Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cat Ati Platit Pt O Nastere ?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere > Spitale, clinici, medici si maternitati
Pagini: 1, 2, 3
Danutza_rge
Buna fetelor. mai am doua luni pana vine BB si as vrea sa stiu si eu cat se mai da acum la o nastere, (normala sau cezariana) in cazul meu voi hotari cu dct peste o luna cum voi naste. ma refer incepand de la anestezist pana la asistenta.
Merci si va pup oFloare.gif
Am uitat sa va spun ca o sa nasc la Filantropia si stiu ca preturile difer de la un spital la altul. barza.gif
alexandra81
eu in craiova am platit 5 milioane la medic, 1.5 la asistenta si 500 000 la infirmiera si asta in 21 mai 2007. o prietena de-a mea a platit acum 10 zile numai 3 milioane cu totul si asta la acelasi spital. depinde si de medic, si de oras si de spital.trebuie sa afli cam cat se da in spitalul in care vei naste. pupici si nastere usoara. oFloare1.gif
Danutza_rge
QUOTE(alexandra81 @ Mar 2 2008, 07:41 PM) *
eu in craiova am platit 5 milioane la medic, 1.5 la asistenta si 500 000 la infirmiera si asta in 21 mai 2007. o prietena de-a mea a platit acum 10 zile numai 3 milioane cu totul si asta la acelasi spital. depinde si de medic, si de oras si de spital.trebuie sa afli cam cat se da in spitalul in care vei naste. pupici si nastere usoara. oFloare1.gif

sunteti fericite acolo ........daca va duce asa putin o nastere.
pissy18kat
din pacate eu am platit destul de mult cam vreo 15 mil ma costat nasterea asta crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
Danutza_rge
QUOTE(pissy18kat @ Mar 2 2008, 08:28 PM) *
din pacate eu am platit destul de mult cam vreo 15 mil ma costat nasterea asta crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif


la ce spital ai nascut? cum a fost personalul? jucaus.gif
pissy18kat
QUOTE(Danutza_rge @ Mar 3 2008, 05:34 AM) *
la ce spital ai nascut? cum a fost personalul? jucaus.gif


pai toata lumea sa purtat cum trebuie dar bb tot nu vevea cred ca deasta am cheltuit asa mult am stat prin spital mai mult ca vizitator si in final am cerut eu nastere provocata ca de nu si acuma mai eram gravidutza !!
Danutza_rge
QUOTE(pissy18kat @ Mar 2 2008, 11:02 PM) *
pai toata lumea sa purtat cum trebuie dar bb tot nu vevea cred ca deasta am cheltuit asa mult am stat prin spital mai mult ca vizitator si in final am cerut eu nastere provocata ca de nu si acuma mai eram gravidutza !!


Da e normal te cred si eu la cati bani ai dat sa se poarte asa frumos. Sa vedem ce surprize o sa am si eu .O sa va dau de veste
bananab.gif
pissy18kat
QUOTE(Danutza_rge @ Mar 3 2008, 06:07 AM) *
Da e normal te cred si eu la cati bani ai dat sa se poarte asa frumos. Sa vedem ce surprize o sa am si eu .O sa va dau de veste
bananab.gif


pai la noi asistentele nici nu te baga in seama daca nu le dai ceva mai ales ca in tura care am nascut eu era una destul de rea toata lumea o stie de frica iar ti am spus mai mult am cheltuit din cauza ca am stat in spital destul de mult inainte sa nasc crybaby.gif crybaby.gif
stai fara frica ca o sa fie bine!!
mai era o asistenta idioata care sa comportat cu o femeie foarte urat saraca era in travaliu si tipa ca na avea dureri iar asistenta a venit si ia dat cateva maturi pe spate ca o deranja cica tipetele ei bine ca femeia era avocata iar barbatul ei politist asta a fost acum doi ani din cate am inteles ia cam facut felul emeia aceea asistentei eu cred ca o bateam !!
Simona25
eu am nascut in februarie anul trecut la filantropia in buc si i-am doctoritei 5 mil pt cezariana...la anestezist nu i-am dat nimic...si la asistente le-am dat pana m-au mutat la salon si apoi la cele de la salon pana m-am putut ridica singura apoi le-am taiat portia de bani...au fost fete care au dat si 8 milioane cu totul...o tipa din pitesti stiu ca i-a dat doctorului 300euro...toate pt cezariana..nu stiu la nastere normala...la doctorita de la copii nu am dat nimic...doctorita fetitei a fost o super doamna doctorita preda ... nici la asistente nu am dat...i-am dat uneia dintre ele doar ca sa-i arate sotului fetita si am mai platit 300 de mii ca sa faca gauri in ureche la fetita...daca mai ai intrebari iti raspund cu mare drag...nastere usoara si asteptam vesti floare2.gif
july nicol
QUOTE(Simona25 @ Mar 3 2008, 10:45 AM) *
eu am nascut in februarie anul trecut la filantropia in buc si i-am doctoritei 5 mil pt cezariana...la anestezist nu i-am dat nimic...si la asistente le-am dat pana m-au mutat la salon si apoi la cele de la salon pana m-am putut ridica singura apoi le-am taiat portia de bani...au fost fete care au dat si 8 milioane cu totul...o tipa din pitesti stiu ca i-a dat doctorului 300euro...toate pt cezariana..nu stiu la nastere normala...la doctorita de la copii nu am dat nimic...doctorita fetitei a fost o super doamna doctorita preda ... nici la asistente nu am dat...i-am dat uneia dintre ele doar ca sa-i arate sotului fetita si am mai platit 300 de mii ca sa faca gauri in ureche la fetita...daca mai ai intrebari iti raspund cu mare drag...nastere usoara si asteptam vesti floare2.gif

