Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Femeia...
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Din internet adunate
ruxy


Femeia trandafir.gif


CAT VALOREAZA O FEMEIE...

Intr-o scurta conversatie, o persoana intreaba urmatorul lucru pe o femeie: Ce tip de barbat cauti?
Ea ramase un moment tacuta inainte de a-l privi n ochi si ii zise: Vrei sa stii intr-adevar?
El raspuse: da
Atunci incepu sa zica:
Fiind femeie in acest timp, sunt in pozitia de a-i cere barbatului ceea ce eu nu pot face pentru mine. Platesc facturile, ma ocup de casa, merg la supermarket, fac cumparaturi si totul fara ajutorul unui barbat…
Imi pun intrebarea: Ce poti tu sa aduci in viata mea?
Barbatul ramase privind. Gandea cu siguranta ca este vorba de bani.
Ea, stiind ce gandeste el, spuse:
Nu ma refer la bani. Am nevoie de mai mult.
Am nevoie de un om care sa lupte pentru perfectiune in toate aspectele vietii.
El isi incrucisa bratele, se aseza in fotoliu si privind- o ii ceru sa explice mai in detaliu.
Ea zise:
Caut pe cineva care sa lupte pentru perfectiune mentala, pentru ca am nevoie de cineva cu care sa conversez si care sa ma stimuleze din punct de vedere intelectual. Eu nu am nevoie de cineva simplu din punct de vedere mental.
Am nevoie de cineva suficient de sensibil ca sa inteleg prin ce trec eu ca femeie, dar suficient de puternic ca sa ma incurajeze si sa nu ma lase sa cad.
Caut pe cineva pe care sa il respect ca sa pot sa fiu “ascultatoare”. Nu pot sa fiu asa cu cineva care nu poate sa isi rezolve singur problemele.
Eu caut un barbat care se poate ajuta pe sine insusi pentru a ne ajuta reciproc.
Cand termina se uita la el si il vedea foarte derutat si intrebator.
El ii zise: Ceri mult. Ea raspunse: Valorez mult.

CAND IUBESTI O FEMEIE

Sa iubesti cu adevarat o femeie,sa o intelegi tb sa stii ce ascunde inauntrul ei…Sa auzi fiecare gand al ei,sa vezi toate visele,sa ii oferi aripi cand vrea sa zboare…Si cand vei gasi lumina din ochii ei vei stii ca iubesti cu adevarat femeia.Cand iubesti o femeie tb sa ii spui cat e de femeie,cand iubesti femeia tb sa ii spui ca este unica, cand are nevoie de cineva spune-i ca va dura vesnic,spune-mi daca ai iubit cu adevarat o femeie?Cand iubesti o femeie las-o sa te tina ca sa stii cum are nevoie sa fie atinsa,tb sa o respiri,sa o gusti incat sa o simti in sangele tau si cand vei putea vedea copii tai nenascuti in ochii ei atunci vei iubi cu adevarat femeia…

SECRETELE FRUMUSETII

Interviu cu Audrey Hepburn care a fost rugata sa divulge secretele frumusetii ei
“Pentru buze frumoase, vorbeste folosind cuvinte pline de bunavointa.
Pentru ochi frumosi, descopera binele din oameni.
Pentru o silueta de invidiat, imparte-ti hrana cu infometatii.
Pentru un par frumos, lasa un copil sa se joace sau sa-si treaca degetele sale prin acesta macar o data pe zi.
Pentru un echilibru sufletesc, cauta cunoasterea ca sa nu fii niciodata singura.
Oamenii, mai mult decat lucrurile, trebuie ingrijiti, readusi la viata, vindecati si rascumparati; nu indeparta pe nimeni niciodata de tine.
Aminteste-ti, daca vreodata ai nevoie de o mana de ajutor, o vei gasi intotdeauna in continuarea bratului tau. Pe masura ce te maturizezi, vei descoperi k ai doua maini, una pentru a te ajuta pe tine, cealalta pentru a-i ajuta pe ceilalti.
Frumusetea unei femei nu sta in hainele pe care le poarta, infatisarea pe care o are, sau modul in care isi piaptana parul. Frumusetea unei femei sta in ochii ei, deoarece acestia sunt intrarea catre inima ei, locul unde salasluieste dragostea.
Frumusetea unei femei nu rezida in frumusetea fetei, caci adevarata frumusete a unei femei este oglindita in sufletul ei. In ocrotirea pe care cu afectiune o ofera, in pasiunea pe care o arata.
Frumusetea unei femei creste cu trecerea anilor…”

20 DE PORUNCI ALE UNEI FEMEI ADEVARATE

Orice vietate are propriile sale reguli. Porunci, cum le numim noi. Fie ca iti place sau nu, respecta-le si viata ta va fi mai armonioasa.
1. Sa nu incerci niciodata sa pari altceva decat esti. O femeie super se mandreste cu ceea ce este!
2. Sa nu furi… prietenul prietenei. Haideti sa le demonstram baietilor, odata pentru totdeauna, ca si fetele sunt fair play in prietenie si dragoste!
3. Sa nu ucizi… copilul din tine, maturitatea este lectia cea mai amara a vietii asa ca, de ce sa nu intarzii putin in copilarie si… copilareala.
4. Sa nu ti plangi de mila. Nu spune niciodata ca norocul nu e de partea ta atat timp cat tu nu faci nimic sa-l provoci.
5. Sa nu poftesti la personalitatea altcuiva, altfel vei uita in scurt timp cine esti!
6. Sa nu faci altuia ce tie nu-ti place. Roata se va intoarce si nu se stie cand te vei trezi in aceeasi situatie.
7. Sa-ti respecti parintii, sunt singurii oameni din lume pe care poti conta orice ar fi.
8. Sa nu comiti adulter… fata de tine insati. Nu face lucruri care nu te reprezinta doar pentru ca asa vrea el, sau restul lumii.
9.Sa faci in fiecare zi un lucru pentru tine si doar pentru tine!
10. Sa te simti bine de una singura, fericirea ta sa nu depinda de altcineva.
11. Sa nu ti judeci prietenii!
12. Sa nu mananci ciocolata… decat daca e o urgenta cu lacrimi si suspine!
13. Sa ai grija de corpul tau! Trebuie sa-ti ajunga pe toata durata vieti
14. Sa ai grija de sufletul tau! E singurul care te deosebeste de toata lumea!
15. Sa nu fi pres in fata nimanui, spune ce gandesti. E gestul suprem de respect fata de tine insati!
16. Sa-ti faci ordine in camera numai daca ai chef!
17. Sa-ti iubesti aproapele (a se citi iubitul), dar nu mai mult decat pe tine insati. Nimeni nu iubeste pe cel ce nu se iubeste pe sine.
18. Sa razi. De el, de tine, de altii dar mai ales de necaz!
19.Sa te realizezi, sa nu depinzi nicidata de altul!
20. Sa citesti o carte buna in fiecare luna!

