draga de tine....
Sa dea Domnul sa fie totul bine!
Si laboratoarele noastre mai dau gres din pacate; de-asta sper ca vei primi un raspuns pozitiv.
Mult curaj!
madasasa
Multumesc mult diutza si tie Aleyna32 !

Sper sa fie o greseala....Oricum in maxim jumatate de ora voi afla. Am tras si o portie buna de plans, poate ajuta....incerc sa glumesc acum....
Nu stiu ce sa fac....sau daca e ceva de facut.
Sunt tare confuza....
Aleyna32
QUOTE(madasasa @ Nov 10 2008, 02:24 PM) *
Am sunat acum. Se pare ca valoarea a scazut. Mi-a spus ca vor repeta analiza; sa sun din nou peste 1 ora. Nu-mi vine sa cred.
Da, am si dureri...dar suportabile.
Nu-mi vine sa cred....sper ca este o greseala.
Am ramas fara cuvinte.



Draga mea, ai mare grija. Daca este extrauterina valoarea HCG scade. Eu sunt trecuta prin asta si stiu. Am ramas doar cu o trompa. Era sa mor pt. ca nu se vedea unde este sarcina. Nu vedeau nimic in uetr dar nici nu o localizau si am stat pana in ultimul moment. M-am dus cu hemoragie interna. Cu ajutorul lui Dumnezeu am scapat si uite ca am ramas iar insarcinata dupa ce credeam ca nu voi mai putea avea copii. Te astept cu vesti. gravida.gif 6+
madasasa
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 10 2008, 03:38 PM) *
Draga mea, ai mare grija. Daca este extrauterina valoarea HCG scade. Eu sunt trecuta prin asta si stiu. Am ramas doar cu o trompa. Era sa mor pt. ca nu se vedea unde este sarcina. Nu vedeau nimic in uetr dar nici nu o localizau si am stat pana in ultimul moment. M-am dus cu hemoragie interna. Cu ajutorul lui Dumnezeu am scapat si uite ca am ramas iar insarcinata dupa ce credeam ca nu voi mai putea avea copii. Te astept cu vesti. gravida.gif 6+



Am aflat.....sarcina este oprita din evolutie. Trebuie sa incep sa iau antibiotice(Cefalexin 1/12 ore), iar maine dimineata, analize, eco si aspiratie.
Asta am aflat, asta va spun si voua...
Cuvintele sunt de prisos acum....
diutza
QUOTE(madasasa @ Nov 10 2008, 02:13 PM) *
Am aflat.....sarcina este oprita din evolutie. Trebuie sa incep sa iau antibiotice(Cefalexin 1/12 ore), iar maine dimineata, analize, eco si aspiratie.
Asta am aflat, asta va spun si voua...
Cuvintele sunt de prisos acum....


Of, draga de tine!
Fii tare, ca timpul le va rezolva pe toate...
Eu am avut in februarie avort menstrual si, desi mi-a fost tare greu, pot spune ca am trecut peste asta.
Organismul tau stie mai bine cand sa respinga o sarcina care de la inceput e cu probleme.
Deci, daca sarcina nu e viabila, se opreste. In mod normal pana in 8 saptamani ar trebui sa se elimine singura...
Ai mare grija de tine!
Alexandra24
Buna burtici de iulie 2009 ! Ma numesc alexandra si sunt o graviduta de 6 saptamani si cateva zile ...nasterea bebeului meu este programata pe data de 3 iulie 2009 !

Aleyna32
QUOTE(Alexandra24 @ Nov 10 2008, 07:35 PM) *
Buna burtici de iulie 2009 ! Ma numesc alexandra si sunt o graviduta de 6 saptamani si cateva zile ...nasterea bebeului meu este programata pe data de 3 iulie 2009 !