Fetelor...dar de ce dati bani?! Va cer sau efectiv asa ..."va simtiti" voi?! Si daca nu le-ati da, ce s-ar intampla?!
Adica,cum sa dai bani ca sa ii arate copilul sotului...!!!Doamne,ca tare rai si inapoiati mai suntem...eu credeam ca e dreptul tatei sa isi vada bebe!!!
Daca vreti sa ma lamuriti cu inca o chestiune:se poate alege sa faci sau nu cezariana?! Adica nu se face doar din necesitate,ci ptr ca asa se vrea...???!!!!
Din pacate vad ca a devenit "fashion" sa nasti prin cezariana,cel putin din ce scrieti aici....
Filantropia e un spital mai bun?! De ce se vorbeste atat despre el?
Eu am citit cu ceva ani in urma,putini oricum, ca o tipa din politica romaneasca a declarat intr-o revista italiana ca intr-adevar,in Romania medicii nu se uita la tine daca nu le bagi in buzunar...Stiu ca se crease putin scandal atunci...dar inteleg ca e f.f.f. adevarat!!!Ce pacat!
Ca fapt divers...eu am nascut in Italia,unde sunt emigrata si nu cetatean italian, am nascut natural,nu am dat nimic(cred ca ma denuntau!!!),sotul meu a asistat la nastere si...m primit doar zambete si incurajari!!!Cum de altfel am scris in "nastere c...prietenie!"
Imi pare rau ptr ceea ce vi se intampla...
Pai....decat sa dati atatia bani...hm....mai bine veniti pe aici ,stati la o ruda un pic, ca tot acolo ajungeti cu cheltuiala si aveti si servicii mai bune!!!
Ce ziceti?
pupici...
alexandra81
pai vezi tu july cumnata mea a nascut prin cezariana doar pt ca doctorul a crezut ca nu ii da nimic si nu i-a dat prea mare atentie. ea fiind la vremea aia cadru medical s-a dus cu o recomandare, iar medicul la care a ajuns a crezut ca nu va primi nimic.
in alta ordine de idei...eu am nascut normal chiar daca bebe a avut 3,750 (ceea ce nu este foarte mult) si cordonul in jurul gatului infasurat o singura data. eu am fost la ecograf color de 2 ori in timpul sarcinii si dna dr de acolo mi-a spus ca are cordonul asa. in schimb medicul meu a dat sa se supere cand am intrebat-o si a zis ca nici gand de circulara...ca ea pt ce are ecograful???!!!
oricum totul s-a terminat cu bine...am un bebe frumos si sanatos.
july nicol
Pai iti dai seama Alexandra ca aceste fiinte sunt fara inima?! Si chestia asta ca tu ii spui ceva ce te ingrijoreaza si el "da sa se supere"...cand de fapt,ar trebui sa te linisteasca,daca este convins ca are el dreptate,iar daca nu, sa mai faca o eco...Dar ce sa mai spunem....este efectiv JENANT ! Si iti dai seama....??? Mamicile dau nastere VIETII!!!
aaa...am inteles..cum functioneaza:dc nu le dai sau chiar dc le dai dar nu au chef de munca,ei fac cezariana ca e mai simplu....Offfffff...vai de capul nostru!!!
Aici nu am fct niciodata ecografie color...care e diferenta? Se vede mai bine, nu? Dar e chiar necesar?Sau e o "gaseala" de-a medicilor particulari ptr a plati mai mult?!
Fetita mea avea 3,910kg si am nascut tot natural!!!
Ma bucur ca pana la urma s-a terminat cu bine,ai fost norocoasa,dar cred ca bebe a suferit mult si chiar si tu...
E tare dulce...pupici!
numai bine!
eu nu reusesc sa pun poze...
cristina67
QUOTE(july nicol @ Mar 3 2008, 01:24 PM) *
Fetelor...dar de ce dati bani?! Va cer sau efectiv asa ..."va simtiti" voi?! Si daca nu le-ati da, ce s-ar intampla?!
Adica,cum sa dai bani ca sa ii arate copilul sotului...!!!Doamne,ca tare rai si inapoiati mai suntem...eu credeam ca e dreptul tatei sa isi vada bebe!!!
Daca vreti sa ma lamuriti cu inca o chestiune:se poate alege sa faci sau nu cezariana?! Adica nu se face doar din necesitate,ci ptr ca asa se vrea...???!!!!
Din pacate vad ca a devenit "fashion" sa nasti prin cezariana,cel putin din ce scrieti aici....
Filantropia e un spital mai bun?! De ce se vorbeste atat despre el?
Eu am citit cu ceva ani in urma,putini oricum, ca o tipa din politica romaneasca a declarat intr-o revista italiana ca intr-adevar,in Romania medicii nu se uita la tine daca nu le bagi in buzunar...Stiu ca se crease putin scandal atunci...dar inteleg ca e f.f.f. adevarat!!!Ce pacat!
Ca fapt divers...eu am nascut in Italia,unde sunt emigrata si nu cetatean italian, am nascut natural,nu am dat nimic(cred ca ma denuntau!!!),sotul meu a asistat la nastere si...m primit doar zambete si incurajari!!!Cum de altfel am scris in "nastere c...prietenie!"
Imi pare rau ptr ceea ce vi se intampla...
Pai....decat sa dati atatia bani...hm....mai bine veniti pe aici ,stati la o ruda un pic, ca tot acolo ajungeti cu cheltuiala si aveti si servicii mai bune!!!
Ce ziceti?
pupici...


Draga mea, nu noi am inventat "spaga" si sunt convinsa ca nici n-o vom eradica! Asta este sistemul! Da, asa am "simtit", ca trebuie sa dau, nu numai pentru ca asa face toata lumea la noi ci si pentru ca mi-a dat un sentiment ca voi fi mai in siguranta si ca lumea va avea mai multa grija de mine si de copil. "Tarifele" in cazul meu au fost: 7 mil. medicul ginecolog, 2 mil anestezistul, 50 ron asistenta, 2 mil medicul pediatru. Apoi, in 5 zile despitalizare, cate 5 roni la fiecare asistenta care venea sa schimbe pansamentul si mi-a facut injectia si la fel la asistentele de la nou nascuti. Sa aiba, chipurile, mai multa grija de puiul tau. asta in iulie 2007.
Mih@ela
QUOTE(cristina67 @ Mar 3 2008, 01:14 PM) *
Draga mea, nu noi am inventat "spaga" si sunt convinsa ca nici n-o vom eradica! Asta este sistemul! Da, asa am "simtit", ca trebuie sa dau, nu numai pentru ca asa face toata lumea la noi ci si pentru ca mi-a dat un sentiment ca voi fi mai in siguranta si ca lumea va avea mai multa grija de mine si de copil. "Tarifele" in cazul meu au fost: 7 mil. medicul ginecolog, 2 mil anestezistul, 50 ron asistenta, 2 mil medicul pediatru. Apoi, in 5 zile despitalizare, cate 5 roni la fiecare asistenta care venea sa schimbe pansamentul si mi-a facut injectia si la fel la asistentele de la nou nascuti. Sa aiba, chipurile, mai multa grija de puiul tau. asta in iulie 2007.

Cam mult!Eu am scapat cu 7 mil in total...
Simona25
unele aleg cezariana de teama durerilor de la nastere...eu am nascut de nevoie prin cezariana...poti citi povestea mea ca sa te lamuresti de ce...pana nu i-am bagat bani in buzunar asistentei s-a tot eschivat sa nu scoata copilul, dupa ce i-am bagat banii s-a hoatrat imediat...asta e sistemul la noi cum spunea si cristina...la filantropia am nascut ca acolo am fost primita din cauza problemelor pe care le-am avut nu am ales eu spitalul...daca nasteam aici unde stau acum nu mai scriam pe forum
july nicol
QUOTE(cristina67 @ Mar 3 2008, 02:14 PM) *
Draga mea, nu noi am inventat "spaga" si sunt convinsa ca nici n-o vom eradica! Asta este sistemul! Da, asa am "simtit", ca trebuie sa dau, nu numai pentru ca asa face toata lumea la noi ci si pentru ca mi-a dat un sentiment ca voi fi mai in siguranta si ca lumea va avea mai multa grija de mine si de copil. "Tarifele" in cazul meu au fost: 7 mil. medicul ginecolog, 2 mil anestezistul, 50 ron asistenta, 2 mil medicul pediatru. Apoi, in 5 zile despitalizare, cate 5 roni la fiecare asistenta care venea sa schimbe pansamentul si mi-a facut injectia si la fel la asistentele de la nou nascuti. Sa aiba, chipurile, mai multa grija de puiul tau. asta in iulie 2007.