LUCRURI PE CARE O FEMEIE AR TREBUI SA LE STIE

1. Daca crezi ca esti grasa, atunci fii sigura, ai dreptate, nu-ti mai intreba partenerul.
2. Nu-ti taia parul. Niciodata…
3. Zilele de nastere, Ziua Indragostitilor si aniversarile nu sunt concursuri “Cine nimereste cel mai adecvat cadou”.
4. Daca pui o intrebare la care nu astepti raspuns, atunci asteapta-te la un raspuns pe care nu vrei sa il auzi.
5. A face cumparaturi nu este un sport.
6. Iti sta bine in orice te imbraci. Serios…
7. Ai haine destule.
8. Ai prea multe perechi de pantofi.
9. Nu te preface ca ai orgasm. Barbatilor mai mult le place sa creada ca nu reusesc decat sa fie inselati.
10. Orice a spus barbatul acum o saptamana nu mai este valabil in cearta de azi. Orice comentariu isi pierde efectul in 7 zile.
11. Cere daca vrei ceva. Nu face aluzii.
12. Scapa de pisica. Orice caine e mai bun decat o pisica.
13. Un barbat nu stie ce zi e. Nu va sti niciodata. Marcheaza zilele de nastere si aniversarile in calendar.
14. Nu prea conteaza cat de des se murdaresc hainele.
15. Chiar de esti cea mai frumoasa femeie din lume, el din cand in cand isi va dori sa fii altcineva.
16. Daca mereu ceri flori, niciodata nu va fi o surpriza daca le primesti.
17. Daca te vede vreodata ca saruti o fata si iti place, fii sigura, nu va uita niciodata acest moment.
18. S-ar putea ca tot ce e bun pe lume sa fie pe gratis, insa sunt mari sanse ca sa aiba de-a face cu sexul.

FEMEIA IMATURA SI FEMEIA MATURA….

- Femeile imature isi pastreaza agenda complet goala si asteapta sa le sune un barbat…Femeile mature isi fac propriile planuri si ii spun cu gratie barbatului pe care il apreciaza ca este binevenit in acele activitati la care doreste sa participe.
- Femeile imature vor sa-l controleze pe barba-tul din viata lor. Femeile mature stiu ca, daca barbatul este cu adevarat al lor, controlatul este absolut inutil.
- Femeile imature il verifica pe barbatul care nu le-a sunat. Femeile mature sunt prea ocupate ca sa observe ca el nu a sunat.
- Femeile imature incearca sa inlantuiasca un barbat utilizand sexul. Femeile mature stiu ca numai sex-appealul de tip mental poate determina un barbat sa vrea sa te inlantuiasca el pe tine.
- Femeile imature falsifica manifestarile placerii sexuale, ori asteapta cuminti sa termine barbatul ceea ce face el acolo in mod egoist ori prostesc… Femeile mature, in aceeasi situatie, spun ” Opreste-te ” , se ridica, se imbraca si pleaca.
- Femeilor imature le este frica de perioadele in care sunt pe cont propriu. Femeile mature apre-ciaza aceste perioade si le utilizeaza ca timp pretios, in care poti realiza mari progrese personale.
- Femeile imature ignora ” baietii buni ” . Femeile mature ignora ” baietii rai ” .
- Femeile imature il pot aduce pe un barbat la orgasm, femeile mature il pot aduce pe barbat acasa.
- Femeile imature sunt permanent ingrijorate ca nu sunt suficient de frumoase sau bune pentru un anume barbat. Femeile mature stiu ca sunt suficient de frumoase sau suficient de bune pentru oricare barbat.
- Femeile imature incearca sa monopolizeze tot timpul barbatului lor. Femeia matura realizeaza ca ii poate oferi linistita spatiul de care are nevoie unui barbat - asta va face timpul petrecut apoi in cuplu chiar mai placut si special - si pleaca sa se distreze cu proprii prieteni.
- Femeile imature gandesc ca un barbat care plange este un barbat slab. Femeile mature ii ofera acestuia un umar pe care sa planga si o batista.
- Femeile imature vor sa fie rasfatate si ii spun asta in mod raspicat barbatului lor. Femeile mature ii ” arata ” barbatului ce inseamna rasfatul si il fac sa se simta suficient de confortabil ca sa poata raspunde cu reciprocitate fara teama ca-si va pierde ” barbatia ” .
- Femeile imature sunt ranite de un barbat si-i fac pe toti ceilalti barbati sa plateasca pacatele aceluia. Femeile mature stiu ca acela a fost doar UN barbat.
- Femeile imature se indragostesc si vaneaza obiectul afectiunii lor pana in panzele albe, ignorand toate semnalele pe care le primesc si toate realitatile care nu se potrivesc cu iluziile lor dragi. - Femeile mature stiu ca, uneori, cel pe care il iubesti nu te poate iubi pe tine si isi vad de viata lor mai departe, fara amaraciune si furie. .. rolleyes.gif
ruxy
Tipuri de femei pe care barbatii le adora rolleyes.gif

bine de stiut...

Dra Dulce
Dra Dulce este o femeie pozitiva, multumita de viata ei si mereu optimista. Este o persoana originala care este mereu bucuroasa sa te vada si tu de-abia astepti sa petreci timp cu ea. Dra Dulce dispare destul de repede de pe piata asa ca sunt destul de rare. Daca gaseti una, ai pus mana pe o adevarata comoara.

Dra Sexy
Dra Sexy iubeste barbatii si sexul. Nu se vinde si nici nu foloseste sexul ca o unealta pentru a manipula oamenii. A nu se confunda cu o nimfomana care sufera de probleme psihice. Majoritatea femeilor o urasc, dar barbatii o iubesc pentru ca este un spirit liber si sincer in privinta sexului.

Dra Egalitate
Acest tip de femeie este o adevarata feminista. Ii plac barbatii si crede ca o relatie trebuie sa fie un parteneriat si este mai mult decat dornica sa puna umarul la jumatatea ei de responsabilitati cat si la cheltuieli.

Dra Cea mai buna prietena
Impreuna cu Dra Dulce, Dra Cea mai buna prietena este o bucurie s-o ai in preajma. Este genul de femeie cu care te intelegi perfect, va plac aceleasi lucruri si mergeti in aceleasi locuri. Poti petrece 5 minute cu ea si sa ai senzatia ca o stii de o viata. Este mereu de partea ta, rade la glumele tale si te suna doar sa-ti spuna buna pentru ca sincer ii este dor de tine. Totusi un avertisment: trebuie sa-i dai de inteles de la inceput ca vrei mai mult de la ea, pentru ca daca ii intra in cap ca sunteti doar prieteni, nu vei reusi sa-i mai schimbi opinia.

Dra Directa
Este genul de femeie care stie sa comunice. Nu exista loc de jocuri, de comportamente ridicole. Dra Directa va pune mana pe telefon si te va invita in oras. Va face ceea ce spune. Cel putin cu ea stii unde te afli.