Buna Alexandra. Si bebelul meu tot la aceeasi data este programat:). UM a fost pe 26 septembrie. Tinem legatura si facem schimb de impresii si pareri. Pupici
stefyangro
Buna mamici!
Cum testul a iesit cu 2 liniutze si ultima menstra pe 14 oct, ma primiti si pe mine la voi???
madasasa
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 10 2008, 03:38 PM) *
Draga mea, ai mare grija. Daca este extrauterina valoarea HCG scade. Eu sunt trecuta prin asta si stiu. Am ramas doar cu o trompa. Era sa mor pt. ca nu se vedea unde este sarcina. Nu vedeau nimic in uetr dar nici nu o localizau si am stat pana in ultimul moment. M-am dus cu hemoragie interna. Cu ajutorul lui Dumnezeu am scapat si uite ca am ramas iar insarcinata dupa ce credeam ca nu voi mai putea avea copii. Te astept cu vesti. gravida.gif 6+


Buna dimineata, Aleyna

Situatia mea s-a mai complicat;n-am avut timp sa scriu pentru ca am alergat pe la medici. Si acum ma duc sa repet nivelul beta HCG. Cand revin...scriu....Va pup pe toate !!!!
Aleyna32
QUOTE(stefyangro @ Nov 13 2008, 03:41 AM) *
Buna mamici!
Cum testul a iesit cu 2 liniutze si ultima menstra pe 14 oct, ma primiti si pe mine la voi???



Buna dimineata Stefy si bine ai venit printre noi. Bineinteles ca te primim . Felicitari pentru sarcina> Si mie testul mi-a iesit pozitiv cu cateva zile inainte de data cand trebuia sa am menstruatie. Deci testele sunt cocludente destul de devreme. Sanatate si pupici> Tinem legatura
Aleyna32
QUOTE(madasasa @ Nov 13 2008, 09:12 AM) *
Buna dimineata, Aleyna

Situatia mea s-a mai complicat;n-am avut timp sa scriu pentru ca am alergat pe la medici. Si acum ma duc sa repet nivelul beta HCG. Cand revin...scriu....Va pup pe toate !!!!



Madasasa, dar ce se intampla cu sarcina? Nu ai pierdut-o nu? Spuneai ca s-a oprit din evolutie parca. Tine-ne la curent si ai grija. Te astept cu raspuns. Pupici
tya
buna burticilor...am aflat de curand ca si eu sunt gravidutza mare a fost surpriza ca eu nu am crezut ca se ramane gravida asa repede eu am zis sa nu ma mai protejez ca sa raman si eu pana mai pe la anu gravida....... bananab.gif da surpriza am ramas imediat si desi am decat 21 de ani imi doresc foarte mult bebele si dejea simnt ca il iubesc,cred ca sunt gravida in aproape o luna 3 sapt si ceva dar nu stiu sigur o sa va spun zilele astea ca ma duc la medic.mari greturui nu am ceea ce m-a speriat a fot faptul ca atunci cand trebuia sa-mi vina si cateva zile dupa m-a durut burtica si m-am cam speriat dar acum am auzit ca e normal,voi ce ziceti?'astept sa vad si povestile voastre daca aveti acm aceasi varsta de sarcina cu mine.pupici
Aleyna32
QUOTE(tya @ Nov 13 2008, 01:42 PM) *
buna burticilor...am aflat de curand ca si eu sunt gravidutza mare a fost surpriza ca eu nu am crezut ca se ramane gravida asa repede eu am zis sa nu ma mai protejez ca sa raman si eu pana mai pe la anu gravida....... bananab.gif da surpriza am ramas imediat si desi am decat 21 de ani imi doresc foarte mult bebele si dejea simnt ca il iubesc,cred ca sunt gravida in aproape o luna 3 sapt si ceva dar nu stiu sigur o sa va spun zilele astea ca ma duc la medic.mari greturui nu am ceea ce m-a speriat a fot faptul ca atunci cand trebuia sa-mi vina si cateva zile dupa m-a durut burtica si m-am cam speriat dar acum am auzit ca e normal,voi ce ziceti?'astept sa vad si povestile voastre daca aveti acm aceasi varsta de sarcina cu mine.pupici



Buna Tya, daca nu ai probleme ramai repede insarcinata pentru ca organismul sanatos functioneaza ca un ceas asa ca nu te speria. Felicitari pentru sarcina . Eu am aproape 7 saptamani si sper ca totul sa decurga ok. Mai am un baietel de 3 ani si 4 luni asa ca sper sa nu fie o sarcina diferita. Pastram legatura. Multa sanatate.
diutza
QUOTE(madasasa @ Nov 13 2008, 07:12 AM) *
Buna dimineata, Aleyna

Situatia mea s-a mai complicat;n-am avut timp sa scriu pentru ca am alergat pe la medici. Si acum ma duc sa repet nivelul beta HCG. Cand revin...scriu....Va pup pe toate !!!!