Ai dreptate ca nu noi am inventat "spaga",dar eu sunt convinsa ca daca doar stam si ne plangem si nu facem nimic ,lucrurile vor continua mereu asa...si nu e corect! Stiu ca ina cele momente esti in stare sa dai tot ptr a-ti da o anumita siguranta(hm!),dar sunt mamici care nu au nici macar putin ptr a putea da si daca nu au norocul sa isi faca natura treaba ei si au nevoie de ajutor...ce se intampla?! Vor suferi mult...sau poate vor ramane fara copil...etc???
Eu cred ca noi trebuie sa facem ceva: noi,cele care avem un calculator acasa si stim sa il folosim!Noi, cele care ne permitem sa dam bani ptr a fi ajutate la nastere....si dac nu o facem suntem niste egoiste!!!Ptr ca ne gandim doar la noi si nu incercam sa "rupem2 acest calvar al "spagii" atat de necesare cadrelor medicale atunci cd dam nastere unui copil!!! Noi avem atat arme "materiale" cat si intelectuale! Nu crezi?!
Am putea face o petitie si sa o trimitem Consiliului Uniunii Europene,Guvernului Romaniei,Asociatiilor din toata lumea!!!
Sunt incercari pe care e de datoria noastra sa le facem!Fata de noi,de semenele noastre si fata de copiii nostri! Poate nu vom reusi mare lucru,dar daca vom trage un clopot, ni se vor alatura altele si altele...
Ptr ca nu e normal sa vorbim de "tarife" la nastere!!!
Au inceput sa se faca pasi mici si in privinta animalelor in tara noastra ,dar a fost nevoie de interventia unei persoane din exterior,italianca,dar ceva se face! Vor mai fi multe animale "de sacrificiu"..dar ceva se face!
Eu nu pot sa mai "inghit " ca sunt copii de sacrificiu in tara noastra sau chiar mame....VOI PUTETI???
Astept un semn bun de la voi!!! Nu putem sa vorbim cu atata usurinta despre lucruri care sunt injuste!
tina
buna fetelor si eu am un BB DE 4 LUNI JUMATE o fetita as vrea sa va spun ca eu am nascut la 2CFR si e un spital foarte bun mai ales dr MARGARITESCU si fara spaga am avut o nastere provocata si totul a fost OK va rog care puteti sa mi dati sfaturi despre ce maninca un BB LA 4 LUNI JUMATE VA PUP rolleyes.gif
Miha79
QUOTE(tina @ Mar 4 2008, 09:08 PM) *
buna fetelor si eu am un BB DE 4 LUNI JUMATE o fetita as vrea sa va spun ca eu am nascut la 2CFR si e un spital foarte bun mai ales dr MARGARITESCU si fara spaga am avut o nastere provocata si totul a fost OK va rog care puteti sa mi dati sfaturi despre ce maninca un BB LA 4 LUNI JUMATE VA PUP rolleyes.gif


Buna tina sa-ti traiasca bebei sa fie sanatosi
despre diversificare gasesi aici sper sa te ajute
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=72
sau aici
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=435
Viorel
Un coleg al nevesti-mii a platit 6500 RON in ianuarie pentru o cezariana (a sotiei, biensur) la clinica privata Medical Service Bacau(5 zile internare). Totul cu factura.
Danutza_rge
QUOTE(Simona25 @ Mar 3 2008, 11:45 AM) *
eu am nascut in februarie anul trecut la filantropia in buc si i-am doctoritei 5 mil pt cezariana...la anestezist nu i-am dat nimic...si la asistente le-am dat pana m-au mutat la salon si apoi la cele de la salon pana m-am putut ridica singura apoi le-am taiat portia de bani...au fost fete care au dat si 8 milioane cu totul...o tipa din pitesti stiu ca i-a dat doctorului 300euro...toate pt cezariana..nu stiu la nastere normala...la doctorita de la copii nu am dat nimic...doctorita fetitei a fost o super doamna doctorita preda ... nici la asistente nu am dat...i-am dat uneia dintre ele doar ca sa-i arate sotului fetita si am mai platit 300 de mii ca sa faca gauri in ureche la fetita...daca mai ai intrebari iti raspund cu mare drag...nastere usoara si asteptam vesti floare2.gif


Ma bucur ca pana la urma a fost si la tine bine ..........dar parca cu cat trece timpul cu atat vor doctorii mai multi bani. Al meu nu e spagar dar mi-e frica de asistente .........care am auzit ca fac figuri.
Sper sa trec peste asta ca sincer mi-e foarte frica
notworthy.gif
miha robi
noi nu am platit nimic ,nici un banut bananab.gif bananab.gif bananab.gif
imi pare tare rau ptr voi toate sincer
alexandra81
de ce iti pare rau? ca am dat bani? asta e oricum ...pe mine nasterea nu m-a saracit...stiu ca nu este normal, dar asa au avut grija de mine cred eu ceva mai bine.
delala
Draga Cristina67. Sunt si eu din Oradea si te rog sa-mi spui si mie cine a fost dr care te-a supravegheat si daca ai fost multumita de el/ea. Eu am doar 8-9 saptamani si nu stiu la ce dr sa merg. Am fost la cineva dar mai vreau sa stiu si alte pareri. Iti multumesc. Crestere mare la bb.gif si multa sanatate. tzuc.gif
alexu
QUOTE(Danutza_rge @ Mar 2 2008, 05:14 PM) *
Buna fetelor. mai am doua luni pana vine BB si as vrea sa stiu si eu cat se mai da acum la o nastere, (normala sau cezariana) in cazul meu voi hotari cu dct peste o luna cum voi naste. ma refer incepand de la anestezist pana la asistenta.
Merci si va pup oFloare.gif
Am uitat sa va spun ca o sa nasc la Filantropia si stiu ca preturile difer de la un spital la altul. barza.gif