Dra Independenta
Este o femeie buna s-o ai daca nu ai destul timp pentru a investi intr-o relatie sau daca esti genul de tip care are nevoie de mult spatiu. Dra Independenta are viata ei proprie. Este genul care vrea un barbat in viata ei, dar nu are nevoie de unul. Nu cauta barbati care sa-i rezolve problemele.

Dra Zero Presiune
In timp ce majoritatea femeilor cauta sa se marite, aceasta femeie nu a cazut prada acestei idei. Este fericita sa fie cu tine. Asa ca nu vei avea parte de intrebari de genul unde merge relatia. Va vrea probabil sa se marite la un moment dat, dar nu se grabeste. Crede ca daca se va intampla se va intampla in mod natural.

Dra Siguranta
Se accepta pe sine asa cum e si se simte bine in pielea ei. Si simte la fel despre tine. Nu are nevoie de atentie constanta pentru a-si satisface ego-ul. Are respect de sine si merge mereu pe drumul ei.

Dra Zero Intretinere
Cea mai rara dintre toate. Este cel mai atipic gen de femeie. Nu ii pasa de cati bani ai, te place pentru tine insuti. Isi va plati cu placere partea ei din cina. Daca reusesti sa gasesti o astfel de femeie, tine-o aproape.

Dra Personalitate
Este o adevarat achizitie. Inteligenta si prezenta ei atrag oamenii ca un magnet. Personalitatea ei foarte atragatoare o ajuta sa depaseasca deficientele pe care ar putea sa le aiba in privinta fizicului ei.

Dra Potrivita pentru tine
Multi barbati aleg femei care arata bine la bratul lor. Daca gasesti o femeie care te face fericit fara sa ti seama de varsta, statut social sau cum arata, atunci ai castigat la acest capitol.
ruxy
In ziua de azi tot mai multe femei sunt singure. Este adevarat ca nu mai suntem pe vremea cant femeile se casatoreau la 18 sau 19 ani si eventual la 20 aveau si un copil, dar acum intanlim tot mai des femei care la varsta de 35 de ani inca sunt singure.

Poate si-au focalizat timpul si energia asupra carierei si au uitat de viata lor personala, dar acum de ce nu resuesc sa aiba un iubit? Sau fie oare vina barbatilor? Sau sa fie vina femeilor singure? Haideti sa vedem cateva tipuri de femei pe care barbatii le evita.

Femeia "prea" libertina

Daca vrei sa ai un iubit si cu toate acestea iesi aproape seara de seara in club cu cel mai bun prieten, las-o balta, nimeni nu va sta langa tine, decat poate daca are vreun interes... poate financiar. Iar daca si restul tau de prieteni sunt in majoritate barbati, chiar ca sansele ti-au scazut la 0.

Femeia care vorbeste mult

Majoritatea barbatilor care sunt singuri, mai ales la o varsta inaintata, urasc ideea de "nevasta". Prefera sa te tina pe post de amanta decat sa locuiasca cu tine in aceeasi casa si sa te auda de fiecare data cand si-a lasat hainele aruncate: "Auzi, dar tu mai ai de gand sa faci ceva in casa asta, asa te-a invatat mama ta. Ar fi bine sa te gandesti inainte sa iti arunci hainele de colo - colo, data viitoare eu nu o sa mai stau dupa tine sa le strang si o sa fie in urma ta un dezastru catastrofal. Si nu uita ca maine vine mama in vizita, sa nu iti lasi farfuria in chiuveta, nespalata, dupa ce mananci..." Si povestea mai poate continua inca 1 minut, pana el se enerveaza si iese cu baietii la o bere. Daca faci si crize de gelozie, a doua zi... ei bine, nu cred ca va mai fi o a doua zi.

Femeia care uita ca este femeie

Cred ca aici am pus punctul pe "I" in ceea ce priveste unele dame. De ce? Pentru ca merg pe strada in fiecare zi si vad o gramada de doamne sau domnisoare neingrijite. Unghiile lor arata ca si cum nu au mai fost ingrijite cu saptamanile, folosesc un machiaj total necorespunzator cu ceea ce sunt imbracate, iar parul... parul daca mai este si gras de la mama natura, iar ele nu il spala cu zilele... dezastru. Sa nu mai vorbesc ca se apropie vara si voi vedea probabil dame care nu au auzit ca s-a inventat epilatorul.

Aceste aspecte nu sunt valabile pentru toate damele, pentru ca vad, tot pe strada, femei care arata superb. Si nu pentru ca le-a inzestrat mama natura cu un corp de invidiat, ci pentru ca sunt ingrijite.

Lista ar putea continua lejer, dar acestea sunt in special "punctele forte" ale femeilor pe care barbatii le evita. Tot ce trebuie sa faci, este sa ai grija sa nu cazi vreodata capcana acestor "vicii" feminine.


lia maria71
interesante informatii.......mai aflam si noi cate ceva.............
maryhynt
asa e rux ..multumim ! chiar ma regasesc in aceste informatii!
ruxy
femeia rolleyes.gif smile.gif




Pino Daeni - femeia trandafir.gif
mada77
Da,f. frumos.......versurile astea ar trebui sa il sensibilizeze si sa ii dea de gandit...lui.
liliana2u
Ruxi, vin si eu cu o completare, am primit-o azi, de Dragobete, ca pe o declaratie de iubire din partea unui barbat, asa ca mi-a mers la suflet si o impartasesc cu voi... sper sa nu dublez postarea cuiva, poate a mai avut parte si altcineva de minunatia prezentarii rolleyes.gif

O legenda povesteste ...ca la inceputul lumii cand Dumnezeu s-a hotarat sa creeze femeia, El vazu ca epuizase toate materialele in barbat si ca nu mai dispunea de nimic…

In fata dilemei si dupa o profunda meditatie, iata ce a facut…

A luat rotunjimea lunii,

Suavele curbe ale valurilor,

Tandra aderenta a zorelelor,

Miscarea tremurata a frunzelor,

Silueta zvelta a palmierului,

Tenta delicata a florilor,

Privirea indragostita a cerbului si

Veselia razei de soare,

Timiditatea randunicii,

Vanitatea paunului,

Suavitatea lebedei,

Duritatea diamantului,

Blandetea porumbelului,

Cruzimea tigrului,

Ardoarea focului si raceala zapezii.

El a amestecat ingredientele atat de diverse, a format femeia si a daruit-o barbatului.

Dupa o saptamana, barbatul vine si spune:

- Doamne, creatura pe care mi-ai daruit-o, ma face nefericit,

ea imi cere toata atentia mea,

nu ma lasa niciodata singur,

vorbeste mult,

plange fara motiv,

ma face sa sufar.

Ti-o inapoiez, nu mai vreau sa traiesc cu ea...

- Bine, raspunse Dumnezeu .. si i-a luat femeia.