Of, draga de tine!
Sper ca ne vei scrie ca e totul in regula...
Diutza iti tine pumnii!
alexa21
QUOTE(tya @ Nov 13 2008, 11:42 AM) *
buna burticilor...am aflat de curand ca si eu sunt gravidutza mare a fost surpriza ca eu nu am crezut ca se ramane gravida asa repede eu am zis sa nu ma mai protejez ca sa raman si eu pana mai pe la anu gravida....... bananab.gif da surpriza am ramas imediat si desi am decat 21 de ani imi doresc foarte mult bebele si dejea simnt ca il iubesc,cred ca sunt gravida in aproape o luna 3 sapt si ceva dar nu stiu sigur o sa va spun zilele astea ca ma duc la medic.mari greturui nu am ceea ce m-a speriat a fot faptul ca atunci cand trebuia sa-mi vina si cateva zile dupa m-a durut burtica si m-am cam speriat dar acum am auzit ca e normal,voi ce ziceti?'astept sa vad si povestile voastre daca aveti acm aceasi varsta de sarcina cu mine.pupici

buna,tya!se pare ca suntem cam de o varsta si la ani dar si la bb.eu am crezut ca suntem prea mici inca pentru a ne lauda pe aici .insa daca ai aparut tu,hop si noi! smile.gif
eu am 22 de ani dar spre deosebire de tine eu ma chinui de 2 ani jumate sa am un bb iar in februarie anul aceesta am pierdut primul meu bb.
noi avem aprox. 3 saptamani si maine mergem la medic pt a fi siguri ca de data asta totul va fi bine si vom creste mari.dupa ce vin maine va spun daca e totul ok.sper sa fie.
sa stii ca si pe mine m-a durut burta cand trebuia sa-mi vina si desi stiam ca e ok tot m-am speriat.pe mine ma maidoare putin si acum dar uneori nu mereu.sper maine sa primesc vesti bune.pup tzuc.gif
tya
e cineva pe aici sa vorbeasca si cu mine ca maine merg la ginecologie pentru prima data si mie friiiiiiiiiiica si rusiiiiiiine crybaby.gif stiti cunva daca la trei saptamani sarcina se vede la ecografie?daca nu se vede de unde stie doctora ca sunt gravida ca sa-mi dea acid folic si ce mai trebuie?ma ajutati cu un raspuns?pls a si cine vrea sa ma vada intrati aici si sa-mi spuneti daca va plac pozele http://s477.photobucket.com/albums/rr135/lumi_tia/
tya
alexa21 ma bucur enorm pt u ca in sfarsit ai un bb al tau dar spune-mi si mie sarcina de 3 saptamani se vede la ecograf ca ma gandesc ca nu prea are ce sa se vada si daca nus e vede doctora de unde stie ca sunt gravida?imi raspunzi te rog?
Alondra
QUOTE(tya @ Nov 13 2008, 08:31 PM) *
alexa21 ma bucur enorm pt u ca in sfarsit ai un bb al tau dar spune-mi si mie sarcina de 3 saptamani se vede la ecograf ca ma gandesc ca nu prea are ce sa se vada si daca nus e vede doctora de unde stie ca sunt gravida?imi raspunzi te rog?

Nu prea sunt mamici de iulie online acum..insa cum ti-au mai spus fetele, si parerea mea e ca nu se va vedea la eco bebe inca...posibil dupa 10 zile dupa ce trebuia sa-ti vina CM, insa poti cere un test de sange cand mergi la gine si din ala iti spune sigur daca e prezent hormonul de sarcina...nu-ti mai fa griji ca mergi pt prima data, daca spui dr. si e un dr. profesionist, sunt sigura ca te va trata cu delicatete!Trebuie doar sa te relaxezi si sa nu te mai gandesti atat la asta, ca stresul nu face bine!Succes si te asteptam cu vesti bune! oFloare.gif
gabrielle2003
QUOTE(tya @ Nov 13 2008, 08:31 PM) *
alexa21 ma bucur enorm pt u ca in sfarsit ai un bb al tau dar spune-mi si mie sarcina de 3 saptamani se vede la ecograf ca ma gandesc ca nu prea are ce sa se vada si daca nus e vede doctora de unde stie ca sunt gravida?imi raspunzi te rog?