Eu am nascut pe 29 februarie 2008(prin cezariana) la spitalul prof. dr. panait sarbu(giulesti-din bucurestishi) am dat 15mil medicului ginecolog,5mil medicului anestezist,3milioane medicului pediatru shi cca 3mil asistentelor shi infirmierelor.Eu consider k a meritat,nici eu nici bebe nu am avut probleme shi am fost tratati destul de bine.
lory76cris
Buna. V-am citi parerile pro si contra despre spaga data inainte si dupa nastere. La cele mai multe dintre voi mi se pare enorm si nedrept in acelas timp. In primul rand e obligatie lor ca medici si ca asistente sa aiba grija de noi, asta e profesia lor, si apoi fiecare din noi platim niste asigurari sociale din cate stiu eu, acelea cum se justifica de fapt? Dar sa va povestesc si pataniile mele prin spital la nastere, ca sa va "minunati" de "superbul" nostru sistem sanitar. Sunt din Timisoara si am nascut la spitalul "Odobescu" unul din marile spitale de la noi. Pana la nastere am fost control la conferentiara Taurescu considerata un mare medic la noi. Ei cand m-am internat a venit intr-adevar la spital mi-a facut un eco si m-a internat. Norocul meu a fost ca, cunosteam o asistenta acolo care m-a ajutat enorm ca altfel era vai si amar. Doctorita de acolo incolo nu am mai vazut-o, m-a plasat fara sa stiu la ginerele ei, medic si el acolo, pe care nu l-a prea interesat soarta mea. M-am internat joi seara pe la 7, mi se rupsese dopul de gelatina, aveam contractii din 5 in cinci minute, incepeam sa pierd si sange, nu am dormit toata noaptea si nici nu aveam voie sa mananc sau sa beau macar apa, mi se tot spunea ca s-ar putea sa nasc oricand. Eu am vrut sa nasc natural, dar nu se putea si nici nu a venit medicul sa-mi spuna ca nu se poate si sa aleg, asa ca am stat 20 de ore nemancata, nedormita, pierdeam sange, pana s-a luat sotul meu de doctor si l-a intrebat ce are de gand, asa ca a doua zi pe la ora 16 am nascut prin cezariana, ca altfel mi-ar fi murit copilul sau trebuia tras cu forcepsul ca era sub osul pelvian. Dupa nastere, sotul meu si portarul m-au dus cu targa, ca eram sub efetul anesteziei rahi in coloana si nu simteam nimic de la brau in jos, a dat bani sotul meu ca altfel nu aveam nici pat. Sotul meu a mers apoi si i-a dat doctorui bani, cam 200$, la care replica lui a fost ca pt. atata nu merita efortul lui, sotul meu a fost socat si dupa ce i-a spus ca oricum era obligatia lui ca medic si era si oricum de garda deci nu l-am chemat de niciunde, i-a zis ca daca nu ii vrea ii ia inapoi si i-a luat din mana, dar bineinteles medicul nu i-a refuza si i-a luat, dupa ce a zis sa nu-i dea la anestezista nimic.
In final am dat 200$ la medic, 100$ la anestezista, bani pt. pat, si restul cate 50, 100.000 pt. asistente pe fiecare tura.
Operatia nu am platit-o pt. ca medicul a fost oricum de garda si nu a fost adus de acasa, deci nu trebuia platita, iar tipul acela de anestezie nu se plateste la noi.
In rest cu toate ca era o aripa renovata a spitalului, era o mizerie crunta si lucrari facute de mintuiala.
In spital am intalnit multa mizerie umana si a locurilor, incat simteam ca daca mai stau mult acolo o sa ma imbolnavesc si eu in mizeria si infectia de acolo, pe caldurile infernale din august 2007.
In final ca sa completeze tabloul acolo in spital te tot plimba din salon in salon, ca tiganu cu cortul, de parca tu ca persoana operata si ce tocmai ai trecut printr-o nastere esti foarte capabila sa faci asta.
Si ce a pus capac la toate, in ziua cand am plecat la numai 2 ore de iesire mi-au luat patul, fiind pasibila sa stau cu bagajele pe coridor, atunci nu am mai putut si am rabufnit urat pt. ca eram la capatul puterilor si a nervilor.
Mi-am scos copilul pe la 12 dar ca un ultim act al lor, sora sefa nu a vrut sa-i faca actele finale pana peste 2 ore ca cica asa e procedura, si atunci a batut sotul meu cu pumnul in masa de nervi, adica eu nu mai aveam pat eram cu copilul in brate pe coridor, sa mai fi stat asa cu el 2 ore? Sa speriat cucoana si a trecut rapid datele obligatorii in acte si am putut sa plecam.
Acum toate astea sunt un vis urat, am un copil minunat, dar privind in urma nu pot sa nu ma gandesc cat a fost de crunt.






july nicol
QUOTE(lory76cris @ Mar 12 2008, 04:07 PM) *
Buna. V-am citi parerile pro si contra despre spaga data inainte si dupa nastere. La cele mai multe dintre voi mi se pare enorm si nedrept in acelas timp. In primul rand e obligatie lor ca medici si ca asistente sa aiba grija de noi, asta e profesia lor, si apoi fiecare din noi platim niste asigurari sociale din cate stiu eu, acelea cum se justifica de fapt? Dar sa va povestesc si pataniile mele prin spital la nastere, ca sa va "minunati" de "superbul" nostru sistem sanitar. Sunt din Timisoara si am nascut la spitalul "Odobescu" unul din marile spitale de la noi. Pana la nastere am fost control la conferentiara Taurescu considerata un mare medic la noi. Ei cand m-am internat a venit intr-adevar la spital mi-a facut un eco si m-a internat. Norocul meu a fost ca, cunosteam o asistenta acolo care m-a ajutat enorm ca altfel era vai si amar. Doctorita de acolo incolo nu am mai vazut-o, m-a plasat fara sa stiu la ginerele ei, medic si el acolo, pe care nu l-a prea interesat soarta mea. M-am internat joi seara pe la 7, mi se rupsese dopul de gelatina, aveam contractii din 5 in cinci minute, incepeam sa pierd si sange, nu am dormit toata noaptea si nici nu aveam voie sa mananc sau sa beau macar apa, mi se tot spunea ca s-ar putea sa nasc oricand. Eu am vrut sa nasc natural, dar nu se putea si nici nu a venit medicul sa-mi spuna ca nu se poate si sa aleg, asa ca am stat 20 de ore nemancata, nedormita, pierdeam sange, pana s-a luat sotul meu de doctor si l-a intrebat ce are de gand, asa ca a doua zi pe la ora 16 am nascut prin cezariana, ca altfel mi-ar fi murit copilul sau trebuia tras cu forcepsul ca era sub osul pelvian. Dupa nastere, sotul meu si portarul m-au dus cu targa, ca eram sub efetul anesteziei rahi in coloana si nu simteam nimic de la brau in jos, a dat bani sotul meu ca altfel nu aveam nici pat. Sotul meu a mers apoi si i-a dat doctorui bani, cam 200$, la care replica lui a fost ca pt. atata nu merita efortul lui, sotul meu a fost socat si dupa ce i-a spus ca oricum era obligatia lui ca medic si era si oricum de garda deci nu l-am chemat de niciunde, i-a zis ca daca nu ii vrea ii ia inapoi si i-a luat din mana, dar bineinteles medicul nu i-a refuza si i-a luat, dupa ce a zis sa nu-i dea la anestezista nimic.
In final am dat 200$ la medic, 100$ la anestezista, bani pt. pat, si restul cate 50, 100.000 pt. asistente pe fiecare tura.
Operatia nu am platit-o pt. ca medicul a fost oricum de garda si nu a fost adus de acasa, deci nu trebuia platita, iar tipul acela de anestezie nu se plateste la noi.
In rest cu toate ca era o aripa renovata a spitalului, era o mizerie crunta si lucrari facute de mintuiala.
In spital am intalnit multa mizerie umana si a locurilor, incat simteam ca daca mai stau mult acolo o sa ma imbolnavesc si eu in mizeria si infectia de acolo, pe caldurile infernale din august 2007.
In final ca sa completeze tabloul acolo in spital te tot plimba din salon in salon, ca tiganu cu cortul, de parca tu ca persoana operata si ce tocmai ai trecut printr-o nastere esti foarte capabila sa faci asta.
Si ce a pus capac la toate, in ziua cand am plecat la numai 2 ore de iesire mi-au luat patul, fiind pasibila sa stau cu bagajele pe coridor, atunci nu am mai putut si am rabufnit urat pt. ca eram la capatul puterilor si a nervilor.
Mi-am scos copilul pe la 12 dar ca un ultim act al lor, sora sefa nu a vrut sa-i faca actele finale pana peste 2 ore ca cica asa e procedura, si atunci a batut sotul meu cu pumnul in masa de nervi, adica eu nu mai aveam pat eram cu copilul in brate pe coridor, sa mai fi stat asa cu el 2 ore? Sa speriat cucoana si a trecut rapid datele obligatorii in acte si am putut sa plecam.
Acum toate astea sunt un vis urat, am un copil minunat, dar privind in urma nu pot sa nu ma gandesc cat a fost de crunt.