Dupa o saptamana, barbatul revine si spune:

- Doamne, ma simt foarte singur de cand ti-am inapoiat creatura pe care ai facut-o pentru mine,

Ea canta si juca alaturi de mine,

Ea ma privea cu tandrete, privirea ei ma mangaia,

Ea radea si rasul ei era ca o muzica,

Ea era frumoasa si atingerea ei era dulce.

Doamne, te implor, da-mi-o inapoi, nu mai pot trai fara ea!



PS: De transmis tuturor barbatilor, ca sa nu se mai indoiasca de femeile care le sunt alaturi…

liliana2u
"Femeia perfecta, pentru mine, e cea care ma face sa zambesc dimineata. Chiar daca afara ploua si e frig. Chiar daca am visat urat. O vad si zambesc. Si ma impleticesc sa-i fac cafeaua.
E femeia care-mi umple baia de farduri, desi eu sint (sau eram) mai ordonat ca un spartan. Vreau sa-mi iau periuta de dinti, cade in chiveta un ruj. Intind mana dupa deodorant, ma impiedic de servetele demachiante. Si dau la o parte 12 pomezi si 15 creme ca sa ajung la parfumul meu. Dar daca aceste "obstacole" nu ar exista, eu as fi singur.
Cu femeia perfecta pot sta tolanit pe canapea, fara sa-i zic nimic, si sa ma simt bine. Cu ochii infipti in televizor, la un program care nu o intereseaza. Iar atunci cand nu e langa mine, privesc spre locul gol de langa canapea si mi-e dor de ea.
Femeia perfecta are zambetul perfect. Si cei mai expresivi ochi din lume. Atunci cand rade, imi rade si mie sufletul. Insemna ca-i e bine. Si ca atunci, cel putin in acel moment, am facut-o fericita.
Femeia perfecta ma intelege si ma accepta asa cum sint. Am multe calitati, dar am si, ohooooo, atatea defecte.
Femeia perfecta m-a invatat sa nu mai fiu superficial. Si sa privesc intotdeauna dincolo de ambalaje. M-a invatat ca ce e bun nu se obtine usor.
Si m-a invatat sa ma bucur de lucrurile simple. Pe care pana acum nu le vedeam. M-a invatat sa fiu atent la detalii. Pentru ca detaliile fac totul.
Imi face ceai atunci cand sint racit si ma cearta atunci cand fac de prea multa vreme pe racitul. Si ma pune pe picioare. M-a invatat ca familia e cea mai importanta, si trebuie sa arat asta. M-a invatat ca iubirea trebuie aratata.
Chiar daca crezi ca iubirea e "inclusa", subinteleasa, iar cei pe care ii iubesti stiu asta, spune-le-o. Vor fi fericiti. Pentru ca te iubesc."
Asadar, pentru toate femeile din lume…fiti voi insiva si iubiti!

Cineva spunea odata ca fara iubire, "sufletul singur lumineaza prea putin…"
ruxy
QUOTE(mallina2u @ Feb 25 2009, 10:02 AM) *
"Femeia perfecta, pentru mine, e cea care ma face sa zambesc dimineata. Chiar daca afara ploua si e frig. Chiar daca am visat urat. O vad si zambesc. Si ma impleticesc sa-i fac cafeaua.
E femeia care-mi umple baia de farduri, desi eu sint (sau eram) mai ordonat ca un spartan. Vreau sa-mi iau periuta de dinti, cade in chiveta un ruj. Intind mana dupa deodorant, ma impiedic de servetele demachiante. Si dau la o parte 12 pomezi si 15 creme ca sa ajung la parfumul meu. Dar daca aceste "obstacole" nu ar exista, eu as fi singur.
Cu femeia perfecta pot sta tolanit pe canapea, fara sa-i zic nimic, si sa ma simt bine. Cu ochii infipti in televizor, la un program care nu o intereseaza. Iar atunci cand nu e langa mine, privesc spre locul gol de langa canapea si mi-e dor de ea.
Femeia perfecta are zambetul perfect. Si cei mai expresivi ochi din lume. Atunci cand rade, imi rade si mie sufletul. Insemna ca-i e bine. Si ca atunci, cel putin in acel moment, am facut-o fericita.
Femeia perfecta ma intelege si ma accepta asa cum sint. Am multe calitati, dar am si, ohooooo, atatea defecte.
Femeia perfecta m-a invatat sa nu mai fiu superficial. Si sa privesc intotdeauna dincolo de ambalaje. M-a invatat ca ce e bun nu se obtine usor.
Si m-a invatat sa ma bucur de lucrurile simple. Pe care pana acum nu le vedeam. M-a invatat sa fiu atent la detalii. Pentru ca detaliile fac totul.
Imi face ceai atunci cand sint racit si ma cearta atunci cand fac de prea multa vreme pe racitul. Si ma pune pe picioare. M-a invatat ca familia e cea mai importanta, si trebuie sa arat asta. M-a invatat ca iubirea trebuie aratata.
Chiar daca crezi ca iubirea e "inclusa", subinteleasa, iar cei pe care ii iubesti stiu asta, spune-le-o. Vor fi fericiti. Pentru ca te iubesc."
Asadar, pentru toate femeile din lume…fiti voi insiva si iubiti!

Cineva spunea odata ca fara iubire, "sufletul singur lumineaza prea putin…"

Da , minunat Mallina....din pacate putini apreciaza femeia la adevarata ei valoare wub.gif
mela81
frumos!
giulia_0319
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
liliana2u
Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l dea.
ruxy
Ascultati o clipa dragele mele...cat adevar rolleyes.gif

Tatiana Stepa - Durerea femeiasca trandafir.gif



Tatiana Stepa - Femeia de lut
_raayan_
QUOTE(rux25 @ Mar 9 2009, 12:03 AM) *
Ascultati o clipa dragele mele...cat adevar rolleyes.gif

Tatiana Stepa - Durerea femeiasca trandafir.gif



Tatiana Stepa - Femeia de lut


Ai dreptate Ruxi...mare adevar. Prima melodie mi-a placut tare mult oFloare.gif
ruxy
QUOTE(_raayan_ @ Mar 9 2009, 01:21 AM) *
Ai dreptate Ruxi...mare adevar. Prima melodie mi-a placut tare mult oFloare.gif

Si mie tot prima mi-a placut foarte mult rolleyes.gif
_raayan_
QUOTE(rux25 @ Mar 9 2009, 09:55 AM) *
Si mie tot prima mi-a placut foarte mult rolleyes.gif


Macar de ar asculta si barbatii...ma rog unii...poate isi vor mai schimba si ei ideile...ca unuii chiar sant "teroristi" nervi.gif doh.gif
ruxy
QUOTE(_raayan_ @ Mar 9 2009, 09:21 AM) *
Macar de ar asculta si barbatii...ma rog unii...poate isi vor mai schimba si ei ideile...ca unuii chiar sant "teroristi" nervi.gif doh.gif

Da unii....dar ce bine ca nu sunt toti rolleyes.gif smile.gif
lia maria71
[quote name='rux25' date='Mar 8 2009, 10:03 PM' post='523645']
Ascultati o clipa dragele mele...cat adevar rolleyes.gif

Tatiana Stepa - Durerea femeiasca trandafir.gif



ooofff,eu chiar am plans ascultand aceasta melodie.................. crybaby.gif
lia maria71
am gasit ceva,care sa ne inveseleasca putin.........
sa zambim...............

liliana2u
FEMEIA

De ce plingi?
- Pentru ca sint femeie ! - raspunde mamica.
- Nu inteleg ... - zice micutul.
Mamica il imbratiseaza si spune :
- Si n-ai sa intelegi niciodata ...