buna seara tya
sincer nustiu daca se vede bb la 3 saptamani dar dr iti poate da acid folic oricum
pt k e recomandat si inainte de a ramane insarcinata
dar sigur te va lamuri in leg cu sarcina tzuc.gif
alexa21
QUOTE(tya @ Nov 13 2008, 07:31 PM) *
alexa21 ma bucur enorm pt u ca in sfarsit ai un bb al tau dar spune-mi si mie sarcina de 3 saptamani se vede la ecograf ca ma gandesc ca nu prea are ce sa se vada si daca nus e vede doctora de unde stie ca sunt gravida?imi raspunzi te rog?

si eu stiu ca nu se vede inainte de 6 saptamani dar eu cum am avut probleme nu am de gand sa astept pana atunci.cu doveditul sarcinii nu e greu .pe mine dr. ma pune acolo la cabinet sa fac un test de sarcina din urina si in plus ii arat si testele facute acasa.daca iese testul + nu cred ca dr. oate sune ca nu e bb.poate pe tine te va chema mai tarziu la eco pt ca nu ai avut probleme.mie mi-a spus sa ma duc imediat cum aflu asa ca nu are cum sa spuna ca nu se vede si nu are ce-mi face.
am niste emotii.abia acum incep grijile:sa fie sanatos,sa creasca asa cum trebuie etc....off.abia astept sa-l tin in brate.
apropo,am inteles ca exista unele eco la care se vede chiar mai devreme de 3 saptamani,foarte performante dar am inteles ca la noi in tara sunt ff putine.trebuie sa mai avem putina rabdare.cateva sapt trec repede si ne vedem si noi piticaniile. tzuc.gif
madasasa
QUOTE(Aleyna32 @ Nov 13 2008, 01:20 PM) *
Madasasa, dar ce se intampla cu sarcina? Nu ai pierdut-o nu? Spuneai ca s-a oprit din evolutie parca. Tine-ne la curent si ai grija. Te astept cu raspuns. Pupici


Buna dimineata,

Nu stiu ce sa mai spun....Am ajuns la alt medic, am luat-o de la zero, ca sa zic asa...Mi-a explicat ca trebuie sa facem beta HCG-ul din 2 in 2 zile sa vedem daca creste sau scade. L-am facut marti cand a iesit 648, joi a scazut la 483. aseara, cu ambele rezultate am fost la medic care mi-a spus sa mai asteptam pana luni(cand voi repeta analiza); in continuare nu se vede nimic in uter.
Mi-a spus ca nu exista nici un risc pana luni.
Eu am citit destul de mult(zic eu!) in ultimele zile; aproape doar asta am facut....si totusi, medicul mi-a spus ca nu vrea sa riste cu un raspuns.....
Ma omoara asteptarea asta.....eram pregatita sufleteste sa mi se spuna ca este vb despre o extrauterina(cel putin asa cred eu dupa cate m-am informat).
Aleyna, daca poti si vrei...mi-as dori mult sa putem sta de vb pe mess....sa-mi spui ce simptome ai avut tu. Trebuie sa fiu pregatita pentru orice....Bineinteles, daca vrei....ID-ul meu este chiar numele de aici(madasasa).
Multumesc si tie diutza ca esti alaturi de mine....
Astept un raspuns de la voi....
iubita_tiana
QUOTE(alexa21 @ Nov 14 2008, 07:47 AM) *
si eu stiu ca nu se vede inainte de 6 saptamani dar eu cum am avut probleme nu am de gand sa astept pana atunci.cu doveditul sarcinii nu e greu .pe mine dr. ma pune acolo la cabinet sa fac un test de sarcina din urina si in plus ii arat si testele facute acasa.daca iese testul + nu cred ca dr. oate sune ca nu e bb.poate pe tine te va chema mai tarziu la eco pt ca nu ai avut probleme.mie mi-a spus sa ma duc imediat cum aflu asa ca nu are cum sa spuna ca nu se vede si nu are ce-mi face.
am niste emotii.abia acum incep grijile:sa fie sanatos,sa creasca asa cum trebuie etc....off.abia astept sa-l tin in brate.
apropo,am inteles ca exista unele eco la care se vede chiar mai devreme de 3 saptamani,foarte performante dar am inteles ca la noi in tara sunt ff putine.trebuie sa mai avem putina rabdare.cateva sapt trec repede si ne vedem si noi piticaniile. tzuc.gif

