Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cat Dam Spaga La Spital?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere > Spitale, clinici, medici si maternitati
Andrei
8 milioane. Cam la atāt se ridică o şpagă "decentă" pentru personalul medical care intră īn sala de operaţie.

Şpaga se īmparte cu rezidentul şi anestezistul. Un chirurg costă 4 milioane. Īn cazul naşterilor, cotizaţia la buzunarul medicului variază īn funcţie de procedură şi de maternitate.


La toate acestea se adaugă: costul medicamentelor cumpărate din farmacie şi aduse īn spital de bolnavi, mizeria din spital, clădirile şubrede, cozile şi... umilinţa.

sursa: TVR
nedea_ana98
si eu am fost internata cu alexandra prin martie datorita faptului ca facuse febra foarte mare. dupa ce ca am dat o gramada de bani la doctor, nu mai zic la asistentele care veneau sa faca injectiile, cand ne-am externat, exect in ziua aceea cand am ajuns acasa fata mea a inceput cu varsaturi, diarie...... a fost groaznic. am vorbit cu sotul si am ajuns la concluzia ca, decat sa ma intorc la spital sa le umflu buzunarele la aia degeaba, spaga care o dau acolo sa o dau la o policlinica particulara din oras. pot spune ca am fost tratati foarte bine si dupa 3 zile de tratament si regim ffff strict fata mea se simtea foarte bine. si daca stau sa ma gandesc, poate m-a dus mai ieftin!
Anca74
Si de ce m-ai platim asigurari de sanatate?
danna68
QUOTE(Anca74 @ Jun 6 2007, 11:22 AM) *
Si de ce m-ai platim asigurari de sanatate?

smile.gif cum de ce iubita?...ca sa cotizam la buget smile.gif ei de unde sa isi i-a salariile alea babane? smile.gif
mumu74
QUOTE(Anca74 @ Jun 6 2007, 11:22 AM) *
Si de ce m-ai platim asigurari de sanatate?

De fraieri???
Sunt obligatorii - prin LEGE!!! Ca doar no sa renunte statul la asa vaca buna de muls!
lia maria71
Am fost si eu in spital de copii de curand..........am lasat acolo 1000ron in 9 zile............dar nu ma pot plange am fost tratati bine...........in alte parti e mult mai rau si tot iau bani doctorii,de la pacienti,adica SPAGA!
bia III
QUOTE(lia maria71 @ Jul 16 2008, 01:20 AM) *
Am fost si eu in spital de copii de curand..........am lasat acolo 1000ron in 9 zile............dar nu ma pot plange am fost tratati bine...........in alte parti e mult mai rau si tot iau bani doctorii,de la pacienti,adica SPAGA!

nu se uita la tine daca nu le dai spaga eu in spital cu fetita cit am stat leam dat in fiecare zi SPAGA sa zicem cam 2000
nalya
Fetelor,romanul e tot roman,egal unde!Eu locuiesc in Viena,dar spre greseala mea am ales sa am un dr roman...de,am zis ca e mai bine,ma pot intelege cu el,si dr,traind in Viena de peste 25 de ani s-a adaptat sistemului austriac...Dar de unde..Mi-a cerut 1000de euro...Sincer va spun,cand am auzit ce mi-a spus,m-a bufnit rasul(in fata lui).1000 de euro,si o sa fiu pe maini bune,astea au fost vorbele lui.Deci,nu mai am nimic de spus...
miniraton
QUOTE(nalya @ Jul 18 2008, 01:08 AM) *
Fetelor,romanul e tot roman,egal unde!Eu locuiesc in Viena,dar spre greseala mea am ales sa am un dr roman...de,am zis ca e mai bine,ma pot intelege cu el,si dr,traind in Viena de peste 25 de ani s-a adaptat sistemului austriac...Dar de unde..Mi-a cerut 1000de euro...Sincer va spun,cand am auzit ce mi-a spus,m-a bufnit rasul(in fata lui).1000 de euro,si o sa fiu pe maini bune,astea au fost vorbele lui.Deci,nu mai am nimic de spus...

oauuu, ce comunicativ dr.-ul tau. Deci... zici ca mergi la nunta... ce vrei .. daca atat merge masa (de operatie). Oricum...nu este singurul, dar 1000 euro este f. mult.
lia maria71
QUOTE(nalya @ Jul 17 2008, 03:23 PM) *
Fetelor,romanul e tot roman,egal unde!Eu locuiesc in Viena,dar spre greseala mea am ales sa am un dr roman...de,am zis ca e mai bine,ma pot intelege cu el,si dr,traind in Viena de peste 25 de ani s-a adaptat sistemului austriac...Dar de unde..Mi-a cerut 1000de euro...Sincer va spun,cand am auzit ce mi-a spus,m-a bufnit rasul(in fata lui).1000 de euro,si o sa fiu pe maini bune,astea au fost vorbele lui.Deci,nu mai am nimic de spus...