Mai tirziu, copilul isi intreaba tatal :
- De ce plinge mamica ?
- Nu stiu nici eu ! Toate femeile pling fara motiv ! - a fost tot ce i-a putut spune taticul.

Devenit adult, il intreaba pe Dumnezeu :
- Doamne, de ce pling femeile asa de usor ?
- Cind am facut femeia, ea trebuia sa fie o fiinta deosebita. I-am facut umerii destul de puternici ca sa poarte pe ei toata greutatea acestei lumi si destul de moi ca sa fie confortabili.
I-am dat forta de a da viata si cea de a accepta respingerea cu care o trateaza adesea proprii copii.
Forta de a avea grija de familie in pofida bolilor si oboselii. I-am dat sensibilitatea de a-si iubi copiii cu o dragoste neconditionata, chiar si atunci cind ei o ranesc cumplit.
I-am dat forta care-i permite sa continue cind toata lumea abandoneaza.
I-am dat forta de a-si suporta barbatul in caderile sale si de a-i ramine alaturi cu aceeasi tarie. Si, in fine, i-am dat lacrimi sa plinga atunci cind simte nevoia.
Vezi, fiule, frumusetea unei femei nu sta in vesmintele pe care le poarta, nici in chipul ei, nici in coafura. Frumusetea unei femei sta in ochii ei. Aceasta e poarta catre inima ei - locul unde se adaposteste dragostea.
Si adesea lacrimile ei sint cele prin care poti sa-i zaresti inima.

Incurajati respectul de sine al celorlalte femei !

Si tuturor barbatilor, ca sa afle ca TOATE FEMEILE SUNT FRUMOASE!
_raayan_
QUOTE(mallina2u @ Mar 10 2009, 10:30 PM) *
FEMEIA

De ce plingi?
- Pentru ca sint femeie ! - raspunde mamica.
- Nu inteleg ... - zice micutul.
Mamica il imbratiseaza si spune :
- Si n-ai sa intelegi niciodata ...

Mai tirziu, copilul isi intreaba tatal :
- De ce plinge mamica ?
- Nu stiu nici eu ! Toate femeile pling fara motiv ! - a fost tot ce i-a putut spune taticul.

Devenit adult, il intreaba pe Dumnezeu :
- Doamne, de ce pling femeile asa de usor ?
- Cind am facut femeia, ea trebuia sa fie o fiinta deosebita. I-am facut umerii destul de puternici ca sa poarte pe ei toata greutatea acestei lumi si destul de moi ca sa fie confortabili.
I-am dat forta de a da viata si cea de a accepta respingerea cu care o trateaza adesea proprii copii.
Forta de a avea grija de familie in pofida bolilor si oboselii. I-am dat sensibilitatea de a-si iubi copiii cu o dragoste neconditionata, chiar si atunci cind ei o ranesc cumplit.
I-am dat forta care-i permite sa continue cind toata lumea abandoneaza.
I-am dat forta de a-si suporta barbatul in caderile sale si de a-i ramine alaturi cu aceeasi tarie. Si, in fine, i-am dat lacrimi sa plinga atunci cind simte nevoia.
Vezi, fiule, frumusetea unei femei nu sta in vesmintele pe care le poarta, nici in chipul ei, nici in coafura. Frumusetea unei femei sta in ochii ei. Aceasta e poarta catre inima ei - locul unde se adaposteste dragostea.
Si adesea lacrimile ei sint cele prin care poti sa-i zaresti inima.

Incurajati respectul de sine al celorlalte femei !

Si tuturor barbatilor, ca sa afle ca TOATE FEMEILE SUNT FRUMOASE!


Foarte frumos... oFloare.gif oFloare.gif
andaro
“Initial a fost o lume a barbatilor. Apoi a aparut Eva.” (Richard Armour). Si de atunci barbatii tot vorbesc despre femei, desi rareori stiu ce vor acestea cu adevarat. Freud, un specialist al psihanalizei, isi recunostea neputinta: “Marea intrebare, la care nu stiu sa raspund, in ciuda a treizeci de ani de studiu despre femei, este urmatoarea: Ce vrea de fapt o femeie?”.

De aceeasi parere este si Oscar Wilde, care considera ca: “Femeile sunt creaturi menite sa fie iubite, nu intelese..” Probabil ca aceste afirmatii isi au originea in dificultatea de a raspunde la o alta intrebare: “Ce reprezinta femeia?”, mai ales pentru barbati. De cele mai multe ori acestia nu sunt asa de generosi in aprecierea sexului slab. Marcel Achard constata totusi una din “calitatile” femeii, matematica: “isi impart varsta la doi, dubleaza pretul hainelor si adauga intotdeauna cinci ani la varsta prietenei celei mai bune”. Samuel Butler critica, se pare, dorinta femeii de a poseda: “Hotii iti cer banii sau viata; femeile le vor pe amandoua”.

Nici Nietzsche nu e prea convins de calitatile ei, dupa el femeia fiind doar “o suprafata care simuleaza adancimea”, iar Schopenhauer e de-a dreptul misogin afirmand ca: “Femeia este un animal cu par lung si idei scurte” . John Milton mai indulceste pastila, deoarece pentru el “femeia este o greseala acceptabila a naturii”. Alte defecte ale femeii? Sunt nenumarate. Celebra intuitie feminina?

Dupa Rupert Hughes, “este rezultatul a milioane de ani in care femeile nu au gandit”. Spiritul de sacrificiu? Blandetea? Caritatea? “Femeile trateaza in special ranile provocate de ele”, crede Jacques Marchand. Increderea in femei? “Chiar daca barbatii ar putea sa inteleaga femeile, tot nu le-ar veni sa creada” (A.W.Brown).

Capabila sa pastreze un secret? Voltaire este destul de transant: “O femeie poate sa tina un singur secret: varsta ei.”Sex-appealul? O calitate care suplineste un defect… “Cand femeile nu mai stiu ce sa faca, se dezbraca. Si acest lucru e probabil singurul lucru bun pe care il pot face”, este parerea lui Samuel Beckett. Dar pentru ca “femeia ne invita intotdeauna sa o privim asa cum vrea ea” (Mircea Eliade), “nicio femeie nu e frumoasa sau urata pana nu ajungi sa o cunosti” (Marin Preda).