draga mea, la mine la 2 sapt de la conceptie....s-a vazut punctuletzul negru in uter.....e drept, un medic mi l-a vazut unul nu,......dar trebuie sa fie bun eco si mai ales dr sa vada...am postat si poze...cauta la mine pe blog, sa vezi cum arata la 2 sapt sarcina mea..mult succes...
diutza
QUOTE(madasasa @ Nov 14 2008, 08:06 AM) *
Buna dimineata,

Nu stiu ce sa mai spun....Am ajuns la alt medic, am luat-o de la zero, ca sa zic asa...Mi-a explicat ca trebuie sa facem beta HCG-ul din 2 in 2 zile sa vedem daca creste sau scade. L-am facut marti cand a iesit 648, joi a scazut la 483. aseara, cu ambele rezultate am fost la medic care mi-a spus sa mai asteptam pana luni(cand voi repeta analiza); in continuare nu se vede nimic in uter.
Mi-a spus ca nu exista nici un risc pana luni.
Eu am citit destul de mult(zic eu!) in ultimele zile; aproape doar asta am facut....si totusi, medicul mi-a spus ca nu vrea sa riste cu un raspuns.....
Ma omoara asteptarea asta.....eram pregatita sufleteste sa mi se spuna ca este vb despre o extrauterina(cel putin asa cred eu dupa cate m-am informat).
Aleyna, daca poti si vrei...mi-as dori mult sa putem sta de vb pe mess....sa-mi spui ce simptome ai avut tu. Trebuie sa fiu pregatita pentru orice....Bineinteles, daca vrei....ID-ul meu este chiar numele de aici(madasasa).
Multumesc si tie diutza ca esti alaturi de mine....
Astept un raspuns de la voi....

Draga de tine...
Uite ce cred eu: medicul vrea sa mai astepte pana luni pt ca, daca nu e o extrauterina si s-a oprit din evolutie e posibil sa se elimine singura. Si daca totusi e o extrauterina intr-adevar nu risti daca astepti pana luni...
In plus mai exista si minuni, nu? De ce sa-ti spuna ca e nasol pana nu elimina restul optiunilor?
Oricum, indiferent de ce si cum e, eu iti doresc sanatate, ca restul pana la urma se rezolva! Eu una am avut anul asta un avort menstrual, asa ca ma poti crede pe cuvant.
Ai multa grija de tine!
madasasa
QUOTE(diutza @ Nov 14 2008, 11:23 AM) *
Draga de tine...
Uite ce cred eu: medicul vrea sa mai astepte pana luni pt ca, daca nu e o extrauterina si s-a oprit din evolutie e posibil sa se elimine singura. Si daca totusi e o extrauterina intr-adevar nu risti daca astepti pana luni...
In plus mai exista si minuni, nu? De ce sa-ti spuna ca e nasol pana nu elimina restul optiunilor?
Oricum, indiferent de ce si cum e, eu iti doresc sanatate, ca restul pana la urma se rezolva! Eu una am avut anul asta un avort menstrual, asa ca ma poti crede pe cuvant.
Ai multa grija de tine!


Multumesc mult Diutza ! Ma ajuta foarte mult ce mi-ai scris.....si da, e foarte posibil sa nu fie nici extrauterina(de 2-3 zile nu am dureri mari...doar o jena asa.....ma doare spatele(salele)...dar nimic care sa ma faca sa fiu ingrijorata.
Si la ce am citit, la o eventuala extrauterina, ai dureri....
Trebuie sa ma inarmez cu rabdare si speranta pana luni....
Tu cum ai fost sigura ca ai avut un avort menstrual. Erai sigura ca esti insarcinata? Poti detalia putin, te rog?




Aleyna32
QUOTE(tya @ Nov 13 2008, 09:31 PM) *
alexa21 ma bucur enorm pt u ca in sfarsit ai un bb al tau dar spune-mi si mie sarcina de 3 saptamani se vede la ecograf ca ma gandesc ca nu prea are ce sa se vada si daca nus e vede doctora de unde stie ca sunt gravida?imi raspunzi te rog?