Am citit tot ceea ce ai povestit! Este jenant ! Ce medic josnic! Si BRAVO sotului tau! Trebuia sa nu ii mai fi dat deloc banii!!!! Pai vad ca la noi se poate ori cu bani , ori cu forta!
A fost un vis urat ptr tine, dar care se repeta poate si in acest moment altor mamici! Si care s-ar putea repeta si ptr tine si ptr mine(dc voi fi obligata vreodata de nu stiu ce situatie sa nasc prin romania!!!)! Eu am mai scris pe aceasta tema si am fost si destul de dura! Asa ca acum nu mai am nici un chef sa critic...dar am mai propus si o fac si acum: trebuie facut ceva! CINEVA MA AUDE?!
Astept orice semn....IMPREUNA SE POT SCHIMBA LUCRURILE! Incetul cu incetul...dar haideti sa ne miscam! Sau vrem ca si fetitele noastre sa se planga pe un forum de dezastrul sanitar din Romania peste vreo 20 de ani!!!????
cristina67
QUOTE(delala @ Mar 11 2008, 08:02 PM) *
Draga Cristina67. Sunt si eu din Oradea si te rog sa-mi spui si mie cine a fost dr care te-a supravegheat si daca ai fost multumita de el/ea. Eu am doar 8-9 saptamani si nu stiu la ce dr sa merg. Am fost la cineva dar mai vreau sa stiu si alte pareri. Iti multumesc. Crestere mare la bb.gif si multa sanatate. tzuc.gif


Ma bucur sa te cunosc virtual si poate ne vedem si live. Eu locuiesc in Nufarul. Ti-am mai raspuns pe un topic, "Medici in Oradea", ca eu am fost urmarita de doctorita TIT VIORICA. La ea am ajuns pentru ca sora ei a fost colega de facultate cu mine si in casa fostei colege si prietene apoi, am cunoscut-o pe doctorita, cu multi ani in urma. Nu am apelat la alti medici decat cu ocazia ecografiei 4d, pe care am facut-o la Eurorad, vis-a-vis de Posta mare. Si asta pentru ca ei lucrau acolo. Asa ca am fost la dr. Antal, care, sincer, mi s-a parut ca a fost destul de zgarcita in amanunte legate de bebicul meu. Le-am scos ca si cu clestele. Asta pe la 4 luni. Apoi la 6 luni am fost la dr. Crihana, care a fost la polul opus fata de Antal. Asta mi-a povestit 40 de minute, ca la iesire eram ametita de atatea detalii. Daca nu as fi cunoscut-o pe dr. TIT, probabil ca l-as fi ales pe Crihana despre care am auzit destul de multe lucruri bune.
Multa sanatate, sarcina usoara si bb sanatos! Si poate ne vedem!
Danutza_rge
QUOTE(alexu @ Mar 12 2008, 04:58 PM) *
Eu am nascut pe 29 februarie 2008(prin cezariana) la spitalul prof. dr. panait sarbu(giulesti-din bucurestishi) am dat 15mil medicului ginecolog,5mil medicului anestezist,3milioane medicului pediatru shi cca 3mil asistentelor shi infirmierelor.Eu consider k a meritat,nici eu nici bebe nu am avut probleme shi am fost tratati destul de bine.


Mi se pare cam mult suma pe care ai dat-o la nastere,ma-m speriat .............eu ma gandeam ca ma duce 15 mil cu totul. Asta e ...................greseala noastra ca ia-m invatat asa . crybaby.gif
ancaop
Am plecat de cativa ani buni din Romania, inainte de toate mallurile si toate boutiqurile scumpe, haine de firma si alea alea.... totusi stiam ca se dau bani la doctori, asistente, dar sunt scuturata cand aud ca si la nastere trebuie sa dai bani la toti la rand. Pe langa toate cheltuielile care vin cu copilul, tre sa mai dai si unor oameni care sunt deja platiti sa isi faca munca. Ma tot intreb unde se va ajunge? Doar o paranteza, bunicul meu era in spital si una dintre asistente pe langa faptul ca i s-a bagat un plic in buzunar, s-a gandit sa ia si sapunul "Dove" al bunicului meu din sertar .
Eu am nascut anul trecut aici, iar doctorita mea este si ea romanca. I-am luat un buchet de flori ca sa ii multumesc pentru ajutor, mai ales ca a fost rabdatoare, o scumpa, si a fost surprinsa. De bani nu se pune vorba, cu toate ca e romanca !!! Tot personalul se poarta la fel de frumos si sunt de ajutor cand ai nevoie, doar cu un simplu "multumesc".Si nu am platit nimic la nastere din buzunar.
Imi pare rau pentru mamicile care nu au si trebuie sa scoata de unde pot, ca sa fie sigure ca doctorul si asistentele au grija ca totul sa fie bine. Sper ca odata si odata se va opri spaga...
Multa bafta la toate mamicile si sa auzim numai de bine. Si un sfat...optati pentru o nastere normala cand e cazul , e cel mai sanatos pentru copil si mama.
monali24
buna fetelor,eu tot in romania am nascut dar sincer va spun,cand o sa ma hotarasc sa fac al doilea bebe nu o sa nasc acolo,eu am nascut anul trecut in mai si ma costat cam asa,200euro doctoru(am facut cezariana)1milion anestezista,inca 2 doctorita la copil,cate 50de mii de asistenta(pe zi cam 200de mii)de 2 ori cate 50 de mii la infirmera sa imi schimbe patu,ca sa nu mai pun mancarea,apa si medicamentele(pana si banala branula a trebuit sa o cumpere sotu de la farmacie).Faceti voi socoteala la 13 zile de spitalizare crybaby.gif Nu zic sunt si la noi medici buni dar costa,pe cand aici unde sunt am fost spitalizata tot 2 saptamani,am suferit o interventie chirurgicala si nu ma costat nimic,nimeni nu sa tipat la mine am fost tratata ca o fiinta umana nu ca un animal,dupa ce am iesit din operatie nu mi sa zis citez"o mancat ca o vaca,animala dracului"scuzati limbajul dar astea au fost cuvintele care le am auzit pe cand ma trezeam din anestezie,confirmate si de fetele care mai erau in camera.Aici cand m am trezit din anestezie am fost intampinata de o asistenta zambitoare,intrebata daca ma simt bine....Dupa toate astea voi ati mai naste in romania?unele o sa spuna ca uite si la asta sa ajuns,dar sincer eu am facut depresie si am jurat ca nu o sa mai fac copii niciodata dupa ce am iesit din spital.Dar acum parca ma bate gandu ca la anu sa fac si printesa dupa care tanjeste tati rolleyes.gif
Danutza_rge
QUOTE(monali24 @ Apr 1 2008, 06:23 PM) *
buna fetelor,eu tot in romania am nascut dar sincer va spun,cand o sa ma hotarasc sa fac al doilea bebe nu o sa nasc acolo,eu am nascut anul trecut in mai si ma costat cam asa,200euro doctoru(am facut cezariana)1milion anestezista,inca 2 doctorita la copil,cate 50de mii de asistenta(pe zi cam 200de mii)de 2 ori cate 50 de mii la infirmera sa imi schimbe patu,ca sa nu mai pun mancarea,apa si medicamentele(pana si banala branula a trebuit sa o cumpere sotu de la farmacie).Faceti voi socoteala la 13 zile de spitalizare crybaby.gif Nu zic sunt si la noi medici buni dar costa,pe cand aici unde sunt am fost spitalizata tot 2 saptamani,am suferit o interventie chirurgicala si nu ma costat nimic,nimeni nu sa tipat la mine am fost tratata ca o fiinta umana nu ca un animal,dupa ce am iesit din operatie nu mi sa zis citez"o mancat ca o vaca,animala dracului"scuzati limbajul dar astea au fost cuvintele care le am auzit pe cand ma trezeam din anestezie,confirmate si de fetele care mai erau in camera.Aici cand m am trezit din anestezie am fost intampinata de o asistenta zambitoare,intrebata daca ma simt bine....Dupa toate astea voi ati mai naste in romania?unele o sa spuna ca uite si la asta sa ajuns,dar sincer eu am facut depresie si am jurat ca nu o sa mai fac copii niciodata dupa ce am iesit din spital.Dar acum parca ma bate gandu ca la anu sa fac si printesa dupa care tanjeste tati rolleyes.gif