In ciuda tuturor acestor afirmatii, mai mult sau mai putin magulitoare, “din dragoste pentru femeie s-a nascut tot ce e mai frumos pe lume” (Maxim Gorki),iar “cea mai minunata femeie din lume este cea care te iubeste cu adevarat si pe care o iubesti cu adevarat” (Mircea Cartarescu).
ruxy
Ce-si doresc femeile? Top 10 gesturi romantice rolleyes.gif

Domnilor, uitati de lenjerie scumpa si bjuterii! Potrivit unui sondaj britanic, femeile isi doresc ca partenerii lor sa le compuna poeme si sa le pregateasca baia, scrie, miercuri, telegraph.co.uk.
Psihologul Richard Wiseman, coordonatorul studiului, a declarat ca femeile sunt mai impresionate de complimente, poezii de dragoste sau de plecari-surpriza in mini-vacante, decat de cadouri scumpe ca lenjeria intima sau bijuteriile. "Contrar opiniei generale, nu trebuie sa cheltuiesti sume importante de bani pentru a cuceri o femeie. Adevarul este ca intentia conteaza", a declarat Wiseman.
Cele mai bune zece moduri de a cuceri o femeie:

1. Acopera-i ochii si condu-o spre o surpriza placuta
2. Plecati impreuna pe neasteptate intr-o excursie, la sfarsitul saptamanii
3. Compune un cantec sau un poem despre ea
4. Spune-i ca e cea mai grozava femeie pe care ai intalnit-o vreodata
5. Pregateste-i o baie relaxanta, dupa ce a avut o zi grea la serviciu
6. Trimite-i un mesaj sau un e-mail romantic sau lasa-i un biletel de dragoste prin casa
7. Trezeste-o cu un mic dejun la pat
8. Ofera-i haina ta atunci cand ii e frig
9. Trimite-i un buchet de flori sau o cutie cu bomboane la serviciu
10. Fa-i un cd cu muzica ei preferata

Ziua
ruxy
Frumusețea femeilor crește odată cu trecerea timpului



De-a lungul secolelor, femeile au devenit tot mai frumoase, deoarece a fost demonstrat științific că femeile frumoase au mai mulți copii decât cele mai puțin arătoase, iar copiii lor sunt, în mare majoritate, fete.

Acestea, odată ajunse la maturitate, tind să fie și mai frumoase, iar modelul se propagă de-a lungul secolelor, arată Daily Mail.

Exemplele sunt contemporane nouă. Printre mamele celebre și frumoase, cu fiice poate la fel de celebre, dar cu siguranță mai frumoase se numără Jerry Hall și cele două fete ale ei, Elizabeth și Georgia Jagger, sau Yasmin Le Bon și fiica sa Amber.

Psihologii consideră că femeile devin, în timp, mai atrăgătoare și datorită faptului că acestea acordă o atenție sporită aspectului fizic și au mai multe resurse pentru crearea unei înfățișări demne de invidiat.

Bărbații, aproape neschimbați

În ceea ce-i privește pe bărbați, cercetătorii nu au observat schimbări majore în înfățișarea acestora comparativ cu strămoșii lor.

Demersul științific întreprins de către profesorul Markus Jokela, de la Universitatea din Helsinki s-a bazat pe date obținute din America de Nord, colectate de la 1.244 de femei și 997 de bărbați, monitorizați timp de patru decenii.

Mamele frumoase au copii mulți și frumoși

Modul în care a fost evaluat gradul lor de atractivitate s-a făcut pe baza fotografiilor efectuate în timpul acestui studiu, care a înregistrat, totodată, și numărul de copii avut de fiecare dintre participanții la monitorizare. Astfel, s-a descoperit că femeile frumoase aveau cu 16% mai mulți copii decât cele mai puțin atractive. În plus, femeile considerate foarte frumoase au avut cu 6% mai mulți copii decât cele mai puțin arătoase.

În același timp, rezultatele cercetării au arătat că bărbații cei mai urâți au avut, în medie, cu 13% mai puțini copii decât restul reprezentanților sexului lor.

Una dintre concluziile studiului finlandez este aceea că diferențele dintre frumusețea bărbaților și cea a femeilor continuă să se mărească, în favoarea acestora din urmă, odată cu trecerea timpului

Ev Zilei
lia maria71
QUOTE(ruxy @ Jul 28 2009, 02:15 PM) *
Ce-si doresc femeile? Top 10 gesturi romantice rolleyes.gif

Domnilor, uitati de lenjerie scumpa si bjuterii! Potrivit unui sondaj britanic, femeile isi doresc ca partenerii lor sa le compuna poeme si sa le pregateasca baia, scrie, miercuri, telegraph.co.uk.
Psihologul Richard Wiseman, coordonatorul studiului, a declarat ca femeile sunt mai impresionate de complimente, poezii de dragoste sau de plecari-surpriza in mini-vacante, decat de cadouri scumpe ca lenjeria intima sau bijuteriile. "Contrar opiniei generale, nu trebuie sa cheltuiesti sume importante de bani pentru a cuceri o femeie. Adevarul este ca intentia conteaza", a declarat Wiseman.
Cele mai bune zece moduri de a cuceri o femeie:

1. Acopera-i ochii si condu-o spre o surpriza placuta
2. Plecati impreuna pe neasteptate intr-o excursie, la sfarsitul saptamanii
3. Compune un cantec sau un poem despre ea
4. Spune-i ca e cea mai grozava femeie pe care ai intalnit-o vreodata
5. Pregateste-i o baie relaxanta, dupa ce a avut o zi grea la serviciu
6. Trimite-i un mesaj sau un e-mail romantic sau lasa-i un biletel de dragoste prin casa
7. Trezeste-o cu un mic dejun la pat
8. Ofera-i haina ta atunci cand ii e frig
9. Trimite-i un buchet de flori sau o cutie cu bomboane la serviciu
10. Fa-i un cd cu muzica ei preferata


Ziua

dar au timp barbatii sa citeasca aceste sfaturi?
ruxy
QUOTE(lia maria71 @ Jul 29 2009, 12:34 AM) *
dar au timp barbatii sa citeasca aceste sfaturi?

Le facem un pustiu de bine...si le trimitem pe mail 1_3ani.gif laugh.gif
Doraminodora
Draga mea, Ruxy sint frumoase acele versuri .............. imi plac, multumesc floare2.gif
ruxy
Un articol interesant... trandafir.gif




CARIERA SAU FAMILIE - CU CE PRET LE POATE FACE O FEMEIE PE AMANDOUA?

Vremurile in care femeia era obligata sa statea acasa si sa se ocupe de gospodarie si de copii au trecut. In prezent, milioane de femei duc o viata "dubla", fiind nevoite sa se achite cu succes de doua seturi de indatoriri la fel de importante: cele de familie si cele legate de cariera lor.