Buna Tya. Sa stii ca se vede bebe la ecograf si daca este micut. Pt. se vede un punctulet negru acolo in uter. La mine s-a vazut la 3 saptamani. Oricum, daca testele de sarcina ies pozitive este clar. Ecograful este important sa il faci din vreme pt. a vedea daca sarcina este acolo unde trebuie, adica in uter si nu in alta parte. Mai ai rabdare cateva zile si mai da o fuga la dr. Oricum primele doua luni cam asa sunt, cu multe drumuri la doctori. Apoi, cam o data pe luna. Multa sanatate si te asteptam cu vesti.
alexa21
fetelor,incepeti sa ma cam speriati.la mine nu s-a vazut nimic crybaby.gif si am aproape 2 sapt jumate.de fapt am cam 2 sapt si 2-3 zile.s-a vazut f bine endometrul ingrosat si pregatit dar a zis ca bb nu se vede pana la 3 sapt.sa-mi fac griji?oare ar fi cazul?eu nu am avut probl cu medicul pana acum.il consider chiar f bun.off abia astept vinerea viitoare sa-l vad si sa ma linistesc.
iubita_tiana
QUOTE(alexa21 @ Nov 14 2008, 07:15 PM) *
fetelor,incepeti sa ma cam speriati.la mine nu s-a vazut nimic crybaby.gif si am aproape 2 sapt jumate.de fapt am cam 2 sapt si 2-3 zile.s-a vazut f bine endometrul ingrosat si pregatit dar a zis ca bb nu se vede pana la 3 sapt.sa-mi fac griji?oare ar fi cazul?eu nu am avut probl cu medicul pana acum.il consider chiar f bun.off abia astept vinerea viitoare sa-l vad si sa ma linistesc.

nu iti amintetsi de mine la inceputul lui octombrie cum era? stresata si suparata/ ca fusesem la un dr si nu vazuse sarcina si am fugit la altul si a vazut-o? dar a vauzt un punct mic mic....
iata ca am vazut atunci.....si aveam exact 2 sapt de la conceptie...
iubita_tiana
il vezi draga mea alexa? doar un ecografist bun bun l-a putut zari.....atat de mic era...cu tot cu endometru ingrosat avea 9 mm........

asa ca curaj si peste cateva zile du te la eco......eu nu am avut inimioara la bebe nici macar la 7 sapt, din cauza ca am ovulat tarziu, poate si tu la fel, si de asta inca nu se vede nik
tya
si eu sunt o mamica de iulie noi suntem programati cam pe 13-14 iulie si acum avem 3 saptamani si ceva.voi v-ati vazut bebei la ecografie cghiar daca sunt asa mici ca eu am vazut un punc negru.
stefyangro
Pe mine m-a programat la echo abia pe 11 decembrie cand am 7 sapt.
Asa ca pana atunci o sa stau ca pe ghimpi.
AAA,am uitat sa va salut,imi cer scuze.
alexa21
QUOTE(iubita_tiana @ Nov 15 2008, 12:54 PM) *
il vezi draga mea alexa? doar un ecografist bun bun l-a putut zari.....atat de mic era...cu tot cu endometru ingrosat avea 9 mm........

asa ca curaj si peste cateva zile du te la eco......eu nu am avut inimioara la bebe nici macar la 7 sapt, din cauza ca am ovulat tarziu, poate si tu la fel, si de asta inca nu se vede nik