La ce spital ai nascut?
Bia II
buna seara eu am nascut nornalsi nu am platit mult 100E insa asa cum a intrebat july mi-a cerut ,nu doctorita ci asistenta normal pentru doct.insa eu am preferat sa platesc .Si sa nasc destul de repede fiecare avem emotii,frica..........nici nu mai stiu ce sentiment am avut atunci asteptam sa-mi vad baiatul..........in final mare surpriza era o fetita trandafir.gif
monali24
danutza_rge,eu am nascut in suceava la spitalul municipal,desi exista si o clinica privata nu mi am permis sa platesc 20 de mil spitalizare plus spaga la medic si restu...,nu zic doctorita care ma operat a meritat banii fata de ceilalti medici,a venit zilnic la vizita si tot ea ma pansat si mia scos firele,ei chiar nu am ce sa ii reprosez,dar la restu.....dar asta e,nu avem ce face poate doar sa ii dezvatam de "spaga" unsure.gif oricum cele 2 sap mi au lasat un gust amar.Nastere usoara la viitoarele mamici si poop la mamicile de bebelusi.
monali24
a mie nu mia cerut nimeni dar asa mergea tariful liwlol.gif ,a sa va zic o faza tare in penultima zi de spitalizare,venise tati sa ne vada si cum piscotu era agitat am rugat asistenta sa il tina 5 min cat sa vorbesc cu tati,la sfarsit am vrut sa il arat si normal am mers sa cer voie(pt ca daca il scoteai fara spui te puteai trezi facuta cu ou si cu otet)si in camera era o tipa cica cea care te ajuta cu copilul cand iesi(adica til duce pana jos la usa spitalului)si mia zis citez"pai ce nu iti sta bine 50 de mii in buzunar,ce nu stii dece trebuie sa vii sa le zici"ei bine asta e situatia la noi in tara,cred ca oriunde ai naste in ro spaga e la putere,ca altfel nu te baga nimeni in seama.
andrea 25
eu am nascut in 12 dec 2007 si si eu sunt pe conceptia sa nu da-i nici un ban medicului sau asistentelor,dar,nu zic ca se comporta urat cu tine ca eu nu pot sa ma plangam.am fost internata cu 2 sapt inainte sa nasc pt ca ma umflasem si nu puteam sa imi indoi piciorul asa m-am umflat.si din cauza asta am avut tensiune.mi-au tratat-o si dupa ce mi s-a stabilizat mi s-a spus ca tre a fac cezariana.si asta urmatoarea zi.am sunat acasa si am spus sa-mi aduca bani pt ca se vb in spital ca tre sa platesti cezariana si inca 2 medici.in fine a doua zi m-am pregatit de dimineata dar nu m-au dus la sala.nu mi-au mai facut cica aveau vreo 5 urgente.ok am inteles dar au inceput asa incet si mai rar durerile,contractiile.m-am speriat si mi-a spus asistenta sa urmaresc ceasul.a trecut nnoapte si iar m-am pregatit dimineata si a venit medicul si iar ca nu e sigur o sa vada.ei m-am luat si m-am dus dupa el si i-am spus ca m-au apucat durerile,sa stau linistita ca are 2 urgente si ma face si pe mine in ziua aia.ei dar eu i-am spus azi trebe si de imi face seara.si atunci m-am gandit ma sa-i spun ca am si eu bani.i-am spus asa <avand in vedere ca m-ati luat pe neasteptate mai mult de 5mil nu am sa va dau pt toata echipa>si mi-a spus sa stau linistita.nu am ajuns bine in salon si a venit dupa mine asistenta sa ma pregatesc ca ma duce la sala de nasteri.deci in concluzie daca nu-i spuneam ca am bani n stiu cand si cum nasteam.asa ca din pacate tre bani.500 anestezist si restul la ce-i 2 medici.la asistente nu am dat pt ca nu meritau.erau foarte comode,la una de la copii am vrut sa-i dau dar m-a refuzat.asa ca depinde de la medic la medic si de la om la om.desi repet nu mi separe corect sa-i platim si noi pt ceea ce tre sa faca ei
trandafir.gif :_
ari05
fetelor, ma ingrozesc cand citesc ce scrieti, desi nu stiu de ce... si eu am avut pe toata perioada sarcinii probleme cu cei de la maternitatea oradea(am ajuns de vreo 2 ori la urgente sad.gif ) din pacate la noi asa merge: ori dai bani ori faci scandal. depinde de situatie. Eu trebuie sa nasc cam peste o luna, si deja imi pregatesc bugetul. Dar nu am de gand sa impart bani la toata lumea, clar! nu ca nu as avea, dar am sa dau doar la cei care se ocupa de BB, pt ca eu pot sa fac scandal daca nu sunt tratata corespunzator, dar bebitzu saracutzu... el ce poate face?
si July Nicol are dreptate! ar trebui sa facem ceva sa ii dezobisnuim pe dr nostri de "metoda buzunarului". nu e corect! pt ce mai cotizam la CAS??? doar tot noi le dam salariile la o adica! sa nu mai vorbim ca toti au cabinete particulare, de unde iau o gramada de bani! Iar de asistente... ce sa zic... probabil ca nu au salarii asa de mari.. .dar asta nu le da dreptul sa se poarte urat cu noi sau cu bebeii nostri. daca nu le place situatia, n-au decat sa se angajeze in alt domeniu.
alexandra81
QUOTE(ari05 @ Apr 15 2008, 11:28 PM) *
fetelor, ma ingrozesc cand citesc ce scrieti, desi nu stiu de ce... si eu am avut pe toata perioada sarcinii probleme cu cei de la maternitatea oradea(am ajuns de vreo 2 ori la urgente sad.gif ) din pacate la noi asa merge: ori dai bani ori faci scandal. depinde de situatie. Eu trebuie sa nasc cam peste o luna, si deja imi pregatesc bugetul. Dar nu am de gand sa impart bani la toata lumea, clar! nu ca nu as avea, dar am sa dau doar la cei care se ocupa de BB, pt ca eu pot sa fac scandal daca nu sunt tratata corespunzator, dar bebitzu saracutzu... el ce poate face?
si July Nicol are dreptate! ar trebui sa facem ceva sa ii dezobisnuim pe dr nostri de "metoda buzunarului". nu e corect! pt ce mai cotizam la CAS??? doar tot noi le dam salariile la o adica! sa nu mai vorbim ca toti au cabinete particulare, de unde iau o gramada de bani! Iar de asistente... ce sa zic... probabil ca nu au salarii asa de mari.. .dar asta nu le da dreptul sa se poarte urat cu noi sau cu bebeii nostri. daca nu le place situatia, n-au decat sa se angajeze in alt domeniu.