Nu conteaza care este motivatia, daca au nevoie de bani sau pur si simplu sunt constiente de propria lor valoare si considera ca pot obtine rezultate spectaculoase in domeniul pe care si l-au ales si pentru care s-au pregatit ani in sir.

Important pentru o astfel de femeie este sa stie sa manevreze haturile in asa fel incat "trasura" pe care o conduce sa tina drumul drept: sa nu o ia nici la stanga, catre casa, nici la dreapta, catre serviciu.

Se poate face asta si, mai ales, cum? Iata cateva opinii exprimate de Becky Sweat pentru "The Good News Magazine".

Aceasta porneste de scrisoarea unei cititoare a revistei care ilustreaza o situatie destul de frecvent intalnita. Femeia povesteste cum decurge una dintre zilele ei obisnuite. Termina serviciul la 17.00. Drumul catre casa ii ia mai bine de o ora, timp in care ii ia de la scoala pe cei doi copii, pentru ca sotul termina slujba dupa 19.00.

Ajunsa acasa se apuca de treaba, cu toate ca si-ar dori din tot sufletul sa se odihneasca. Pregateste cina, ii ajuta pe copii la lectii, cand e cazul baga si masina de rufe in functiune, strage masa, spala vasele, ii pregateste pe copii pentru culcare. Si uite asa se face noapte iar a doua zi o ia de la inceput: micul dejun, pachetelele, dusul la scoala. Noroc ca de facturi se ocupa sotul.

Nici weekendul nu este mai linistit. Aprovizionare, aspirator, calcat, gatit. Si vizita saptamanala la parinti, care sunt bolnavi si au nevoie de sprijin.

Pentru unii pare o viata interesanta, bogata in evenimente. Dar de cata putere si energie trebuie sa dea dovada o femeie pentru a o putea duce la fel, zi de zi, ani in sir?

Iar ce nu v-am spus inca, este ca cititoarea de mai sus, care cerea un sfat referitor la modul in care ar putea sa echilibreze viata de familie cu cariera profesionala, este un foarte bun informatician, care a trebuit sa aleaga intre a avea o functie importanta in firma la care lucra si o slujba medie, care sa ii permita sa se ocupe si de copii si de sot.

Cum s-a ajuns aici?



"Avalansa" s-a declansat prin anii '60-'70, cand tot mai multe femei din clasa de mijloc au inceput sa se angajeze. Statisticile arata ca in anii '50 intre 20% si 30% dintre americancele cu copii minori aveau o slujba in timp ce in anii '80 procentul depasea 70 la suta.

De asemenea, in urma cu o generatie femeile asteptau pana ce copiii mergeau la scoala si abia apoi se intorceau la serviciu sau isi luau unul. In prezent, cele mai multe femei se intorc la munca la cateva luni dupa ce dau nastere unui copil.

Din pacate, aceasta transformare profunda a societatii nu a fost insotita si de schimbarea mentalitatii barbatilor. Chiar daca sotiile lor au devenit din ce in ce mai impovarate de griji si de sarcini, cei mai multi continua sa se comporte ca si cand nu si-ar da seama de acest lucru, refuzand sa preia din indatoririle partenerelor lor de viata.

68-55. Victorie pentru barbati!



Un studiu realizat in 1997 in Statele Unite, sub conducerea sociologului John Robinson, demonstra ca in timp ce un barbat isi petrecea in medie 17,4 ore pe saptamana cu treburile casnice si educatia copiilor, in cazul femeilor media era de 35,1.

In schimb, cercetarile arata ca barbatii isi petrec mult mai mult timp la seviciu. Astfel, in 2003, in Statele Unite, un barbat lucra cam 48 de ore pe saptamana, in timp ce o femeie doar 37.

In plus, acelasi studiu arata ca femeile isi alegeau de regula locuri de munca mai apropiate de casa, pierzand circa 15 minute pe drum, in timp ce sotii lor faceau in jur de 45 de minute pana acasa.

In Europa, situatia este si mai clar prezentata de un studiu realizat in 2007 de cercetatorii de la Universitatea Cambridge. Conform acestuia, o femeie care are o norma de lucru intreaga petrece in medie 68 de ore pe saptamana incercand sa rezolve si problemele de serviciu si pe cele casnice, in timp ce barbatii pierd, in aceleasi conditii, doar 55 de ore saptamanal.

Un alt aspect interesant de comentat este legat de inmultirea si diversificarea activitatilor in care sunt angrenati copii astazi: cluburi sportive, lectii de muzica, repetitii la spectacole, excursii. Peste tot trebuie dusi, adusi, ajutati sa se descurce cat mai bine, iar toate acestea necesita efort si timp. Din partea cui? Nu e greu de ghicit raspunsul.

Care sunt avantajele?



Femeile care aleg sa aiba o cariera recunosc ca se simt implinite si nu ar putea face altfel, chiar daca le este greu. Sociologii spun ca asa sunt "croite" femeile. Le place sa se faca utile, sa rezolve noi probleme, sa isi puna in valoare creativitatea, imaginatia, sa invete in permanenta lucruri noi, sa fie apreciate si, mai ales, sa isi invinga competitorii. Este de la sine inteles ca toate acestea nu se pot obtine numai stand acasa.

Bineinteles ca si banii sunt o motivatie extrem de importanta, in conditiile in care si cheltuielile unei familii au crescut foarte mult in ultimele decenii: casa, masina, imbracaminte de firma, mancaruri din ce in ce mai sofisticate, activitati extrascolare si vacante in strainatate.

Care sunt dezavantajele?



Lipsa de timp, in special, pentru a face tot ceea ce isi doresc. Iar pentru cele care depasesc o anumita varsta, epuizarea fizica si psihica. "Uneori stau atat de mult seara, ocupata fiind cu treburi, incat dimineata simt ca nu ma mai pot ridica din pat", recunoaste in scrisoarea trimisa la redactie cititoarea de la inceputul materialului.

Ce este mai grav este ca stresul la care sunt supuse femeile care se impart intre familie si job le afecteaza, mai devreme sau mai tarziu, sanatatea. Fie nu se alimenteaza cum si cand trebuie, fie ajung bulimice, fie consuma energizante in exces. Ele risca astfel sa se trezeasca cu serioase afectiuni si cu scaderea dramatica a imunitatii in fata bolilor.

In acelasi timp, relatiile cu sotul si copiii au de suferit, fara discutie, din cauza serviciului. O femeie extenuata, nervoasa si dornica de putina intimitate, cum sunt de obicei cele mai multe dupa orele de program, nu isi poate indeplini la fel de bine rolul de sotie sau pe cel de mama ca una care sta acasa toata ziua.

Iar acesta este, din pacate, un alt lucru pe care cei mai multi barbati refuza sa il inteleaga si cel mai tragic este ca efectele acestei situatii se transforma, de multe ori, in motive de divort. Tensiunile intre soti se acumuleaza, femeia pretinde mai mult ajutor, barbatul mai multa atentie si, pe neasteptate, se ajunge la infidelitate si despartire.