l-am vazut,draga mea inca de atunci.eram cu sufletul langa tine sa vad ce faci.tare mi-as fi dorit sa-l vad si eu.mie dr. mi-a explicat ca la eco pe care il are el nu a vazut niciodata un bb inainte de 2 sapt jumate sau 3 szi iti spun ca e un medic fff bun de aceea stau cat de cat linistita.si eu am avut o ovulatie tarzie.abia prin ziua 22-23 a ciclulul.calendaristic vorbind am avut teste de ov. + pe 26-28 octombrie.i-am spus si dr.asta si a zis ca e normal sa nu se vada si mi-a tot spus sa nu-mi mai fac atatea griji ca din ceea ce a vazut pana acum totul e fff bine.of,parca nu mai am rabdare pana vineri.
dar oare durerile or fi normale?stiu ca si pe tine te-a durut.tie ce ti-a zis dr. despre dureri?
iti multumesc ca esti alaturi de mine si ma ajuti macar cu un cuvant de incurajare.
pupici dulci tzuc.gif
alisi
buna, sunt alina, o mamica de iulie. am 6 aptamani si o zi gravida.gif
la 5 sapt am avut o scurgere cu putin sange si ma doare burtica, nu prea tare. am mers la medic si stiti ce mi-a spus?! sa stau 2 sapt acasa, mi-a dat scutire, nu mi-a facut ninmic atlceva.a spus ca nu poate sa-mi faca eco asa repede:crybaby:
mentionez ca sunt in londra. m-au programat la eco pe 22 decembrie.
luni am sa merg acasa, in Ro, sa-mi fac un eco si ceva analize. Doamne ajta sa nu fie ceva probleme.
dupa ce-mi fac eco si analiele revin cu noutati.
va pup.
iubita_tiana
QUOTE(alexa21 @ Nov 15 2008, 07:59 PM) *
l-am vazut,draga mea inca de atunci.eram cu sufletul langa tine sa vad ce faci.tare mi-as fi dorit sa-l vad si eu.mie dr. mi-a explicat ca la eco pe care il are el nu a vazut niciodata un bb inainte de 2 sapt jumate sau 3 szi iti spun ca e un medic fff bun de aceea stau cat de cat linistita.si eu am avut o ovulatie tarzie.abia prin ziua 22-23 a ciclulul.calendaristic vorbind am avut teste de ov. + pe 26-28 octombrie.i-am spus si dr.asta si a zis ca e normal sa nu se vada si mi-a tot spus sa nu-mi mai fac atatea griji ca din ceea ce a vazut pana acum totul e fff bine.of,parca nu mai am rabdare pana vineri.
dar oare durerile or fi normale?stiu ca si pe tine te-a durut.tie ce ti-a zis dr. despre dureri?
iti multumesc ca esti alaturi de mine si ma ajuti macar cu un cuvant de incurajare.
pupici dulci tzuc.gif

pt dureri, a zis ca e normal, daca sunt de scurta durata si nu lungi, adica sa nu ma doara f tare si mult timp, daca sunt dureri scurte si acute nu e o prob......si am luat no spa si am stat in pat, cand ma durea, si acuma uneori seara ma doare si daca ma pun la somnic mai repede, dimineata am si uitat de durere.....

si eu am ovulat tarziu, drept urmare si sarcina mea e mai mica ecografic decat dupa UM, cu 1 saptmana.......deci stai linistita....eu nici la 7 sapt nu eram f sigura ca totul e ok, abia acuma la controlul de sapt asta m-am linistit cand am auzit inimioara......

sunt c gandul langa tine....te inteleg perfect.....
alexa21
tania,si la mine durerile sunt de scurta durata,cateva secunde. si mai mult de 3-4 reprize de durere nu am pe zi.dar sunt si zile in care nu ma doare deloc.si am observat ca ma doare din ce in ce mai putin cu cat ma indepartez mai mult de perioada in care trebuia sa vina menstra(adica miercurea trecuta).si ma lasa imediat cum ma pun in pat.
medicul meu a zis ca dupa parerea lui aceasta sarc ina ar trebuisa fie fara probleme dar mie mi-e teama pt ca nu stiu de ce am pierdut-o pe cealalta.pt mai multa siguranta am hotarat sa fac toxoplasmoza pt ca asta ar ramane singura pe care nu am verificat-o.daca nu am pierdut-o de la medicamentele luate sau din cauza unui,,accident genetic'' asta ar ramane singura posibilitate dar sper sa nu fie asta.
pupici si merci pt informatii. tzuc.gif
tya
dar la 6 saptamani se aude inima lui bebe? ca asa mia zis doctora mea ,peste 2 saptamani ma duc si eu la control am fost si saptamana asta noi avem aproape o luna si ne mai ducem la 6 saptamani barza.gif dar eu miam vazut copilul la ecografie de acum chiar daca aveam decat 3 saptamani si am vazut un punc negru si sunt foarte fericita pentru ca stiu ca e acolo si asteapta sa creasca si sa vina in bratele mele.voi ce varste aveti gravidute-lor de iulie?eu am doar 21 liwlol.gif mai e alta mamica asa mica?astept sa vb
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.