Nu stii ca un om cu cat are mai multi bani cu atat ar mai vrea?? Ca se obisnuieste cu un standard de viata si apoi nu isi permite sa cheltuiasca mai putin. Ca de la magazin nu poti lua numai paine si salam, nu? Asta e Romania...
marylena
QUOTE(july nicol @ Mar 3 2008, 11:24 AM) *
Fetelor...dar de ce dati bani?! Va cer sau efectiv asa ..."va simtiti" voi?! Si daca nu le-ati da, ce s-ar intampla?!
Adica,cum sa dai bani ca sa ii arate copilul sotului...!!!Doamne,ca tare rai si inapoiati mai suntem...eu credeam ca e dreptul tatei sa isi vada bebe!!!
Daca vreti sa ma lamuriti cu inca o chestiune:se poate alege sa faci sau nu cezariana?! Adica nu se face doar din necesitate,ci ptr ca asa se vrea...???!!!!
Din pacate vad ca a devenit "fashion" sa nasti prin cezariana,cel putin din ce scrieti aici....
Filantropia e un spital mai bun?! De ce se vorbeste atat despre el?
Eu am citit cu ceva ani in urma,putini oricum, ca o tipa din politica romaneasca a declarat intr-o revista italiana ca intr-adevar,in Romania medicii nu se uita la tine daca nu le bagi in buzunar...Stiu ca se crease putin scandal atunci...dar inteleg ca e f.f.f. adevarat!!!Ce pacat!
Ca fapt divers...eu am nascut in Italia,unde sunt emigrata si nu cetatean italian, am nascut natural,nu am dat nimic(cred ca ma denuntau!!!),sotul meu a asistat la nastere si...m primit doar zambete si incurajari!!!Cum de altfel am scris in "nastere c...prietenie!"
Imi pare rau ptr ceea ce vi se intampla...
Pai....decat sa dati atatia bani...hm....mai bine veniti pe aici ,stati la o ruda un pic, ca tot acolo ajungeti cu cheltuiala si aveti si servicii mai bune!!!
Ce ziceti?
pupici...




[i]Cand Ai nascut?
Si eu sunt o viitoare mamica in Italia... jucaus.gif
m.dana43
trandafir.gif BUNA MAMICI SI VIITOARE MAMICI.EU M NASCUT IN IULIE 2007 LA SP CANTACUZINO,SI POT SA SPUN CA AM CHELTUIT F MULTI BANI AS FI NASCUT F BINE LA O CLINCA PART CU BANII CE I-AM DAT ,IN ALTA ORDINE DE IDEI EU AM NASCUT PRIN CEZARIANA SI AM DAT MED 200 DE EURO ,ANESTEZISTEI 2 MIL LEI,ASISTENTEI DIN A.T .I 500MII,DR NEONATOLG 1 MIL ,ASIST SEFA 800MII LEI,SI LISTA CONTINUA ,AM TOT DAT BANI SI PE LA INFIRMIERE ,SI ASISTETELOR CARE FACEAU TRATAMENTUL SI-MI FACEAU TUALETA,ETC.AM DAT BANI SI ASIST DE LA NOU NASCUTI PT A-MI SCHIMBA FETITA SI LE DUCEAM SI PAMPERSI SI TOT DEGEABA ,CA DIMINEATA O LUAM SARAC PLNA DE CACA PANA LA URECHI SI MAI ERA SI INFOMETATA.,MULTA NESIMTIRE SI OAMENI LIPSITI DE SUFLET INTALNESTI IN floare2.gif SPITALELE DIN ROMANIA,PACAT.O SPUN CU REGRET SI MI-E RUSINE DE CEEA CE SE INAMPLA IN SPITALE. SUNT SI EU CADRU MEDICAL SI NU-MI VINE A CREDE CUM AJUNG UNII OAMENI SA LUCREZE IN ACEST DOMENIU,UNDE AR TREBUII NICI SA NU CONTEZE BENEFICIILE MATERIALE ,VIATA SI ALINAREA SUFERINTEI AR TREBUII SA PRIMEZE.MULTA SANATATE SI NASTERE USOARA.
giani
nu-mi vine sa cred ce vad. eu am nascut in Iasi in dec anul trecut si nu mi-a cerut nimeni nimic, dar am dat eu 2 mil doctoritei(nastere naturala) ,la care eram in evidenta din timpul sarcinii. s-a purtat f frumos cu mine poate si pt ca eram studenta la medicina, dar oricum e draguta , mi-a spus de la inceput sa stau linistita ca nu pleaca pana nu nasc, ca nu ma lasa singura ,si asa a fost. si daca vreo asistenta ar fi indraznit sa-mi spuna vb urate nu as fi tacut. este datoria lor. sa stiti ca am intalnit medici care erau indignati de obiceiul romanilor de a da spaga (profesori de ai mei), dar sunt si multi care cer.
Danutza_rge
Buna fetelor eu am nascut Duminica la Filantropia si am dat asa:
600ron doctor
100 anestezist + 200 epidurala
cate 100 la moase au fost 2
100 dct pediatru lui bebe
5 ron cand mergeam sa imi faca toaleta
+ cate 5 ron la fiecare tura de la alaptat cand mergeam la bebelus
iar la externare am dat 50 ron doctoritei de la bebelusi pt cateva sfaturi
Oricum in 5 zile am spart vre-o 1500 ron
IULICI
Buna. Sunt graviduta in 37 de saptamani, o sa nasc la Buzau la dr. Neacsu. Stie cineva ce tarife se practica la maternitate la Buzau? Astept un raspuns cat mai repede. Mersi
cuculuta
QUOTE(july nicol @ Mar 3 2008, 12:24 PM) *
Fetelor...dar de ce dati bani?! Va cer sau efectiv asa ..."va simtiti" voi?! Si daca nu le-ati da, ce s-ar intampla?!
Adica,cum sa dai bani ca sa ii arate copilul sotului...!!!Doamne,ca tare rai si inapoiati mai suntem...eu credeam ca e dreptul tatei sa isi vada bebe!!!
Daca vreti sa ma lamuriti cu inca o chestiune:se poate alege sa faci sau nu cezariana?! Adica nu se face doar din necesitate,ci ptr ca asa se vrea...???!!!!
Din pacate vad ca a devenit "fashion" sa nasti prin cezariana,cel putin din ce scrieti aici....
Filantropia e un spital mai bun?! De ce se vorbeste atat despre el?
Eu am citit cu ceva ani in urma,putini oricum, ca o tipa din politica romaneasca a declarat intr-o revista italiana ca intr-adevar,in Romania medicii nu se uita la tine daca nu le bagi in buzunar...Stiu ca se crease putin scandal atunci...dar inteleg ca e f.f.f. adevarat!!!Ce pacat!
Ca fapt divers...eu am nascut in Italia,unde sunt emigrata si nu cetatean italian, am nascut natural,nu am dat nimic(cred ca ma denuntau!!!),sotul meu a asistat la nastere si...m primit doar zambete si incurajari!!!Cum de altfel am scris in "nastere c...prietenie!"
Imi pare rau ptr ceea ce vi se intampla...
Pai....decat sa dati atatia bani...hm....mai bine veniti pe aici ,stati la o ruda un pic, ca tot acolo ajungeti cu cheltuiala si aveti si servicii mai bune!!!
Ce ziceti?
pupici...