Mai mult, lipsa de afectiune, control, incredere reciproca intre mama si copilul lasat prea mult timp singur in fata televizorului face ca, deseori, adolescentul sa incapa pe mana gastilor de cartier, sa ajunga sa bea, sa consume droguri iar in cazuri extreme, chiar sa incerce sa se sinucida, considerandu-se neinteles, neapreciat, insuficient iubit.

Acesta este si unul dintre motivele pentru care psihologii recomanda cu caldura mamelor sa amane pe cat posibil revenirea la serviciu dupa ce nasc. Cei "sapte ani de acasa" raman si in ziua de azi la fel de importanti in formarea unui copil, fiind mult mai valorosi decat orice suma de bani castigata in aceasta perioada.

Cariera sau familie - Le poate face o femeie pe amandoua?



Da, se poate, dar este o chestiune de optiune personala. Totul depinde de principiile dupa care se ghideaza cuplul din momentul in care porneste la drum si de ajutorul reciproc pe care si-l ofera unul altuia cei doi soti.

Sigur, o mama care aduce mai multi bani in casa va rata aproape sigur unul dintre spectacolele de balet al fiicei sau nu va fi alaturi de baiatul ei cand cineva ii va dezinfecta genunchiul insangerat de cazatura de la bicicleta.

In schimb, o femeie care decide sa se plafoneze si sa castige mult mai putin decat sotul ei pentru a se ocupa de familie, risca sa isi pierda independenta financiara, respectul partenerului de viata si al copiilor, si sa fie cuprinsa de regrete amare, gandindu-se cat de sus ar fi putut ajunge pe scara sociala si cate ar fi putut oferi societatii.

Sursa: Ziare.com
Mih@ela
QUOTE(mallina2u @ Mar 10 2009, 08:30 PM) *
FEMEIA

De ce plingi?
- Pentru ca sint femeie ! - raspunde mamica.
- Nu inteleg ... - zice micutul.
Mamica il imbratiseaza si spune :
- Si n-ai sa intelegi niciodata ...

Mai tirziu, copilul isi intreaba tatal :
- De ce plinge mamica ?
- Nu stiu nici eu ! Toate femeile pling fara motiv ! - a fost tot ce i-a putut spune taticul.

Devenit adult, il intreaba pe Dumnezeu :
- Doamne, de ce pling femeile asa de usor ?
- Cind am facut femeia, ea trebuia sa fie o fiinta deosebita. I-am facut umerii destul de puternici ca sa poarte pe ei toata greutatea acestei lumi si destul de moi ca sa fie confortabili.
I-am dat forta de a da viata si cea de a accepta respingerea cu care o trateaza adesea proprii copii.
Forta de a avea grija de familie in pofida bolilor si oboselii. I-am dat sensibilitatea de a-si iubi copiii cu o dragoste neconditionata, chiar si atunci cind ei o ranesc cumplit.
I-am dat forta care-i permite sa continue cind toata lumea abandoneaza.
I-am dat forta de a-si suporta barbatul in caderile sale si de a-i ramine alaturi cu aceeasi tarie. Si, in fine, i-am dat lacrimi sa plinga atunci cind simte nevoia.
Vezi, fiule, frumusetea unei femei nu sta in vesmintele pe care le poarta, nici in chipul ei, nici in coafura. Frumusetea unei femei sta in ochii ei. Aceasta e poarta catre inima ei - locul unde se adaposteste dragostea.
Si adesea lacrimile ei sint cele prin care poti sa-i zaresti inima.

Incurajati respectul de sine al celorlalte femei !

Si tuturor barbatilor, ca sa afle ca TOATE FEMEILE SUNT FRUMOASE!

Frumos! trandafir.gif
ruxy
Femeia perfecta trandafir.gif


Vroiam sa scriu cateva cuvinte despre femeia perfecta. Cum este ea…cine este ea…si ce rol are in viata unui barbat.
Incercand sa incropesc o descriere, am dat de niste randuri care m-au lasat fara cuvinte. Randuri simple, scrise de un barbat…despre femeia perfecta. Despre femeia din viata, gandurile si sufletul sau. Atunci am realizat ca cea mai frumoasa descriere nu i-o poate face decat un barbat…barbatul care o iubeste.

Asadar, las cuvintele sale sa o descrie:

"Femeia perfecta, pentru mine, e cea care ma face sa zambesc dimineata. Chiar daca afara ploua si e frig. Chiar daca am visat urat. O vad si zambesc. Si ma impleticesc sa-i fac cafeaua.
E femeia care-mi umple baia de farduri, desi eu sint (sau eram) mai ordonat ca un spartan. Vreau sa-mi iau periuta de dinti, cade in chiveta un ruj. Intind mana dupa deodorant, ma impiedic de servetele demachiante. Si dau la o parte 12 pomezi si 15 creme ca sa ajung la parfumul meu. Dar daca aceste "obstacole" nu ar exista, eu as fi singur.

Cu femeia perfecta pot sta tolanit pe canapea, fara sa-i zic nimic, si sa ma simt bine. Cu ochii infipti in televizor, la un program care nu o intereseaza. Iar atunci cand nu e langa mine, privesc spre locul gol de langa canapea si mi-e dor de ea.

Femeia perfecta are zambetul perfect. Si cei mai expresivi ochi din lume. Atunci cand rade, imi rade si mie sufletul. Insemna ca-i e bine. Si ca atunci, cel putin in acel moment, am facut-o fericita.
Femeia perfecta ma intelege si ma accepta asa cum sint. Am multe calitati, dar am si, ohooooo, atatea defecte.

Femeia perfecta m-a invatat sa nu mai fiu superficial. Si sa privesc intotdeauna dincolo de ambalaje. M-a invatat ca ce e bun nu se obtine usor.

Si m-a invatat sa ma bucur de lucrurile simple. Pe care pana acum nu le vedeam. M-a invatat sa fiu atent la detalii. Pentru ca detaliile fac totul.
Imi face ceai atunci cand sint racit si ma cearta atunci cand fac de prea multa vreme pe racitul. Si ma pune pe picioare. M-a invatat ca familia e cea mai importanta, si trebuie sa arat asta. M-a invatat ca iubirea trebuie aratata.

Chiar daca crezi ca iubirea e "inclusa", subinteleasa, iar cei pe care ii iubesti stiu asta, spune-le-o. Vor fi fericiti. Pentru ca te iubesc."

Asadar, pentru toate femeile din lume…fiti voi insiva si iubiti!
Cineva spunea odata ca fara iubire, "sufletul singur lumineaza prea putin…"
ruxy

Frumusetea unei femei. trandafir.gif

Mikaell
''La multi ani'' si fie ca toate impinirile frumoase, sanatatea si spiritul acestei zile sa te insoteasca pretutindeni. Fie ca primavara iubirii sa iti inunde sufletul cu bucurie si cu parfumul tuturor florilor sale. Iti doresc un 8 Martie cat mai frumos!!!


Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.