e de rasu'plasu................!
ruxy
Trist!
madalina09
Buna eu am o mica problema am fost anuntata de catre medicul meu ca la nastere(cezariana) voi fi asistata de inca un medic,oare si lui trei sa ii bag in plic?
Eena
E INCREDIBIL DAR DIN PACATE FOARTE ADEVARAT!NISTE NENOROCITI CARE NU AU SUFLET,CARE ISI BAT JOC DE OAMENI!SI EU AM FOST OPERATA SI MI-AU ZIS IN FATA CAT TREBUIE SA DAU,DUPA OPERATIE BINEINTELES ERA ALTA MANCARE DE PESTE,ALTI BANI,SI S-AU PURTAT CU MINE FOARTE URAT!DUPA CE M-AU OPERAT A DOUA ZI M-A CHEMT IN CABINETUL EI CICA SA VADA CUM ARATA OPERATIA!!!!!!!!!VA VINE SA CREDETI...EU ERAM OPERATA DE CATEVA ORE SI NU MA PUTEAM MISCA IAR EA IMI ZICE SA VIN EU IN CABINETUL EI...NENOROCITA FEMEIE!
miniraton
QUOTE(Eena @ Jul 29 2008, 12:38 AM) *
E INCREDIBIL DAR DIN PACATE FOARTE ADEVARAT!NISTE NENOROCITI CARE NU AU SUFLET,CARE ISI BAT JOC DE OAMENI!SI EU AM FOST OPERATA SI MI-AU ZIS IN FATA CAT TREBUIE SA DAU,DUPA OPERATIE BINEINTELES ERA ALTA MANCARE DE PESTE,ALTI BANI,SI S-AU PURTAT CU MINE FOARTE URAT!DUPA CE M-AU OPERAT A DOUA ZI M-A CHEMT IN CABINETUL EI CICA SA VADA CUM ARATA OPERATIA!!!!!!!!!VA VINE SA CREDETI...EU ERAM OPERATA DE CATEVA ORE SI NU MA PUTEAM MISCA IAR EA IMI ZICE SA VIN EU IN CABINETUL EI...NENOROCITA FEMEIE!

imi pare rau elena, la ce spital ?
AngiC
QUOTE(bia III @ Jul 16 2008, 04:17 PM) *
nu se uita la tine daca nu le dai spaga eu in spital cu fetita cit am stat leam dat in fiecare zi SPAGA sa zicem cam 2000



ai dat 2000 ron pe zi? sau cum? pt ce?

cred ca si noi gresim

de fapt sunt convinsa

daca nu am da spaga pt orice nimic nu s-ar ajunge la sume fabuloase. facem credite ca sa mergem cu copii la spital sau sa-i nastem? nu mai bine de banii de rata luam ceva copiilor.

io inteleg sa dam spaga la o operatie, o nastere ceva dar daca are copilul febra sau varsaturi pt ce dam spaga pt o amarata de perfuzie sau pt un supozitor??? nu cumva exageram? nu cumva noi i-am invatat prost?



GETA82
crybaby.gif DA NOI IAM I-AM INVATAT DAR CE SA facem ca altfel nu se uita la noi si noi am dat spaga cand lam nascut pe alexandru si sunt cadru medical.si de am avut nevoie de cezariana deoarece am avut placenta pervia si tensinue mare dar ptr alex ce nu face mama.imi este rusine de sistem dar e ste intiparit de prea mult timp in mintea romanului ca sa renunte la el.
trandafir.gif pe noi nea ajuns la 1500 ron
annitza
si aici in pascani sunt niste sume fabuloase: 10 mil doctor,2 mil jum la anestezist cate 1mil jum medic pediatru si cate 500 mii la asistente
cred ca tot vreo 15 mil numai atunci la operatie,dar mai este sunt si zilele urmatoare ......cat stai in spital
mai trebuie sa dai si la asistente care iti fac cate un calmant si la femeia de serv sa vina sa ti schimbe cersaful si tot asa.....
asta e......
petro_nely
Buna,fetelor. E foarte greu sa traiesti in asa tara unde banii vin inaintea unui om,trist...am fost cu fetita in Piatra si am stat internata cu ea,mie chiar teama sa nu fi luat vreo boala,ma intreb daca asisstenetele se mai "obosesc sa schimbe seringa"mai ales noaptea...mai si tipa cit o tinea gura pe copii si la mine,de parca stateam de placere in spital cu fata cind eram in vacanta!
Am fost la o verisoara si mi-au zis ca ca liftul dupå ora 16,cind urc scarile,erau draga doi batrinei care erau linga lift!
Uitasem ca banii cumpårå totul in Rominia crybaby.gif
izuci
QUOTE(madalina09 @ Jul 28 2008, 03:45 PM) *
Buna eu am o mica problema am fost anuntata de catre medicul meu ca la nastere(cezariana) voi fi asistata de inca un medic,oare si lui trei sa ii bag in plic?

nu ii baga la nici unul dai un plic gol .....am glumit si eu am nascut prin cezariana si nu i-am pus numa la medicul care a avut grija de mine in timpul sarcinii oFloare1.gif
mami22
buna ..am si eu o intrebare "daca a nascut cineva la filantropia"? cam cat te duce nasterea ? trandafir.gif pt toate mamicile
anku
fetelor ma ingroziti !de unde 2000 ron cand eu castig 500 lei toata luna?astia sunt nebuni la cap.hai un 500 lei cu totul mai merge desi e inca prea mult intrucat si doctorii au salarii si am auzit ca salariile lor se apropie de salarile medicilor din occident.
dyana
QUOTE(mami22 @ Sep 19 2008, 01:06 PM) *
buna ..am si eu o intrebare "daca a nascut cineva la filantropia"? cam cat te duce nasterea ? trandafir.gif pt toate mamicile

acum un an si jumatate, pe mine m-a dus 'cu totul' cam la 17-18 mil. Vorbesc doar de cele 2 zile de spitalizare, plus retete, mofturi, mancare chiar....Dar am exagerat biggrin.gif . Oricum, ideea este ca acolo eforturile iti sunt 'apreciate', adica nu dai in van biggrin.gif
cris77
buna mamicutelor a m si eu o intrebare a nascut cineva la cantacuzino ?
si cam cum merg treburile (spaga ) pe acolo?

gravida.gif multa sanatate si nastere usoara

oFloare1.gif hug.gif
adi_pisoi
buna...a nascut de curand cineva la bucur?cat se da pt o sarcina gemelara?va rog sa-mi raspundeti....pls
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.