buna idee ne dai draga doamna. !!!!!!!!!!!!!!!!!! si daca nu avem rude sau prieteni?????...............tot pe mana felcerilor romani ajungem din pacate!!! sad.gif
oFloare1.gif
maria_nicoleta2005
QUOTE(Danutza_rge @ Mar 2 2008, 06:14 PM) *
Buna fetelor. mai am doua luni pana vine BB si as vrea sa stiu si eu cat se mai da acum la o nastere, (normala sau cezariana) in cazul meu voi hotari cu dct peste o luna cum voi naste. ma refer incepand de la anestezist pana la asistenta.
Merci si va pup oFloare.gif
Am uitat sa va spun ca o sa nasc la Filantropia si stiu ca preturile difer de la un spital la altul. barza.gif



Buna ,
Eu am doar 8 saptamini , dar deja sunt decisa ca o sa nasc intr-o clinica privata dion Cluj. Acolo o nastere normala este 20 mil , dar este inclus absolut tot (zilele de spitalizare, personalul ...). Si in plus am inteles ca e mai bine acolo pentru mamicile care sunt la prima nastere pentru ca ai o asistenta care are grija de tine si te invata ce sa faci ci bebelusul. In plus am inteles ca si la spitalele din cluj ajungi tot la suma asta, doar ca acolo trebuie sa dai spaga si portarilor ca sotul sa te poata vizita, pe cand la clinica sotul poate intra cand vrea si chiar poate asista la nastere. Deci mi se pare mult mai OK asa! Pentru cezariana am inteles ca pretul ei este de 30 mil .
Sper sa aveti o sarcina usoara! oFloare.gif
delala
QUOTE(ari05 @ Apr 16 2008, 10:28 AM) *
fetelor, ma ingrozesc cand citesc ce scrieti, desi nu stiu de ce... si eu am avut pe toata perioada sarcinii probleme cu cei de la maternitatea oradea(am ajuns de vreo 2 ori la urgente sad.gif ) din pacate la noi asa merge: ori dai bani ori faci scandal. depinde de situatie. Eu trebuie sa nasc cam peste o luna, si deja imi pregatesc bugetul. Dar nu am de gand sa impart bani la toata lumea, clar! nu ca nu as avea, dar am sa dau doar la cei care se ocupa de BB, pt ca eu pot sa fac scandal daca nu sunt tratata corespunzator, dar bebitzu saracutzu... el ce poate face?
si July Nicol are dreptate! ar trebui sa facem ceva sa ii dezobisnuim pe dr nostri de "metoda buzunarului". nu e corect! pt ce mai cotizam la CAS??? doar tot noi le dam salariile la o adica! sa nu mai vorbim ca toti au cabinete particulare, de unde iau o gramada de bani! Iar de asistente... ce sa zic... probabil ca nu au salarii asa de mari.. .dar asta nu le da dreptul sa se poarte urat cu noi sau cu bebeii nostri. daca nu le place situatia, n-au decat sa se angajeze in alt domeniu.



Buna ari
si eu sunt din Oradea si as dori sa stiu daca ai nascut si cat ai platit pt nastere. As mai vrea sa stiu si ce doctor iti urmareste sarcina
Mersi floare2.gif
bimbilica
Buna tuturor.Si eu sunt cu bagajelul pt maternitate la usa,am Dpn-ul 28 mai -2 iunie,dar se pare ca bebita mea e cam grabita,si o sa iasa mai repede.Eu voi naste la Polizu,cu dr Suciu Nicolae,la fel ca si la prima nastere,numai ca acum nu stiu cat sa-i mai dau.E careva pe aici care a nascut de curand cu dansul,cam cat ati dat?Noi ne gandeam la 250-300 euro pe el,50euro la anestezist daca nasc cu epidurala,50euro la neonatolog,la moasa 100 ron si restul sa vedem cum se mai comporta cu noi,ca eu sunt cam nebunica din fire si daca face vreo asistenta sau infirmiera fite,nu numai ca le tai cotizatia,dar mai fac si circ si scandal cu ele.
miniraton
eu o sa nasc prin august si DA, o sa dau spaga. de ce sa nu dau ? Cotizez la sanatate ca orice angajat si cunosc si drepturile pacientului, dar credeti ca astea folosesc la ceva in Romania ? Ei bine, nu. Pt linistea mea , sa stiu ca doctorul, anestezistul si toata gasca isi dau silinta am sa fiu "amabila". Nu neaparat ca incurajez spaga dar ar fi culmea sa am posibilitati dar sa nu dau ca... vai doamne...asta este meseria lor si sunt platiti. Mi-este atat de teama de acest moment incat vreau sa-mi iau toate masurile de siguranta. Nu o sa-mi ridice nimeni mie statuie ca nu am dat spaga. Ca sunt medici care cer de la obraz...sa le fie rusine. Cei care nu-si permit sa dea medicilor "atentii"...acum ce sa faca ?.. sa nasca acasa cu vecina din colt ? Chiar daca eu sau noi toate care discutam pe acest forum am refuza categoric sa dam spaga medicilor ...o sa schimbam sistemul ? E prea corupt.
alexa80
Buna fetelor am nascut in octombrie 2006 la maternitatea Bucur prin cezariana si am dat: 200 euro la doctorita, 150 ron anestezistei, 150 ron mana a doua, 100 ron dr. neonatolog, la reanimare 2 zile cate 50 de ron pe tura la asistente sus la bb-i din nou cate 50 ron pe tura la asitente 3 zile cat a stat picilina mea acolo si apoi maruntis cand am ajuns pe salon si imi facea toaleta, injectii, perfuzii, etc. 6 zile de spitalizare in total m-am dus atunci cam 1500 ron. Mi-a fost greu dar si frica si de asta am dat banii m-am gandit ca asa poate suntem "in siguranta si eu si ea" si nu regret nici acum insa stau si acum si ma gandesc cum am putut sa stau fara fata mea 3 zile si cate ar fii putut sa i se intample acolo sus fara sa o bage nimeni in seama cu toti banii care i-am dat(asta dupa cate vad pe la tv ).
carmen27
salut,eu am nascut in buc la spitalul sf.Pantelimon cu dr.Padeanu(sunt pacienta lui de 10 ani) si mi-a cerut el 10 mil.,moasele 2 la nr. cate 1mil. si am stat cam 5 zile in spital unde condiitiile lasau de dorit,era cel mai mizerie in salonul unde am stat cu Raducu dupa nastere,anul trecut pe 11 sept. am nascut...dezamagita profund de medic care si-a facut aparitia cand deja se vedea capul copilului,recunoscatoare moaselor....
kris
QUOTE(tina @ Mar 4 2008, 10:08 PM) *
buna fetelor si eu am un BB DE 4 LUNI JUMATE o fetita as vrea sa va spun ca eu am nascut la 2CFR si e un spital foarte bun mai ales dr MARGARITESCU si fara spaga am avut o nastere provocata si totul a fost OK va rog care puteti sa mi dati sfaturi despre ce maninca un BB LA 4 LUNI JUMATE VA PUP rolleyes.gif


buna,
as dori sa-mi spui daca ai nascut natural si daca ti-a facut anestezie.
Urmeaza sa nasc cu d-na dr. Margaritescu si ma intereseaza daca face cezariana la cerere sau daca voi naste natural si e noapte, vine noaptea de acasa? E prima sarcina si am multe emotii, deci orice detalii mi-ar fi utile.
Multumesc
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.